0114-KDWP.4011.33.2024.3.ASZ
Pismo z dnia 6 sierpnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDWP.4011.33.2024.3.ASZ
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
* w części dotyczącej uznania wydatków na hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - nieprawidłowe,
* w pozostałej części - prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 22 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 czerwca 2024 r. (data wpływu 11 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 21 kwietnia 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą " (...)", prowadzoną pod adresem ul. (...), zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiadającą NIP: (...) oraz REGON: (...). Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: "ustawa o PIT") i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a stosowana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy.
Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.
Wnioskodawca nawiązał współpracę ze spółką z o.o., zarejestrowaną pod adresem ul. (...), wpisaną do KRS pod numerem: (...) i numerem REGON: (...) (dalej: "Kontrahent"), polegającą na udzieleniu Kontrahentowi licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu.
Kontrahent specjalizuje się w produkcji i sprzedaży innowacyjnych akcesoriów (...). Główną linią produktów są (...) i (...), które (...). Innowacja ta jest opatentowana z rozszerzeniem na Europę. Firma produkuje produkty oraz sprzedaje je w ponad 40 krajach. Dystrybucja odbywa się wielokanałowo, przez własny kanał e-commerce, marketplace oraz za pośrednictwem partnerów dystrybucyjnych i detalicznych. Pozostałe linie produktowe to akcesoria do (...).
Przedmiotem wynalazku objętego patentem, na korzystanie z którego Wnioskodawca zamierza udzielić Kontrahentowi licencji, jest (...) wyrób (...) przeznaczony do stosowania zwłaszcza do (...). Zawiera on element (...), który to element posiada (...) z tworzywa lub tworzyw sztucznych mające w przekroju kształt teownika, L- kształtnym, Y-kształtnym, X-kształtnym lub innej struktury wieloramiennej z ramionami osadzonymi poosiowo dla włókna, średnicy pojedynczego włókna od 500 nanometrów do 20 nanometrów i grubości ramienia włókna od 50 do 2000 nanometrów.
Patent został udzielony na rzecz Wnioskodawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. -Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324) i trwa od 15 marca 2013 r. Patent ten nie został nabyty od innego podmiotu. Dokument patentowy potwierdzający udzielenie Wnioskodawcy Patentu został wydany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w 2021 r. Wnioskodawca ponosił i będzie ponosić koszty związane z ochroną patentową, które zagwarantują kontynuację okresu ochrony wynalazku.
Wnioskodawca w swojej działalności wykorzystuje prawa własności intelektualnej w postaci patentów, których przedmioty ochrony zostały wytworzone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.
Wnioskodawca prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie projektowania i rozwoju. Prace Wnioskodawcy obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do projektowania i tworzenia zmienionego, ulepszonego produktu. Praca ta podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi aktywną działalność badawczo-rozwojową. Nie posiada on statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 141, z późn. zm.). W związku z powyższym, w zakresie dochodu z udzielenia Kontrahentowi licencji na korzystanie z patentu, Wnioskodawca zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania PIT (tj. stawki 5%) - w zakresie osiąganego dochodu z tego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca ponosi następujące wydatki w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów:
1) Usługi księgowe i doradcze
Koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na księgowość pozwala na wyszczególnienie koniecznej ewidencji na potrzeby skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatkowej (Ulga IP Box). Koszt ten jest nieodzowny, jeśli patent ma być wykonywane zgodnie z zasadami lege artis. Ponadto, dzięki prowadzeniu księgowości przez specjalistów Wnioskodawca ma więcej czasu na wykonywanie prac związanych z patentem, co przekłada się na jakość tworzonego Produktu. Również należy podkreślić, że prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se.
Natomiast koszt poniesiony na usługi doradcze dotyczy możliwości skorzystania z Ulgi IP Box (zasięgnięcie porady prawnej), jak i samego złożenia wniosku o interpretację. W tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową. Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.
2) Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego
Należy podkreślić, iż zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego (np. telefon, komputer, monitor, drukarka) to koszty stałe, które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. Tworzenie patentu zdecydowanie wymaga sprawnego i nowoczesnego sprzętu komputerowego i elektronicznego. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż przedmioty te są ściśle związane z zawodem wykonywanym przez Wnioskodawcę i są niezbędne do prowadzenia działalności.
3) Wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach (np. bilety lotnicze, bilety kolejowe, taksówki, uber, hotel, dieta, bilety wstępu)
Wnioskodawca często podróżuje służbowo oraz uczestniczy w szkoleniach i konferencjach branżowych. W związku z czym ponosi On koszty związane z noclegiem (np. zakwaterowanie w hotelu) oraz koszt dojazdu do wyznaczonego miejsca (np. bilety lotnicze, bilety kolejowe, taksówki, uber).
4) Hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu (np. reklama na facebooku)
Wnioskodawca prowadząc bloga branżowego zmuszony jest ponosić koszty związane z utrzymaniem witryny takie jak hosting, który zapewnia obsługę strony przez serwer. Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty związane z marketingiem (np. reklama na facebooku), dzięki czemu działania podejmowane przez Niego mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców, co finalnie przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej. Z tego powodu należy uznać owe wydatki za koszty związane z tworzeniem patentu.
5) Składki na ubezpieczenia społeczne
Wnioskodawca pod pojęciem poniesienia kosztów na "składki na ubezpieczenia społeczne" rozumie takie wydatki jak składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), wpłaty na Fundusz Pracy. Niniejsze obciążenia są obowiązkowe, aby móc prowadzić legalnie jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, co w przypadku Wnioskodawcy przekłada się na możliwość świadczenia usług. Również nie można zapominać o celu wymienionych opłat, które mają za zadanie zapewnienie środków pieniężnych w razie niemożności wykonywania działalności przez Wnioskodawcę, co w dłuższej perspektywie może wydłużyć jego zdolność zawodową.
Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o PIT. W związku z tym, że przepisy nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji, sporządzana jest ona techniką komputerową w postaci arkusza kalkulacyjnego, obejmującego comiesięczne zestawienie dokumentów. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego kalendarzowego Wnioskodawca ustala dochód z każdego patentu.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca zamierza objąć preferencyjną stawką opodatkowania 5% cały okres swojej działalności od 2021 r.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, o której mowa we wniosku, osiąga dochody z licencji sprzedaży praw własności intelektualnej - patentu. Jego zdaniem, spełniają wymóg uznania ich za kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Jednak w związku z powziętymi wątpliwościami zwrócił się do Organu o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.
We wniosku wskazano, że przedmiotem wynalazku objętego patentem, na korzystanie z którego Wnioskodawca zamierza udzielić Kontrahentowi licencji, jest (...) wyrób (...) przeznaczony do stosowania zwłaszcza do (...). Zawiera on element (...), który to element posiada wieloramienne włókna z tworzywa lub tworzyw sztucznych mające w przekroju kształt teownika, L-kształtnym, Y-kształtnym, X-kształtnym lub innej struktury wieloramiennej z ramionami osadzonymi poosiowo dla włókna, średnicy pojedynczego włókna od 500 nanometrów do 20 nanometrów i grubości ramienia włókna od 50 do 2000 nanometrów.
Patent został udzielony na rzecz Wnioskodawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324) i trwa od 15 marca 2013 r. Patent ten nie został nabyty od innego podmiotu. Dokument patentowy potwierdzający udzielenie Wnioskodawcy Patentu został wydany przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w 2021 r. Wnioskodawca ponosił i będzie ponosić koszty związane z ochroną patentową, które zagwarantują kontynuację okresu ochrony wynalazku.
Wnioskodawca oświadcza, iż prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję od chwili rozpoczęcia pracy nad wytwarzaniem patentu podlegającego ochronie określonej w art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 123 z późn. zm.). Wnioskodawca wyodrębnia w ww. ewidencji przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde prawo własności intelektualnej oraz koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie dochodu.
Wnioskodawca pragnie wskazać, że wszystkie poniesione wydatki/koszty są faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalność polegająca na odpłatnym udzielaniu licencji, które zdaniem Wnioskodawcy jest działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Koszty przypadają na każdy udzielony patent.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, o której mowa we wniosku, osiąga dochody z udzielenia Kontrahentowi licencji na korzystanie z patentu. Jego zdaniem dochody z odpłatnego udzielania licencji spełniają wymóg uznania ich za kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Jednak w związku z powziętymi wątpliwościami zwrócił się do Organu o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie.
Wnioskodawca prowadzi prace noszące znamiona działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach której współwytwarzane, wytwarzane, ewentualnie rozwijane i ulepszane było/jest kwalifikowane IP, objęte zakresem wniosku, od dnia 21 kwietnia grudnia 2021 r.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 21 kwietnia 2021 r., w ramach której realizuje prace noszące znamiona działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące współwytwarzania, wytwarzania, ewentualnie rozwijania i ulepszania kwalifikowanego IP.
Wnioskodawca jest w stanie powiedzieć, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi prace w sposób systematyczny jak i w sposób zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.
Bez wątpienia działalność prowadzona przez Wnioskodawcę polega na tworzeniu nowych zastosowań. Produkty stworzone przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy ulepszy/ulepszyło i rozwinie/rozwinęło działanie starych produktów lub też spowoduje/powodowało stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności.
Wnioskodawca jest w stanie powiedzieć, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi w sposób systematyczny pracę oraz w sposób zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy.
Prace polegają na zbieraniu wiedzy w Internecie, źródłach naukowych, konferencjach, targach branżowych oraz ekspertach z branży i twórcze zastosowanie tej wiedzy do tworzenia ulepszeń istniejącego patentu lub nowych patentów. Identyfikacji cech i obszarów które mogą zostać ulepszone polega na konsultacjach z grupą docelową i potencjalnymi nowymi grupami użytkowników oraz na analizie istniejących prac badawczych na konkretny temat. Wnioskodawca szczególnie dużą uwagę przykłada do wszelkich innowacji, które pojawiają się na rynku w temacie stworzonego patentu. Podobne produkty, nowe włókna do podobnych zastosowań czy substancje pomocnicze, nowe wzory przemysłowe, które mogą poprawić efektywność wynalazku.
Działania twórcze podjęte w celu ulepszania i rozwijania istniejącego patentu to:
* identyfikacja i analiza nowych zastosowań istniejące (...): do (...),
* tworzenie i testowanie użyteczności nowych wzorów przemysłowych produktów, kształt (...),
* testowanie użyteczności patentu na nowych grupach docelowych jak mężczyźni, dzieci czy seniorzy,
* odkrywanie nowych włókien, które mogą ulepszyć cechy aktualnego włókna zastosowanie w patencie lub mieć lepsze rezultaty na specyficznych cechach np., inny rodzaj (...): (...), czy specyficzne zastosowania jak szybciej schnące materiały dla regionów z wilgotnym klimatem,
* analiza funkcjonalności wynalazku we współpracy z substancjami pomocniczymi jak np., cząsteczki srebra czy spraye dezynfekujące i użyteczności wynalazku w czasie.
Wiedza i umiejętności wykorzystywane przez Wnioskodawcę, to wiedza z zakresu biotechnologii, kosmetologii, chemii analitycznej, consumer insights, sposoby tworzenia grup focusowych, kwestionariuszy ankietowych, analizy statystyczne, metodologii naukowej oraz umiejętności z zakresu product design.
Produkty oferowane w ramach patentu oparte są na wiedzy technologicznej i technicznej obejmującej: Chemia kosmetyczna, Nanotechnologia, Inżynieria materiałowa, Technologia produkcji oraz Badania dermatologiczne.
Wnioskodawca zaplanował na przykład zmianę wzoru przemysłowego wynalazku, jakim jest innowacyjna (...), a realizacja tej zmiany polegała na stworzeniu nowych wzorów i designów istniejącego rozwiązania, wytworzeniu ich, a następnie przetestowaniu na grupach fokusowych i przeanalizowaniu wniosków, zastosowaniu wniosków w kolejnej wersji prototypu. I tak aż do uzyskania pożądanego i zadowalającego efektu. Efektem tych działań było stworzenie nowego wzoru przemysłowego wynalazku, jakim jest (...), stosowana głównie przed ćwiczeniami (...).
Prototyp tego wynalazku to innowacyjna (...), która nie tylko spełnia swoje podstawowe funkcje utrzymania (...), ale również została zaprojektowana z materiałów i technologii umożliwiających (...). To rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób aktywnych fizycznie, które chcą szybko i skutecznie (...), zapewniając sobie komfort i higienę.
Kolejnym przykładem przedsięwzięcia podjętego w trakcie prac rozwojowych było naniesienie na wynalazek nanocząsteczek srebra i badania antybakteryjności produktu w czasie. Te testy były zakończone niepowodzeniem, nanocząsteczki srebra nie wpłynęły pozytywnie na zwiększenie antybakteryjności produktu w czasie.
Współtwórcą patentu jest A.A., która złożyła analogiczny wniosek w swoim zakresie.
Wymienione w treści wniosku wynagrodzenie w ramach umowy licencyjnej stanowiło/stanowi/będzie stanowić dochód, o którym mowa w treści art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Wnioskodawca wskazuje punkty związane z uzyskiwaniem tych dochodów:
Punkt 1 art. 30ca ust. 7 updof:
* Wynagrodzenie z tytułu opłat licencyjnych lub innych opłat wynikających z umowy
licencyjnej dotyczącej kwalifikowanego IP. Dochód ten jest uzyskiwany z tytułu udzielania licencji na korzystanie z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Punkt 2 art. 30ca ust. 7 updof: * Wynagrodzenie z tytułu sprzedaży kwalifikowanego IP. Dochód ten jest uzyskiwany z tytułu zbycia prawa własności intelektualnej, które zostało wytworzone, współtworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach działalności badawczo-rozwojowej.
Dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi był/jest/będzie ustalany w oparciu o zasadę ceny rynkowej zgodnie z art. 23o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca udziela licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu na rzecz Kontrahenta, w którym jako osoba fizyczna występuje w roli udziałowca/wspólnika/prezesa zarządu.
Wnioskodawca wskazał, że wszystkie wydatki wskazane we wniosku zostały poniesione na potrzeby Jego prac rozwojowych.
Usługi księgowe i doradcze:
* Koszty prowadzenia księgowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe;
* Koszty usług doradztwa podatkowego.
Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego:
* Komputery, laptopy;
* Monitory, drukarki/skanery;
* Telefony komórkowe;
* Akcesoria komputerowe (myszki, klawiatury, dyski zewnętrzne).
Wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach:
* Koszty transportu (bilety lotnicze, kolejowe);
* Koszty zakwaterowania (hotele, wynajem mieszkań);
* Opłaty za udział w konferencjach i szkoleniach;
* Diem (dieta) i inne koszty związane z podróżami służbowymi.
Hosting, infrastruktura w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszty marketingu:
* Opłaty za hosting stron internetowych;
* Koszty związane z wynajmem serwerów i usługami chmurowymi Google Cloud;
* Koszty tworzenia i utrzymania bloga (opłaty za domeny, subskrypcje narzędzi do zarządzania treścią);
* Wydatki na kampanie marketingowe: marketing w mediach społecznościowych.
Składki na ubezpieczenia społeczne:
* Składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) odprowadzane za Pracowników;
* Składki na ubezpieczenia zdrowotne;
* Fundusz Pracy.
Żadne z wymienionych składników majątkowych nie stanowią środków trwałych w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wszystkie te składniki majątkowe stanowią środki trwałe niskocenne, które zostały bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Ich wartość została jednorazowo zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich nabycia, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Dzięki temu, zamiast rozliczać te wydatki przez okres użytkowania poprzez odpisy amortyzacyjne, całość kosztu tych składników majątkowych została od razu uznana za koszt operacyjny w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Wnioskodawca wskazuje funkcjonalny związek poszczególnych wydatków z działaniami dotyczącymi wytwarzania patentu:
Leasing i użytkowanie samochodu:
Podróże służbowe są niezbędne do zdobywania wiedzy, przygotowywania badań i analiz oraz testowania ich na różnych grupach odbiorców. Samochód służbowy umożliwia mobilność i wygodny transport, co jest kluczowe podczas podróży związanych z działaniami badawczymi i testowaniem nowych rozwiązań.
Usługi księgowe i doradcze:
Prowadzenie księgowości jest niezbędne do prowadzenia działalności per se, Wnioskodawca traktuje ten koszt jako stały element prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej. Natomiast koszty poniesione na usługi doradcze dotyczą możliwości skorzystania z Ulgi IP Box, zasięgnięcie porady prawnej, jak i samego złożenia wniosku o interpretację, w tym kontekście Wnioskodawca będzie miał możliwość otrzymania odpowiedzi, czy jego działalność gospodarcza związana jest z działalnością badawczo-rozwojową.
Zakup sprzętu komputerowego:
Sprzęt komputerowy jest kluczowy dla zbierania, segregowania i analizowania danych związanych z pracami rozwojowymi. Komputery umożliwiają efektywną pracę nad rozwojem produktów, gromadzenie danych oraz analizę wyników badań.
Wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach:
Wyjazdy służbowe, szkolenia i konferencje pozwalają na poszerzanie wiedzy niezbędnej do udoskonalenia patentu. Udział w konferencjach umożliwia wymianę doświadczeń z innymi specjalistami, zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami oraz zdobycie nowej wiedzy, która może być zastosowana w praktyce.
Usługi telekomunikacyjne:
Usługi telekomunikacyjne są niezbędne do zapewnienia funkcjonowania sprzętu komputerowego w sieci. Komunikacja poprzez telefon komórkowy oraz internet jest kluczowa dla efektywnej komunikacji z zespołem badawczym oraz klientami.
Hosting, infrastruktura w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszty marketingu:
Usługi hostingowe oraz infrastruktura w chmurze umożliwiają przechowywanie danych oraz dostęp do nich z dowolnego miejsca, co jest istotne w przypadku pracy zdalnej i współpracy zespołowej. Utrzymanie bloga oraz koszty marketingu są niezbędne do komunikacji z aktualnymi i potencjalnymi klientami oraz promocji wyników prac badawczych.
Wszystkie powyższe wydatki są bezpośrednio związane z prowadzeniem prac rozwojowych oraz wytwarzaniem patentu. Każda kategoria wydatków wspiera określone działania i procesy niezbędne do osiągnięcia celów rozwojowych.
Wnioskodawca wskazał, że istnieją powiązania pomiędzy Wnioskodawcą a Kontrahentem, na rzecz którego udzielana jest licencja na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest Prezesem Zarządu Spółki, na rzecz której udziela tej licencji.
Pytania
1. Czy podejmowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na odpłatnym udzielaniu licencji stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy odpłatne udzielenie licencji na korzystanie z patentu przez Wnioskodawcę w ramach wykonywanych zleceń stanowi wynagrodzenie z tytułu odpłatnego udzielenia stanowi opłaty należności wynikające z umowy, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT, a tym samym Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ustawy o PIT?
3. Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na:
1) Usługi księgowe i doradcze;
2) Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego;
3) Wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach;
4) Hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu;
5) Składki na ubezpieczenia społeczne;
w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, przy zachowaniu odpowiedniej metodyki alokacji, należy uznać za koszty do obliczenia wskaźnika Nexus, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o PIT, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku Nexus)?
4. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym oraz stanowiskach Wnioskodawcy do zadanych pytań możliwe jest zastosowanie stawki opodatkowania 5% do osiągniętego dochodu z praw własności intelektualnej, wyliczonego zgodnie z art. 30ca ustawy o PIT?
Pani stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy odpowiedzi na wszystkie pytania powinny być twierdzące.
Ad. 1
Stosownie do treści art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc: prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Jak zostało już podkreślone, Wnioskodawca jest podmiotem z branży kosmetycznej specjalizującym się w wytwarzaniu wyrobów (...).
Wnioskodawca wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki (kosmetologii) i technologii.
Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy nie powinno ulegać wątpliwości, iż realizowane przez Wnioskodawcę prace podejmowane spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, a konkretnie prac rozwojowych, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT oraz art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Opisane w stanie faktycznym prace sprowadzają się bowiem do wykorzystania aktualnie dostępnej wiedzy z dziedziny nauki (kosmetologii) i technologii do opracowywania i wytwarzania nowych, zmienionych lub ulepszonych Produktów. Należy przy tym podkreślić, iż opisane w stanie faktycznym prace realizowane nie mają charakteru prac rutynowych i mechanicznych, a zadania i problemy przed którymi stawiany jest Wnioskodawca wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy/umiejętności.
W ocenie Wnioskodawcy nie ma przy tym znaczenia, że ww. prace nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia istotny jest więc cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.
Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy nie ulega wątpliwości, że prace opisane w stanie faktycznym mieszczą się w definicji prac badawczo-rozwojowych.
Ad. 2
Artykuł 30ca ust. 2 ustawy o PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Patent stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w tym artykule w ust. 2 pkt 1.
Przy czym, by można było mówić o "kwalifikowanym" prawie własności intelektualnej, przepis ten wymaga aby spełnione zostały dwa kryteria:
przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz
prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Zdaniem Wnioskodawcy patent wytwarzany, rozwijany, ulepszany przez Niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście przedstawionej we wniosku działalności zalicza się do kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tym przepisie, podlega ochronie na podstawie ustawy o PAIPP, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Niego działalności opisanej we wniosku, która Jego zdaniem stanowi działalność badawczo-rozwojową.
Dochodem z kwalifikowanego IP, zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy o PIT, jest osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego dochód:
* z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego IP;
* ze sprzedaży kwalifikowanego IP;
* z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
* z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej będziemy mieli do czynienia przy spełnieniu łącznie trzech warunków:
przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz
należy do jednej z kategorii wymienionych w katalogu w art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT;
podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.
Zdaniem Wnioskodawcy wytwarzany przez Niego patent stanowi kwalifikowane IP. Zgodnie z postanowieniami konkretnej umowy współpracy w ramach wykonywanych usług Wnioskodawca udziela Kontrahentowi licencji do stworzonego produktu. W zamian za wykonane usługi Wnioskodawca otrzymuje umówione wynagrodzenie - należność ta obejmuje honorarium za udzielenie licencji na korzystanie z patentu. W konsekwencji Wnioskodawca ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych z wynagrodzeniem z tytułu odpłatnego udzielenia opłaty należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ad. 3
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 ustawy o PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c +d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3;
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na mocy art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT, w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa powyżej, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1. Jednocześnie w przypadku, gdy Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej wskaźnik ten będzie wynosić 1 w momencie gdy Wnioskodawca osiągnie dochód.
W związku z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością, ponosi On wydatki na:
1) Usługi księgowe i doradcze;
2) Zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego;
3) Wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach;
4) Hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu;
5) Składki na ubezpieczenia społeczne
w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 w zw. z art. 23 ustawy o PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów - tj. prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki, w zakresie w jakim przeznaczane są na wytworzenie danego patentu, należy uznać za koszty faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Niego działalność, stanowiącą Jego zdaniem działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazanym powyżej (oznaczone jako lit. a we wskaźniku z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT).
Ad. 4
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT "Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania". Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma prawo do skorzystania z 5% stawki podatku dochodowego w stosunku do dochodów związanych z opłatami albo należnościami wynikającymi z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. W związku z tym Wnioskodawca spełnia wszystkie przesłanki do zastosowania 5% stawki podatku dochodowego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:
* w części dotyczącej uznania wydatków na hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - nieprawidłowe,
* w pozostałej części - prawidłowe.
UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła przychodów
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Definicja działalności badawczo-rozwojowej
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Definicja prac rozwojowych
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:
Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Pani głównymi przedmiotami działalności jest dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.
Nawiązała Pani współpracę ze spółką z o.o., polegającą na udzieleniu Kontrahentowi licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu. Przedmiotem wynalazku objętego patentem, na korzystanie z którego zamierza Pani udzielić Kontrahentowi licencji, jest (...) przeznaczony do stosowania zwłaszcza do (...). Zawiera on element (...), który to element posiada (...) mające w przekroju kształt teownika, L-kształtnym, Y-kształtnym, X-kształtnym lub innej struktury wieloramiennej z ramionami osadzonymi poosiowo dla włókna, średnicy pojedynczego włókna od 500 nanometrów do 20 nanometrów i grubości ramienia włókna od 50 do 2000 nanometrów.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena, czy prowadzona przez Panią działalność stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Panią efektów tych prac (patentu opisanego we wniosku).
Kryteria działalności badawczo-rozwojowej
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).
W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia". Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Wskazała Pani następnie, że działania twórcze podjęte w celu ulepszania i rozwijania istniejącego patentu to identyfikacja i analiza nowych zastosowań istniejące (...): do (...), testowanie użyteczności patentu na nowych grupach docelowych jak mężczyźni, dzieci czy seniorzy, odkrywanie nowych (...), które mogą ulepszyć cechy aktualnego (...) zastosowanie w patencie lub mieć lepsze rezultaty na specyficznych cechach np., inny rodzaj (...): (...), czy specyficzne zastosowanie jak szybciej schnące materiały dla regionów z wilgotnym klimatem, analiza funkcjonalności wynalazku we współpracy z substancjami pomocniczymi jak np., cząsteczki srebra czy spraye dezynfekujące i użyteczności wynalazku w czasie.
Zatem, prowadzona przez Panią działalność w zakresie projektowania, rozwijania, wymienionego patentu ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez Pana działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla Pani określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Wyjaśniła Pani, że prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie projektowania i rozwoju. Pani prace obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do projektowania i tworzenia zmienionego, ulepszonego produktu. Praca ta podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Jest Pani w stanie powiedzieć, że w ramach działalności gospodarczej prowadzi prace w sposób systematyczny jak i w sposób zaplanowany i metodyczny w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność prowadzona przez Panią polega na tworzeniu nowych zastosowań. Produkty stworzone przez Panią na rzecz Zleceniodawcy ulepszy/ulepszyło i rozwinie/rozwinęło działanie starych produktów lub też spowoduje/powodowało stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności. Prace polegają na zbieraniu wiedzy w Internecie, źródłach naukowych, konferencjach, targach branżowych oraz ekspertach z branży i twórcze zastosowanie tej wiedzy do tworzenia ulepszeń istniejącego patentu lub nowych patentów. Identyfikacji cech i obszarów które mogą zostać ulepszone polega na konsultacjach z grupą docelową i potencjalnymi nowymi grupami użytkowników oraz na analizie istniejących prac badawczych na konkretny temat. Szczególnie dużą uwagę przykłada Pani do wszelkich innowacji, które pojawiają się na rynku w temacie stworzonego patentu. Podobne produkty, nowe włókna do podobnych zastosowań czy substancje pomocnicze, nowe wzory przemysłowe, które mogą poprawić efektywność wynalazku.
Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanego przez Panią patentu jest spełnione.
Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji - głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.
Z opisu sprawy wynika, że Pani prace obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do projektowania i tworzenia zmienionego, ulepszonego produktu. Praca ta podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Wiedza i umiejętności wykorzystywane przez Panią, to wiedza z zakresu biotechnologii, kosmetologii, chemii analitycznej, consumer insights, sposoby tworzenia grup focusowych, kwestionariuszy ankietowych, analizy statystyczne, metodologii naukowej oraz umiejętności z zakresu product design. Produkty oferowane w ramach patentu oparte są na wiedzy technologicznej i technicznej obejmującej: Chemia kosmetyczna, Nanotechnologia, Inżynieria materiałowa, Technologia produkcji oraz Badania dermatologiczne.
Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pani istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:
(i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
(ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje m.in. prace rozwojowe w rozumieniu ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik "i" wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
* nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
* łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
* kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
* wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
* nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
* łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
* kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie "ułożenie" efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
* wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość ww. czynności służy:
* planowaniu produkcji oraz
* projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie projektowania, rozwijania oraz udzielania licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
W konsekwencji, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy stwierdzam, że działalność polegająca na projektowaniu, rozwijaniu oraz udzielaniu licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Panią ani też całość prowadzonej przez Panią działalności, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu - takich jak to, które zostało wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu i w warunkach działalności wynikające z wniosku i jego uzupełnienia.
Reasumując, na podstawie przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego stwierdzam, że projektowanie, rozwijanie oraz udzielanie licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu opisanego we wniosku wyczerpuje definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Opodatkowanie preferencyjną stawką podatku
Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
patent,
prawo ochronne na wzór użytkowy,
prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),
autorskie prawo do programu komputerowego
- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) * 1,3 |
a + b + c +d |
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Natomiast w myśl art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Na podstawie art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji, jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Zgodnie z art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
W myśl art. 30cb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).
Zgodnie natomiast z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1170):
Ustawa normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
Natomiast w myśl art. 6 ww. ustawy:
1) Na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
2) W sprawach, o których mowa w ust. 1, właściwy jest Urząd Patentowy.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy - Prawo własności przemysłowej:
Na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:
uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;
wynagrodzenia;
wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.
Natomiast w myśl art. 20 omawianej ustawy:
Twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawniony do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji może przenieść to prawo nieodpłatnie lub za uzgodnioną zapłatą na rzecz przedsiębiorcy albo przekazać mu wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy do korzystania.
W myśl art. 24 ww. ustawy:
Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Oznacza to, że ulga IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Z przedstawionych okoliczności analizowanej sprawy wynika, że:
w ramach indywidualnej działalności gospodarczej projektuje, rozwija oraz udziela Pani licencji na korzystanie z prawa własności intelektualnej w postaci patentu;
wykonuje Pani powyższą czynność w ramach prowadzonej przez Panią działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję wskazaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
w swojej działalności wykorzystuje Pani prawa własności intelektualnej w postaci patentów, których przedmioty ochrony zostały wytworzone przez Panią w ramach prowadzonej przez Panią działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT,
oświadcza Pani, iż prowadzi na bieżąco odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję od chwili rozpoczęcia pracy nad wytwarzaniem patentu podlegającego ochronie określonej w art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
wyodrębnia Pani w ww. ewidencji przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę) przypadające na każde prawo własności intelektualnej oraz koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie dochodu.
Prawo do patentu projektowanego, rozwijanego przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz cytowanych uprzednio przepisów wskazuję, że w myśl art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest patent, podlegający ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Wobec tego, skoro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzi Pani działalność badawczo-rozwojową i w związku z tym wytworzyła Pani kwalifikowane prawo własności intelektualnej (patent), to w przypadku uzyskiwania dochodów z oddania patentu w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy licencyjnej - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - osiągnie Pani dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe oznacza, że może Pani skorzystać z opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania w wysokości 5%, w okresie od 2021 r. jak i w latach następnych, tj., do czasu, kiedy stan faktyczny opisany przez Panią nie ulegnie zmianie bądź stan prawny w jego zakresie nie ulegnie zmianie.
Uwzględnienie kosztów przy ustalaniu wskaźnika nexus
Wątpliwości Pani budzi również kwestia uznania kosztów poniesionych na:
usługi księgowe i doradcze,
zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego,
wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach,
hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu,
składki na ubezpieczenia społeczne,
za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Panią działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:
* wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
* kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
* dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.
Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.
Należy zatem przyjąć, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także zauważyć, że w przypadku poniesienia wydatku na zakup środka trwałego, który podlega amortyzacji podatkowej oraz ma związek z wytworzeniem, rozwojem, ulepszeniem kwalifikowanego IP, cały wydatek nie może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus. Uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.
Analiza ponoszonych przez Panią wydatków prowadzi do wniosku, że nie może Pani uznać wydatków poniesionych na hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie bowiem z cytowanym art. 30 ust. 5 ww. ustawy, do kosztów uwzględnianych we wskaźniku nexus nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Ustawodawca nie wprowadził katalogu zamkniętego na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia "związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej", dlatego zasadne jest zastosowanie wykładni językowej dla właściwego zrozumienia tego pojęcia. Zgodnie z wykładnią językową "związany" to "mający coś wspólnego z kimś lub czymś dotyczący tego kogoś lub czegoś".
W uzupełnieniu nie wykazała Pani związku tych wydatków z prowadzoną bezpośrednio przez Panią działalnością badawczo-rozwojową. Wykorzystywanie hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu stanowią wydatki związane z Pani działalnością w ujęciu ogólnym, w celach marketingowych, a nie z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Koszty te pozwalają dotrzeć Pani do szerszego grona odbiorców, co finalnie przekłada się na zyski prowadzonej działalności gospodarczej, jednak nie ma bezpośredniego związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Należy zauważyć, że wydatki o charakterze marketingowym nie są związane z wytworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a z jego późniejszą komercjalizacją.
Tym samym, kierując się treścią art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków które Pani poniosła lub będzie ponosiła na hosting, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz koszt marketingu nie można uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Panią działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Powyższy przepis literalnie wskazuje, że do kosztów, o których mowa w ust. 4 ww. przepisu, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Trudno racjonalnie stwierdzić, że ww. wymieniony wydatek jest wprost związany z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem patentu. Z opisanych w sprawie okoliczności nie wynika, aby koszt ten pozostawał w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a w konsekwencji z wytworzeniem konkretnego kwalifikowanego IP.
Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą "a" we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.
Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus " (...) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)".
Wobec powyższego należy podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:
* dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
* wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:
* dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
* wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.
Reasumując, wydatki ponoszone przez Panią na usługi księgowe i doradcze, zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego, wydatki związane z wyjazdami służbowymi oraz udziałem w szkoleniach i konferencjach, składki na ubezpieczenia społeczne, można uznać za koszty do obliczenia wskaźnika nexus, o których mowa w lit. a wzoru z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Ponadto, biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne oraz opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że do kalkulacji wskaźnika nexus (litera a) nie może Pani ująć hostingu, infrastruktury w chmurze, utrzymanie bloga oraz kosztu marketingu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ponadto zaznaczam, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Panią chroniła.
POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji
* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
z zastosowaniem art. 119a;
w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) ul. (...), (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako "PPSA").
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).