0114-KDIP2-2.4011.483.2022.2.MŻA - Ulga B+R w firmie zajmującej się produkcją czapek, szalików i kocyków

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 września 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0114-KDIP2-2.4011.483.2022.2.MŻA Ulga B+R w firmie zajmującej się produkcją czapek, szalików i kocyków

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko jest nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy czynności podejmowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowią działalność badawczo-rozwojową. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 sierpnia 2022 r. (data wpływu 26 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Firma A., prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się produkcją i sprzedażą czapek, szalików i kocyków na rynku Polskim i zagranicznym. W swojej ofercie ma bogatą gamę czapek i szalików dla niemowlaków, dzieci i dorosłych na każdą porę roku.

W ostatnich latach Pana firma rozszerzyła swoją ofertę o kocyki dziecięce. Dzięki ciągłemu rozwojowi podąża za zmieniającą się modą, równocześnie dbając o wygodę i komfort użytkowania. Opracowuje nowe wzory i kroje, dba o najmniejsze detale tak by jakość i modny design był na najwyższym poziomie.

W związku z ciągle zmieniającymi się potrzebami rynku, zmieniającą się modą firma A musi nieustannie się rozwijać, zwiększając swój asortyment. Proces produkcji nowych modeli jest bardzo złożony i wymaga dużego nakładu pracy kilku osób. Pierwszym etapem determinującym dalszą pracę jest wybór surowca, czyli przędzy. Projektantka dobiera przędzę zależnie od tego jaki efekt końcowy chce uzyskać. Ustala grubość i strukturę czapki, czyli czy czapka ma być gładka, czy posiadać uwypuklony wzór. Następnie planuje dodatki, projektuje w programie (...) naszywki lub ozdoby dżetowe. Zaznacza na szkicu miejsce, w którym będzie dana ozdoba umieszczona. Na początkowym etapie projektowania pracownik również dobiera ewentualny pompon lub kokardkę oraz projektuje tubę, szalik jeżeli dana czapka ma być dostępna w komplecie. Gotowy projekt w formie rysunku przechodzi do kolejnego etapu, takiego jak tworzenia programu komputerowego. W tym etapie programiści piszą program na płaskie maszyny dziewiarskie, dzięki któremu nowy produkt zostanie wytworzony na maszynach dziewiarskich. Na tym etapie programiści tworzą program dla danego wzoru, w określonym rozmiarze i podszyciu. Każda zmiana rozmiaru lub podszycia wymaga modyfikacji programu. Kolejny etap polega na wgraniu programu na maszynę dziewiarską i podjęciu prób wytworzenia dzianiny. Po kilku próbach i modyfikacjach udaje się wytworzyć i odszyć pierwszy wzór. Gdy model zostaje zaakceptowany wraca do studia projektowego w celu zaprojektowania kilku wariantów kolorystycznych. Projektantki dobierają kolory po czym ponownie projekt wraca na dziewiarnie i szwalnie w celu odszycia pełnej kolorystyki.

W związku z wytworzeniem nowego modelu firma A ponosi koszty zatrudnienia 4 pracowników: 2 projektantki i 2 programistów, którzy nieustannie pracują nad nowymi wzorami. Projektantki szkicują nowe modele, modyfikują je, śledzą zmieniającą się modę oraz szukają nowych dodatków, zaś programiści pracują nad zmianą projektu z wersji papierowej w formę programu komputerowego.

Kolejnymi kosztami jakie firma musi ponieść są koszty przędzy zużytej do produkcji pierwszych wzorów i poprawek oraz amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych w tej działalności.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wniosek dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan planuje rozpocząć od 1 stycznia 2022 r. - nie znany na ten moment jest termin zakończenia prac.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Jest Pan średnim przedsiębiorcą.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 z późn. zm.), w ramach którego to centrum prowadzi prace noszące znamiona działalności badawczo-rozwojowej.

Nie prowadzi Pan badań naukowych. Prowadzi Pan prace rozwojowe. Od początku działalności firmy wszystkie działania mają na celu tworzenie nowych produktów, ulepszanie procesów produkcji, skrócenie czasu poświęconego na wytworzenie nowych artykułów. Nieustannie projektanci śledzą rynek mody poprzez obserwowanie pokazów mody, uczestnictwo w targach, śledzenie mediów społecznościowych. Programiści są szkoleni z nowych technik programowania na najnowszych softwerach, które są na bieżąco aktualizowane.

Poprzez dostępność nowych przędz, materiałów, skórek, foli itp. projektanci podatnika tworzą unikalne projekty czapek i ozdób, wprowadzając je w proces produkcyjny Pana firmy. Tworzone są nowe kolekcje czapek i kompletów na wiosnę, jesień i zimę.

Pracownicy każdorazowo opracowują nowy projekt czapki, początkowo w wersji papierowej, następnie tworzony zostaje indywidualny program na maszynę dziewiarską oraz unikalne ozdoby do każdego modelu.

Rynek na którym działa Pana firma bezwzględnie narzuca innowacyjność projektów jakie są tworzone. Etapem wdrożenia produktu zajmują się inne osoby. Projektanci i programiści tworzą nowe wzory oraz piszą programy.

Pana projektanci nieustannie szukają nowych przędz, skórek, materiałów itp., dzięki czemu Pana firma ma możliwość tworzenia unikalnych produktów oraz wdrażania nowych procesów twórczych. Każdy projekt jest tworzony od początku do końca, bez użycia żadnych gotowych elementów, projektów. Nic nie jest powielane i odtwarzane. Innowacyjność czapek produkowanych w Pana firmie polega na zastosowaniu zróżnicowanych procesów produkcyjnych. Dobraniu każdorazowo innych dodatków i sposobu ich wykonania. Stworzony w ten sposób projekt czapki zostaje zapisany w wewnętrznej bazie czapek Pana firmy oraz w katalogu, który trafia do klienta, a tu rozpoczyna się proces produkcji.

Praca projektantek oraz programistów funkcjonuje w Pana firmie od początku działalności. Pracownicy pracują tylko nad wdrażaniem nowych wzorów.

Wszystkie czynności podejmowane przez projektantki i programistów mają na celu projektowanie i ulepszanie produktów i procesów twórczych. Osoby te nie są angażowane do czynności wdrożeniowych, wspomagających produkcję oraz innych prac. Ich zakres prac kończy się na wytworzeniu prototypów w różnych wersjach kolorystycznych.

Projekty realizowane w Pana firmie polegają na projektowaniu różnych modeli czapek. Średnio w miesiącu powstaje 12 projektów. Każdego dnia pracownicy rozpoczynają pracę nad nowymi projektami, badają i weryfikują uzyskane efekty. Niejednokrotnie osiągnięcie zamierzonego celu wydłuża się w czasie ze względu na napotkane przeszkody. Testowane są nowe przędze, gumki, lycry. Wdrażane nowoczesne sposoby ich wykorzystywania w celu ulepszenia jakości docelowych produktów. Badane są nowe surowce (skórki, folie, materiały, perły, guziki, dżety), które mogą być zastosowane do ozdabiania czapek. Projektanci uczestniczą w targach mody, śledzą najnowsze trendy, zaś programiści systematycznie biorą udział w szkoleniach podnosząc swoje kwalifikację, zdobywając nową wiedzę, którą wykorzystują podczas pracy w firmie.

Koszty, które zamierza Pan odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowiły, stanowią oraz będą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym w formie odpisów amortyzacyjnych.

Kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki były zaliczone, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów danego roku z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponoszone wydatki planuje Pan odpisywać począwszy od zeznania za 2022 r.

Koszt wszystkich prac objętych wnioskiem jest ponoszony ze środków własnych.

Prace noszące znamiona B+R są realizowane "własnymi siłami", tj. przez osoby zatrudnione w Pana firmie.

Czynności wykonywane przez zatrudnionych pracowników w ramach prac rozwojowych mają charakter twórczy, obejmują prace rozwojowe, są podejmowane w sposób ciągły i taki też charakter będą miały w przyszłości.

Pracownicy, którzy realizują projekty co do zasady zajmują się wyłącznie działalnością noszącą znamiona B+R, jednakże może zdarzyć się, że zajmą się czymś innym (nie tymi pracami) wtedy wyodrębni Pan z kosztów kwalifikowanych, tj. odliczy wynagrodzenie tych pracowników jedynie w części, w jakiej będą realizowali faktyczne zadania w ramach prac B+R.

Pracownicy, którzy zajmują się wyłącznie działalnością noszącą znamiona B+R są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę (tj. mają należności z tyt. stosunku pracy o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT) jednakże nie wyklucza Pan w przyszłości zatrudnienia osób do realizacji tychże zadań na umowę zlecenie/dzieło.

W skład ww. należności wchodzą np. wynagrodzenia za czas choroby - wydzieli Pan te należności i nie zamierza ich odliczać w ramach ulgi B+R.

W przypadku premii, wynagrodzenia pracowników stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami noszącymi znamiona prac badawczo-rozwojowych, a tym samym nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika.

Następujące składniki majątku stanowiące u Pana środki trwałe wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności noszącej znamiona prac badawczo-rozwojowych:

a)

komputery i drukarki,

b)

maszyny dziewiarskie,

c)

lasery, cutter, ploter,

d)

noże taśmowe,

e)

maszyny szwalnicze,

f)

prasy termotransferowe,

g)

hafciarka,

h)

stabilizatory dzianin,

i)

pralka, suszarka,

j)

perełkarki,

k)

dżetownice,

l)

aparaty fotograficzne.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią/będą stanowić koszt kwalifikowany, wyłącznie w części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były/są/będą wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i jest Pan w stanie to wykorzystywanie wykazać.

Materiały o których mowa w pytaniu nr 2 pkt b w tym sprzęt komputerowy będą stanowić materiały o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do kosztów kwalifikowanych zamierza Pan zaliczyć ww. materiały wyłącznie w części w jakiej będą wykorzystywane w działalności, którą uważa Pan za działalność badawczo-rozwojową.

Sprzęt komputerowy w zależności od jednostkowej wartości początkowej będzie zaliczany do materiałów lub środków trwałych.

Wyodrębnia Pan koszty działalności badawczo-rozwojowej w ramach prowadzonej ewidencji.

Pytania

1. Czy działalność Wnioskodawcy podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2. Czy koszty prowadzenia prac rozwojowych w postaci:

a)

zatrudnienia 4 pracowników (przy czym na te koszty składają się następujących elementów:

* wynagrodzenie podstawowe:

* premie i nagrody przyznawane na podstawie regulaminów Spółki,

* dodatki funkcyjne,

* dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

* benefity (np. karnety sportowe),

* dodatek za pracę w porze nocnej oraz dni świąteczne,

* składki PPK,

* składki ZUS finansowane przez pracodawcę,

b)

materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego projektu, w tym m.in. energia elektryczna, oprogramowanie, sprzęt komputerowy oraz koszty materiałów biurowych dla Pracowników;

c)

amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w tej części, w jakiej są wykorzystywane w prowadzonej działalności związanej z realizacją działalności wnioskodawcy - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Wnioskodawca ma zamiar dokonywać odpisów amortyzacyjnych m.in. od niezbędnego oprogramowania, sprzętu komputerowego bądź sprzętu elektronicznego. Będą stanowić/stanowią dla wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

AD.1

Działalność Wnioskodawcy podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

AD. 2.

Koszty Projektów ponoszone przez Spółkę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o PIT?

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie pytania nr 1 jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym, bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie wniosku w zakresie pytania nr 2.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b.

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do treści art. 5a pkt 40 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)

koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)

przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)

prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)

odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)

opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 26e ust. 3 ww. ustawy:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ww. ustawy:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 26e ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Zgodnie natomiast z ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ulga B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów podatkowych poniesionych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tzw. "kosztów kwalifikowanych". Oznacza to, że koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową dwukrotnie wpływają na wysokość podstawy obliczenia podatku dochodowego u przedsiębiorcy inwestującego w taką działalność (raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane) i w efekcie znacznie pomniejszają wysokość opłacanego podatku dochodowego.

W oparciu o wskazane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.

podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.

koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o PIT,

3.

koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2-3 ustawy o PIT,

4.

ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o PIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.

jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.

podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ww. ustawy,

7.

w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o PIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

8.

podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o PIT, 9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które może spełniać definicję wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach u.p.d.o.f. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że "ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia". Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji, głównym zadaniem jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania naukowe lub prace rozwojowe o których mowa w art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte ww. przepisy ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Wprowadzona od 1 stycznia 2016 r. do systemu podatkowego ulga badawczo-rozwojowa, uprawnia podatników do obniżenia podstawy opodatkowania, o poniesione przez nich koszty kwalifikowane określone w art. 26e ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesione w związku z prowadzoną przez nich działalnością w obszarze badań i rozwoju. W praktyce, każdy podmiot, który udoskonala swoje produkty, technologie, usługi lub tworzy nowe od podstaw może spełniać przesłanki realizacji działalności B+R kwalifikującej się do ulgi. Kluczowe jest zatem to, żeby to podatnik który ma zamiar skorzystać z ulgi, prowadził działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 5a pkt 38-40 u.p.d.o.f.

Podkreślić, w tym miejscu należy, że przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle. Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 28 u.p.d.o.f., co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Z wniosku wynika, m.in. że:

* działalność gospodarcza prowadzona przez Pana dotyczy produkcji i sprzedaży czapek, szalików i kocyków;

* od początku działalności firmy wszystkie działania mają na celu tworzenie nowych produktów, ulepszanie procesów produkcji, skrócenie czasu poświęconego na wytworzenie nowych artykułów;

* Pana pracownicy tworzą unikalne projekty czapek i ozdób;

* każdorazowo opracowany jest nowy projekt czapki, początkowo w wersji papierowej, następnie tworzony zostaje indywidualny program na maszynę dziewiarską oraz unikalne ozdoby do każdego modelu;

* innowacyjność produkowanych czapek polega na zastosowaniu zróżnicowanych procesów produkcyjnych, dobraniu każdorazowo innych dodatków i sposobu ich wykonania;

* projektanci uczestniczą w targach mody, śledzą najnowsze trendy, zaś programiści systematycznie biorą udział w szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje, zdobywając nową wiedzę, którą wykorzystują podczas pracy w firmie;

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, zawarty we wniosku, należy uznać, że prowadzona przez Pana działalność nie wypełnia definicji działalności badawczo-rozwojowej. Opisana we wniosku działalność wpisuje się w zakres "standardowej" działalności umożliwiającej prowadzenie procesu produkcji czapek, szalików i kocyków.

Należy bowiem wyjaśnić, że choć prowadzona przez Pana działalność w części dotyczącej obszaru opracowania nowych wzorów produktów, zawiera elementy twórcze wymagające specjalistycznej wiedzy, to prowadzone przez Pana firmę usługi, nie stanowią prac rozwojowych, tj. działań mających na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług.

Tego rodzaju działalność - o której mowa we wniosku w zakresie opracowania nowych produktów - sprowadza się w istocie do profesjonalnego świadczenia usług produkcji czapek, szalików i kocyków, czemu służy posiadane zaplecze do prowadzenia tej działalności gospodarczej, wiedza i umiejętności oraz wykorzystywane doświadczenie.

Tym samym, prace podejmowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 48-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniającej do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e cyt. ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Pana w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, należy uznać za nieprawidłowe.

Bezprzedmiotowe jest zatem rozpatrywanie wniosku w zakresie pytania nr 2, dotyczącego oceny poniesionych przez Pana koszów jako kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o PIT.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

* stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

* zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzamy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl