1401/OC-II/4407/14-12/07/AW - Czy transakcja sprzedaży majątku realizowana przez syndyka jest zbyciem przedsiębiorstwa w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT i można do niej zastosować wyłącznie przepisy z opodatkowania podatkiem VAT? 2/ Czy w przypadku uznania operacji, o której mowa powyżej za podlegającą VAT, nabywcy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od zakupu części nieruchomości budynkowej i działki gruntu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie 1401/OC-II/4407/14-12/07/AW Czy transakcja sprzedaży majątku realizowana przez syndyka jest zbyciem przedsiębiorstwa w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT i można do niej zastosować wyłącznie przepisy z opodatkowania podatkiem VAT? 2/ Czy w przypadku uznania operacji, o której mowa powyżej za podlegającą VAT, nabywcy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od zakupu części nieruchomości budynkowej i działki gruntu?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 25 sierpnia 2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego:

-

zmienia postanowienie organu I instancji i uznaje stanowisko Podatnika, iż zbycie nieruchomości i wierzytelności nie jest wyłączone spod działania ustawy o podatku VAT, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku VAT.

Spółka nabyła od syndyka masy upadłości Kompleksowego Przedsiębiorstwa udział w nieruchomości zabudowanej, nieruchomość niezabudowaną oraz wierzytelność z wyłączeniem środków pieniężnych. W związku z powyższym Strona zwróciła się o wyjaśnienie następujących kwestii: - czy opisana we wniosku transakcja sprzedaży majątku realizowana przez syndyka jest zbyciem przedsiębiorstwa w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku VAT i można do niej zastosować wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT;- czy w przypadku uznania transakcji za podlegającą podatkowi nabywcy przysługuje prawo odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonanego zakupu. Według przedstawionego we wniosku stanowiska Strony w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, ponieważ syndyk sprzedał poszczególne składniki przedsiębiorstwa a nie całe przedsiębiorstwo. W związku z tym transakcja spełnia przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22 %, w myśl art. 41 ustawy o VAT. Naczelnik Urzędu Skarbowego działając w oparciu o art. 165a Ordynacji podatkowej, odmówił wszczęcia postępowania, wyjaśniając, że wnioskodawca nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 14a i art. 14b Ordynacji podatkowej. Postanowienie w tej sprawie organ odwoławczy utrzymał w mocy, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2007 r. syg. akt III SA/Wa 44/07 uchylił postanowienia I i II instancji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl