1409/PDF/413-i-15/06/MC - Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości rolnej, którą w części posiadam od 1992 r. i w części od 2004 r., będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1409/PDF/413-i-15/06/MC Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości rolnej, którą w części posiadam od 1992 r. i w części od 2004 r., będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5, 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie orzeka: Zgodzić się z Pani stanowiskiem, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości rolnej, którą w części posiada Pani od 1992 r. i w części od 2004 roku nie będzie podlegać opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Od 1992 r. posiada Pani gospodarstwo rolne o powierzchni 1,62 ha. W 2004 roku kupiła Pani nieruchomość rolną o powierzchni 2,50 ha. Powyższego zakupu dokonała Pani pod warunkiem, że Agencja Nieruchomości Rolnych nie dokona prawa pierwokupu, przysługującej jej na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z aktualnym wypisem z rejestru gruntów ww. grunty określone są jako grunty orne, ponadto gmina na terenie której znajdują się ww. grunty nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie ze względu na stan zdrowia zamierza Pani część gospodarstwa sprzedać.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntów w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.

Z powyższego wynika, że ze zwolnienia korzystają dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Za gospodarstwo rolne, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 roku Nr 94 poz. 431 z późn. zm.) uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej. Grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego muszą być kwalifikowane jako użytki rolne.

Biorąc powyższe pod uwagę przychód ze sprzedaży części nieruchomości, będzie przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego przy spełnieniu warunku, że w wyniku sprzedaży nie nastąpi zmiana charakteru gruntu i nadal grunt ten pozostanie gruntem rolnym. Oznacza to, że osoba kupująca grunty w dalszym ciągu będzie je wykorzystywać rolniczo. Jednakże gdy w związku z ta sprzedażą grunty utracą charakter rolny, uzyskany z jego zbycia przychód podlegać będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl