1401/PH-I/4407/14-154/06/KO - VAT naliczony od środków trwałych przekazanych w ramach wydzielenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/PH-I/4407/14-154/06/KO VAT naliczony od środków trwałych przekazanych w ramach wydzielenia.

(...) Na wstępie należy podkreślić, iż stanowisko w zakresie zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przedstawił w decyzji z dnia 01.03.2007 r. znak 1401//PH-I/4407/14-152/06/KO, uznając przekazanie wydzielonych składników majątkowych za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako nie spełniające warunków wynikających z ww. przepisu.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że zażalenie w zakresie zastosowania przepisu art. 91 ust. 9 ustawy o VAT nie zasługuje na uwzględnienie.

Powyższe związane jest z brzmieniem ww. przepisu, z którego wynika, że w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1 - 8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Z powołanego przepisu wyraźnie wynika, iż zasada ta została wprowadzona w odniesieniu do sytuacji, w której mamy do czynienia z dokonaniem czynności niepodlegających opodatkowaniu, polegającej na zbyciu przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Tylko w takim przypadku przepisy nakazują dokonanie korekty odliczonego podatku naliczonego nabywcy ww. przedsiębiorstwa lub nabywcy zakładu (oddziału).

Przepisy artykułu 91 wprowadzają konstrukcję korekty podatku naliczonego dokonywaną z uwagi na zmianę struktury sprzedaży albo ze względu na zmianę pierwotnego przeznaczenia towaru lub usługi (z którą związany jest podatek naliczony).

Zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w sytuacji kiedy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot związanych ze sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do treści art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (art. 90 ust. 2 cyt. ustawy).

Ponadto, jak wynika z treści art. 91 ust. 4 ww. ustawy w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta o której mowa powyżej, zgodnie z ust. 5 powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

W świetle powołanych przepisów, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, iż podział Spółki, będącej własnością Strony, polegający na wydzieleniu przedsiębiorstwa przesyłowego na rzecz firmy X nie jest objęty dyspozycją art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Tym samym przepis art. 91 ust. 9 tej ustawy nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/51