1409/PDFPP/413-i-25/07/MW - Jakie są przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diety?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Legionowie 1409/PDFPP/413-i-25/07/MW Jakie są przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diety?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu X.Y.Z r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

orzeka

*

uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

W złożonym zapytaniu przedstawił Pan następujący stan faktyczny: jest Pan żołnierzem zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa. Na mocy Rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dniem x.y.z r. Został Pan wyznaczony na stanowisko młodszego specjalisty w NATO Communication and Information Systems Services Agency w Belgii. Stanowisko objął Pan do dnia x.y.2009 r. W czasie pełnienia służby mieszka Pan razem z rodziną w Belgii. Wynagrodzenie za pracę składa się z uposażenia krajowego oraz należności zagranicznej wypłacanej w euro. Należność zagraniczną otrzymuje Pan na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia x.y.z r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U. 2004 r. Nr 162, poz. 1698). Nie otrzymuje Pan wynagrodzenia za pracę w związku z pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, ani także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora wojskowego. Nie otrzymuje Pan świadczeń zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 83 ustawy o p.d.f. oraz nie otrzymuje Pan wynagrodzenia uzyskiwanego przez członków służby zagranicznej.

Pana zapytanie dotyczy kwestii jakie są przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diet zgodnie z art. 1 pkt 14 lit a) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2006 Nr 217 poz. 1588). W Pana ocenie spełnia Pan wszelkie przesłanki do zwolnienia z podatku dochodowego części dochodu w wysokości równowartości 30% diet, uzyskanego w roku podatkowym 2006. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje: Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych ustaw, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. zmianie uległ art. 21 pkt 20 ustawy o p.d.o.f. Od 1 stycznia 2007 r. zwolniona została od podatku dochodowego od osób fizycznych część przychodów osób, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, obejmujący dodatek zagraniczny (tj. świadczenie wypłacane pracownikowi na placówce zagranicznej), w wysokości odpowiadającej 30% diety za okres uzyskiwania tej części dochodu. Regulację powyższą stosuje się z mocą wsteczną tj. do dochodów uzyskanych w roku 2006 r. Przy wypełnianiu rocznego zeznania podatnik wybiera bardziej korzystną dla siebie ulgę: odlicza 30 diet w skali roku lub 30% diet za dni pobytu za granicą.

W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są części dochodów osób o których mowa powyżej, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15 ustawy. Artykuł 21 ust. 15 stanowi natomiast, iż zwolnieniu o którym mowa w ust. 1 pkt 20, nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 83.

Skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20, zależne jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek prawnych: po pierwsze, od tego czy podatnik w danym roku podatkowym przebywał czasowo za granicą, oraz po drugie od tego, czy w okresie tego czasowego pobytu za granicą uzyskiwał dochody ze stosunku pracy. Pojęcie pobytu czasowego reguluje art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87 poz. 960 ze zmian.) z którego wynika, że pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Ponadto, istotnym składnikiem zawartej przez podatnika umowy o pracę jest określenie miejsca wykonywania tej pracy. Jeżeli pracownik wykonuje zadania określone przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce jego pracy, mówimy wówczas o podróży służbowej. Należności otrzymywane przez pracownika z tytułu odbywania podróży służbowej poza granicami kraju korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 w granicach limitu określonego w tym przepisie. Podróż służbowa nie może być jednak utożsamiana z czasowym przebywaniem za granicą w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych.

A zatem podatnik z tytułu wykonywania pracy za granicą może skorzystać z jednego z wyżej opisanych zwolnień. O tym, które zwolnienie będzie miało zastosowanie, decyduje miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę. Jeżeli więc podatnik faktycznie przebywa czasowo poza granicami kraju, czyli zamieszkuje w Belgii bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, oraz z zawartej umowy o pracę wynika, że zadania określone przez pracodawcę podatnik będzie wykonywał w ustalonym miejscu pracy a otrzymane przez niego dodatkowe wynagrodzenie nie stanowi wypłat wolnych od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 - podatnik może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze powołane powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej) Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl