1401/VR/006-1255/04/JM - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności członków rady nadzorczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/VR/006-1255/04/JM Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności członków rady nadzorczej.

Pytanie podatnika

Czy czynności członka rady nadzorczej spółki akcyjnej, wykonywane na podstawie stosownej uchwały zgromadzenia akcjonariuszy, z tytułu których podatnik osiąga przychody wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czy też są to usługi nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej, o której mowa wyżej zostało określone w ust. 2 art. 15 ww. ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie ustawodawca w art. 15 ust. 3 cyt. wyżej ustawy określa czynności, które nie są uznawane za działalność gospodarczą wykonywaną samodzielnie, o której mowa w art. 15 ust. 1. Wśród tych czynności, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, znajdują się te, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 czerwca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te związane są ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych zostały wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej fakt, otrzymywane wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej stanowi wynagrodzenie, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nie zaś art. 13 ust. 7 ww. ustawy).

Kompetencje rady nadzorczej określone zostały w ustawie z dn. 15 września 2000 r. kodeks spółek cywilnych (m.in. rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności).

Do jej obowiązków należy ocena sprawozdań zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i stanem faktycznym oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składania zgromadzeniu wspólników corocznego, pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.

Mając na uwadze, iż czynności kontroli i nadzoru nad działalnością spółki (jakie wykonuje członek rady nadzorczej z upoważnienia zgromadzenia akcjonariuszy) nie są działaniami rodzącymi odpowiedzialność wobec osób trzecich, stwierdza się że w omawianym przypadku są spełnione przesłanki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy.

W związku z faktem, iż w katalogu czynności nieuznawanych za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług znajdują się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą - nie będzie Pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej (przy spełnieniu z tytułu wykonywania tej czynności wymogów istnienia więzów prawnych tworzących stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności).

Warunki, jakie musi spełniać dany stosunek prawny, aby świadcząca w oparciu o niego osoba fizyczna została wyłączona z kręgu podatników VAT, z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności określonych w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach podporządkowania usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie zatrudniającego (zlecającego) ryzykiem za wykonanie tych czynności.

Reasumując: nie podlegają opodatkowaniu VAT jedynie te czynności określone w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny, w ramach którego zostaną sformułowane (np. w akcie powołania) elementy określające warunki osobistego wykonywania czynności w ramach danego stosunku prawnego, a także przejęcie odpowiedzialności zlecającego (w konkretnym przypadku spółki) za czynności usługodawcy. Czynności wymienione w ww. art. 13 pkt 7, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy - jako nie spełniające wymogów wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług - podlegają opodatkowaniu VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl