0114-KDIP3-2.4011.68.2022.2.MG - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - tworzenie tekstów marketingowych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.68.2022.2.MG Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - tworzenie tekstów marketingowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełniła go Pani pismem z 21 marca 2022 r. (data wpływu 22 marca 2022 r.) oraz pismem z 21 marca 2022 r. (data wpływu 28 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 2017 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną w ramach kodów PKD 73.11.Z, 47.19.Z, 58.19.Z, 73.12.C, 73.12.D, 74.20.Z, 82.19.Z oraz 90.03.Z. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Dzielności kod 90.03.Z obejmuje artystyczną i literacką działalność twórczą, a w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Do końca 2021 r. formą opodatkowania przedsiębiorstwa był podatek liniowy. Od stycznia 2022 r. Pani firma rozlicza się w oparciu stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 15%.

Pytanie we wniosku dotyczy zdarzenia przyszłego - możliwości obniżenia stawki podatku w kolejnych miesiącach.

Prowadzona przez Panią działalność obejmuje tworzenie tekstów marketingowych. To praca twórcza bazująca na doświadczeniu właściciela oraz jego umiejętnościach. Efektem pracy twórczej są m.in. (zgodnie z art. 1 ust. 2 utwory w rozumieniu prawa autorskiego) wyroby wyrażone słowem (literackie, publicystyczne), tj. artykuły i poradniki o charakterze zindywidualizowanym, oparte o materiały i wytyczne zleceniodawcy.

Utwory te obejmują działalność czysto autorską w rozumieniu sporządzania i zbycia utworu na rzecz producenta, który publikuje je na stronie internetowej/katalogu lub wykorzystuje jako materiał prasowy.

Tworzona treść nie jest wynikiem kopiowania informacji, wyróżnia się oryginalnością i indywidualnym podejściem do tematu, ma charakter niepowtarzalny, jest efektem procesu twórczego, którego rezultatem jest idea przedstawiona w formie pisemnej.

Usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności oznaczone są symbolami PKWiU 90.03.11.0, PKD 90.03.Z.

Informacja o zmianie formy opodatkowania została zgłoszona właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w styczniu 2022 r.

Pierwszy przychód z działalności rozliczanej stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiągnięto 10 stycznia 2022 r.

Do 31 grudnia 2021 r. formą opodatkowania działalności był podatek liniowy.

Do wykonywanej przez Panią działalności nie stosuje się wyłączeń zawartych w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przychód nie przekracza limitu określonego w ustawie.

Prowadzi Pani ewidencję przychodów, dzięki której jest Pani w stanie wyodrębnić przychód z każdego rodzaju wykonywanej działalności.

Pytanie

Według jakiej stawki ryczałtu 8,5% czy 5,5% powinny być opodatkowane przychody uzyskiwane z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej 90.03.Z (90.03.11.0)?

Pani stanowisko w sprawie

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Dzielności kod 90.03.Z obejmuje artystyczną i literacką działalność twórczą.

Podklasa ta obejmuje:

- działalność indywidualnych artystów, takich jak rzeźbiarze, malarze, rysownicy, grawerzy, artyści uprawiający kwasoryt, itp.,

- działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularnonaukową, itp.,

- działalność niezależnych dziennikarzy,

- renowację prac artystycznych, takich jak obrazy, itp.

Efektem Pani pracy twórczej są m.in. dzieła/wyroby wyrażone słowem literackie i publicystyczne (zgodnie z art. 1 ust. 2 utwory w rozumieniu prawa autorskiego) tj. artykuły i poradniki o charakterze zindywidualizowanym, oparte o materiały i wytyczne zleceniodawcy. Utwory te obejmują działalność czysto autorską w rozumieniu sporządzania i zbycia utworu na rzecz producenta, który publikuje je na stronie internetowej/katalogu lub wykorzystuje jako materiał prasowy. Tworzona przez Panią treść nie jest wynikiem kopiowania informacji. To w pełni stworzony przez Panią tekst wykonywany na podstawie otrzymywanej dokumentacji technicznej.

To treść w pełni stworzona przez Panią i niepowtarzalna, do której prawa nabywa zleceniodawca. Jest to rezultat Pani pracy wytwórczej, dlatego zryczałtowana stawka 5,5%, która obejmuje przychody z działalności wytwórczej, w Pani rozumieniu, wydaje się być zasadna jako stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych rozliczanych przez Panią.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1,jeżeli:

1)

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

b)

uchylony

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)

- e) uchylony

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: - 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90).

Z kolei w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi: - 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 również w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. ww. ustawy:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym, że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)

ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)

ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)

ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazała Pani, że:

1.

prowadzi Pani m.in. autorską działalność twórczą;

2.

wniosek dotyczy przychodów uzyskiwanych przez Panią od stycznia 2022 r.;

3.

działalność gospodarcza, której dotyczy wniosek, sklasyfikowana jest wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod kodem 90.03.11.0;

4.

nie znajduje również wobec Pani zastosowania żadne z wyłączeń wymienionych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

5.

pierwszy przychód z działalności rozliczanej stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osiągnęła Pani 10 stycznia 2022 r.

6.

złożyła Pani stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w styczniu 2022 r.;

7.

prowadzi Pani ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności, o których mowa we wniosku;

8.

przychód nie przekracza limitu określonego w ustawie.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z późn. zm.) - podklasa 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza obejmuje:

- działalność indywidualnych artystów takich jak: rzeźbiarze, malarze, rysownicy, grawerzy, artyści uprawiający kwasoryt itp.,

- działalność indywidualnych pisarzy wszystkich dziedzin, włączając fikcję literacką, literaturę popularnonaukową itp.,

- działalność niezależnych dziennikarzy,

- renowację prac artystycznych, takich jak obrazy itp.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.

Do przychodów osiąganych z wykonywania tego rodzaju działalności należy stosować 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast dla przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90) ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje szczególną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - 15%, wynikającą z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y).

Wobec powyższego uzyskiwane przez Panią przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 90.03.11.0 będą od 2022 r. opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stanowisko Pani jest nieprawidłowe, gdyż wskazała Pani, że przychody ze świadczenia ww. usług winny być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl