0113-KDIPT2-3.4011.83.2023.1.GG - Ustalenie skutków podatkowych zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.83.2023.1.GG Ustalenie skutków podatkowych zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2015 r. Wnioskodawca, jako jeden ze wspólników - założycieli objął udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.... spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisanej do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS:..., posiadającej numer NIP:..., z siedzibą w...... (dalej: "Spółka"). Przedmiot przeważającej działalności Spółki stanowiła Działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), w tym m.in. związana z kreowaniem, implementowaniem, wdrożeniem lub zarządzaniem nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi dla sektora e-commerce, wykonanymi na zamówienie.

W 2022 r. Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami Spółki w związku ze szczególnym przedmiotem działalności operacyjnej Spółki, scharakteryzowanym powyżej, zwrócił się do podmiotu wyspecjalizowanego w pośrednictwie inwestycyjnym, o podjęcie działań o charakterze pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego niezbędnych do przeprowadzenia transakcji sprzedaży udziałów w Spółce, w tym o:

- zidentyfikowanie i przedstawienie potencjalnych nabywców udziałów Spółki,

- zapewnienie doradztwa w zakresie realnej wartości rynkowej możliwej transakcji zbycia udziałów,

- udzielenie pomocy w ustaleniu koncepcji transakcji,

- prowadzenie negocjacji warunków transakcji dla największej możliwej korzyści Wnioskodawcy,

- przygotowania niezbędnych dokumentów transakcyjnych z punktu widzenia prawnego, w tym przede wszystkim pod kątem zabezpieczenia interesów Wnioskodawcy i finalizacji samej transakcji zbycia udziałów.

Zakres powierzonych zadań został przez Strony udokumentowany w stosowanej umowie dotyczącej aktywnego i niezbędnego udziału pośrednika w transakcji. W ramach opisanych powyżej działań, podejmowanych m.in. na rzecz Wnioskodawcy w języku angielskim, przy wykorzystaniu specjalistycznego doświadczenia i tzw. know-how podmiotu pośredniczącego - spółki wyspecjalizowanej w tego typu transakcjach (pośrednictwo finansowe i prawne), udało się wyszukać inwestora zainteresowanego nabyciem całości udziałów w Spółce. Wskutek dalszej bezpośredniej i niezbędnej aktywności ww. podmiotu wyspecjalizowanego w pośrednictwie inwestycyjnym, który koordynował działania Wspólników i prowadził konieczne negocjacje z inwestorem, udało się wynegocjować akceptowalne warunki transakcji i wszyscy Wspólnicy dokonali zbycia posiadanych przez siebie udziałów (100%) w kapitale Spółki, w oparciu o dokumentację finansową i prawną sporządzoną przy bezpośrednim zaangażowaniu wyspecjalizowanego pośrednika. Umowa zbycia udziałów została zawarta w Warszawie i poddana przez Strony przepisom prawa polskiego. Ostatecznie wskutek realizacji ww. transakcji zbycia udziałów Wnioskodawca uzyskał istotną kwotę pieniężną stanowiącą cenę zbycia całości udziałów w Spółce, a jednocześnie rozliczył się zgodnie z uprzednimi ustaleniami z wyspecjalizowanym pośrednikiem na podstawie wystawionej przez niego indywidualnej faktury VAT z tytułu zakupu tzw. usługi M&A (co oznacza w obrocie tzw. wynagrodzenie za fuzje i przejęcia - mergers and acquisition). Należy przy tym wskazać, iż płatność istotnej części wynagrodzenia pośrednika dla uniknięcia prefinansowania, została wypłacona dopiero po otrzymaniu przez Wspólników, w tym Wnioskodawcę ceny za zbywane udziały od inwestora.

W tym stanie faktycznym, Wnioskodawca zamierza w oparciu o przepis art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczyć do kosztów odpłatnego zbycia udziałów w Spółce, wartość wynikającą z faktury VAT wystawionej przez wyspecjalizowany podmiot pośredniczący z tytułu wynagrodzenia za bezpośrednie umożliwienie zbycia całości jego udziałów w Spółce i umożliwienie Jej "przejęcia" na rzecz inwestora. W takim wypadku podstawą obliczenia podatku dochodowego obciążającego Wnioskodawcę wobec uzyskania wpłaty ceny za udziały, będzie jego dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia udziałów (określony wartością wyrażoną w cenie wynikającej z umowy sprzedaży udziałów, odpowiadającej wartości rynkowej - pomniejszony jednak o koszty odpłatnego zbycia, w tym wynagrodzenie wypłacone i rozliczone na rzecz specjalistycznego podmiotu pośredniczącego), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać w tym miejscu należy, iż Wnioskodawca w dalszej treści uzasadnienia niniejszego wniosku powołuje się na wydaną już w analogicznej sprawie interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 marca 2022 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS, w której stanowisko zbieżne ze stanowiskiem Wnioskodawcy uznano za prawidłowe. Stąd, Wnioskodawca oczekuje jedynie potwierdzenia, iż możliwe jest zastosowanie pomniejszenia uzyskanego przez Niego przychodu z tytułu ceny zbycia udziałów w Spółce o wartość wypłaconego już przez Niego wynagrodzenia za czynności pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego przy zbyciu udziałów na rzecz wyspecjalizowanego podmiotu pośredniczącego, które to stanowisko znajduje oparcie w przytoczonej Interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r.

Pytanie

Czy przy kalkulacji wysokości przychodu ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów odpłatnego zbycia wydatków na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa prawnego i finansowego, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji (wydatki na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego pomniejszają przychód Wnioskodawcy, jako koszty odpłatnego zbycia udziałów)?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.; dalej: "ustawa o PIT"), źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych. Natomiast stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy o PIT, przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tejże ustawy. Przytoczony powyżej przepis art. 19 ustawy o PIT stanowi natomiast w ust. 1, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W tym miejscu należy stwierdzić, iż przepis art. 30b ust. 1 ustawy o PIT stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, dochodem o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca dokonał odpłatnego (za wynagrodzeniem - zapłatą ceny) zbycia przysługujących Mu udziałów w Spółce i bezpośrednio w tym celu skorzystał z usługi koniecznego, wyspecjalizowanego pośrednictwa oraz doradztwa prawnego i finansowego dotyczącego zbycia udziałów. Koszty te wiązały się bezpośrednio ze sprzedażą przedmiotowych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Poniesione wydatki stanowiły koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o PIT, co z kolei powoduje, że wydatki te mogą być uwzględnione przy obliczeniu kwoty przychodu (jako kwoty pomniejszające wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży) z odpłatnego zbycia udziałów, a zatem jako kwoty mające wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w związku z odpłatnym zbyciem udziałów. Taką kwalifikację kosztów usług pośrednictwa sprzedaży udziałów na gruncie przepisów ustawy o PIT potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z 21 grudnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-2 4011.328.2017.2 MM) oraz z 16 kwietnia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-1 4011.75.2018.1 k.k.). Podobnie w stosunku do kosztów doradztwa prawnego, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że mogą one stanowić koszty zbycia udziałów. Taka kwalifikacja kosztów doradztwa prawnego została potwierdzona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 lutego 2017 r. (sygn. 1061-PTPB3.4511.65.2017.1.MS) oraz interpretacji indywidualnej z 14 kwietnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.46.2021.1.AS).

Wreszcie taką kwalifikację wprost przyjął Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS stwierdzając, iż: "przy kalkulacji wysokości przychodu ze zbycia udziałów Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów zbycia wydatków na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa prawnego, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji".

Podobnie przyjmuje się także w nauce prawa, iż choć ustawodawca nie określa, jakie koszty należy uważać za koszty odpłatnego zbycia to jednak powszechnie przyjmuje się, że: "Mogą być to wyłącznie koszty, które musiały zostać poniesione w związku ze zbyciem. Będą to przede wszystkim wydatki związane z wyceną nieruchomości, ruchomości lub prawa majątkowego, prowizja pośrednika, taksa notarialna, opłata za sporządzenie stosownej umowy, koszty przechowywania przedmiotu zbycia, podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty ogłoszeń prasowych związanych ze zbyciem". (J. Marciniuk (red.), Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz. Wyd. 18, Warszawa 2017).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, przy kalkulacji wysokości przychodu ze zbycia udziałów Wnioskodawca jest uprawniony do zaliczenia do kosztów zbycia wydatków na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa prawnego i finansowego, niezbędnych do przeprowadzenia transakcji zbycia udziałów.

W niniejszej sprawie niezwykle istotne jest, że z uwagi na skalę prowadzonej przez Spółkę działalności oraz fakt, iż procedura sprzedaży udziałów w trybie "M&A" jest niezwykle skomplikowana i wymaga zaangażowania wyspecjalizowanych podmiotów stosujących taką procedurę sprzedażową, wymaga specjalistycznego doświadczenia, niezbędnych wiadomości specjalnych i tzw. know-how, to w konsekwencji nie ma możliwości, aby ktokolwiek kto nie jest specjalistą w tym zakresie mógł samodzielnie przeprowadzić taki proces z zachowaniem elementarnych zasad pewności obrotu, przestrzegania prawa i bezpieczeństwa transakcji. W szczególności proces sprzedaży w trybie M&A obejmował m.in. sporządzenie liczącej kilkaset stron dokumentacji w języku angielskim, zawierającej szereg gwarancji, zobowiązań i innych specjalistycznych klauzul, przeprowadzenie badania due-diligence oraz negocjacji z wykorzystaniem specjalistycznej wiedzy i doświadczenia pośrednika. Stąd też, niemożliwe byłoby przeprowadzenie transakcji zbycia udziałów bez niezbędnego uczestnictwa wyspecjalizowanego podmiotu pośredniczącego, a tym samym ta niezbędność ma charakter oczywisty.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż stosownie do art. 30e ust. 2 ustawy o PIT, podstawą obliczenia podatku dochodowego jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 ustawy o PIT, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. W analizowanej sprawie kosztami odpłatnego zbycia udziałów są zaś wskazane wydatki na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego (co odpowiada przytaczanej już Interpretacji Indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS). Podstawą obliczenia podatku w analizowanej sprawie będzie zatem dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia udziałów (przychodem określonym zgodnie z art. 19 ustawy o PIT, tj. wartością wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży, odpowiadającej wartości rynkowej - pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia, tj. przychód pomniejszony o wydatki na nabycie usług pośrednictwa oraz doradztwa finansowego i prawnego), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c lub ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 12 kwietnia 2018 r., I SA/Kr 232/18). Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji Wnioskodawca oczekuje potwierdzenia przedstawionego przez Niego stanowiska, które odpowiada stanowisku Organu podatkowego wyrażonemu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 marca 2022 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1158.2021.1.MS.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w.. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl