1401/BP-II/4210-35/07/JM - Wydatki poniesione na wykupienie dla pracowników i ich rodzin pakietu świadczeń zdrowotnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BP-II/4210-35/07/JM Wydatki poniesione na wykupienie dla pracowników i ich rodzin pakietu świadczeń zdrowotnych.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wykupić dla swoich pracowników i członków ich rodzin pakiet świadczeń medycznych, podpisując umowę z jedną z wyspecjalizowanych placówek medycznych. Podatnik otrzymywałby co miesiąc fakturę za opiekę medyczną, na której widniałaby jedna kwota. Kwota świadczenia przypadającą na jednego pracownika i członków rodziny, byłaby kwotą zryczałtowaną, płaconą bez względu na to, czy pracownik i jego rodzina faktycznie korzystają ze świadczeń opieki medycznej. (...) Strona zajmuje stanowisko, że wydatki na wykupienie pracownikom i ich rodzinom pakietu świadczeń medycznych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej (...) stwierdza, co następuje:

Art. 15 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od dnia 1.01.2007 r., za koszty uzyskania przychodów uznaje koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnika oraz nie może zostać wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

Od dnia 1.01.2007 r., w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, brak jest wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników. Oznacza to, że wydatki także ponoszone przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13.02.2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 4283/06), w przypadku wydatków ponoszonych na rzecz pracowników, nie oznacza to ich automatycznej kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów. Nie powinno się bowiem zapominać o przesłankach warunkujących zaliczenie poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów.

Organ II instancji, odnosząc powyższe rozważania do stanu faktycznego w niniejszej sprawie zauważa, że wydatki ponoszone przez Spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, będzie miało wpływ na poprawę stanu zdrowia pracowników, dzięki czemu ograniczeniu uległaby absencja w pracy z powodu choroby, co przedłożyłoby się na efektywność wykonywanej pracy. Zatem, ponoszone przez Podatnika wydatki, są związane w sposób pośredni z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Organ odwoławczy uznaje więc, że przedmiotowe wydatki stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (podkreśl. red) Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela natomiast stanowiska Podatnika, że kosztem uzyskania przychodów mogą być również wydatki poniesione na wykupienie pakietu świadczeń medycznych dla członków rodzin pracowników. Nie są oni bowiem pracownikami Spółki, a zatem przedmiotowych wydatków nie można traktować jako kosztów pracowniczych. Organ II instancji uważa, że przedmiotowe wydatki, nie przekładają się na przychody Podatnika z prowadzonej działalności gospodarczej.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej, wydatki ponoszone na zapewnienie opieki medycznej członkom rodziny pracowników, nie mają związku z przychodami Spółki oraz nie pozostają w związku z prowadzoną, działalnością gospodarczą Podatnika. Nie zostały więc spełnione przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...) Podatnik chcąc zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych, wydatki na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, powinien dokonać podziału zbiorczej kwoty za na część stanowiącą koszt uzyskania przychodów (pracownik), jak i te niestanowiące takiego kosztu (członkowie jego rodziny). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/20-21