0115-KDIT1.4011.297.2022.2.MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1.4011.297.2022.2.MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X. Spółka komandytowa ("Wnioskodawca") jest spółką komandytową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatnikiem VAT czynnym. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest świadczenie pomocy prawnej.

Wnioskodawca jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 5a pkt 20 ustawy o PIT i art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

Rok podatkowy i obrotowy Wnioskodawcy pokrywają się z rokiem kalendarzowym. Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Dochody Wnioskodawcy są obecnie opodatkowane zgodnie z ogólnymi zasadami opodatkowania dochodu wskazanymi w ustawie o CIT.

Wnioskodawca obecnie rozważa zmianę formy opodatkowania dochodów Wnioskodawcy na ryczałt od dochodów spółek, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o CIT. Wnioskodawca zakłada, że w trakcie opodatkowania jego dochodów ryczałtem od dochodów spółek będą dokonywane na rzecz jej wspólników wypłaty z zysku Wnioskodawcy - o ile taki zysk zostanie osiągnięty przez Wnioskodawcę. Takie wypłaty z zysku mogą przyjąć formę wypłat zaliczek na poczet zysku ("Zaliczki"). Źródłem wypłaty Zaliczek będzie zysk osiągnięty przez Wnioskodawcę w roku podatkowym/latach podatkowych, w których dochody Wnioskodawcy będą opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. Zaliczki będą wypłacane przez Wnioskodawcę regularnie na przestrzeni całego roku podatkowego, z częstotliwością ustaloną przez wspólników Wnioskodawcy (np. raz na miesiąc). Podstawą do wypłaty Zaliczek będą uchwały wspólników Wnioskodawcy podejmowane w oparciu o postanowienia umowy spółki Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca w okresie opodatkowania jego dochodów ryczałtem od dochodów spółek planuje wykorzystywać w swojej działalności gospodarczej samochody osobowe ("Samochody").

Wnioskodawca w okresie opodatkowania jego dochodów ryczałtem od dochodów spółek będzie korzystał z niektórych Samochodów na podstawie umów leasingu operacyjnego, z tytułu których to umów Wnioskodawca będzie ponosił koszty rat leasingowych na rzecz leasingodawcy ("Koszty Leasingu").

Wnioskodawca zaznacza, że część umów leasingu Samochodów - na podstawie których Wnioskodawca będzie ponosił Koszty Leasingu - została pierwotnie zawarta przez wspólników Wnioskodawcy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Następnie prawa i obowiązki wynikające z takich umów leasingu Samochodów zostały za zgodą leasingodawcy przeniesione na Wnioskodawcę. Jednocześnie pozostałe umowy leasingu Samochodów zostały pierwotnie zawarte przez Wnioskodawcę i nie doszło do przeniesienia na Wnioskodawcę praw i obowiązków wynikających z takich umów.

Samochody będą wykorzystywane zarówno dla celów działalności gospodarczej Wnioskodawcy, jak również dla celów innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy.

Ponadto, oprócz Kosztów Leasingu Wnioskodawca będzie ponosił również koszty związane z bieżącą eksploatacją Samochodów. Będą to m.in. koszty paliwa, czyszczenia oraz napraw Samochodów, a także koszty zakupu polisy OC/AC/NW i Assistance ("Koszty Eksploatacyjne").

Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy Wnioskodawca przy wypłacie Zaliczek będzie mógł stosować mechanizm odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 1]

Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Zdaniem Wnioskodawcy, przy wypłacie Zaliczek będzie mógł stosować mechanizm odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT.

Tak jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zakłada, że w trakcie opodatkowania jego dochodów ryczałtem od dochodów spółek będą dokonywane na rzecz jej wspólników wypłaty z zysku Wnioskodawcy - o ile taki zysk zostanie osiągnięty przez Wnioskodawcę. Takie wypłaty z zysku mogą przyjąć formę wypłat Zaliczek. Źródłem wypłaty Zaliczek będzie zysk osiągnięty przez Wnioskodawcę w roku podatkowym/latach podatkowych, w których dochody Wnioskodawcy będą opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. Zaliczki będą wypłacane przez Wnioskodawcę regularnie na przestrzeni całego roku podatkowego, z częstotliwością ustaloną przez wspólników Wnioskodawcy (np. raz na miesiąc). Podstawą do wypłaty Zaliczek będą uchwały wspólników Wnioskodawcy podejmowane w oparciu o postanowienia umowy spółki Wnioskodawcy.

Z tytułu wypłaty Zaliczek wspólnicy Wnioskodawcy - zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT - uzyskają przychód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Od takich przychodów, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Jednocześnie, na podstawie art. 30a ust. 19 ustawy o PIT zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o CIT, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1.

90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, albo

2.

70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że Wnioskodawca jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 5a pkt 20 ustawy o PIT i art. 4a pkt 10 ustawy o CIT.

Artykuł 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przewiduje, że ryczałt od dochodów spółek wynosi 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, należałoby rozważyć, czy w przypadku wypłaty zastosowanie mógłby znaleźć wskazany powyżej art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)

do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)

na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

Powyższy przepis, na podstawie art. 28m ust. 2 ustawy o CIT, stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

W ocenie Wnioskodawcy należałoby uznać, że opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podlega: i) wypłacony wspólnikom Wnioskodawcy dochód z tytułu podzielonego zysku; oraz ii) dochód z tytułu zaliczek na poczet przewidywanego podziału zysku. Wniosek ten wynika wprost z art. 28m ust. 2 ustawy o CIT, w którym ustawodawca wprost przewidział możliwość wypłaty przez podatników zaliczek na poczet przewidywanego podziału zysku i określił, że ich wypłata powinna podlegać opodatkowaniu na takich samych zasadach co dochód z tytułu podzielonego zysku.

Jednocześnie, art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT, którego zastosowanie rozważa Wnioskodawca, posługuje się pojęciem "przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki". Tak jak wskazano powyżej, za "przychody uzyskiwane przez wspólnika z podzielonego zysku" w kontekście opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek należałoby rozumieć również zaliczki na poczet podzielonego zysku otrzymane przez wspólnika.

W ocenie Wnioskodawcy zakres zastosowania art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT powinien być zatem analogiczny do zakresu zastosowania art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT i powinien obejmować zarówno: i) wypłaty z podzielonego zysku; jak również ii) wypłaty zaliczek na poczet podzielonego zysku, dokonywane w trakcie roku obrotowego podatnika. Oznacza to, że przy wypłacie zaliczek na poczet podzielonego zysku Wnioskodawca powinien stosować te same zasady odliczenia, co w przypadku wypłaty podzielonego zysku po zakończeniu roku obrotowego.

Wnioskodawca pragnie również wskazać na zmianę treści art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT. Do 31 grudnia 2021 r. przepis ten odnosił się do "przychodów uzyskiwanych z dywidend, wypłacanych z zysków spółki". Obecnie przepis ten obejmuje swoim zakresem "przychody uzyskiwane przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki".

W ocenie Wnioskodawcy zakres zastosowania art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT został zatem rozszerzony i obejmuje obecnie zarówno: i) dywidendy, jak również ii) inne formy dystrybucji zysków podatnika - takie jak np. podział zysku w spółce komandytowej, zaliczki na poczet dywidendy czy też, tak jak w przypadku Wnioskodawcy, zaliczki na poczet podzielonego zysku.

Co więcej, umożliwienie zastosowania odliczenia z art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT wyłącznie do wypłat z podzielonego zysku po zakończeniu roku obrotowego nie znajduje zdaniem Wnioskodawcy merytorycznego uzasadnienia.

Jak wskazał Minister Finansów na str. 6 Przewodnika do Ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r.: "prawidłowym podejściem interpretacyjnym do ww. przepisów ustawy o CIT jest zastosowanie zintegrowanej wykładni językowej, systemowej i celowościowej. (...) Dla ustalenia zakresu oraz sposobu stosowania interpretowanych przepisów prawa, w tym prawa podatkowego, dopuszcza się stosowanie dyrektywy wykładni językowej wspólnie z dyrektywą wykładni systemowej i celowościowej. (...) W stosowaniu właściwej wykładni przepisów o ryczałcie istotne jest, w przypadku wątpliwości natury językowej, że reinwestycje pozostają nieopodatkowane. Natomiast przekazanie do konsumpcji, wypłata, czy inna dystrybucja majątku - niezależnie od tego, w jakiej formie jest dokonana - podlega opodatkowaniu".

Celem przepisów o ryczałcie od dochodów spółek jest bowiem opodatkowanie zysku w momencie jego wypłaty. Oba rodzaje płatności - tj. wypłata podzielonego zysku oraz wypłata zaliczek na poczet podzielonego zysku - mają na celu dystrybucję zysku osiągniętego przez danego podatnika w danym roku. Ich charakter jest zatem tożsamy. Zatem na gruncie przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów spółek - obejmujących zarówno przepisy Rozdziału 6a ustawy o CIT, jak również przepis art. 30a ust. 19 ustawy o PIT - ich traktowanie również powinno być tożsame.

Odmienna interpretacja art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT od interpretacji zaprezentowanej przez Wnioskodawcę prowadziłaby zdaniem Wnioskodawcy do nieuzasadnionego zróżnicowania podatkowego tych dwóch płatności. Przyjmując taką interpretację, wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem od przychodów otrzymujący zaliczki na poczet podzielonego zysku w trakcie roku z uwagi na brak możliwości zastosowania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT byłby opodatkowany w sposób dyskryminujący względem wspólnika tej samej spółki, który otrzymałby wypłatę podzielonego zysku spółki w tej samej wysokości po zakończeniu roku podatkowego. Zdaniem Wnioskodawcy, taka wykładnia jest nie do zaakceptowania w świetle wykładni systemowej i celowościowej przepisów o ryczałcie od dochodów spółek.

W świetle powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym:

- na gruncie art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT wypłata Zaliczek na rzecz wspólników Wnioskodawcy powinna być traktowana analogicznie do wypłaty wspólnikom Wnioskodawcy podzielonego zysku Wnioskodawcy; a w konsekwencji

- Wnioskodawca przy wypłacie Zaliczek będzie mógł stosować mechanizm odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)

podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)

wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Jednocześnie według art. 5a pkt 31 ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.

Ustawodawca nie wymienił wśród przykładowych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych wypłaty zaliczek na poczet dywidendy ani zaliczek na poczet zysku. Niemniej jednak wypłata tego rodzaju należności na rzecz wspólnika spółki w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy (czyli m.in. spółki komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) jest traktowana jako faktyczne uzyskanie przychodu z udziału w zyskach takiej spółki. Wypłata zaliczki na poczet udziału w zyskach spółki powoduje więc powstanie przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl natomiast art. 30a ust. 19 cyt. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2022 r.):

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)

90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)

70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19 (art. 41 ust. 4ab ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.).

Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:

Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (...)

Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.

Z kolei w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r. "Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek" wskazano, że:

Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.

W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy w aktualnym brzmieniu objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy (zaliczki na poczet udziału w zysku).

Odnosząc się wprost do Państwa wątpliwości zawartych w pytaniu nr 1, w razie wypłaty Zaliczki Spółka jako płatnik powinna pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy. Jednocześnie Spółka zastosuje pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl