1401/BF-I/4117-14/22/06/AG - Wydatki związane z przygotowaniem dokumentacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Warszawie 1401/BF-I/4117-14/22/06/AG Wydatki związane z przygotowaniem dokumentacji.

"(...) Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ubiega się o dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach "Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004 - 2006". Uzyskane w ramach dotacji środki Podatnik przeznaczy na budowę nowego zakładu produkcyjnego.

Ponieważ warunkiem otrzymania dofinansowania jest przygotowanie szeregu dokumentów oraz wypełnienie skomplikowanego wniosku, zgodnie z wytycznymi określonymi w tym programie, Pan (...) zlecił przygotowanie wymaganej dokumentacji profesjonalnej firmie posiadającej odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz kwalifikacje.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Pan (...) wyraził stanowisko, iż (...) poniesione przez Podatnika wydatki tytułem wynagrodzenia za sporządzenie wymaganej dokumentacji stanowią koszt uzyskania przychodów. (...)

W powołanym art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy, ustawodawca nie zalicza do przychodów z działalności gospodarczej dotacji, które podatnik uzyskuje tytułem rekompensaty za wcześniej poniesione lub planowane przez niego wydatki, związane z zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie składników majątkowych, będących w rozumieniu tej ustawy środkami trwałymi, od których przysługuje mu prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W niniejszym stanie faktycznym, nie jest istotne, od kogo uzyskano taką dotację, ważny jest jedynie cel, na jaki zostanie ona przekazana (celem jest realizacja inwestycji w postaci wytworzenia środka trwałego - budowy zakładu produkcyjnego). W konsekwencji zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, nie ma w tym przypadku zastosowania, skoro omawianej dotacji nie zalicza się do przychodów z działalności, ze względu na cel tej dotacji (a nie źródło pochodzenia). Tym samym również przywoływany art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy nie ma zastosowania.

Odnosząc się natomiast do wydatków poniesionych na przygotowanie wymaganej dokumentacji i opracowanie wniosku o dofinansowanie, pokrytych ze środków własnych (niesfinansowanych dotacją), należy uznać, iż ta część wydatków będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. (...)

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Większość wydatków ponoszonych przez podatników stanowi bezspornie koszt uzyskania przychodu. Są jednak sytuacje, w których ów związek przyczynowy nie jest tak wyraźny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku np. wydatków związanych z uzyskaniem środków finansowych na wytworzenie środka trwałego (zakładu produkcyjnego), gdzie wydatki mają pośredni wpływ na przychody, bowiem przychód będzie uzyskiwany dopiero z wykorzystaniem tego środka. Oczywiście koszty wytworzenia środka trwałego podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w sposób pośredni - poprzez odpisy amortyzacyjne, natomiast wydatki finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy, poniesione w celu uzyskania środków na wytworzenie środka trwałego (niesfinansowane dotacją), pozostają w związku ze źródłem uzyskania przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Tym samym podlegają zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodów z tego źródła (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/43