1406/DDZ/415-9/AJ/06 - Pośrednictwo w sprzedaży licencji na oprogramowanie komputerowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim 1406/DDZ/415-9/AJ/06 Pośrednictwo w sprzedaży licencji na oprogramowanie komputerowe.

"(...) W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pośredniczy Pan w sprzedaży oprogramowania komputerowego (programów komputerowych). Polscy klienci - głównie firmy krajowe, rzadziej osoby fizyczne, składają u Pana zamówienia na zakup programów komputerowych różnego rodzaju. Następnie przesyła Pan zamówienia do kontrahenta zagranicznego (producenta lub dystrybutora oprogramowania). (...) Dostarcza Pan klientom to, co otrzyma od producenta lub dystrybutora programu.

W powyższych przypadkach kontrahent zagraniczny wystawia fakturę dokumentującą sprzedaż licencji na oprogramowanie komputerowe na Pana firmę, a następnie Pan wystawia fakturę sprzedaży ww. licencji swojemu kontrahentowi. W trakcie transakcji nie nabywa Pan ani nie udziela żadnych praw autorskich do oprogramowania, będącego przedmiotem transakcji. Sprzedaje Pan wcześniej nabyty pojedynczy egzemplarz oprogramowania komputerowego, ewentualnie z możliwością używania programu na określonej liczbie stanowisk lub przez określoną liczbę użytkowników. Warunki użytkowania programu określają prawa i obowiązki użytkownika programu w stosunku do producenta (właściciela praw autorskich) i z zasady pozwalają tylko na standardowe korzystanie z programu (bez prawa do modyfikowania, poprawiania, kopiowania, rozpowszechniania, itp.). Umowy licencyjne zawierane są przez krajowe podmioty z producentami oprogramowania.

Wobec powyższego zwraca się Pan z zapytaniem, czy zapłata dostawcom zagranicznym (mającym siedziby w krajach: Niemcy, Słowacja, Republika Czeska, Irlandia, Austria, Kanada, USA, Wielka Brytania, Francja, Australia) za faktury dokumentujące zakup oprogramowania komputerowego z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w Polsce (bez prawa do kopiowania, powielania, modyfikowania, publicznego rozpowszechniania itp.) podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...).

(...) Zgodnie (...) z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), od przychodów uzyskiwanych przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej swojej siedziby lub zarządu, z tytułu: odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej, należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%.

Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. W umowach tych za należności licencyjne uznano wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej. W definicji tej nie wymieniono oprogramowania komputerowego.

(...) Według polskiego ustawodawstwa - art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 904 ze zm.), programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie. Zgodnie z powyższym należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego traktowanego jak dzieło literackie lub naukowe w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania są należnościami licencyjnymi.

W opisanym stanie faktycznym nie dokonuje Pan jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupu programów komputerowych na własne potrzeby, lecz tylko pośredniczy w sprzedaży licencji na oprogramowanie komputerowe. Zbiera Pan zamówienia od podmiotów krajowych na zakup oprogramowania komputerowego i przesyła je do kontrahentów zagranicznych (producenta lub dystrybutora). Umowy licencyjne zawierane są między producentem oprogramowania a odbiorcami polskimi (końcowymi użytkownikami). Faktura jest wystawiana przez kontrahenta zagranicznego dla Pana jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, a następnie wystawia Pan fakturę dla podmiotu krajowego (końcowego użytkownika). Pomiędzy podmiotami odbywa się obrót towarowy, w związku z którym przenoszona jest własność programów komputerowych. Pana firma w trakcie transakcji nie nabywa ani nie udziela żadnych praw autorskich do oprogramowania będącego przedmiotem transakcji (...).

Wobec powyższego należności za zakupione oprogramowanie uiszczane na rzecz podmiotów zagranicznych nie mieszczą się pod pojęciem należności licencyjnych, zgodnie z cyt. wyżej przepisami i tym samym nie podlegają opodatkowaniu w Polsce na podstawie (...) art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/59