1406/OP/423-2/SZE/06 - Czy Ochotnicza Straż Pożarna jest zwolniona z prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim 1406/OP/423-2/SZE/06 Czy Ochotnicza Straż Pożarna jest zwolniona z prowadzenia ksiąg rachunkowych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Ochotniczej Straży Pożarnej z dnia 16 marca 2006 r. (złożono 16 marca 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych oraz z wnioskiem z dnia 2 kwietnia 2006 r. (wpłynęło 6 kwietnia 2006 r.) w związku z uzupełnieniem braków w złożonym piśmie (przedstawienie stanu faktycznego oraz zajęcia własnego stanowiska w sprawie) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim

postanawia

stwierdzić, że stanowisko zawarte w ww. pismie (dot. pytania Nr 1) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 6 kwietnia 2006 r.) Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny: Pytanie podatnika sprowadza się do kwestii wyjaśnienia, czy Ochotnicza Straż Pożarna jest zwolniona z prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem podatnika wystarczy prowadzenie, opracowanej przez Zarząd Główny Związku OSP RP, książki skarbnika, w którą wpisywane są przychody i rozchody z podaniem daty, kwoty, Nr. faktury, kontrahenta oraz numerowanie faktur zgodnie z wpisami we wspominanej książce skarbnika.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim uprzejmie informuje: Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej. Przepisy Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), nie stanowią o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych. Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Ordynacja podatkowa, przez księgi podatkowe rozumie się księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby prawne nakłada art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi iż Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Tymi odrębnymi przepisami są: ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oraz wydane na podstawie art. 82 pkt 1 tej ustawy rozporządzenie z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539 z późn. zm.).

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia jego przepisy stosuje się do niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, a w szczególności do stowarzyszeń. W świetle § 2 i § 3 jednostki te prowadzą księgi rachunkowe, stosując odpowiednie przepisy ustawy o rachunkowości. Ponadto mają obowiązek sporządzania rocznych sprawozdań finansowych na dzień kończący rok obrotowy oraz na każdy inny dzień bilansowy składające się z: bilansu, rachunku wyników, informacji dodatkowej w sposób określony w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Zażalenie winno zwierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl