1021/POS/185/190/231 - Czy można skorygować fakturę sprzedaży i zamiast stawki 22 % zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0 % ?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Sieradzu 1021/POS/185/190/231 Czy można skorygować fakturę sprzedaży i zamiast stawki 22 % zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0 % ?

PPHU G... J... złożył w dniu 27 czerwca 2007 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z treści wniosku wynika następujący stan faktyczny. W dniu 16 kwietnia 2007 r. Podatnik dokonał dostawy towarów do kontrahenta z Włoch, nie mając statusu podatnika VAT UE. W związku z dokonaną dostawą w dniu 23 kwietnia 2007 r. wystawił fakturę VAT ze stawką podatku 22 %. Dnia 8 maja 2007 r. złożył zgłoszenie w celu zarejestrowania się jako podatnik VAT UE.

Dnia 23 maja 2007 r. Pan J... uzyskał potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE, w którym potwierdza się zarejestrowanie z dniem 16 kwietnia 2007 r. Mając na uwadze powyższe, Podatnik pyta czy może skorygować fakturę sprzedaży i zamiast stawki 22 % zastosować stawkę 0 %? Formułując własne stanowisko w sprawie, wnioskodawca uważa, że nie może tego uczynić, ponieważ w momencie dostawy nie był uprawnionym podmiotem do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wniosek zawiera oświadczenie, iż w niniejszej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz obowiązujących przepisów w zakresie prawa podatkowego, przedstawia własne stanowisko w sprawie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1)

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)

eksport towarów;

3)

import towarów;

4)

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)

wewnatrzwspółnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 13 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspółnotową dostawę towarów, której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Artykuł 13 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7. Zgodnie z art. 97 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

W myśl zapisu art. 97 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Mając na uwadze powyższe w przypadku, gdy podatnik nie był w ogólne zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów, należy uznać, że nie ma prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0 %.

Przyjmując, że towar będący przedmiotem dostawy nie należy do grupy towarów, dla których możliwe jest zastosowanie stawki określonej w art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, to zastosowana stawka podstawowa w wysokości 22 % jest prawidłowa. Podatnik nie może skorygować uprzednio wystawionej faktury w części dotyczącej stawki podatkowej.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wskazuje, że stanowisko takie zajął Minister Finansów w piśmie z dnia 21 sierpnia 2005 r. o Nr PP4-810-592-a/05/TZ/1350. Mając na uwadze powyższe stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl