1405/UPD-415/2/07/ES - Czy wykonywaną przez lekarzy działalność w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej należy traktować jako pozarolniczą działalność gospodarczą?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1405/UPD-415/2/07/ES Czy wykonywaną przez lekarzy działalność w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej należy traktować jako pozarolniczą działalność gospodarczą?

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika, o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa że, zgodnie z treścią postanowień umowy zawartej przez NZOZ należy wskazać, iż:

1)

w razie wyrządzenia szkody pacjentowi lub osobom trzecim w trakcie wykonywania obowiązków objętych niniejszą umową lub przy okazji ich wykonywania, Usługodawca ponosi odpowiedzialność w pełnym zakresie za wyrządzone szkody pacjenta oraz osób trzecich, a w przypadku określonym w § 4 pkt 3 także wobec Usługobiorcy - /§ 4 pkt 1 kontraktu/

2)

usługodawca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy zgodnie z jej przepisami oraz według reżimu odpowiedzialności kontraktowej, przewidzianej w art. 471 i następnych kodeksu cywilnego oraz za szkody wynikające z odpowiedzialności deliktowej określonej w art. 415 i następnych kodeksu cywilnego - /§ 3 pkt 1 kontraktu/

3)

usługodawca ponosi odpowiedzialność za szkody poniesione przez usługobiorcę na skutek niewykonywania lub nienależytego wykonywania zobowiązań wynikających z niniejszej umowy oraz przy okazji ich wykonywania. Szkody te obejmują zarówno straty, które poniósł usługobiorca oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Odpowiedzialność ta obejmuje szkody wyrządzone umyślnym działaniem lub zaniechaniem usługodawcy, jak również wywołane rażącym niedbalstwem oraz brakiem zachowania należytej staranności - /§ 3 pkt 2 kontraktu/

4)

usługodawca oświadcza, że zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem zawodu lekarza w dniu 10 stycznia 2006 r., na okres do 13 stycznia 2007 r., w związku z powyższym, zasadnym jest stwierdzenie, iż w niniejszej sprawie wyłączona jest jedna z przesłanek znowelizowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotycząca pkt 1 art. 5b, której zaistnienie kumulatywnie z pozostałymi przesłankami wskazanymi w punkcie 2 i 3 art. 5b prowadziłyby do nieuznania prowadzonej działalności lekarzy za pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów art. 5b znowelizowanej ustawy postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2006 roku wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek złożony przez Podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatnik ma zawartą umowę z NZOZ na świadczenie usług medycznych jako osoba wykonująca zawód medyczny w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej. Zdaniem Podatnika, po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2007 r. wykonywane czynności nadal będą zaliczane do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku - na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588) - w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wprowadzone zostały zmiany w zakresie definicji pozarolniczej działalności gospodarczej.

I tak, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku /nadanym przez art. 1 pkt 4 lit. a powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw/, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b ust. 1 /dodanym przez art. 1 pkt 5 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw/ za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Mając powyższe na uwadze, obowiązująca od 1 stycznia 2007 roku "nowa" definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, zawiera istotne zastrzeżenie, sprowadzające się do tego, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie są uznawane czynności, jeżeli zostaną spełnione łącznie warunki wymienione w punktach 1-3 powołanego wyżej art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odbiera lekarzom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą możliwości świadczenia w ramach tej działalności na podstawie zawartych kontraktów, usług na rzecz Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Lekarze nie utracą statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz NZOZ. Nawet, jeżeli charakter czynności określonych w kontrakcie wymaga ich wykonywania przez lekarza pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, to nie są to przesłanki wystarczające do wykluczenia istnienia działalności gospodarczej. Łącznie z tymi przesłankami, konieczne jest wystąpienie dwóch pozostałych warunków sprowadzających się do tego, że lekarz wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz, że pełną odpowiedzialność cywilną wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie przejmuje zleceniodawca.

W Pana przypadku z załączonych dokumentów wynika, że to Pan ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody wobec pacjenta oraz wobec osób trzecich. W związku z tym nie spełniona jest jedna z przesłanek znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /art. 5b ust. 1/, która przewiduje, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności. Nie ma więc przeszkód prawnych, aby zaliczyć Pana działalność do pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej w ramach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl