1401/PV-I/4407/14-18/07/AŁ - Opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej na rzecz gminy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PV-I/4407/14-18/07/AŁ Opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania infrastruktury drogowej na rzecz gminy.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3537/06, po ponownym rozpatrzeniu zażalenia z dnia 7 lutego 2006 r., wniesionego przez XXX, na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2006 r., znak: 1471/NUR2/443-551/1/05/JP, wydanej w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

POSTANAWIA

- zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Strona wnioskiem z dnia 27 października 2005 r., wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zadając pytanie, czy nieodpłatne przejęcie z mocy prawa infrastruktury drogowej przez gminę stanowi dla Spółki czynność opodatkowaną i rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Strona prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie handlu, wykorzystując w tym celu centra handlowe. Wielkość oraz charakter przedsięwzięcia powoduje, że niezbędnym warunkiem jego realizacji i funkcjonowania jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej (m.in. dróg dojazdowych). Ponieważ grunty przeznaczone pod inwestycję nie posiadają odpowiedniej infrastruktury Spółka ponosi nakłady na jej wytworzenie lub modernizację. Prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury towarzyszącej nie jest bowiem możliwe bez jej harmonizacji z terenami sąsiednimi. Modernizacja ulic, którymi będzie przebiegał dojazd do centrum handlowego, polega np. na przebudowie skrzyżowania w rondo, poszerzeniu pasów ruchu, dostosowaniu oznaczeń drogowych. Strona zaznaczyła, iż tereny nie należą do Spółki, a po zakończeniu inwestycji znajdująca się na nich infrastruktura zostanie z mocy prawa przejęta przez gminę. Zdaniem Spółki nieodpłatne przejęcie z mocy prawa infrastruktury drogowej przez gminę nie stanowi czynności opodatkowanej i nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 26 stycznia 2006 r., Nr 1471/NUR2/443-551/1/05/JP uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe. Powołując się na art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług organ pierwszej instancji stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie przekazanie na rzecz gminy infrastruktury drogowej związane jest z przedsiębiorstwem Strony, a Spółka będzie odnosić korzyść ekonomiczną z jej powstania. Infrastruktura ta umożliwi bowiem klientom korzystanie z obiektu handlowego Spółki. W związku z tym przedmiotowe przekazanie organ pierwszej instancji uznał za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym czynność ta winna być udokumentowana fakturą wystawioną zgodnie z art. 106 ww. ustawy.

W złożonym na ww. postanowienie zażaleniu z dnia 7 lutego 2006 r., Strona zarzuciła błędną wykładnię art. 5 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Strona powtórzyła swoją argumentację przytoczoną we wniosku podkreślając jednocześnie, iż realizacja przedsięwzięcia jakim jest centrum handlowe powoduje, że niezbędnym warunkiem jego realizacji i funkcjonowania jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej. Strona wyraziła pogląd, w kontekście którego aby przedmiotowe nieodpłatne świadczenie usług lub przekazanie towarów zostało zrównane z odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

-

brak związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

-

istnienie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Spółka wskazała jednocześnie, że w przedmiotowej sprawie istnieje związek pomiędzy przedmiotowym przedsięwzięciem a jego przekazaniem na rzecz gminy, powoduje to wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bez względu na fakt, czy zostanie sklasyfikowane jako świadczenie usług czy dostawa towarów. Celem bowiem prowadzonego przez Stronę przedsiębiorstwa jest osiągnięcie przychodu, zaś wysokość osiąganego przychodu zależy wprost proporcjonalnie od ilości osób robiących zakupy w wybudowanym centrum handlowym. Brak dróg dojazdowych ogranicza możliwość korzystania z centrum handlowego, zatem związek centrum handlowego i infrastruktury drogowej jest nierozłączny i obustronny.

Decyzją z dnia 8 września 2006 r., Nr 1401/PH-I/4407/14-33/06/AŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odmówił zmiany postanowienia organu pierwszej instancji. W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej przez podmiot, który ją pobudował na rzecz właściciela gruntu będzie świadczeniem usług.

Jednocześnie organ odwoławczy wskazał, że pozytywną przesłanką do opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest istnienie prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. A contrario nieodpłatne świadczenie usług nie podlegało opodatkowaniu VAT również w przypadku spełnienie dwóch warunków, tj.

1.

świadczonych usług z prowadzeniem przedsiębiorstwa, i

2.

prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Ponieważ z prezentowanego przez Stronę stanu faktycznego wynikał związek pomiędzy przedmiotowym przedsięwzięciem podejmowanym w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, a jego przekazaniem na rzecz gminy, co oznacza, że usługi te są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a jednocześnie Strona wskazywała, iż przysługiwało Jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, organ odwoławczy przyjął, iż w przedmiotowej sprawie został spełniony tylko jeden z omówionych warunków, co przesądzało o tym, że przekazanie przedmiotowej infrastruktury gminie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na powyższą decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Strona wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wyrokiem z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3537/06, uchylił zaskarżoną decyzję.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy biorąc pod uwagę stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zawarte w wyr. z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III S.A./Wa 3537/06 Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis ten wyraża podstawową zasadę istnienia odpłatności jako warunku opodatkowania dostawy towarów czy świadczenia usług. O odpłatności można mówić, jeżeli pomiędzy świadczeniem a zapłatą istnieje bezpośredni związek. Odpłatność może natomiast przybrać różne formy, jednak zasadą jest aby odpłatność była związana ze świadczeniem oraz była bezpośrednią konsekwencją świadczenia i została wyrażona w sposób określony.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jednocześnie zauważyć należy, iż niektóre czynności wykonywane nieodpłatnie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT jako czynności zrównane z odpłatnym świadczeniem usług. Opodatkowanie czynności świadczonych nieodpłatnie stanowi niewątpliwie wyjątek od zasady wynikającej z art. 5 ustawy o VAT i jest dopuszczalne jedynie w przypadkach wyraźnie wymienionych w ustawie.

Z przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wynika bowiem, iż nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż w wyżej przywołanym art. 8 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca przyjął fikcję prawną uznając, że nieodpłatne świadczenia, o których mowa w tym przepisie stanowią odpłatne świadczenie usług. Powołany przepis wskazuje na możliwość opodatkowania usług świadczonych nieodpłatnie w sytuacji zaistnienia warunków w tym przepisie wskazanych.

Tak jak to wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny wykonywane przez Spółkę roboty budowlane stanowią usługi o charakterze nieodpłatnym. Zgodnie zatem z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, aby świadczenia te podlegały opodatkowaniu muszą zostać łącznie spełnione, określone w tym przepisie trzy warunki:

1)

muszą być wykonane na potrzeby osobiste (i jedynie takie) podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług,

2)

te nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

3)

przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Tylko łączne zaistnienie powołanych przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania usług nieodpłatnych. W konsekwencji, brak przynajmniej jednej przesłanki opodatkowanie wyłącza.

W ślad na stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zawartym w wyr. z dnia 13 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3537/06. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że w przedmiotowej sprawie niewątpliwie występuje związek nieodpłatnego świadczenia w postaci modernizacji ulic, którymi będzie przebiegał dojazd do centrum handlowego, polegającej np. na przebudowie skrzyżowania w rondo, poszerzeniu pasów ruchu, dostosowaniu oznaczeń drogowych a prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie handlu. Fakt ten w przedmiotowym postępowaniu podkreślała Strona, a organy podatkowe nie kwestionowały go. Przekazanie bowiem na rzecz gminy infrastruktury drogowej jest związane z przedsiębiorstwem Strony. Dojazd do obiektu handlowego Spółka przekładać się bowiem będzie na odnoszone korzyści ekonomiczne z jej powstania. To z kolei oznacza, że nie został spełniony jeden z warunków określonych w przepisie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

W świetle powyżej przedstawionego stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż dokonane nieodpłatnego przekazania infrastruktury na rzecz gminy nie spełnia warunków wynikających z art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest stwierdzenie, że przedmiotowe przekazanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl