1021_POS_15_16_32 - Faktury dotyczące zakupów towarów i usług związanych bezpośrednio z czynnościami opodatkowanymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy w Sieradzu 1021_POS_15_16_32 Faktury dotyczące zakupów towarów i usług związanych bezpośrednio z czynnościami opodatkowanymi.

"(...) Tutejszy organ podatkowy mając na uwadze powyższe, tj. stan faktyczny wynikający z wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, poniżej przedstawia stanowisko w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Artykuł 90 tejże ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Biorąc pod uwagę powyższe podatnik, który wykonuje czynności, od których przysługuje odliczenie oraz czynności, od których takie odliczenie nie przysługuje, w miarę możliwości powinien dążyć do tego, aby przypisać konkretne wydatki i towarzyszące im kwoty podatku naliczonego do określonych rodzajów sprzedaży. Jeżeli jest to możliwe powinien on zakupy rozdzielić i odrębnie zaewidencjonować te, które służą sprzedaży opodatkowanej i te, które służą sprzedaży zwolnionej. Dokonanie takiego podziału powoduje, że podatnik odlicza całość podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nie odlicza wcale podatku związanego ze sprzedaż zwolnioną.

W sytuacji kiedy wyodrębnienie takie nie jest możliwe, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

Sposób ustalenia proporcji został ściśle określony w art. 90 ust. 3 - 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż te, które były już wliczone do podstawy opodatkowania na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe oznacza, że Jednostka może odliczać w całości podatek naliczony zawarty w fakturach VAT za usługę druku czasopisma "Siódma Prowincja" oraz z faktur dotyczących wyłącznie czynności opodatkowanych. Jeżeli z faktury nie jest możliwe wyodrębnienie całości bądź części kwot podatku związanego z czynnościami opodatkowanymi, należy stosować przepisy art. 90 do 93 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/7/39