0114-KDIP3-2.4011.277.2022.2.EW - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podstawa opodatkowania najmu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP3-2.4011.277.2022.2.EW Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podstawa opodatkowania najmu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zaistniałego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 21 kwietnia 2022 r. (data wpływu 23 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pan rezydentem polskim i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pana podstawowym źródłem utrzymania są dochody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę.

Jest Pan właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem X położonego w (...) przy ul. (...). Od 1 stycznia 2021 r. wskazany lokal jest objęty umową najmu na rzecz osób trzecich. Przychody otrzymywane z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg stawki 8,5%. Zaliczki na podatek dochodowy regulowane są comiesięcznie na indywidualny rachunek bankowy prowadzony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego (...). W lutym 2022 r. zostało złożone zeznanie podatkowe PIT-28 za 2021 r. rozliczające przychody z najmu wskazanej nieruchomości za 2021 r.

Zgodnie z treścią sporządzonej umowy najmu nieruchomości w umowie najmu są określone trzy kwoty, które Najemca co miesiąc wpłaca Panu jako właścicielowi mieszkania na rachunek bankowy: kwota czynszu najmu w ściśle określonej wysokości za każdy miesiąc, kwota kosztów związanych z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, które dotyczą opłat za zużycie ciepłej i zimnej wody, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, zobowiązania wobec Wspólnoty Mieszkaniowej (...), kwota za zużycie energii elektrycznej oraz kwota za dostawę mediów w postaci TV i Internetu.

Zaznaczyć należy, iż zapewnienie wynajmującemu mediów w postaci TV i Internetu jest obowiązkiem właściciela mieszkania co wynika z zawartej umowy najmu nieruchomości. Najemca co miesiąc wpłaca przelewem na Pana rachunek bankowy jedną kwotę łącznie. Zatem, przelewana kwota obejmuje zarówno czynsz najmu, jak i koszty korzystania z lokalu mieszkalnego oraz kwotę za zużycie energii elektrycznej i kwotę dla dostawy TV i Internetu. W tytule przelewu Najemca wskazuje, że łączna kwota, jaką uiszcza, dotyczy zarówno czynszu najmu, jak i zobowiązań wobec wspólnoty mieszkaniowej oraz opłat za zużycie energii elektrycznej i opłatę dla dostawcy TV i Internetu.

Taki sposób rozliczania jest podyktowany koniecznością zapewnienia kontroli nad terminowym wykonywaniem przelewów na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a także dostawców energii elektrycznej i mediów (TV i Internet). Ponadto w rozmowach telefonicznych z zarządcą i administratorem nieruchomości przy ul. (...) ustalił Pan, iż może on odmówić przyjęcia przelewu nie z Pana rachunku bankowego, a Najemca ma prawo domagać się zwrotu środków, ponieważ faktycznie nie jest właścicielem mieszkania.

Zgodnie z ustawą o własności lokali to właściciel mieszkania jest Zobowiązany do pokrywania kosztów związanych z zarządzaniem nieruchomością co w pełni tłumaczy konieczność zapłaty należności na rachunek wspólnoty mieszkaniowej bezpośrednio z rachunku bankowego właściciela mieszkania.

Oznacza to, iż jest Pan jedynie pośrednikiem w przekazywaniu należności wobec wspólnoty mieszkaniowej oraz dostawców energii elektrycznej i mediów (TV, Internet).

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wskazał Pan, że na chwilę obecną:

a) We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazałem Pan, iż stan faktyczny opisany we wniosku już zaistniał. Tym samym wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy 2021 r. - zeznanie roczne o wysokości poniesionego dochodu PIT-28 zostało złożone przez Pana we właściwym terminie do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Zaznacza Pan, iż wniosek dotyczy rozliczenia za 2021 r.

b) Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, której przedmiotem byłby najem nieruchomości. Nie figuruje Pan w CEIDG i KRS. Jest to najem prywatny wykonywany przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

c) Oświadczenie o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania zostało złożone przez Pana Naczelnikowi Urzędu Skarbowego (...) w styczniu 2021 r. Nie mniej jednak zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r. w przypadku osiągania przychodów z najmu prywatnego, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu. Przelew został również wykonany a więc Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) został powiadomiony na dwa sposoby.

d) Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, a najem jest najmem prywatnym. W stosunku do Pana nie mają zastosowania wskazane przez ustawodawcę w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905, z późn. zm.) wyłączenia dotyczące możliwości zryczałtowanego opodatkowania najmu prywatnego.

e) Pana przychód nie przekroczył w 2021 r. limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy powinien Pan odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne od całej kwoty otrzymywanej od Najemcy z tytułu zawartej umowy, tj. od czynszu najmu oraz opłat związanych z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, które dotyczą kosztów za zużycie ciepłej i zimnej wody, odprowadzanie ścieków, wywóz czystości oraz zobowiązania wobec wspólnoty mieszkaniowej, a także opłat za zużycie energii elektrycznej i mediów (TV i Internet), czy też wyłącznie od części otrzymywanej kwoty stanowiącej czynsz najmu?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przychodami, w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9,10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Oznacza to, że określenia wysokości przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej, należy dokonywać w oparciu o postanowienia wyżej powołanego art. 11 ww. ustawy.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek związany jest nieodłącznie z konsekwencjami prawnopodatkowymi, zaistniałymi w związku ze zdarzeniem regulowanym przez odmienne (niż materia podatkowa) dziedziny prawa wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 659 § 1 wskazanej ustawy, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przy czym czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju (art. 659 § 2 ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty 100 000 zł, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5% przychodów.

Z przytoczonych powyżej uregulowań prawnych wynika, że podstawą generowania przychodów z najmu jest fakt zawarcia stosownej umowy między stronami. Określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 6 ust. 1austawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. centralne ogrzewanie, woda), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę w związku z użytkowaniem mieszkania nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa wart. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. W zakresie uiszczania tych opłat wynajmujący pełni jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a usługodawcami.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wynajmuje Pan lokal mieszkalny, którego jest właścicielem i z tego tytułu odprowadzam podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% od kwoty czynszu najmu.

W umowie najmu są określone kwoty, które Najemca co miesiąc Panu wpłaca na rachunek bankowy: kwota czynszu najmu w ściśle określonej wysokości za każdy miesiąc, kwota kosztów związanych z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, które dotyczą opłat za zużycie ciepłej i zimnej wody, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, zobowiązania wobec spółdzielni mieszkaniowej oraz kwota za zużycie energii elektrycznej i kwota dla dostawcy mediów w postaci Internetu i TV.

Najemca co miesiąc wpłaca przelewem na Pana rachunek bankowy jedną kwotę łącznie.

Zatem, przelewana kwota obejmuje zarówno czynsz najmu, jak i koszty korzystania z lokalu mieszkalnego oraz kwotę za zużycie energii elektrycznej i media (Internet i TV).

Najemca wnosi comiesięcznie na Pana rzecz całość opłat w jednej wysokości po czym opłaca Pan comiesięczne koszty związane z korzystaniem z lokalu mieszkalnego na rzecz wspólnoty mieszkaniowej oraz koszty zużycia energii elektrycznej, oraz koszty dostawy mediów w postaci Internetu i telewizji.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdza Pan, że opłaty czynszowe do ponoszenia których w umowie najmu zobowiązał się Najemca, nie będą stanowić w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychodu z najmu lokalu użytkowego.

W zakresie uiszczania opłat czynszowych pełni Pan bowiem jedynie rolę pośrednika pomiędzy Najemcą, a usługodawcami. Tym samym, przychód od którego winny jest Pan obliczać zryczałtowany podatek dochodowy, będzie stanowić wyłącznie kwota otrzymana od Najemcy tytułem czynszu najmu rozumianego jako wynagrodzenie za oddanie przedmiotu najmu w używanie.

Wskazuje Pan, iż taką informację otrzymał na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Ponadto Pana stanowisko jest zbieżne i tożsame ze stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w indywidualnych interpretacjach o nr 0113-KDIPT2-1.4011.679.2019.1.AP z dnia 29 stycznia 2020 r.,0115-KDIT1.4011.819.2020.1.MR z dnia 25 stycznia 2021 r., 0112-KDIL2-2.4011.72.2021.2.k.p. z dnia 11 maja 2021 r., 0115-KDIT3.4011.79.2018.2.DR z dnia 4 kwietnia 2018 r., 0115-KDIT1.4011.905.2020.1.MT z dnia 29 stycznia 2021 r. oraz 0114-KDIP3-2.4011.69.2021.2.MT z dnia 9 kwietnia 2021 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.)

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy

Źródłami przychodów są:

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 źródła przychodów ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem przychody z najmu można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale tylko wtedy, gdy kwalifikują się one do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.).

Osoby fizyczne osiągające przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym, opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a przychody przedsiębiorstwa w spadku ust. 4 lub art. 14 przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z działalności gospodarczej ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i ich płatność ust. 10a.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1a ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 źródła przychodów ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tych tytułów stosuje się przepisy art. 11 przychody z nieodpłatnych świadczeń ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1b ww. ustawy

Do przychodów, o których mowa w ust. 1a, nie ma zastosowania przepis art. 8 wyłączenia opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ust. 1.

W myśl art. 9 ust. 4 ustawy

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego - złożenie zeznania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 2.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ww. ustawy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu: a) przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a,

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. b ww. ustawy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł z tytułu: b) przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym,

Zatem od 1 stycznia 2021 r. zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych można rozliczać zarówno najem prywatny nieruchomości, jak i najem w ramach działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek związany jest nieodłącznie z konsekwencjami prawnopodatkowymi, zaistniałymi w związku ze zdarzeniem regulowanym przez odmienne (niż materia podatkowa) dziedziny prawa, Organ zobligowany jest odwołać się do stosownych przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.), celem dokonania kompleksowej oceny prawidłowości rozumowania Pana w kontekście przedstawionego do analizy stanu faktycznego.

W myśl art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Stosownie do art. 659 § 2 ww. Kodeksu cywilnego

Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem X położonego w (...) przy ul. (...). Od 1 stycznia 2021 r. wskazany lokal jest objęty umową najmu na rzecz osób trzecich.

Zgodnie z treścią sporządzonej umowy najmu nieruchomości w umowie najmu są określone trzy kwoty, które Najemca co miesiąc wpłaca Panu jako właścicielowi mieszkania na rachunek bankowy: kwota czynszu najmu w ściśle określonej wysokości za każdy miesiąc, kwota kosztów związanych z korzystaniem z lokalu mieszkalnego, które dotyczą opłat za zużycie ciepłej i zimnej wody, odprowadzanie ścieków, wywóz nieczystości, zobowiązania wobec Wspólnoty Mieszkaniowej (...), kwota za zużycie energii elektrycznej oraz kwota za dostawę mediów w postaci TV i Internetu.

Zapewnienie wynajmującemu mediów w postaci TV i Internetu jest obowiązkiem właściciela mieszkania co wynika z zawartej umowy najmu nieruchomości. Najemca co miesiąc wpłaca przelewem na Pana rachunek bankowy jedną kwotę łącznie. Zatem, przelewana kwota obejmuje zarówno czynsz najmu, jak i koszty korzystania z lokalu mieszkalnego oraz kwotę za zużycie energii elektrycznej i kwotę dla dostawy TV i Internetu. W tytule przelewu Najemca wskazuje, że łączna kwota, jaką uiszcza, dotyczy zarówno czynszu najmu, jak i zobowiązań wobec wspólnoty mieszkaniowej oraz opłat za zużycie energii elektrycznej i opłatę dla dostawcy TV i Internetu.

Taki sposób rozliczania jest podyktowany koniecznością zapewnienia kontroli nad terminowym wykonywaniem przelewów na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, a także dostawców energii elektrycznej i mediów (TV i Internet). Ponadto w rozmowach telefonicznych z zarządcą i administratorem nieruchomości przy ul. (...) ustalił Pan, iż może on odmówić przyjęcia przelewu nie z Pana rachunku bankowego, a Najemca ma prawo domagać się zwrotu środków ponieważ faktycznie nie jest właścicielem mieszkania.

Zgodnie z ustawą o własności lokali to właściciel mieszkania jest Zobowiązany do pokrywania kosztów związanych z zarządzaniem nieruchomością co w pełni tłumaczy konieczność zapłaty należności na rachunek wspólnoty mieszkaniowej bezpośrednio z rachunku bankowego właściciela mieszkania.

Oznacza to, iż jest Pan jedynie pośrednikiem w przekazywaniu należności wobec wspólnoty mieszkaniowej oraz dostawców energii elektrycznej i mediów (TV, Internet).

Mając na uwadze treść wniosku oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że koszty opłat eksploatacyjnych, do ponoszenia których w umowie najmu zobowiązany jest najemca, nie będą stanowić w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychodu z najmu lokalu mieszkalnego. Pan jedynie pośredniczy w zakresie uiszczania ww. opłat eksploatacyjnych. Tym samym, przychód dla Pana, od którego winien Pan obliczać zryczałtowany podatek dochodowy, będzie stanowić wyłącznie kwota otrzymana od najemcy tytułem czynszu najmu rozumianego jako wynagrodzenie za oddanie przedmiotu najmu w używanie.

Wobec powyższego, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji organu podatkowego należy stwierdzić, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są dla mnie wiążące.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl