111-KDIB1-3.4010.491.2018.1.PC - Ustawa o innowacyjności - zwolnienie z CIT dochodu spółki z tytułu sprzedaży udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 111-KDIB1-3.4010.491.2018.1.PC Ustawa o innowacyjności - zwolnienie z CIT dochodu spółki z tytułu sprzedaży udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 września 2018 r. (data wpływu 3 października 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2018 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka została powołana do życia w związku z zaistnieniem możliwości przewidzianych przez ustawę z dnia 25 września 2015 r. o wspieraniu innowacyjności z późn. zm. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1767 z późn. zm., dalej: "Ustawa o innowacyjności"), które to przepisy wprowadziły zachętę fiskalną w postaci odroczenia opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółkach, które w ramach swojej działalności prowadzą działalność badawczo-rozwojową.

Zgodnie z filozofią działania Spółki, zamierza ona inwestować w nowe spółki (start-upy), które będą prowadzić działalność badawczo-rozwojową przechodząc przez cykl inwestycyjny od nabycia tych spółek, poprzez ich rozwój, aż do momentu ich zbycia do zewnętrznego inwestora. Poza nowo powstałymi podmiotami, Spółka zamierza też inwestować w funkcjonujące od jakiegoś czasu spółki (nie będące start-upami), które zamierza nabywać, rozwijać zgodnie z założoną filozofią inwestycyjną, a następnie sprzedawać do inwestorów zewnętrznych. Tak uzyskane środki Spółka zamierza powtórnie inwestować w nowe przedsięwzięcia gospodarcze (np. poprzez nabywanie udziałów kolejnych spółek lub poprzez dokonywanie inwestycji finansowych).

W związku z powyższym, przedmiotem działalności Spółki jest dokonywanie inwestycji finansowych polegających na nabywaniu udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, a także inwestowanie w instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.).

W zależności od uwarunkowań gospodarczych oraz planów inwestycyjnych Wnioskodawcy, Spółka może podejmować decyzje o zbyciu nabytych uprzednio udziałów (akcji). Spółka wyjaśnia w tym miejscu, że transakcje sprzedaży udziałów w spółkach kapitałowych zakładają bardzo często sprzedaż dzieloną na dwa etapy - pierwszy etap zakłada sprzedaż udziałów za uzgodnioną między stronami cenę, zaś na drugim etapie sprzedający uprawniony jest do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia (tzw. earn-out). Istotą mechanizmu earn-out jest przekazanie dodatkowego wynagrodzenia za sprzedane udziały w określonym czasie po dokonanej transakcji sprzedaży, który to czas pozwala kupującemu na sprawdzenie jakości funkcjonowania kupionej spółki. Wynagrodzenie w ramach mechanizmu earn-out wypłacane jest w momencie, w którym kupujący nabierze pewności odnośnie kondycji zakupionej spółki, co oznacza, że przekazanie tej części wynagrodzenia może następować w okresie od kilkunastu miesięcy do kilku lat od momentu sprzedaży udziałów.

W związku z opisanym powyżej modelem warunkowego wynagradzania, Spółka powzięła wątpliwość odnośnie skutków podatkowych otrzymania w przyszłości dodatkowego, warunkowego wynagrodzenia za udziały sprzedane przez Spółkę (w ramach mechanizmu earn-out). Mianowicie, w pierwszej połowie 2018 r. Spółka dokonała inwestycji w postaci nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: "Spółka Produkcyjna"). Nabycie udziałów w Spółce Produkcyjnej nastąpiło w drodze otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci większościowych udziałów, który to wkład został wniesiony do Spółki przez dotychczasowych udziałowców Spółki Produkcyjnej. W lipcu 2018 r. Spółka dokonała sprzedaży 60% udziałów w Spółce Produkcyjnej na rzecz innego podmiotu za określone wynagrodzenie pieniężne. Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi dokonanej sprzedaży, wynagrodzenie Spółki z tytułu tej transakcji ma charakter pieniężny, przy czym składa się na nie element bezwarunkowy otrzymany przez Spółkę w momencie sprzedaży udziałów oraz element warunkowy (earn-out), do którego otrzymania Spółka może być uprawniona nie wcześniej niż po okresie dwóch lat od nabycia udziałów w Spółce Produkcyjnej (dalej: "Wynagrodzenie warunkowe").

Od momentu nabycia udziałów w Spółce Produkcyjnej do momentu ewentualnego otrzymania Wynagrodzenia Warunkowego Spółka będzie posiadała bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów Spółki Produkcyjnej, a w okresie tym Spółka Produkcyjna spełniać będzie następujące warunki:

a.

nie będzie zagraniczną spółką kontrolowaną w rozumieniu art. 30f ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1059 z późn. zm., dalej: "ustawa o PIT") albo w art. 24a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"),

b.

nie będzie prowadzić działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie będzie prowadzić działalności handlowej,

d.

będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową.

Struktura aktywów Wnioskodawcy jest zgodna z warunkami wynikającymi z art. 14 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o innowacyjności. Wartość posiadanych aktywów jest zgodna z warunkami wynikającymi z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o innowacyjności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku CIT.

Przepisy ustawy o innowacyjności wprowadziły zachętę fiskalną w postaci odroczenia opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w spółkach, które w ramach swojej działalności prowadzą działalność badawczo-rozwojową.

Mianowicie, art. 14 ustawy o innowacyjności, przyznaje spółce kapitałowej lub spółce komandytowo-akcyjnej, której wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych, warunkową preferencję podatkową, która polega na zwolnieniu z podatku CIT dochodu uzyskanego z tytułu zbycia nabytych w latach 2016 - 2023 udziałów (akcji) w spółkach, po spełnieniu określonych warunków dotyczących spółki zbywającej udziały (akcje) jak i spółki której udziały (akcje) są zbywane.

Warunki zastosowania zwolnienia z podatku CIT dla dochodów z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) zgodnie z art. 14 ustawy o innowacyjności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o innowacyjności, zwalnia się z podatku CIT, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, dochód z tytułu zbycia udziałów (akcji), nabytych w latach 2016 - 2023 przez spółkę kapitałową lub spółkę komandytowo-akcyjną, której:

1.

wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych i która zainwestowała co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonała zakończenia inwestycji, w aktywa inne niż:

a.

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę,

b.

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki,

c.

nieruchomości, oraz

2.

wartość aktywów, innych niż określone w pkt 1 lit. a-c, nie przekracza 50 000 000 euro według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia roboczego poprzedzającego dzień nabycia aktywów.

Stosownie do art. 14 ust. 2 ww. ustawy przez inwestycje finansowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się inwestycje w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.) oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o innowacyjności, możliwość zwolnienia z podatku CIT dochodu spółki kapitałowej lub spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu zbycia udziałów (akcji) nabytych w latach 2016- 2023, wymaga tego, aby spełnione były następujące warunki:

1.

spółka, której udziały (akcje) są zbywane, była spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej, w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz w okresie, o którym mowa w pkt 2, spółka ta:

a.

nie spełniała warunków, o których mowa w art. 30f ust. 3 ustawy o PIT albo w art. 24a ust. 3 ustawy o CIT, tj. aby nie była zagraniczną spółką kontrolowaną w rozumieniu tych przepisów,

b.

nie prowadziła działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie prowadziła działalności handlowej,

d.

prowadziła działalność badawczo-rozwojową;

2.

spółka dokonująca zbycia udziałów (akcji) posiadała bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce, której udziały są zbywane.

Wypełnienie przez Wnioskodawcę warunków zwolnienia z podatku CIT dochodu powstałego w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku CIT, bowiem spełnione zostaną wszystkie warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia zgodnie z art. 14 ust. 1-3 ustawy o innowacyjności.

Po pierwsze, Wnioskodawca jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest i nadal będzie spółką kapitałową.

Po drugie, przedmiotem działalności Wnioskodawcy będzie dokonywanie inwestycji finansowych, tj. inwestycje w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 94 z późn. zm.), takie jak akcje prowadzących działalność badawczo-rozwojową działających w formie spółek akcyjnych, oraz nabywanie udziałów w spółkach badawczo-rozwojowych działających w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, takich jak Spółka Produkcyjna.

Po trzecie, udziały w Spółce Produkcyjnej zostały nabyte w okresie, o którym mowa w art. 14 ustawy o innowacyjności, zaś pojęcie "nabytych w latach 2016 - 2023" nie ogranicza się wyłącznie do uzyskania własności udziałów (akcji) na podstawie umowy sprzedaży, ale ma znaczenie szersze i obejmuje uzyskanie własności udziałów (akcji) w drodze otrzymania udziałów (akcji) jako wkładu niepieniężnego.

Po czwarte, struktura aktywów Wnioskodawcy jest i będzie zgodna z warunkami wynikającymi z art. 14 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o innowacyjności. Wartość posiadanych aktywów jest zgodna z warunkami wynikającymi z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o innowacyjności.

Po piąte, Spółka Produkcyjna jest i będzie spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz, przez okres co najmniej dwóch lat, spółka ta:

a.

nie będzie spełniać warunków uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną w rozumieniu art. 30f ust. 3 ustawy o PIT albo art. 24a ust. 3 ustawy o CIT,

b.

nie będzie prowadzić działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie będzie prowadzić działalności handlowej,

d.

będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową.

Po szóste, w momencie wykazania przychodu z tytułu Wynagrodzenia warunkowego, Spółka będzie nieprzerwanie posiadała nie mniej niż 10% udziałów w Spółce Produkcyjnej przez okres co najmniej dwóch lat. W ocenie Spółki, warunek dotyczący nieprzerwanego posiadania udziałów przez okres co najmniej 2 lat należy odnosić do okresu pomiędzy dniem nabycia udziałów w Spółce Produkcyjnej przez Spółkę a dniem osiągnięcia przychodu związanego ze sprzedażą nabytych udziałów.

Tak rozumiany warunek odnoszący się do okresu posiadania udziałów przez Spółkę pozostaje spełniony w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiącym przedmiot niniejszy wniosku. W tym miejscu Spółka wyjaśnia, że dochód z tytułu uzyskania Wynagrodzenia warunkowego ze zbycia udziałów dokonanego w roku 2018 r. powstanie dopiero w roku otrzymania Wynagrodzenia warunkowego od kupującego. Powyższe wynika z art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, który reguluje kwestię ujmowania korekt przychodów. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

W analizowanym wypadku ewentualna korekta przychodu w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego nie będzie spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, lecz realizacją warunku do wypłaty tego wynagrodzenia. Zatem, korekta przychodu powinna zostać wykazana przez Spółkę na bieżąco, tj. w okresie, w którym dodatkowe wynagrodzenie zostanie należycie udokumentowane i otrzymane przez Spółkę.

Skoro zatem pomiędzy nabyciem przez Spółkę udziałów w Spółce Produkcyjnej a rozpoznaniem przychodu związanego z Wynagrodzeniem warunkowym upłynie okres co najmniej dwóch lat, a w tym okresie Spółka nadal będzie nieprzerwanie posiadać nie mniej niż 10% udziałów w Spółce Produkcyjnej, to zdaniem Wnioskodawcy zostaną spełnione warunki dotyczące okresu posiadania udziałów przez Wnioskodawcę.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej będzie zwolniony z podatku CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1767 z późn. zm., dalej: "ustawa o innowacyjności"), zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, dochód z tytułu zbycia udziałów (akcji), nabytych w latach 2016-2023 przez spółkę kapitałową lub spółkę komandytowo-akcyjną, której:

1.

wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych i która zainwestowała co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonała zakończenia inwestycji, w aktywa inne niż:

a.

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę,

b.

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki,

c.

nieruchomości, oraz

2.

wartość aktywów, innych niż określone w pkt 1 lit. a-c, nie przekracza 50.000.000 euro według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia roboczego poprzedzającego dzień nabycia aktywów.

Jednocześnie ustawa o innowacyjności, zawiera definicję inwestycji finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ustawy o innowacyjności. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o innowacyjności, przez inwestycje finansowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się inwestycje w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.) oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ustawa o innowacyjności przewiduje również szereg wymogów w odniesieniu do spółki, której udziały/akcje będą zbywane. Aby odpłatne zbycie udziałów/akcji spółki było zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, w momencie zbycia spółka powinna spełniać następujące warunki (art. 14 ust. 3 ustawy o innowacyjności):

1.

spółka, której udziały (akcje) są zbywane, jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej, w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz w okresie, o którym mowa w pkt 2, spółka ta:

a.

nie spełniała warunków, o których mowa w art. 30f ust. 3 ustawy wymienionej w art. 1 albo w art. 24a ust. 3 ustawy wymienionej w art. 2,

b.

nie prowadziła działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie prowadziła działalności handlowej,

d.

prowadziła działalność badawczo-rozwojową;

2.

spółka dokonująca zbycia udziałów (akcji) posiada bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce, o której mowa w pkt 1.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika m.in. że w pierwszej połowie 2018 r. Spółka dokonała inwestycji w postaci nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (dalej: "Spółka Produkcyjna"). Nabycie udziałów w Spółce Produkcyjnej nastąpiło w drodze otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci większościowych udziałów, który to wkład został wniesiony do Spółki przez dotychczasowych udziałowców Spółki Produkcyjnej. W lipcu 2018 r. Spółka dokonała sprzedaży 60% udziałów w Spółce Produkcyjnej na rzecz innego podmiotu za określone wynagrodzenie pieniężne. Zgodnie z ustaleniami dotyczącymi dokonanej sprzedaży, wynagrodzenie Spółki z tytułu tej transakcji ma charakter pieniężny, przy czym składa się na nie element bezwarunkowy otrzymany przez Spółkę w momencie sprzedaży udziałów oraz element warunkowy (earn-out), do którego otrzymania Spółka może być uprawniona nie wcześniej niż po okresie dwóch lat od nabycia udziałów w Spółce Produkcyjnej (dalej: "Wynagrodzenie warunkowe").

Należy mieć na uwadze, że przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej), toteż stosowane muszą być w sposób ścisły.

Dokonując analizy ww. przepisów zauważyć należy, że w orzecznictwie zarówno Sądu Najwyższego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także w piśmiennictwie ukształtowany jest pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, a jedynie w sytuacjach wątpliwych, gdy językowa wykładnia nie doprowadza do ustalenia jednoznacznej treści normy prawnej, należy skorzystać z innych metod wykładni w taki sposób, by wyinterpretowana norma spójna była z innymi normami skorelowanymi, jak również by jednocześnie w pełni odzwierciedlała intencje racjonalnego ustawodawcy i nie była sprzeczna z przepisami rangi konstytucyjnej.

Podkreślenia wymaga również ugruntowana w orzecznictwie oraz doktrynie zasada zakazu rozszerzającej wykładni przepisów mających za przedmiot zwolnienia podatkowe, co w omawianym przypadku znajduje dodatkowe uzasadnienie.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy, należy zauważyć, że warunek posiadania nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w Spółce Produkcyjnej nie zostanie spełniony, gdyż Wnioskodawca nabył powyższe udziały w pierwszej połowie 2018 r., z których 60% udziałów następnie sprzedał w lipcu 2018 r.

Bez znaczenia pozostaje fakt, że od momentu nabycia udziałów w Spółce Produkcyjnej do momentu ewentualnego otrzymania Wynagrodzenia Warunkowego Spółka będzie posiadała bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów Spółki Produkcyjnej, gdyż warunek ten winien być spełniony na moment zbycia udziałów, a nie na dzień w którym Spółka otrzyma Wynagrodzenie Warunkowe. Aprobata stanowiska Wnioskodawcy prowadziłaby do zaakceptowania sytuacji, w której poprzez odpowiednie zapisy umowy podatnik mógłby kształtować skutki podatkowe w sposób dla siebie korzystny, co byłoby sprzeczne z zasadą powszechności opodatkowania.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód powstały w związku z otrzymaniem Wynagrodzenia warunkowego z tytułu sprzedaży udziałów w Spółce Produkcyjnej nie będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych bowiem na moment zbycia udziałów nie zostały spełnione warunki o których mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o innowacyjności.

Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać więc za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w...,w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl