1401/PH-I/4407/14-20/07/EN/PV-I - Prawo do ulgi na zakup kasy rejestrującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PH-I/4407/14-20/07/EN/PV-I Prawo do ulgi na zakup kasy rejestrującej.

"(...) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału oraz po rozpatrzeniu zażalenia zważył, co następuje:

Z przedstawionego w przedmiotowej sprawie stanu faktycznego wynika, że Strona do dnia 30 czerwca 2007 r. na podstawie § 3a ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących korzysta ze zwolnienia podmiotowego w zakresie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednocześnie od dnia 1 września 2006 r. zgodnie z § 4 pkt 4 ww. rozporządzenia Strona obowiązana jest do ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych, sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Zdaniem Strony w zaistniałej sytuacji rozpoczęcie ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących nastąpi w dwóch różnych i niezależnych od siebie terminach, co bezpośrednio wpływa na możliwość dwukrotnego skorzystania z prawa odliczenia wydatków poniesionych na zakup kas fiskalnych.

Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ponadto w myśl § 3a ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w 2006 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT był wyższy niż 70%. (zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz. U. nr 245, poz. 1807 - zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania m.in. podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70% - uwaga red.)

W tym miejscu organ odwoławczy podkreśla, iż kasa rejestrująca to specjalne urządzenie ewidencjonujące obrót i kwoty należnego podatku. Zakup i zainstalowanie tego urządzenia wiąże się z poniesieniem pewnego obciążenia finansowego. Mając powyższe na uwadze, a także premiując podatników terminowo spełniających ustawowe swoje obowiązki w zakresie rozpoczęcia używania kas, ustawodawca wprowadził specjalną ulgę związaną z zakupem kasy rejestrującej.

Zgodnie bowiem z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2.500 zł.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że powyższa kwestia odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej została szczegółowo uregulowana przepisami aktów wykonawczych.

I tak, w myśl § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących odliczenie, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, może być dokonane w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub za miesiące następujące po tym miesiącu. W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne zgodnie z art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, odliczenie może być dokonane w rozliczeniu za kwartał, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie, lub w rozliczeniu za następne kwartały. Podstawą do odliczenia jest posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

(...) Zgodnie zaś z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, dokonanie ww. odliczenia następuje pod warunkiem złożenia przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania.

Ponadto w myśl § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia, odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących ich terminach, przy użyciu kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

Mając powyższe na uwadze, organ drugiej instancji stoi na stanowisku, że ww. odliczenie (ulga) przysługuje tylko w związku z zakupem kas rejestrujących po raz pierwszy. Art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi bowiem o ulgach przysługujących przy zakupie kas fiskalnych zgłoszonych na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania. W związku z tym kolejne kasy, nabywane po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania, nie będą objęte prawem do odliczenia. Dotyczy to np. przypadku rozszerzenia działalności, w związku z czym otwierane są nowe punkty kasowe. Kasy wtedy nabywane nie są bowiem kasami zgłoszonymi na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania. Jeśli jednak podatnik w pierwszym terminie powstania obowiązku ewidencjonowania zakupi większą ilość kas, które zgłosi, będzie mu przysługiwała ww. ulga.

W tym miejscu Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w ślad za organem pierwszej instancji podkreśla, iż nie ma znaczenia z jakiego powodu podatnik został zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zdaniem organu odwoławczego przepisy dotyczące zarówno podatku od towarów i usług, jak i kas fiskalnych nie przewidują u danego podatnika kilku terminów rozpoczynania prowadzenia ewidencji przy użyciu ww. kas. W opinii organu drugiej instancji podatnik może tylko raz rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących, a później następuje jedynie (jak w rozpatrywanej sprawie) zwiększenie zakresu czynności objętych obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, podzielając stanowisko Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zaprezentowane w postanowieniu z dnia 6.04.2007 r., nr 1471/VTR1/443-3/07/MF stwierdza, że w zaistniałym stanie faktycznym Stronie będzie przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi, z tytułu nabycia kas rejestrujących, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług jedynie w stosunku do tej liczby kas, która zostanie pisemnie zgłoszona do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu wykonywania czynności wymienionych w § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. A zatem w przypadku konieczności fiskalizacji kolejnych kas rejestrujących w celu ewidencjonowania sprzedaży, (...) Strona nie zachowa prawa do odliczenia wydatków związanych z nabyciem tych kas. Poparciem prezentowanego wyżej stanowiska jest również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z października 2007 r., sygn. akt I FSK 1266/07 (vide: Gazeta Prawna nr 193/2007, nr 205/2007). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/3/53-55