1012_POS_608_674_798 - Czy nabyte świadczenia przez kolejnych spadkobierców z tytułu wykupionej polisy ubezpieczeniowej przez zmarłego podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie 1012_POS_608_674_798 Czy nabyte świadczenia przez kolejnych spadkobierców z tytułu wykupionej polisy ubezpieczeniowej przez zmarłego podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 1 czerwca 2007 r. jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 1 czerwca 2007 r. zwróciła się Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonych kserokopii dokumentów wynika:

-

postanowieniem Sądu Grodzkiego w Warszawie z dnia 12 stycznia 1949 r. prawo do spadku po zmarłym w dniu 9 maja 1946 r. x nabył w 1/8 części m.in. Pani ojciec - x,

-

postanowieniem Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieście w Łodzi z dnia 9 czerwca 2005 r. prawo do spadku po zmarłym w dniu 26 października 1969 r. x nabyła Pani i Pani matka - x po 1/2 części każda, a następnie spadek po zmarłej w dniu 25 kwietnia 1980 r. x nabyła Pani w całości.

W dniu 1 czerwca 1933 r. Pan x nabył polisę ubezpieczeniową na życie w firmie ubezpieczeniowej x z siedzibą w Londynie.

Pan x zmarł 9 maja 1946 r. Powyższa firma prowadząc - z własnej inicjatywy i w oparciu o postanowienia o nabyciu spadku - postępowanie w przedmiocie świadczeń z polisy ubezpieczeniowej spadkodawcy dokonała na Pani rzecz wypłaty świadczenia, stanowiącego 1/8 część sumy ubezpieczenia osobowego, które przysługiwało Panu x.

W tym stanie rzeczy zwróciła się Pani z zapytaniem czy przyznana Pani kwota świadczenia podlega opodatkowaniu wg obowiązujących przepisów, zajmując jednocześnie stanowisko, że nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP, tytułem spadku.

W myśl art. 2 ww. ustawy, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium RP.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że Pani tytuł prawny do otrzymania części świadczenia z polisy ubezpieczeniowej wywodzi się z dziedziczenia wyłącznie masy spadkowej po Pani ojcu uprawnionym do otrzymania świadczenia - x, a następnie matce x.

Natomiast w świetle art. 831 § 3 k.c. jedynie suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu (tj. w rozpatrywanej sprawie - x) nie należy do spadku po ubezpieczonym (tj. x).

Wobec powyższego skoro Pani tytuł prawny do wartości sumy przedmiotowego ubezpieczenia wynika dopiero z dziedziczenia po x, to nie ma Pani przymiotu "uprawnionego" o jakim stanowi art. 831 § 3 k.c. Oznacza to, że ww. kwota jest jednym ze składników masy spadkowej, która podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl