1414/PP/PO/443-9/06/JW - Obowiązki podatkowe wynikające z faktu świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów (samochodów) będących własnością kontrahenta niemieckiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim 1414/PP/PO/443-9/06/JW Obowiązki podatkowe wynikające z faktu świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów (samochodów) będących własnością kontrahenta niemieckiego

Pytanie podatnika

Czy i jakie obowiązki podatkowe (poza obowiązkami podatkowymi wynikającymi ze sprzedaży usług magazaynowania i przechowywania towarów) dla naszej spółki rodzi fakt świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów (samochody) będących własnością kontrahenta niemieckiego?

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie i sprzedaży napojów alkoholowych destylowanych, wina, wyrobów tytoniowych oraz perfum.

Spółka planuje rozszerzenie działalności o świadczenie usług, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 63.12.14-00.00, polegających na magazynowaniu i przechowywaniu na rzecz kontrahenta niemieckiego towarów w postaci samochodów zarówno osobowych jak i ciężarowych. Przedmiotowe pojazdy, będące własnością kontrahenta z Niemiec, będą przemieszczane z magazynów własnych kontrahenta znajdujących się na terytorium Niemiec do magazynów Wnioskodawcy znajdujących się na terytorium Polski.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem: czy i jakie obowiązki podatkowe (poza obowiązkami podatkowymi wynikającymi ze sprzedaży usług magazynowania i przechowywania towarów) rodzi fakt świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów (samochodów) będących własnością kontrahenta niemieckiego?

Zdaniem podatnika świadczenie w/w usług nie rodzi dodatkowych obowiązków podatkowych poza tymi, które wynikają ze świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów obciążonych podatkiem od towarów i usług.

W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowisko przedstawione przez podatnika jest prawidłowe.

Dla prawidłowego określenia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, niezbędne jest wpierw ustalenie przedmiotu opodatkowania, który co do zasady wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) może być sklasyfikowany jako należący do jednej z pięciu grup czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj.:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, i trzeba to zaznaczyć, że przedmiotowe towary są własnością kontrahenta z Niemiec, a Podatnik zamierza się zajmować ich magazynowaniem i przechowywaniem. W konsekwencji czynności, które będą wykonywane przez Podatnika, nie mogą zostać uznane za dostawę towarów, eksport towarów, czy też wewnątrzwspólnotową dostawę lub wewnątrzwspolnotowe nabycie towarów. Warunkiem zaistnienia dostawy towarów, eksportu towarów, czy też wewnątrzwspólnotowej dostawy/nabycia towarów jest bowiem wystąpienie zdarzenia polegającego na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w skutek wykonywania tych czynności, a nic nie wskazuje na to by takie zdarzenie miało w wystąpić przy okazji wykonywania przedmiotowych czynności.

W przedmiotowej sprawie również nie można mówić o imporcie towarów, przez który rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, ponieważ towary będące przedmiotem czynności, o których mowa w zapytaniu podatnika, przywożone będą z terytorium Niemiec, a wiec z terytorium wchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej.

Zatem do rozpatrzenia pozostaje jedynie odpłatne świadczenie usług, które na potrzeby podatku VAT, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług definiowane jest jako "każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów" w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy. Tak szerokie zdefiniowanie pojęcia "świadczenie usług" prowadzi w konsekwencji do stwierdzenia, że czynności polegające na magazynowaniu i przechowywaniu towarów, którymi zamierza zajmować się Podatnik, mieszczą się w granicach przytoczonej definicji.

Zgodnie z powyższym trzeba stwierdzić, że wykonywanie czynności polegających na magazynowaniu i przechowywaniu towarów, w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, może rodzić tylko obowiązki podatkowe z tytułu odpłatnego świadczenia usług polegających na magazynowaniu i przechowywaniu towarów, a inne "dodatkowe" obowiązki podatkowe (z tytułu dostawy towarów, eksportu lub importu towarów czy też wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) w podatku od towarów i usług powstać nie mogą.

Reasumując należy uznać stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia pisemnego zapytania przez podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl