0115-KDST1-1.440.298.2023.5.EM - WIS TOWAR - materiał paszowy - stawka 8% VAT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDST1-1.440.298.2023.5.EM WIS TOWAR - materiał paszowy - stawka 8% VAT

WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)

Na podstawie art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 27 lipca 2023 r. (data wpływu 2 sierpnia 2023 r.), uzupełnionego w dniach 4, 21 i 25 września 2023 r. (daty wpływu), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: towar - " (...)"

Opis towaru: produkt w postaci płynnej, wytwarzany z (...); materiał paszowy; przeznaczony do żywienia zwierząt gospodarskich

Rozstrzygnięcie: pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych

Stawka podatku od towarów i usług: 8%

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ea pkt 2 ustawy oraz art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy

Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2023 r. Wnioskodawca złożył wniosek, uzupełniony w dniach 4, 21 i 25 września 2023 r. w zakresie sklasyfikowania towaru " (...)" według Nomenklatury scalonej (CN), na potrzeby określenia stawki podatku od towarów i usług.

We wniosku oraz jego uzupełnieniach przedstawiono następujący szczegółowy opis towaru.

Wnioskodawca dokonuje m.in. zakupu: (...). Zakup tych surowców odbywa się z zastosowaniem stawki 23% podatku od towarów i usług. Z ww. surowców Wnioskodawca produkuje (...) oraz (...).

Aktualnie Wnioskodawca sprzedaje wytworzone produkty z zastosowaniem stawki 23% VAT.

Przy założeniu potwierdzenia przedstawionego stanowiska, zamiarem Wnioskodawcy jest dokonywanie sprzedaży (...) przy naliczeniu stawki 8% VAT.

W procesie (...) wykorzystywane są urządzenia: (...).

Proces (...) odbywa się w obiegu zamkniętym za pomocą systemu (...) przy wykorzystaniu (...). Produkcja prowadzona jest w systemie (...), a więc następuje dozowanie poszczególnych składników do zbiorników zgodnie z recepturą. Proces odbywa się (...).

(...).

Podczas produkcji (...) wykonywane są badania kontrolne: (...)

Wnioskodawca przeprowadza również okresowo (co najmniej dwa razy w roku) badania (...).

Wnioskodawca wskazał, że posiada:

a.

(...),

b.

(...),

c.

(...),

d.

(...),

e.

(...).

Wnioskodawca wskazał także, że pod względem paszowym produkowane przez Wnioskodawcę produkty stanowią odpowiednik materiałów paszowych wskazanych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1017 z dnia 15 czerwca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych, którymi są: (...) (numer (...)), (...) (numer (...)) oraz (...) (numer (...)). Produkt Wnioskodawcy odpowiada również materiałom paszowym wskazanym w katalogu GMP+, tj.: (...) (code (...)).

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż wytworzonego produktu do zastosowań paszowych (...) powinna być dokonywana z zastosowaniem obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8%, pomimo zakupu surowców z zastosowaniem stawki 23% podatku od towarów i usług.

Według Wnioskodawcy, produkt (...) sklasyfikowany jest pod numerem CN 1516 20 98 80 jako tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub pochodzące z drobnoustrojów i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została wprowadzona preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się nazwa towaru "nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych" oznaczona numerem PKWiU - bez względu na CN.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedawany przez niego towar w celach paszowych (...) zalicza się do produktów, wobec których należy naliczyć podatek od towarów i usług w stawce 8%. Bez znaczenia jest tutaj natomiast okoliczność, jaki podmiot nabywa towar.

Zgodnie z treścią przepisu art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach "użyte w ustawie określenia oznaczają: pasza - paszę w rozumieniu art. 3 ust. 4 rozporządzenia nr 178/2022". W przepisie art. 3 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności "do celów niniejszego rozporządzenia "pasza" (lub "materiały paszowe") oznacza substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt".

W przepisie art. 4 pkt 7 ustawy o paszach wskazano, że dodatki paszowe to "dodatki paszowe w rozumieniu art. 2 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1831/2003". Zgodnie z treścią rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 sierpnia 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt, dodatki paszowe to "substancje, drobnoustroje lub preparaty, inne niż materiał paszowy i premiksy, które są celowo dodawane do paszy lub wody w celu pełnienia, w szczególności, jednej lub więcej funkcji wymienionych w art. 5 ust. 3". W art. 5 ust. 3 ww. rozporządzenia wskazano, że "dodatek paszowy musi: korzystnie wpływać na cechy paszy; korzystnie wpływać na cechy środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego; korzystnie wpływać na ubarwienie ozdobnych ryb lub ptaków; zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierząt; mieć korzystne skutki dla środowiska w wyniku produkcji zwierzęcej; korzystnie wpływać na hodowlę, cechy użytkowe lub dobrostan zwierząt, szczególnie wskutek wpływu na florę żołądkowo-jelitową lub na strawność paszy; lub mieć działanie kokcydiostatyczne lub histomonostatyczne."

Produkowany przez Wnioskodawcę " (...)" wytwarzany jest z surowców pochodzenia roślinnego (...).

Wnioskodawca wskazał, że roślinne (...) pozyskiwane z (...) zawierają składniki, które mają korzystne właściwości zdrowotne i żywieniowe. Zawierają również (...).

(...) korzystnie wpływają na cechy paszy, zaspokajają potrzeby żywieniowe zwierząt, korzystnie wpływają na hodowlę, cechy użytkowe oraz dobrostan zwierząt. Dodatkowo należy zauważyć, że (...) pochodzące z roślinnych (...) sklasyfikowano w katalogu materiałów paszowych GMP+ International pod numerem (...).

Do wniosku Wnioskodawca dołączył:

1.

(...).

2.

(...).

3.

(...).

4.

(...).

5.

(...).

6.

(...).

7.

(...).

8.

(...).

9.

(...).

W odpowiedzi na wezwanie organu o jednoznaczne określenie jakie surowce wykorzystywane są w procesie produkcyjnym oraz wskazanie procentowego ich udziału (do 100%) - z podaniem także jakie konkretnie (...) wykorzystywane są do otrzymania wnioskowanego towaru o wskazanym przeznaczeniu, Wnioskodawca wskazał, że (...) są produkowane z (...) i (...), jak również zauważył, że "W treści wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej mylnie wskazano (...)".

W zakresie zawartości/proporcji (...) oraz innych składników analitycznych we wnioskowanym towarze Wnioskodawca deklaruje, że produkt jest zgodny z produktem wskazanym w katalogu materiałów paszowych opublikowanym w rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/1104 z dnia 1 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych pod pozycją nr (...) oraz z produktem wskazanym w katalogu GMP+ pod pozycją (...).

Proces (...) przebiega w sposób selektywny. Sposób prowadzenia reakcji ukierunkowany jest na zapewnienie selektywnego przebiegu reakcji, a więc na otrzymanie czystego produktu pożądanego o możliwie jak najwyższych parametrach.

Na selektywność mają również wpływ stężenia początkowe. Możliwy jest również efekt stosunku objętości substratów. Odpowiednio sterując tymi efektami można wpłynąć na zwiększenie selektywności produktu pożądanego. Proces ma na celu uzyskanie produktu o parametrach zgodnych z rozporządzeniem Komisji UE. W procesie otrzymywania produktu objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca nie wykorzystuje reagentów/ katalizatorów/ rozpuszczalników. Gotowy produkt nie zawiera (...).

Produkt objęty niniejszym wnioskiem oferowany jest przez Wnioskodawcę w postaci płynnej (cieczy). W zakresie opakowań Wnioskodawca oferuje sprzedaż produktu " (...), tj. (...).

Według Wnioskodawcy, produkt znajduje się w katalogu materiałów paszowych opublikowanym w rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/1104 z dnia 1 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych. Produkt znajduje się w nomenklaturze scalonej i sklasyfikowany jest pod numerem CN 1516 20 98 80 jako tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub pochodzące z drobnoustrojów i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone.

Wnioskodawca objęty został nadzorem weterynaryjnym i został wpisany do Rejestru Podmiotów Paszowych prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w (...) pod numerem: (...) jako działalność polegająca na wytwarzaniu materiałów paszowych.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii sprawuje nadzór nad wytwarzaniem i obrotem wnioskowanego produktu.

Wnioskodawca wskazał, że wnioskowany towar jest materiałem paszowym.

Wnioskowany produkt jest przeznaczony do żywienia zwierząt gospodarskich.

Wnioskodawca przedstawił, że nie posiada (...). Wnioskodawca posiada zaś (...), który jest tożsamy i wzajemnie respektowany z systemem GMP+. (...) ten jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia 183/2005/WE w zakresie higieny produkcji pasz oraz rozporządzenia 767/2009 w zakresie wprowadzania pasz do obrotu.

Do uzupełnienia Wnioskodawca dołączył dokumenty określone jako "dokumenty potwierdzające parametry charakterystyczne dla produktu", tj.:

1.

(...), na której wskazano m.in.: (...).

2.

(...), w którym wskazano m.in.: (...).

3.

(...).

4.

(...).

5.

(...), w których wskazano m.in.:

Kategoria: Materiał paszowy zgodny z (...).

Opis i zalecenia użytkowania: (...).

(...).

(...).

Dodatkowo Wnioskodawca dołączył:

1.

(...);

2.

(...);

3.

(...).

W przedmiotowej sprawie tut. organ, pismem z dnia 9 października 2023 r. nr 0115-KDST1-1.440.298.2023.2.EM, zwrócił się do Głównego Inspektoratu Weterynarii w (...) z prośbą o udzielenie informacji, czy opisany towar określony jako " (...)" spełnia warunki do uznania go za paszę (materiał paszowy).

W odpowiedzi na ww. pismo, Główny Inspektorat Weterynarii - Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii w piśmie z dnia 18 października 2023 r. (...) poinformował:

"W odpowiedzi na pismo dotyczące prowadzonego postępowania o wydanie "Wiążącej Informacji Stawkowej" dla (...) oraz stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii, czy towar określony jako: "(...)" stanowi paszę uprzejmie informuję, co następuje.

Wątpliwość dotyczy kwestii stwierdzonego w sprawozdaniu z badania poziomu (...) w kontekście opisu materiału paszowego wskazanego w katalogu materiałów paszowych pod numerem (...). Z opisu materiału paszowego wynika, że materiał paszowy "może zawierać niewielkie ilości (...) i (...)".

W przedstawionym sprawozdaniu z badań wskazano dwa parametry tj. zawartość (...) oraz zawartość (...). Parametrem, który powinien być brany pod uwagę dla celów oceny zgodności z opisem materiału paszowego powinien być poziom (...). W analizowanym zatem przypadku pod względem tego parametru uznać należy, że produkt spełnia wymagania ustanowione w katalogu materiałów paszowych."

W trybie przewidzianym w art. 200 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383), zwanej dalej "Ordynacją podatkową", postanowieniem z dnia 23 października 2023 r. nr 0115-KDST1-1.440.298.2023.4.EM tutejszy organ wyznaczył Stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego w sprawie materiału dowodowego, jednocześnie zapoznając Stronę z materiałem dowodowym w postaci ww. pisma znak: (...) z dnia 18 października 2023 r., którego kopia została dołączona do ww. pisma. Postanowienie zostało doręczone Stronie w dniu 24 października 2023 r.

W odpowiedzi na ww. postanowienie, Wnioskodawca w piśmie z dnia 25 października 2023 r. (daty wpływu 26 i 30 października 2023 r.) przesłał podsumowanie stanowiska w zakresie złożonego wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, wskazując:

1. "Towarem będącym przedmiotem niniejszego wniosku są (...) planowanych do wykorzystywania do zastosowań paszowych.

2. (...) są produkowane z dwóch surowców: (...) i (...).

3. W zakresie zawartości/proporcji (...) oraz innych składników analitycznych we wnioskowanym towarze Wnioskodawca deklaruje, że produkt wnioskodawcy jest zgodny z produktem wskazanym w katalogu materiałów paszowych opublikowanym w rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/1104 z dnia 1 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych pod pozycją nr (...) oraz z produktem wskazanym w katalogu GMP+ pod pozycją (...).

4. Proces (...) przebiega w sposób selektywny. Sposób prowadzenia reakcji ukierunkowany jest na zapewnienie selektywnego przebiegu reakcji, a więc na otrzymanie czystego produktu pożądanego o możliwie jak najwyższych parametrach. Na selektywność mają również wpływ stężenia początkowe. Możliwy jest również efekt stosunku objętości substratów. Odpowiednio sterując tymi efektami można wpłynąć na zwiększenie selektywności produktu pożądanego. Proces ma na celu uzyskanie produktu o parametrach zgodnych z rozporządzeniem Komisji UE. W procesie otrzymywania produktu objętego niniejszym wnioskiem Wnioskodawca nie wykorzystuje reagentów/ katalizatorów/ rozpuszczalników. Gotowy produkt nie zawiera (...).

5. Produkt objęty niniejszym wnioskiem oferowany jest przez Wnioskodawcę w postaci płynnej (cieczy).

6. W zakresie opakowań Wnioskodawca oferuje sprzedaż produktu (...), tj. (...).

7. Produkt znajduje się w katalogu materiałów paszowych opublikowanym w rozporządzeniu Komisji (UE) 2022/1104 z dnia 1 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych. Produkt znajduje się w nomenklaturze scalonej i sklasyfikowany jest pod numerem CN 1516 20 98 80 jako tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub pochodzące z drobnoustrojów i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone.

8. Wnioskodawca objęty został nadzorem weterynaryjnym i został wpisany do Rejestru Podmiotów Paszowych prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w (...) pod numerem: (...) jako działalność polegająca na wytwarzaniu materiałów paszowych.

9. Powiatowy Inspektorat Weterynarii sprawuje nadzór nad wytwarzaniem i obrotem wnioskowanego produktu.

10. Wnioskowany towar jest materiałem paszowym, co jednoznacznie potwierdzone zostało w piśmie Głównego Inspektoratu Weterynarii z 18 października 2023 r. (...).

11. Wnioskowany produkt jest przeznaczony do żywienia zwierząt gospodarskich.

12. W procesie (...) wykorzystywane są urządzenia: (...)

13. Proces (...) odbywa się w obiegu zamkniętym za pomocą systemu (...) przy wykorzystaniu (...). Produkcja prowadzona jest w systemie (...), a więc następuje dozowanie poszczególnych składników do zbiorników zgodnie z recepturą. Proces odbywa się (...)

(...)

14. Podczas produkcji (...) wykonywane są badania kontrolne: (...).

15. Wnioskodawca przeprowadza również okresowo (co najmniej dwa razy w roku) badania (...).

16. Wnioskodawca posiada: (...).

17. Dodatkowo należy zauważyć, że pod względem paszowym produkowane przez Wnioskodawcę produkty stanowią odpowiednik materiałów paszowych wskazanych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1017 z dnia 15 czerwca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych, którymi są: (...), (...) oraz (...). Produkt Wnioskodawcy odpowiada również materiałom paszowym wskazanym w katalogu GMP+, tj.: (...).

18. Produkt (...) sklasyfikowany jest pod numerem CN 1516 20 98 80 jako tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub pochodzące z drobnoustrojów i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone.

19. Zgodnie z treścią art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została wprowadzona preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

a. W poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się nazwa towaru "nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych" oznaczona numerem PKWiU - bez względu na CN.

20. Sprzedawany przez Wnioskodawcę towar w celach paszowych (...) zalicza się do produktów, wobec których należy naliczyć podatek od towarów i usług w stawce 8%. Bez znaczenia jest tutaj natomiast okoliczność, jaki podmiot nabywa towar.

a. Zgodnie z treścią przepisu art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach "użyte w ustawie określenia oznaczają: pasza - paszę w rozumieniu art. 3 ust. 4 rozporządzenia nr 178/2022". W przepisie art. 3 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności "do celów niniejszego rozporządzenia "pasza" (lub "materiały paszowe") oznacza substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt".

b. W przepisie art. 4 pkt 7 ustawy o paszach wskazano, że dodatki paszowe to "dodatki paszowe w rozumieniu art. 2 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1831/2003". Zgodnie z treścią rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 sierpnia 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt, dodatki paszowe to "substancje, drobnoustroje lub preparaty, inne niż materiał paszowy i premiksy, które są celowo dodawane do paszy lub wody w celu pełnienia, w szczególności, jednej lub więcej funkcji wymienionych w art. 5 ust. 3". W art. 5 ust. 3 ww. rozporządzenia wskazano, że "dodatek paszowy musi: korzystnie wpływać na cechy paszy; korzystnie wpływać na cechy środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego; korzystnie wpływać na ubarwienie ozdobnych ryb lub ptaków; zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierząt; mieć korzystne skutki dla środowiska w wyniku produkcji zwierzęcej; korzystnie wpływać na hodowlę, cechy użytkowe lub dobrostan zwierząt, szczególnie wskutek wpływu na florę żołądkowo-jelitową lub na strawność paszy; lub mieć działanie kokcydiostatyczne lub histomonostatyczne."

21. Produkt - (...) sklasyfikowany jest pod numerem CN 1516 20 98 80 jako tłuszcze i oleje zwierzęce, roślinne lub pochodzące z drobnoustrojów i ich frakcje, częściowo lub całkowicie uwodornione, estryfikowane wewnętrznie, reestryfikowane lub elaidynizowane, nawet rafinowane, ale dalej nieprzetworzone."

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż wytworzonych produktów do zastosowań paszowych powinna być dokonywana z zastosowaniem obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8%, pomimo zakupu surowców do jego wyprodukowania z zastosowaniem stawki 23% podatku od towarów i usług.

Klasyfikacja towaru

Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy - towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia

23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm. - Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Zgodnie z art. 42a pkt 2 lit. a ustawy, WIS zawiera m.in. klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, niezbędną do określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi.

Zatem w przypadku, gdy stawka podatku VAT nie jest uzależniona od zaklasyfikowania danego towaru lub usługi do odpowiedniej klasyfikacji (CN, PKOB lub PKWiU), ale od spełnienia definicji (opisu) zawartej w odpowiednim przepisie ustawy lub pozycji załącznika do ustawy, przedmiotem postępowania w zakresie wydania WIS jest ustalenie, czy opisany towar lub usługa spełnia wymogi wskazane przez ustawodawcę w tym opisie.

W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 10 (sekcja zatytułowana "Towary zwykle używane w rolnictwie") wskazano bez względu na CN "Nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych".

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "pasze" (lub "materiały paszowe").

Według art. 4 pkt 2 i 5 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1149), użyte w ustawie określenia oznaczają:

2)

pasza - paszę w rozumieniu art. 3 ust. 4 rozporządzenia nr 178/2002;

5)

materiały paszowe - materiały paszowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 lit. g rozporządzenia nr 767/2009.

W świetle art. 3 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz. Urz. WE L 31 z 1.02.2002, str. 1, z późn. zm. - Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463, z późn. zm.) do celów niniejszego rozporządzenia "pasza" (lub "materiały paszowe") oznacza substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do karmienia zwierząt.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 (Definicje) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wprowadzania na rynek i stosowania pasz, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady i uchylającego dyrektywę Rady 79/373/EWG, dyrektywę Komisji 80/511/EWG, dyrektywy Rady 82/471/EWG, 83/228/EWG, 93/74/EWG, 93/113/WE i 96/25/WE oraz decyzję Komisji 2004/217/WE (Dz.Urz.UE.L 229 z 1.09.2009, str. 1, z późn. zm.) - dalej jako "rozporządzenie 767/2009", stosuje się również następujące definicje:

(...)

a) "podmiot działający na rynku pasz" oznacza osobę fizyczną lub prawną odpowiedzialną za zapewnienie, aby wymogi niniejszego rozporządzenia zostały spełnione w przedsiębiorstwie paszowym pozostającym pod ich kontrolą;

(...) g) "materiały paszowe" oznaczają produkty pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, których zasadniczym celem jest zaspokajanie potrzeb żywieniowych zwierząt, w stanie naturalnym, świeże lub konserwowane, oraz produkty pozyskane z ich przetwórstwa przemysłowego, a także substancje organiczne i nieorganiczne zawierające dodatki paszowe lub ich niezawierające, przeznaczone do doustnego karmienia zwierząt jako takie albo po przetworzeniu, albo stosowane do przygotowywania mieszanek paszowych lub jako nośniki w premiksach (...).

Z kolei jak wynika z art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.Urz.UE. L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm.) do celów niniejszego rozporządzenia zastosowanie mają następujące definicje:

- "zwierzę gospodarskie" oznacza (art. 3 pkt 6 lit. a i b):

a) każde zwierzę utrzymywane, tuczone lub hodowane przez człowieka i wykorzystywane do produkcji żywności, wełny, futer, piór, skór i skórek lub jakiegokolwiek innego produktu uzyskiwanego ze zwierząt lub w innych celach gospodarskich;

b) koniowate (art. 3 pkt 6);

- "zwierzę domowe" oznacza każde zwierzę należące do gatunków zazwyczaj karmionych i utrzymywanych przez człowieka w celach innych niż gospodarskie, lecz nie spożywanych przez ludzi (art. 3 pkt 8);

- "pasza" lub "materiały paszowe" oznaczają paszę lub materiały paszowe w rozumieniu art. 3 pkt 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 (art. 3 pkt 25).

Natomiast jak stanowi art. 4 pkt 17 i 18 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1580), ilekroć w ustawie jest mowa o:

- "zwierzętach domowych" - rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza;

- "zwierzętach gospodarskich" - rozumie się przez to zwierzęta gospodarskie w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

W myśl art. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) użyte w ustawie określenia oznaczają:

1)

zwierzęta gospodarskie - zwierzęta:

a)

gatunków wymienionych w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków dotyczących hodowli zwierząt hodowlanych czystorasowych i mieszańców świni, handlu nimi i wprowadzania ich na terytorium Unii oraz handlu ich materiałem biologicznym wykorzystywanym do rozrodu i jego wprowadzania na terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 652/2014, dyrektywy Rady 89/608/EWG i 90/425/EWG i uchylającego niektóre akty w dziedzinie hodowli zwierząt ("rozporządzenie w sprawie hodowli zwierząt") (Dz.Urz.UE.L 171 z 29.06.2016, str. 66, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem 2016/1012",

b)

gatunków zaliczanych do jeleniowatych, drobiu i zwierząt futerkowych oraz gatunków: alpaka (Vicugna pacos), jedwabnik morwowy (Bombyx mori) i pszczoła miodna (Apis mellifera),

(...).

Zgodnie z art. 24 ust. 1 rozporządzenia 767/2009, jako narzędzie usprawniające etykietowanie materiałów paszowych i mieszanek paszowych, utworzony zostaje wspólnotowy katalog materiałów paszowych (zwany dalej "katalogiem"). Katalog ułatwia wymianę informacji na temat właściwości produktu oraz zawiera niewyczerpujący wykaz materiałów paszowych. W odniesieniu do każdego wyszczególnionego materiału paszowego katalog obejmuje przynajmniej następujące informacje szczegółowe:

a)

nazwę;

b)

numer identyfikacyjny;

c)

opis materiału paszowego, włącznie z informacjami dotyczącymi procesu wytwarzania, w stosownych przypadkach;

d)

dane szczegółowe zastępujące obowiązkową deklarację na potrzeby art. 16 ust. 1 lit. b); oraz

e)

glosariusz zawierający definicje różnych wymienionych procesów i wyrażeń technicznych.

Jak stanowi art. 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie katalogu materiałów paszowych (Dz.Urz.UE.L 29 z 30.01.2013, str. 1), ustanawia się katalog materiałów paszowych, o którym mowa w art. 24 rozporządzenia (WE) nr 767/2009, jak określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Zgodnie z art. 1 rozporządzenia Komisji (UE) 2022/1104 z dnia 1 lipca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie Komisji (UE) nr 68/2013 w sprawie katalogu materiałów paszowych (Dz.Urz.UE. L 2023 Nr 16, str. 121), załącznik do rozporządzenia (UE) nr 68/2013 zastępuje się załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

W załączniku do ww. rozporządzenia stanowiącym "Katalog materiałów paszowych", w części C "Wykaz materiałów paszowych", wskazano:

13. Różne

Materiały paszowe w niniejszym rozdziale zawierające produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego muszą spełniać wymagania rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i rozporządzenia (UE) nr 142/2011 oraz mogą podlegać ograniczeniom stosowania zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 999/2001.

Numer: (...)

Nazwa: (...)

Opis: (...).

Obowiązkowa deklaracja: (...).

Ponadto wskazać należy, że w myśl art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 r. ustanawiającego wymagania dotyczące higieny pasz (Dz.Urz.UE.L 35 z 8.2.2005, str. 1, z późn. zm.) - dalej jako "rozporządzenia nr 183/2005" - niniejsze rozporządzenie stosuje się do:

a)

działalności podmiotów działających na rynku pasz, na wszystkich etapach, począwszy od produkcji pierwotnej pasz, aż do wprowadzenia paszy do obrotu włącznie;

b)

żywienia zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności;

c)

przywozu paszy z krajów trzecich oraz jej wywozu do krajów trzecich.

Artykuł 2 ust. 2 rozporządzenia nr 183/2005 stanowi, że niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:

a) produkcji na własny użytek pasz:

(i) dla zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności dla potrzeb prywatnej konsumpcji krajowej;

i

(ii) dla zwierząt nieprzeznaczonych do produkcji żywności;

b)

żywienia zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności, dla potrzeb własnego spożycia lub też dla potrzeb działalności, o której mowa w art. 1 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych;

c)

żywienia zwierząt nieprzeznaczonych do produkcji żywności;

d)

bezpośrednich dostaw niewielkich ilości produkcji pierwotnej pasz na poziomie lokalnym, realizowanych przez producenta dla lokalnych gospodarstw, w celu wykorzystania jej w tych gospodarstwach;

e)

obrotu detalicznego pokarmem dla zwierząt domowych.

W świetle art. 19 ("Wykaz zarejestrowanych i zatwierdzonych zakładów") ust. 1 rozporządzenia nr 183/2005, właściwy organ wpisuje do krajowego wykazu lub wykazów zakłady, które zarejestrował na mocy art. 9, w odniesieniu do każdego rodzaju działalności.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o paszach, powiatowy lekarz weterynarii, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściwym organem w rozumieniu rozporządzenia 2017/625, rozporządzenia nr 183/2005, rozporządzenia nr 999/2001, rozporządzenia nr 767/2009 oraz przepisów wydanych w trybie tych rozporządzeń.

W myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o paszach, powiatowy lekarz weterynarii, w zakresie zadań określonych w przepisach rozporządzenia 2017/625, rozporządzenia nr 183/2005, rozporządzenia nr 999/2001, rozporządzenia nr 767/2009 oraz w przepisach wydanych w trybie tych rozporządzeń, wydaje decyzje administracyjne i wykonuje inne czynności związane z: rejestracją, zawieszaniem, cofaniem rejestracji i dokonywaniem zmian w rejestracji zakładów oraz zatwierdzaniem, zawieszaniem, cofaniem zatwierdzenia, warunkowym zatwierdzaniem i dokonywaniem zmian w zatwierdzaniu zakładów, w tym:

a)

prowadzeniem rejestru zakładów, o którym mowa w art. 9 ust. 3,

b)

przyjmowaniem oświadczeń, o których mowa w art. 17 ust. 2

- rozporządzenia nr 183/2005.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że towar wskazany we wniosku, tj. " (...)" spełnia kryteria podane w ww. definicjach i przepisach dotyczących pasz (materiałów paszowych). Jest wymieniony w katalogu materiałów paszowych, a Wnioskodawca widnieje w prowadzonym przez Główny Inspektorat Weterynarii "Rejestrze podmiotów paszowych" w "Wykazie zakładów wytwarzających lub wprowadzających do obrotu pasze, zatwierdzonych lub zarejestrowanych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 183/2005" pod numerem (...). Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, produkt jest przeznaczony dla zwierząt gospodarskich.

Zatem uznać należy, że produkt ten stanowi paszę.

UZASADNIENIE zastosowania stawki podatku od towarów i usług

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z kolei na mocy art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4.

W myśl art. 146ea pkt 1 i 2 ustawy, w roku 2023:

1)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3, wynosi 8%;

(...).

Zgodnie z art. 146ef ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:

1)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

(...).

Zgodnie natomiast z art. 146ef ust. 2 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", koniec okresu obowiązywania stawek podatku, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 października roku, dla którego zostały spełnione warunki określone w ust. 1.

Jak już wskazano powyżej, w załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym "Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%", w pozycji 10 wymieniono bez względu na CN "Nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych".

Z uwagi na to, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z paszą (materiałem paszowym), która jest przeznaczona dla zwierząt gospodarskich, a ponadto towar ten nie jest objęty stawką podatku 0% bądź 5%, stwierdzić należy, że dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie tego towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z art. 146ea pkt 2 ustawy oraz art. 146ef ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy.

Informacje dodatkowe

Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do towarów tożsamych pod każdym względem z towarem będącym przedmiotem niniejszej decyzji.

Niniejsza WIS wiąże, z zastrzeżeniem art. 42c ust. 2-2d ustawy, organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, oraz ten podmiot w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem WIS, który zostanie sprzedany, zaimportowany lub wewnątrzwspólnotowo nabyty w okresie ważności WIS (art. 42c ust. 1 pkt 1 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:

- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),

- towar, będący przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).

Wszelkie zmiany dotyczące towaru objętego niniejszą WIS, w szczególności związane z utratą możliwości jego legalnego obrotu na terytorium kraju jako pasza, powodują utratę ww. mocy wiążącej WIS.

Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia następującego po dniu jej doręczenia (art. 42 ha ust. 1 ustawy).

WIS traci ważność przed upływem 5 lat, z dniem:

1)

następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo

2)

wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1

- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42 ha ust. 2 ustawy).

WIS wygasa z mocy prawa przed upływem powyższego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku odnoszących się do towaru będącego przedmiotem tej WIS, gdy zmiana tych przepisów spowodowała, że

- klasyfikacja towaru, lub

- stawka podatku właściwa dla towaru, lub

- podstawa prawna stawki podatku

staje się niezgodna z tymi przepisami.

Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, w wyniku których stała się z nimi niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji - stosownie do art. 220 § 1 w związku z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej - służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: (KIS/SkrytkaESP albo za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urząd-skarbowy), będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: www.kis.gov.pl