Nowość 0113-KDWPT.4011.20.2024.2.ASZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDWPT.4011.20.2024.2.ASZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych przedstawionego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za lata 2021 i 2022. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismami, które wpłynęły 28 maja 2024 r. i 31 maja 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Na wstępie informuje Pani, że jest osobą niepełnosprawną i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym nr, wydane w dniu 27 lipca 2023 r. z głównym kodem choroby 02-P. Cierpi Pani na zaburzenia o charakterze lękowo depresyjnym, które są (między innymi) następstwem zmian demielinizacyjnych w mózgu wynikających ze stwardniania rozsianego (innej nieuleczalnej choroby zdiagnozowanej u Pani i potwierdzonej rezonansem magnetycznym oraz punkcją lędźwiową). Ponadto, zdiagnozowano u Pani także Zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, które objawia się m.in. nadwrażliwością na światło, dźwięk i temperaturę otoczenia. Dodatkowo, choruje Pani na astmę i cukrzycę typu II, co powoduje konieczność przyjmowania leków, stosowania specjalnej diety, unikania skrajnych temperatur czy odwodnienia. Ze względu na utrudnienia wynikające z Pani chorób w 2021 r. zmuszona była Pani sprzedać udział w mieszkaniu znajdującym się na trzecim piętrze budynku bez windy (na które wchodzenie było niezwykle trudne ze względu na astmę oraz stwardnienie rozsiane) i kupić, wymagające generalnego remontu, mieszkanie na pierwszym piętrze i z windą. Mieszkanie to nie było idealne (tak niskie piętro potęgowało u Pani stany lękowe związane z potencjalnym włamaniem i kradzieżą, a tym samym brakiem poczucia bezpieczeństwa), ale ze względu na ww. choroby, nie miała Pani innej możliwości, jak kupić mieszkanie na niskim piętrze i je dostosować do Pani potrzeb. Remont ten i dostosowanie mieszkania do zaleceń lekarza w związku ze skomplikowanym stanem Pani zdrowia, czyli:

- wymianę okien i drzwi na antywłamaniowe, żeby zminimalizować racjonalne powody występowania zaburzeń lękowych;

- częściowe wyciszenie mieszkania, żeby maksymalnie ograniczyć nadmierne bodźce dźwiękowe docierające z otoczenia (w tym restauracji, która znajduje się bezpośrednio pod mieszkaniem) w trakcie całej doby;

- założenie klimatyzacji, żeby móc regulować temperaturę pomieszczeń i poprzez to eliminować zaburzenia snu, opanować ataki astmy i duszności związane z wysoką temperaturą oraz wykluczyć jeden z przyczynków do występowania ataków paniki. Wychłodzenie pomieszczeń w przypadku pogorszenia stanu pozwala Pani lepiej opanowywać ataki paniki, a dodatkowo pozwala Pani ograniczyć zagrażające życiu ataki astmy, które również są wyzwalaczem ataków paniki;

- zabudowanie mieszkania meblami trwale przytwierdzonymi do podłogi, ścian czy sufitu w celu zapobieżeniu przypadkowym urazom w razie incydentów wywołanych niedowładem, strachem czy zaburzeniami percepcji (kuchnia, szafy przymocowane do ścian, zabudowa meblami wbudowanymi w mieszkanie, jak pawlacze i zabudowa wnęk - wszystko dostosowane do Pani ograniczeń zdrowotnych);

przeprowadziła Pani w latach 2021 - 2022.

Posiada Pani stosowne zaświadczenie od lekarza psychiatry (który jest także orzecznikiem w sprawie wydawania zaświadczeń o niepełnosprawności) - "uzasadnione zdrowotnie prace remontowe w zakresie zabezpieczeń antywłamaniowych, wyciszenia dźwięków oraz klimatyzacji", jak również imienne faktury potwierdzające wykonane prace tj.:

- faktura obejmująca prace remontowe wraz z zaświadczeniem jaki był koszt poszczególnych zadań i materiałów;

- faktura za założenie klimatyzacji;

- faktury na materiały oraz zabudowę kuchenną i szafy.

Uzupełnienie wniosku

W uzupełnieniach wniosku złożonych 28 maja 2024 r. i 31 maja 2024 r. udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zadane w wezwaniu pytania:

Pytanie: a) Za który rok podatkowy chce Pani skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Odpowiedź: Za rok 2022 i 2021

Pytanie: b) Do którego rodzaju wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zamierza Pani zakwalifikować wskazane we wniosku wydatki?

Zauważyć należy, że wskazała Pani, że wniosek dotyczy art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast nie wskazała, który konkretnie punkt ma Pani na myśli.

Odpowiedź: 7a. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na: 1) adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;

Pytanie: c) Czy uzyskała Pani w roku podatkowym, za który chce Pani skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, pozwalające na skorzystanie z ww. ulgi? Jeżeli tak, należy wskazać z jakiego tytułu (stosunek pracy, renta, emerytura itp.) i w jaki sposób opodatkowane?

Odpowiedź: Dochody wynikały z umowy o pracę i były opodatkowane według skali podatkowej.

Pytanie: d) Przez jaki podmiot (nazwa organu orzekającego) zostało wydane Pani orzeczenie o niepełnosprawności?

Odpowiedź: Miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w Warszawie.

Pytanie: e) Na jaki okres zostało wydane wskazane we wniosku orzeczenie o niepełnosprawności lub czy ww. orzeczenie zostało wydane bezterminowo?

Odpowiedź: Ma Pani nieprzerwanie orzeczenia od 17 maja 2019 r. do dnia dzisiejszego (najnowsze orzeczenie jest do 27 lipca 2024 r., ale na mocy aktualnych przepisów jest ono automatycznie przedłużone do końca września 2024 r.).

Pytanie: f) Czy w ww. orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia - w przypadku pozytywnej odpowiedzi należy podać datę ustalenia Pani niepełnosprawności wskazaną w ww. orzeczeniu;

Odpowiedź: Nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności - widnieje na Pani orzeczeniu.

Pytanie: g) Czy ww. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności obowiązywało przez cały rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, a jeśli nie to należy doprecyzować, czy orzeczenie to obowiązywało w dacie poniesienia wydatków, będących przedmiotem analizy wniosku?

Odpowiedź: Obowiązywało przez okres, który pragnę rozliczyć i podczas ponoszenia wydatków.

Pytanie: h) Czy posiada Pani stosowne zalecenie poniesienia wydatków będących przedmiotem wniosku wydane przez właściwego lekarza specjalistę (zaświadczenie lub inny dokument)? Jeżeli tak, prosimy wskazać co jest dokładnie wskazane w tym dokumencie;

Odpowiedź: Tak, lekarz prowadzący wydał Pani zaświadczenie na którym widnieje informacja, że zabezpieczenia antywłamaniowe, klimatyzacja oraz wyciszanie mieszkań były wydatkami uzasadnionymi medycznie oraz wydane w tym roku zaświadczenie o takiej zasadności jeśli chodzi o meble w stałej zabudowie (kuchnia i przytwierdzone do ścian).

Pytanie: i) Czy wydatki, o których mowa we wniosku, które zamierza Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zostały poniesione z Pani własnych środków finansowych i nie zostały/nie zostaną sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały/nie zostaną zwrócone Pani w jakiejkolwiek formie?

Odpowiedź: Samodzielnie ponosiła Pani wydatki, które pragnie odliczyć. Nie otrzymała Pani w ich zakresie żadne państwowej pomocy.

Pytanie: j) Czy wydatki, o których mowa we wniosku, które zamierza Pani odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zostały/zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały/zostaną odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub zostały/zostaną odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Odpowiedź: Nie zaliczała Pani ich do kosztów ani nie odliczałam w żaden sposób.

Pytanie: k) Czy posiada Pani dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków będących przedmiotem wniosku (zawierające w szczególności Pani dane identyfikujące jako kupującego (odbiorcę towaru i usługi) i dane sprzedającego (towar i usługę), rodzaj zakupionego towaru i usługi oraz kwotę zapłaty (np. faktury VAT)? W przypadku posiadania paragonu fiskalnego, należy wskazać czy poza paragonem fiskalnym posiada Pani jakikolwiek dokument, który świadczy o poniesieniu wydatku (np. potwierdzenie przelewu)?

Odpowiedź: Posiada Pani faktury imienne, zaświadczenie od osoby remontującej i przelewy dokonane na jego konto.

Pytanie

W związku z powyższym, prosi Pani o wskazanie, czy art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) dotyczący tzw. ulgi rehabilitacyjnej, pozwala na odliczenie od Pani należnych podatków za lata 2021 i 2022 uzasadnionych medycznie i zaleconych przez lekarza specjalistę wydatków poniesionych na opisane wyżej dostosowania?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani przekonaniu zasadne jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wszystkich przedstawionych wydatków na dostosowanie mieszkania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.:

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do ww. przepisu, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 z późn. zm.) i obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot: wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na: - adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ww. ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy:

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

W myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy:

Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1)

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2)

decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3)

orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 7f ww. ustawy:

Ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1) I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

aa) niezdolność do samodzielnej egzystencji, albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności;

2) II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a)

całkowitą niezdolność do pracy albo

b)

umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Zauważyć należy, że odliczeniu od dochodu podlegają co do zasady wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Stosownie do treści art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Należy zaznaczyć, że katalog wydatków wymienionych w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Rozszerzająca interpretacja przepisu art. 26 ust. 7a ww. ustawy jest niedozwolona. Zgodnie bowiem z zasadą przyjętą w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania. Tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle; niedopuszczalna jest ich interpretacja rozszerzająca.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wydane 27 lipca 2023 r. z głównym kodem choroby 02-P. Cierpi Pani na zaburzenia o charakterze lękowo depresyjnym, które są (między innymi) następstwem zmian demielinizacyjnych w mózgu wynikających ze stwardniania rozsianego (innej nieuleczalnej choroby zdiagnozowanej u Pani i potwierdzonej rezonansem magnetycznym oraz punkcją lędźwiową). Ponadto, zdiagnozowano u Pani także Zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, które objawia się m.in. nadwrażliwością na światło, dźwięk i temperaturę otoczenia. Dodatkowo, choruje Pani na astmę i cukrzycę typu II, co powoduje konieczność przyjmowania leków, stosowania specjalnej diety, unikania skrajnych temperatur czy odwodnienia. Ze względu na utrudnienia wynikające z Pani chorób w 2021 r. zmuszona była Pani sprzedać udział w mieszkaniu znajdującym się na trzecim piętrze budynku bez windy (na które wchodzenie było niezwykle trudne ze względu na astmę oraz stwardnienie rozsiane) i kupić, wymagające generalnego remontu, mieszkanie na pierwszym piętrze i z windą. Mieszkanie to nie było idealne (tak niskie piętro potęgowało u Pani stany lękowe związane z potencjalnym włamaniem i kradzieżą, a tym samym brakiem poczucia bezpieczeństwa), ale ze względu na ww. choroby, nie miała Pani innej możliwości, jak kupić mieszkanie na niskim piętrze i je dostosować do Pani potrzeb.

Remont ten i dostosowanie mieszkania do zaleceń lekarza w związku ze skomplikowanym stanem Pani zdrowia, czyli:

- wymianę okien i drzwi na antywłamaniowe, żeby zminimalizować racjonalne powody występowania zaburzeń lękowych;

- częściowe wyciszenie mieszkania, żeby maksymalnie ograniczyć nadmierne bodźce dźwiękowe docierające z otoczenia (w tym restauracji, która znajduje się bezpośrednio pod mieszkaniem) w trakcie całej doby;

- założenie klimatyzacji, żeby móc regulować temperaturę pomieszczeń i poprzez to eliminować zaburzenia snu, opanować ataki astmy i duszności związane z wysoką temperaturą oraz wykluczyć jeden z przyczynków do występowania ataków paniki. Wychłodzenie pomieszczeń w przypadku pogorszenia stanu pozwala Pani lepiej opanowywać ataki paniki, a dodatkowo pozwala Pani ograniczyć zagrażające życiu ataki astmy, które również są wyzwalaczem ataków paniki;

- zabudowanie mieszkania meblami trwale przytwierdzonymi do podłogi, ścian czy sufitu w celu zapobieżeniu przypadkowym urazom w razie incydentów wywołanych niedowładem, strachem czy zaburzeniami percepcji (kuchnia, szafy przymocowane do ścian, zabudowa meblami wbudowanymi w mieszkanie, jak pawlacze i zabudowa wnęk - wszystko dostosowane do Pani ograniczeń zdrowotnych);

przeprowadziła Pani w latach 2021 - 2022.

Posiada Pani stosowne zaświadczenie od lekarza psychiatry (który jest także orzecznikiem w sprawie wydawania zaświadczeń o niepełnosprawności) - "uzasadnione zdrowotnie prace remontowe w zakresie zabezpieczeń antywłamaniowych, wyciszenia dźwięków oraz klimatyzacji", jak również imienne faktury potwierdzające wykonane prace.

W uzupełnieniu wniosku dodała Pani, że:

- Ma Pani nieprzerwanie orzeczenia od 17 maja 2019 r. do dnia dzisiejszego (najnowsze orzeczenie jest do 27 lipca 2024 r., ale na mocy aktualnych przepisów jest ono automatycznie przedłużone do końca września 2024 r.).

- Lekarz prowadzący wydał Pani zaświadczenie na którym widnieje informacja, że zabezpieczenia antywłamaniowe, klimatyzacja oraz wyciszanie mieszkań były wydatkami uzasadnionymi medycznie oraz wydane w tym roku zaświadczenie o takiej zasadności jeśli chodzi o meble w stałej zabudowie (kuchnia i przytwierdzone do ścian).

- Posiada Pani faktury imienne, zaświadczenie od osoby remontującej i przelewy dokonane na jego konto.

W związku z powyższym należy wskazać, że przy spełnieniu warunków określonych we wskazanych wyżej przepisach osoba niepełnosprawna może odliczyć poniesiony wydatek niezależnie od tego jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.

Rozpatrując, czy wymienione wyżej wydatki mieszczą się w pojęciu adaptacji i wyposażenia mieszkań lub budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należy ustalić znaczenie użytych w przepisie pojęć "adaptacja" i "wyposażenie".

Zgodnie z językowym znaczeniem terminu - "adaptacja" to "przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku" (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994). Natomiast "wyposażenie" to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.

Adaptacją mieszkania lub budynku mieszkalnego jest zatem przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego - to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem, adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też, w przypadku każdej osoby niepełnosprawnej wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.

Dokonując wykładni zawartego w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia adaptacji i wyposażenia mieszkań (budynków mieszkalnych), stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, należy wskazać, że w doktrynie zwraca się uwagę, że przez adaptację i wyposażenie, o których mowa w powyższym przepisie, należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania (budynku), które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej (por. A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT. Komentarz, Lex, 2010, wyd. II). Należy zwrócić uwagę, że pojęcie "adaptacja" rozumieć należy jako "przystosowanie", które jednak niekoniecznie oznaczać musi "ulepszenie", czy "przekształcenie" zaistniałego stanu rzeczy - w tym przypadku warunków mieszkaniowych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej - wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 667/11.

Dokonanie adaptacji mieszkania lub budynku mieszkalnego do innych potrzeb i jego wyposażenie w nowe elementy rzeczowe ma - dla uznania wydatków poniesionych na nie za wydatki na cele rehabilitacyjne - znaczenie tylko o tyle, o ile u podstaw takiej adaptacji lub wyposażenia leżą potrzeby wynikające z niepełnosprawności podatnika.

W związku z przytoczonym przepisem art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki takie można uznać wydatki poniesione na np. likwidację barier architektonicznych, budowę podjazdów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, "poszerzenie drzwi", likwidację progów, założenie okien zamykanych z niskiego poziomu, położenie terakoty antypoślizgowej, likwidację wanny i zainstalowanie brodzika z panelem prysznicowym i siedziskiem dla osób niepełnosprawnych ruchowo, założenie "wiszącego" sedesu oraz umywalki "bez nogi" umożliwiających swobodne podjechanie wózkiem, także montaż wszelkiego rodzajów uchwytów, specjalnych baterii dla osób z niepełnosprawnymi dłońmi, montaż drzwi przesuwnych.

Wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań (budynków mieszkalnych), w przeciwieństwie do wydatków z tytułu zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Istotne jest jedynie czy wydatki te są podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej związanymi z tą niepełnosprawnością.

Pogląd ten potwierdził m.in. WSA w Łodzi w wyroku z dnia 17 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1541/11, stwierdzając, że "nie można zgodzić się z tą częścią dokonanej przez organ wykładni art. 26 ust. 7a pkt 1 i 3 pdf, wedle której wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań muszą mieć, tak samo jak sprzęt rehabilitacyjny, indywidualny charakter. Z gramatycznego brzmienia pierwszego unormowania wynika bowiem, że wymóg "indywidualnego przeznaczenia" w ogóle nie dotyczy wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 1 pdf, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania (budynku) odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Uwzględniając regulację zawartą w art. 26 ust. 1 pkt 6 pdf należy tego rodzaju wydatkom stawiać nadto warunek by służyły rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiały jej wykonywanie czynności życiowych. Są to jedyne ustawowe wymogi stawiane wspomnianym wydatkom".

Odnosząc się zatem do art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że przepis ten nie określa szczegółowo jakiego rodzaju wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie podlegają odliczeniu ani też nie zawiera żadnego wyłączenia konkretnego rodzaju wydatków. Jedynym warunkiem zastosowania tego odliczenia, jest to by adaptacja (wyposażenie) mieszkania (budynku mieszkalnego) odpowiadała potrzebom wynikającym z niepełnosprawności. Dlatego też istotne są okoliczności danej sprawy, tzn. czy konkretne elementy adaptacji czy wyposażenia mieszkania spełniają dla osoby niepełnosprawnej tę funkcję.

Podkreślić również należy, że aby dokonać odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej, podatnik będący osobą niepełnosprawną, powinien posiadać dokumenty określone w art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych potwierdzające poniesienie wydatków, gdyż brak ww. dowodu, z którego wynika fakt poniesienia wydatków przez ww. podatnika, wyklucza taką możliwość.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że skoro opisane we wniosku wydatki faktycznie dotyczyły adaptacji i wyposażenia mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z Pani niepełnosprawności i - jak wskazała Pani we wniosku - posiada Pani zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, że zabezpieczenia antywłamaniowe, klimatyzacja oraz wyciszanie mieszkań były wydatkami uzasadnionymi medycznie oraz zaświadczenie o takiej zasadności jeśli chodzi o meble w stałej zabudowie (kuchnia i przytwierdzone do ścian) to wydatki te mogą zostać uznane za wydatek podlegający odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, będzie Pani mogła odliczyć od dochodu poniesione wydatki na:

- wymianę okien i drzwi na antywłamaniowe,

- częściowe wyciszenie mieszkania,

- założenie klimatyzacji,

- zabudowanie mieszkania meblami trwale przytwierdzonymi do podłogi, ścian czy sufitu (kuchnia, szafy przymocowane do ścian, zabudowa meblami wbudowanymi w mieszkanie,

w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego za rok podatkowy, w którym wydatki zostały poniesione, tj. w zeznaniach rocznych za 2021 r. i 2022 r.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.), opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Należy wskazać, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Pani w zakresie przedstawionego stanu faktycznego.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl