1401/PD-4230Z-35/06/KO - Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach dokonanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Krakowie 1401/PD-4230Z-35/06/KO Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach dokonanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego

Pytanie podatnika

Czy podatnik dokonujący zakupów przed złożeniem zgłoszenia rejesrtacyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 PTU, ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami?

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 09.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 29.04.2005 r. nr PP/443/1d/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 02.01.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 04.01.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 01.02.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 03.02.2005 r.), Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka od dnia 1 listopada 2004 r. rozpoczęła wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług korzystając ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zwolnienie utraciło moc z chwilą przekroczenia kwoty określonej w/w przepisie, t. j. w dniu 16 listopada 2004 r. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług Spółka złożyła w dniu 29 grudnia 2004 r.

Zdaniem Spółki w tak określonym stanie faktycznym przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT otrzymanych przez Spółkę w okresie od dnia 29 grudnia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. Obniżenie to winno być dokonane na zasadach ogólnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 29.04.2005 r. nr PP/443/1d/05 nie podzielił stanowiska Spółki i stwierdził, iż w omawianym przypadku za datę rejestracji uważa się dzień 29 grudnia 2004 r. i faktury dokumentujące zakupy dokonane począwszy od tego dnia stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego nie można się zgodzić z poglądem, iż decydujące znaczenie w sprawie ma data otrzymania faktury. Istotne znaczenie dla skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ma status podatnika w momencie nabycia towarów i usług, a nie fakt iż na dzień otrzymania faktury jest on zarejestrowanym podatnikiem. Powołany przez Spółkę przepis art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT reguluje termin dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w odniesieniu w okresu, w którym podatnik otrzymał fakturę. Przepis ten nie może jednak stanowić samoistnej podstawy do dokonania odliczeń. Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony za okres w którym otrzymał fakturę lub za okres następny, pod warunkiem, że nie sprzeciwiają się temu pozostałe zasady regulujące tryb i zasady skorzystania z tego uprawnienia zapisane z Dziale IX ustawy o VAT. W omawianej sprawie prawo to nie przysługuje z uwagi na treść art. 88 ust. 4 w/w ustawy.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformował, iż Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących zakupy dokonane od dnia rejestracji dla potrzeb podatku VAT, w rozliczeniu za grudzień 2004 r. lub styczeń 2005 r.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 9.05.2005 r. podtrzymując swoje wcześniejsze stanowisko, które oparte zostało na dorobku orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponadto Spółka podniosła, iż wezwanie do uzupełnienia wniosku z dnia 2.01.2005 r. poprzez wyrażenie własnego stanowiska w sprawie było nieuzasadnione. W związku z tym zaszły skutki w postaci związania organu stanowiskiem Spółki.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Podatnikiem podatku od towarów i usług są z mocy prawa wszystkie podmioty wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT wykonujące czynności wymienione w art. 5 tej ustawy. Niedokonanie przez określony podmiot obowiązku rejestracji podatkowej, o której mowa w art. 96 ustawy, nie pozbawia tego podmiotu przymiotu podatnika podatku od towarów i usług.

Przepis art. 96 ustawy o VAT nie przewiduje sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 4 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści art. 88 ust. 4 powołanej ustawy nie wynika, aby zawarte w nim wyłączenie z prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczyło podatników, którzy wprawdzie nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego w momencie nabycia towarów lub usług, jednakże w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji), w której dokonane zostało obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie w/w towarów lub usług, byli zarejestrowani w rejestrze, o którym mowa w art. 96.

W powyżej opisanym stanie faktycznym Spółka w momencie składania rozliczenia za grudzień 2004 r. była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11).

Spółka ma prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w okresie od dnia 29 grudnia do dnia 31 grudnia 2004 r. w rozliczeniu za grudzień 2004 r., pod warunkiem, iż deklaracja ta była złożona po dniu 28 grudnia 2004 r. lub w rozliczeniu za styczeń 2005 r.

Odnosząc się do zarzutu, iż wezwanie Spółki przez Naczelnika Urzędu Skarbowego do usunięcia braków wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie było nieuzasadnione Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, iż zarzut ten jest bezzasadny. Wniosek z dnia 02.01.2005 r. zawierał alternatywne stanowisko w sprawie nie precyzując jednoznacznie zdania Spółki na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu faktur otrzymanych w poszczególnych okresach. Nie można zatem przyjąć, iż wystąpił przypadek, o którym mowa w przepisie art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl