0114-KDIP3-2.4011.40.2022.2.MJ - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi prowadzenia stron internetowych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.40.2022.2.MJ Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi prowadzenia stron internetowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części nieprawidłowe oraz w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

* nieprawidłowe - w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu autorskiej działalności twórczej, tj. ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej - PKWiU 90.03.01, według stawki 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego,

* prawidłowe - w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnił go Pan pismem z 31 stycznia 2022 r. (data wpływu 31 stycznia 2022 r.) oraz - w odpowiedzi na wezwanie - pismem 13 marca 2022 r. (data wpływu 13 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu niezależnie od miejsca osiągania dochodów i osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan następujące czynności:

1) Autorska działalność twórcza.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność wykonywaną na podstawie zawartej umowy o współpracę, dalej "Umowa o współpracę" z firmą X (zleceniodawca), z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Osiąga Pan przychody (dochody) z tej działalności, które w całości są opodatkowane na terytorium Polski.

W ramach umowy prowadzi Pan usługi prowadzenia stron internetowych (blog), na których zamieszcza Pan autorskie teksty copywritingowe. Ma Pan nienormowany czas pracy, co oznacza, że zgodnie z umową samodzielnie ustala Pan swoje godziny pracy. Na blogu zamieszczane są artykuły, teksty na blogi firmy X związane z ich pozycjonowaniem i służące do wypełniania ich czytelnymi treściami dla wygody docelowych użytkowników. Nie posiada Pan żadnych uprawnień ani szkoleń w tych dziedzinach i Pana działalność nie jest wykonywana w ramach wolnego zawodu, polega przede wszystkim na kreatywnej interpretacji i tworzeniu materiałów prezentowanych na stronach internetowych (blogach).

W ramach tej samej "Umowy o współpracę" tworzy Pan unikalne, autorskie treści kreatywne, które zamieszczane będą w grach, takie jak np. pisanie dialogów, monologów czy tekstów, które będą czytane przez lektorów w trakcie gry.

Na potrzeby niniejszego wniosku, tworzone przez Pana treści (teksty copywritingowe) oraz treści zamieszczane w grach, będą dalej nazywane jako "Treści kreatywne".

Pisze Pan Treści kreatywne dla zleceniodawcy - przedsiębiorstwa X. W zawartej umowie, oprócz pisania oraz tworzenia Treści kreatywnych, zleceniodawca zobowiązuje zleceniobiorcę do przeniesienia na klienta - zleceniodawcę praw autorskich wytworzonych w toku realizacji zleceń. Treści tworzone przez Pana mają charakter promocyjny, reklamowy i wizerunkowy, a w związku z tymi czynnościami dochodzi do przekazania autorskich praw majątkowych na Zleceniodawcę.

W tym miejscu należy wskazać, że w ujęciu cywilistycznym umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych jest czynnością prawną o podwójnym skutku zobowiązująco-rozporządzającym, przenoszącą objęte nią prawa, zgodnie z art. 55 ust. 4 ustawy o prawie autorskim, z chwilą przyjęcia utworu przez ich nabywcę. (zob. A. Gąsiorowski "Przejście autorskich praw majątkowych, Studia Ekonomiczne, Prawne i Administracyjne, 2019). Otrzymuje Pan określone i stałe wynagrodzenie, które jest wypłacane raz w miesiącu do 14 dni po wystawieniu faktury.

Sklasyfikował Pan swoje usługi (w zakresie autorskiej działalności twórczej) wg PKD 90.03.Z oraz PKWiU 90.03.1.

2) Usługi tłumaczeń gier.

W ramach odrębnych umów zawieranych z innymi kontrahentami (zarówno z Polski jak i zza granicy), zajmuje się Pan tłumaczeniem gier, w tym w szczególności dialogów wypowiadanych przez postaci gier, opisy przedmiotów, obiektów, elementów w grach, interfejs użytkownika, wszystkie napisy pojawiające się na ekranie itp.

Zaznacza Pan, że nie jest nauczycielem języków obcych nie jest również tłumaczem przysięgłym oraz nie wykonuje zawodu tłumacza w ramach wolnego zawodu w związku z wykonywanymi usługami tłumaczeń gier.

Sklasyfikował Pan swoje usługi (w zakresie tłumaczeń pisemnych i ustnych) wg PKD 74.30.Z oraz PKWiU 74.3, przy czym wyraźnie zaznacza Pan, że nie wykonuje wolnego zawodu, w szczególności nie jest tłumaczem przysięgłym.

Zaznacza Pan, że samodzielnie sklasyfikował ww. czynności wymienione w pkt od 1) do 2), pod wskazaną klasyfikację PKD i PKWiU. Informuje Pan również, że w tym zakresie wystąpił Pan z zapytaniem o wydanie opinii klasyfikacyjnej do Ośrodka Nomenklatur i Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, jednakże na dzień złożenia niniejszego wniosku nie otrzymał Pan jeszcze takiej opinii.

Zamierza Pan świadczyć ww. usługi w 2022 r. oraz w latach następnych.

Zaznaczył Pan, że jego intencją jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie potwierdzenia możliwości opodatkowania osiąganych przychodów (dochodów) z ww. czynności zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawek ryczałtu:

a)

5,5% dla punktu 1),

b)

15% dla punktu 2), dla przedstawionych powyżej czynności, począwszy od przychodów (dochodów) uzyskiwanych od stycznia 2022 r.

W 2021 r. przychody z Pana działalności gospodarczej nie przekroczyły limitu 2 000 000 euro, jak również limit ten nie zostanie przekroczony w 2022 r., jak i w latach kolejnych.

Jednocześnie wskazuje Pan, że zamierza osiągnąć pierwszy przychód w 2022 r. w miesiącu styczniu i dokona wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania właściwą dla osiąganych przychodów, poprzez złożenie oświadczenia o wyborze tej formy właściwemu Naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w terminie do dnia 20 lutego 2022 r.

W stosunku do Pana nie mają zastosowania tzw. przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ryczałcie, wykluczające możliwość stosowania tej formy opodatkowania dla osiąganych przychodów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

* w związku z wydaną 21 stycznia 2022 r. opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi, sygn. (...), poinformował Pan, że organ statystyczny wskazał w jaki sposób powinien Pan sklasyfikować świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na gruncie klasyfikacji statystycznej PKWiU, z której wynika, że:

- tworzenie/przygotowywanie tekstów na blogi i strony internetowe (polskich i anglojęzycznych), związanych z grami (interfejs w grze, dialogi, teksty czytane przez lektorów), a także tekstów wyświetlanych potencjalnym klientom na portalach służących do sprzedaży gier wraz z przeniesieniem praw autorskich oraz innych praw intelektualnych, mieści się w grupowaniu PKWiU 90.03.01. "Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej";

- usługi tłumaczenia gier, mieszczą się w grupowaniu PKWIU 74.30.1 "Usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych".

Zaznaczył Pan, że grupowania wskazane przez Urząd Statystyczny odpowiadają grupowaniom, które wskazał Pan w treści pierwotnego wniosku ORD-IN.

* wniosek dotyczy przychodów uzyskiwanych przez Pana od stycznia 2022 r.;

* złożył Pan stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 21 lutego 2022 r. (20 lutego wypadał w dzień ustawowo wolny od pracy);

* nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu;

* jest Pan rezydentem podatkowym w Polsce i wykonuje działalność (wskazane we wniosku usługi) na terytorium kraju;

* nie wykonuje Pan działalności/usług na terytorium Stanów Zjednoczonych;

* prowadzi Pan uproszczoną ewidencję dla potrzeb obliczenia podatku zryczałtowanego, jednocześnie wystawia faktury z tytułu prowadzonej działalności odrębnie określając wynagrodzenie z tytułu działalności twórczej oraz usług tłumaczeń.

Pytania

1. Czy uzyskiwane od 2022 r. przychody z tytułu autorskiej działalności twórczej opisanych szczegółowo w pkt 1 opisu stanu faktycznego będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%?

2. Czy uzyskiwane od 2022 r. przychody z tytułu usług "Usługi tłumaczeń gier" opisanych szczegółowo w pkt 2 opisu stanu faktycznego będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 15%?

Pana stanowisko w sprawie

Uzyskiwane począwszy od 2022 r. przychody z tytułu:

1)" autorskiej działalności twórczej" (opisane szczegółowo w pkt 1),

2) "usługi tłumaczeń gier" (opisane szczegółowo w pkt 2) będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg. stawki ryczałtu podanej następująco:

* 5,5% dla usług wymienionych w pkt 1, * 15% dla usług wymienionych w pkt 2.

UZASADNIENIE

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905, z późn. zm.), zwaną dalej "ustawą o ryczałcie", ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), zwana dalej "ustawą PIT", ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy PIT.

W dalszej części ustawy PIT (art. 5b ust. 1) wskazano natomiast, że za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Przepis art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie przewiduje wprost, iż osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu uzależniona jest m.in. od spełnienia warunków wymienionych w art. 6 ww. ustawy oraz od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 tej ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Artykuł 8 ustawy o ryczałcie od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera katalog przesłanek negatywnych, powodujących wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Niezależnie od powyższego, dla skuteczności skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, niezbędne jest także złożenie pisemnego oświadczenia o jej wyborze. Jak wynika bowiem z treści art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie od przychodów, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od przedmiotu działalności podatnika.

Jak stanowi natomiast art. 12 ust. 1 pkt 2 i 6 ustawy o ryczałcie od przychodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi, w zakresie:

* przychodów z autorskiej działalności twórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - 5,5%,

* tłumaczeń gier, innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów - 15%.

Zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji (PKWiU) zasadą jest, że zainteresowany podmiot (przedsiębiorca) sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m.in. usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do właściwego Urzędu Statystycznego, który udziela informacji w zakresie stosowania takiej klasyfikacji.

Biorąc powyższe pod uwagę, w odniesieniu do przychodów otrzymywanych przez Pana w 2022 r. (i latach następnych) z tytułu:

1)

"usług świadczonych przez autorów w zakresie działalności twórczej", opisanych szczegółowo w pkt 1) opisu stanu faktycznego, polegających na tworzeniu Treści kreatywnych sklasyfikowanych pod symbolem PKWIU 90.03.1 "Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej" będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 5,5%.

2)

świadczenia usługi "tłumaczeń pisemnych i ustnych innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów" opisanych szczegółowo w pkt 2) opisu stanu faktycznego, polegających m.in. tłumaczeniu tekstów z języka polskiego na angielski pod symbolem PKWIU 74.3 "tłumaczeń pisemnych i ustnych innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów", będą mogły być rozliczane w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wg stawki 15%.

W kontekście usług przedstawionych w pkt 1 należy wskazać, że w myśl przepisu art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 666 z późn. zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (m.in. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa z utworu pierwotnego.

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

1.

mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),

2.

stanowić przejaw działalności twórczej,

3.

posiadać indywidualny charakter.

Jak wynika z powyższego przepisu, twórcą w rozumieniu tej ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu, który mógł zostać stworzony dzięki kreatywności i umiejętności twórcy oraz jego autorskim pomysłom.

Autorskie teksty, dialogi, monologi czy teksty jako Treści kreatywne tworzone przez Pana (m.in. czytane potem przez lektorów w trakcie gry) z całą pewnością do takich się zaliczają.

Użycie w art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych określenia "utwory" wskazuje, że dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności twórcy tekstów pisanych jako przedmiotu prawa autorskiego konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonych w art. 1 ust. 1 tej ustawy, tzn. aby był on przejawem działalności twórczej oraz miał indywidualny charakter. Znaczy to, że utwór musi być oryginalny i niepowtarzalny. Nie można mieć np. wzoru dialogu, który potem się przepisze. Oryginalność dzieła jest konieczna do kwalifikacji twórcy jako autora.

Powyższe, w Pana opinii, oznacza, że Treści kreatywne tworzone przez Pana nie mogą być wcześniej określone czy napisane według wzoru, gdyby tak było, to jego praca byłaby zbędna i pozbawiona celu i elementu twórczego. Tworzy Pan, dzięki swojej kreatywności i bystrości umysłu Treści kreatywne które mają indywidualny charakter i cechują się indywidualnymi autorskimi pomysłami, a do tego wpasowują się w styl wykonywanego zadania zleconego przez zleceniodawcę.

W rezultacie, jeżeli wykonuje Pan działalność twórczą w ramach, której dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych na zleceniodawcę, w związku z wytworzeniem autorskich Treści kreatywnych, to będzie Pan uprawniony do opodatkowania przychodów z tego tytułu według 5,5% stawki ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o ryczałcie.

Z kolei, w kontekście usług przedstawionych w pkt 2, należy wskazać, że skoro "usługi tłumaczeń gier" świadczone przez Pana, nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu tłumacza, osiągane przez Pana przychody z tego tytułu powinny być opodatkowane według 15% stawki ryczałtu, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o ryczałcie.

Podsumowując, całość przedstawionych powyżej okoliczności uprawnia Pana do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, począwszy od 2022 r. (i w latach następnych), gdyż:

* zostaną spełnione wszystkie warunki, uprawniające do stosowania tej formy, o których mowa w art. 6 ww. ustawy, jak również nie wystąpią przesłanki wykluczające możliwość stosowania tej formy, określone w art. 8 tej ustawy,

* złoży Pan właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w terminie przewidzianym w art. 9 ust. 1 ww. ustawy (tj. co do zasady do 20 lutego 2022 r.).

Mając powyższe na uwadze, przychody osiągane z tytułu świadczonych autorskiej działalności twórczej oraz usług tłumaczeń gier (innych niż w ramach wolnego zawodu) - w warunkach opisanych szczegółowo w pkt

1)

-

2)

opisu stanu faktycznego - przez Pana w ramach działalności gospodarczej, począwszy od 2022 r., mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg ww.

stawek, zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 i 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Pana z tytułu autorskiej działalności twórczej, tj. ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej - PKWiU 90.03.01, według stawki 5,5% zryczałtowanego podatku dochodowego oraz prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 z późn. zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1,jeżeli:

1)

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 000 euro

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

b)

uchylony

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)

- e) uchylony

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. przepis art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne normuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

- 15% przychodów ze świadczenia usług tłumaczeń pisemnych i ustnych (PKWiU 74.3), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. r)

- 15% przychodów ze świadczenia usług kulturalnych i rozrywkowych (PKWiU dział 90) (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y)

- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton (art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a)

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 również w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. ww. ustawy:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku, gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym, że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)

ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)

ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)

ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazał Pan, że:

1.

prowadzi Pan autorską działalność twórczą, a także świadczy Pan usługi tłumaczeń gier;

2.

wniosek dotyczy przychodów uzyskiwanych przez Pana od stycznia 2022 r.;

3.

działalność gospodarcza sklasyfikowana jest wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod kodami:

* 90.03.01 "Usługi w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej";

* 74.30.1 "Usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych";

4.

zaznaczył Pan, że nie wykonuje wolnego zawodu;

5.

nie znajduje również wobec Pana zastosowania żadne z wyłączeń wymienionych w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

6.

złożył Pan stosowne oświadczenie o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 21 lutego 2022 r. (20 lutego wypadał w dzień ustawowo wolny od pracy);

7.

prowadzi Pan uproszczoną ewidencję dla potrzeb obliczenia podatku zryczałtowanego, jednocześnie wystawia faktury z tytułu prowadzonej działalności odrębnie określając wynagrodzenie z tytułu działalności twórczej oraz usług tłumaczeń.

Skoro nie zaistniały negatywne przesłanki wykluczające możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu autorskiej działalności twórczej, tj. ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług w zakresie artystycznej i literackiej działalności twórczej - PKWiU 90.03.01 będą mogły być od 2022 r. opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. y), a nie jak Pan wskazuje, ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 5,5%.

W tej części uznaliśmy Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług tłumaczeń gier - PKWiU 74.30.1 "Usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych", które nie stanowią przychodów ze świadczenia usług z tytułu wykonywania wolnego zawodu, będą mogły być od 2022 r. opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit.r.

W tej części Pana stanowisko zostało uznane za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanych przez Pana we wniosku grupowań PKWiU. Niniejsza interpretacja odnosi się do treści zadanego pytania, obejmującego konkretny rodzaj usług wg wskazanego we wniosku PKWiU, nie dotyczy innych kwestii podanych w opisie sprawy.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny

co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl