1401/HTI/4407/14-165/05/AŁ - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/HTI/4407/14-165/05/AŁ Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy

Pytanie podatnika

Czy zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8 listopada 2005 r., wniesionego przez Stronę na postanowienie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 27 października 2005 r., nr 1471/NUR1/443-406/05/IK, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, którym organ pierwszej instancji uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

postanawia

zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Strona wnioskiem z dnia 1 sierpnia 2005 r. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. czy zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu? Powołując się na art. 7 ust. 2 w/w ustawy Strona uznała, że z odpłatną dostawą towarów zrównane są czynności określone w pkt 1 i pkt 2 w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków:

- towary zostały przekazane na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

- podatnikom przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub w części.

Zatem Strona uważa, że opodatkowaniu podatnikiem od towarów i usług podlega wszelkie przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli przekazany towar nie został wyłączony z opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 3, ust. 4 i ust. 7 w/w ustawy. Zdaniem Strony ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od zużycia towarów i dodaje, iż opodatkowaniu poddane zostało zużycie towarów, gdy towary te spożytkowane są na cele ściśle określonych osób oraz że nie można wnioskować, iż w pojęciu "wszelkie inne przekazanie" mieści się również zużycie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy. W związku z tym Strona uważa, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zużycie towarów na cele reklamy i reprezentacji, np. kawa, słodycze, wykorzystywane podczas spotkań z kontrahentami.

Postanowieniem z dnia 27 października 2005 r., nr 1471/NUR1/443-406/05/IK Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe. Powołując się na art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy pierwszej instancji uznał, iż zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy, związane z prowadzonym przez Stronę przedsiębiorstwem (z wyłączeniem towarów, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 w/w ustawy) stanowi dostawę towarów i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dodając jednocześnie, że pojęcie "dostawa towarów" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje swoim zakresem pojęcie zużycia towarów. Przemawia za tym brzmienie art. 7 ust. 2 pkt 1, zgodnie z którym "przez dostawę towarów rozumie się również (...), w szczególności przekazanie lub zużycie towarów (...)".

Na powyższe postanowienie Strona wniosła zażalenie, w którym zarzuca naruszenie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług poprzez błędną interpretację. Strona podnosi, iż zużycie towarów jest opodatkowane jedynie gdy towary są spożytkowane na potrzeby osób ściśle określonych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i nie można stwierdzić, że pojęcie "wszelkie inne przekazanie" użyte w art. 7 ust. 2 pkt 2 zawiera również pojęcie "zużycie towarów". Odnosząc się do argumentacji zawartej w zażalonym postanowieniu, że "dostawa towarów" obejmuje swoim zakresem "zużycie towarów" Strona uważa, że organ pierwszej instancji rozszerzył tym samym zakres opodatkowania czynności zużycia towarów na wszelkie zużycie towarów. Natomiast jej zdaniem z treści art. 7 ust. 2 pkt 1 wynika, że opodatkowaniem objęte jest zużycie towarów na potrzeby określonych osób, zaś przepis pkt 2 odnosi się wyłącznie do przekazania towarów.

Strona nie kwestionuje, że pojęcie zużycia towarów mieści się w zakresie pojęcia dostawy towarów, jednak uważa że nie każde zużycie towarów podlega opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 2 ustawodawca postanowił, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 3 przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z treści przytoczonego art. 7 ust. 2 w/w ustawy wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega również zużycie towarów, gdy ich spożytkowanie nastąpiło na cele osób ściśle określonych w tym przepisie i nie ma to związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Zauważyć jednak należy, że ustawodawca posłużył się dwoma pojęciami: "przekazanie" i "zużycie". W art. 7 ust. 2 pkt 1 występują te dwa pojęcia, zaś w art. 7 ust. 2 pkt 2 występuje jedynie pojęcie "przekazanie".

Z kolei z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że z opodatkowania - jako odpłatnej dostawy towarów - wyłączono jedynie przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. To wskazuje, że wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - w formie innej niż prezenty o małej wartości oraz niemających statusu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części. Zatem z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT można wywieść, iż opodatkowaniu podlega zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie - tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu. Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunki kawą i herbatą, w przypadku gdy beneficjentem jest kontrahent przedsiębiorcy - osoba trzecia, nie będąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą, która została określona w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl