1401/BF-II/005-1281/AS/06 - Wykup akcji własnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w celu ich umorzenia a obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BF-II/005-1281/AS/06 Wykup akcji własnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w celu ich umorzenia a obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 31 listopada 2006 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 18 października 2006 r. Nr 1472/DPC/415-83/06/PK uznające za nieprawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie obowiązków płatnika wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu nabycia przez spółkę akcji własnych w celu umorzenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka:

- zmienić zaskarżone postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie oraz uznać stanowisko zawarte przez płatnika we wniosku z dnia 8 sierpnia 2006 r. w zakresie braku obowiązku płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 11 maja 2006 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki S.A. podjęło uchwałę, na mocy której zysk netto Spółki został przeznaczony na kapitał zapasowy w celu realizacji Wykupu Akcji Własnych zgodnie z Programem, którego zasady określiła szczegółowo uchwała. Program dotyczy akcji Spółki S.A. notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zgodnie z tym Programem w okresie od dnia 12 maja 2006 r. do dnia 12 maja 2007 r. zarząd jest upoważniony do nabywania akcji własnych Spółki w celu ich umorzenia. W każdym dniu trwania Programu Spółka S.A. nie może nabyć więcej niż 25% odpowiedniej średniej dziennej wielkości obrotów akcjami Spółki na Warszawskiej Giełdzie papierów Wartościowych S.A., w ciągu 20 dni poprzedzających bezpośrednio dany dzień.

Po zakończeniu Programu zarząd został zobowiązany do niezwłocznego zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, w celu powzięcia uchwał o umorzeniu akcji własnych Spółki S.A. nabytych w ramach programu oraz do obniżenia kapitału spółki. Spółka zwróciła się z pytaniem czy w przedstawionym stanie faktycznym, w związku z wykupem akcji własnych na Giełdzie w celu ich umorzenia na Spółce S.A. ciążą obowiązki płatnika?

We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej w trybie art. 14a ustawy Ordynacja Podatkowa Spółka zajęła stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym, w związku z wykupem akcji własnych na Giełdzie w celu ich umorzenia, na Spółce S.A. nie ciążą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 18 października 2006 r. Nr 1472/DPC/415-83/06/PK Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe

W uzasadnieniu postanowienia, Naczelnik stwierdził, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są akcje w Spółce mającej osobowość prawną. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu umorzenia tych akcji. Naczelnik Urzędu stwierdził, iż zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Obowiązki płatnika w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych reguluje art. 41 ust. 4 ustawy, który stanowi, iż płatnicy określenie w ust. 1 ww. przepisu są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż obowiązek poboru podatku ciąży na Spółce S.A. jako podmiocie dokonującym wypłat należności z tytułu nabytych celem umorzenia akcji. Jednocześnie Naczelnik Urzędu uznał, iż obowiązek ten nie jest w żaden sposób uzależniony od tego czy transakcja nabycia akcji i wypłata należności z tytułu tej transakcji są dokonywane za pośrednictwem innych podmiotów, bez znaczenia, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, dla obowiązków Spółki jako płatnika pozostaje fakt, iż zgodnie z odrębnymi przepisami Spółka przeprowadza nabycie akcji własnych celem umorzenia poprzez wskazanych w przepisach pośredników.

Pismem z dnia 30 października 2006 r. Spółka S.A. złożyła zażalenie, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego, oraz podtrzymuje swoje stanowisko zawarte we wniosku.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa co następuje:

Zgodnie z art. 8 ustawy Ordynacja Podatkowa, płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust. 1 ww. przepisu - tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki niemające osobowości prawnej są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1. Podmiotem zobowiązanym do obliczenia i pobrania podatku, z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w tym z tytułu nabycia akcji w celu ich umorzenia w przypadku akcji dopuszczonych do publicznego obrotu, jest podmiot dokonujący wypłaty należności z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia.

Akcje spółki, które są dopuszczone do publicznego obrotu, są przedmiotem obrotu dokonywanego na rynku regulowanym, stanowiącym system obrotu dopuszczonych do obrotu publicznego instrumentów finansowych, działający w sposób stały, zorganizowany na zasadach określonych w przepisach, jak również zapewniający, że przy kojarzeniu ofert nabycia i zbycia instrumentów finansowych (np. zbywanych akcji) inwestorzy mają powszechny i równy dostęp do informacji rynkowej w tym samym czasie, oraz gwarantujący zachowanie jednakowych warunków nabywania i zbywania tych instrumentów. Rynek regulowany w Polsce obejmuje giełdę papierów wartościowych prowadzoną przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie oraz regulowany rynek pozagiełdowy prowadzony przez Centralną Tabelę Ofert S.A. Obrót akcjami na rynku regulowanym charakteryzuje się sformalizowaniem i jest oparty o określone zasady publicznego obrotu papierami wartościowymi. Obrót akcjami na rynku regulowanym cechuje zasada przymusu rynku regulowanego, przy obrocie wtórnym akcjami dopuszczonymi do publicznego obrotu oraz zasada obowiązkowego pośrednictwa maklerskiego. Konsekwencją powyższych zasad jest anonimowość stron transakcji zawieranych na rynku regulowanym oraz brak bezpośredniego rozliczenia przedmiotowych transakcji pomiędzy stronami tych transakcji.

Z zasady obowiązkowego pośrednictwa maklerskiego wynika to, że Strony transakcji, chcą zbyć lub nabyć papiery wartościowe na rynku regulowanym składają u podmiotu uprawnionego do dokonania transakcji (biura maklerskiego) odpowiednio zlecenie sprzedaży lub zlecenie kupna akcji. Zlecenie może złożyć podmiot lub osoba, która wcześniej zawarła umowę o świadczenie usług brokerskich z podmiotem prowadzącym działalność maklerską. Zlecenie zbywającego akcje lub nabywcy jest podstawą dla uprawnionego biura maklerskiego do złożenia w imieniu własnym na rachunek klienta oferty kupna lub sprzedaży na rynek - Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie dochodzi do zawarcia transakcji. Następnie transakcja jest rozliczana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Rozliczenie transakcji przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest podstawą do dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych prowadzonego na rzecz akcjonariusza przez uprawniony podmiot prowadzący działalność maklerską oraz wypłaty dochodu z odpłatnego zbycia akcji.

W związku z powyższym zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej Spółka nabywająca własne akcje w celu ich umorzenia, które to nabycie następuje za pośrednictwem rynku regulowanego Giełdy Papierów Wartościowych nie jest obowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatników, z tytułu odpłatnego zbycia akcji w celu ich umorzenia. W przedstawionym stanie faktycznym podmiotem dokonującym wypłat należności jest podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych akcjonariusza, na którym zapisane są akcje, czyli biuro maklerskie.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 dla podatnika dochodem (przychodem) opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 24 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1)

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2)

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów.

Należy zauważyć, iż płatnik pobiera zryczałtowany podatek dochodowy od podatnika w przypadku stwierdzenia, iż podatnik uzyskał dochód, od którego płatnik zgodnie z przepisami jest obowiązany go pobrać. Aby można było mówić o uzyskaniu przez podatnika dochodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych akcji, musi być spełniony warunek określony w tym przepisie - zbycia akcji przez konkretnego podatnika na rzecz spółki. Z powyższego wynika, iż stronami transakcji odpłatnego zbycia akcji w celu umorzenia są podatnik i nabywająca akcje spółka.

W związku z powyższym zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w przedstawionym stanie faktycznym na Spółce S.A. nie ciążą obowiązki płatnika określone w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl