0113-KDIPT2-3.4011.19.2024.2.KKA - Wypłata zysku spółki niebędącej podatnikiem CIT po przekształceniu w podatnika CIT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-3.4011.19.2024.2.KKA Wypłata zysku spółki niebędącej podatnikiem CIT po przekształceniu w podatnika CIT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w zw. z wypłatą zysku. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem, które wpłynęło 28 marca 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką jawną, z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Spółka Jawna). Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obróbka mechaniczna elementów metalowych (PKD 25.62.Z). Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT); podatnikami podatku dochodowego od dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną są jej wspólnicy (dwie osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi).

W związku z rozwojem działalności i dalszymi planami inwestycyjnymi, aktualnie wspólnicy Spółki Jawnej rozważają jej przekształcenie w Spółkę Komandytową (dalej: Spółka Komandytowa). Planują również rozszerzenie składu wspólników przed przekształceniem Spółki Jawnej o dwie osoby fizyczne. Po przekształceniu w Spółkę Komandytową pierwotni wspólnicy staną się wspólnikami ponoszącymi odpowiedzialność bez ograniczeń (Komplementariuszami), zakres ich odpowiedzialności się nie zmieni, natomiast nowi wspólnicy będę w Spółce Komandytowej wspólnikami z ograniczoną odpowiedniością, tj. Komandytariuszami. Zmiana składu osobowego jest wymuszona koniecznością zachowania takich samych praw i obowiązków przez dwóch pierwotnych wspólników i rozwiązaniami prawnymi Spółki Komandytowej, zgodnie z którymi wspólnikami Spółki Komandytowej muszą być wspólnicy o zróżnicowanym zakresie odpowiedniości (co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz). Nie jest przy tym wykluczone, że w przyszłości Spółka Komandytowa wybierze opodatkowanie osiąganych przez siebie dochodów zgodnie z przepisami zawartymi w rozdziale 6b ustawy o CIT (art. 28c-28t), tj. ryczałtem od dochodów (dalej: Ryczałt).

Aktualnie spółka jawna liczy dwóch wspólników, którzy uczestniczą w zyskach i stratach po 50%. Po wejściu dwóch nowych wspólników skład osobowy kształtowałby się następująco: Dwóch dotychczasowych wspólników uczestniczyłoby w zyskach i stratach w wysokości po 49%, nowi wspólnicy uczestniczyliby w zyskach i w stratach po 1%. Odpowiedzialność nowych wspólników byłaby ograniczona do wysokości sumy komandytowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wspólnicy Spółki Jawnej opłacają podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: PIT) od dochodu wypracowanego przez Spółkę Jawną w części, w jakiej ten dochód przypada na poszczególnych wspólników. Dochód ten jest opodatkowany liniowo - 19% PIT, na bieżąco (w momencie uzyskania dochodu przez Spółkę Jawną), niezależnie od samej wypłaty przez Spółkę Jawną do wspólników. Późniejsza wypłata zysku (już opodatkowanego PIT) nie podlega już ponownemu opodatkowaniu.

Spółka Jawna posiada niewypłacone zyski z lat ubiegłych w wysokości około (... zł.

Zyski te (dochody) były już opodatkowane PIT na poziomie wspólników, zgodnie z obowiązującymi przepisami; natomiast nie zostały wypłacone przez Spółkę Jawną do wspólników. Aktualnie są ujęte w pozycji bilansowej... 248 - Rozrachunki ze wspólnikami - zgodnie z analityką konta syntetycznego: PODZIELONY WYNIK FINANSOWY LAT UBIEGŁYCH oraz wynik wypracowany podczas prowadzenia KPIR: BO 2014- oraz konta zmniejszające całkowitą wartość do wypłaty: (zobowiązania publicznoprawne) ZUS wspólników, pit, podatek DSF, zaliczki i wynagrodzenia wspólników. Po przekształceniu będą ujęte w takiej samej pozycji bilansowej. Możliwe będzie zatem rozdzielenie zysków Spółki Komandytowej wypracowanych przez Spółkę Komandytową po jej przekształceniu oraz tych wypracowanych przed przekształceniem przez Spółkę Jawną (poprzednika prawnego Spółki Komandytowej).

Nie jest wykluczone, że zyski te (już opodatkowane, lecz dotychczas niewypłacone) będą wypłacone wspólnikom po przekształceniu Wnioskodawcy w Spółkę Komandytową. Wypłata może w takiej sytuacji nastąpić zarówno przed wyborem przez Spółkę Komandytową Ryczałtu, jak i po wyborze (o ile w ogóle to nastąpi). Wypłata zysku będzie następować na podstawie każdorazowej uchwały wspólników wskazującej, że wypłacany zysk pochodzi z okresu sprzed przekształcenia Spółki Jawnej w Spółkę Komandytową i dotyczy jedynie tych wspólników, którzy byli wspólnikami w okresie, kiedy zysk ten został wypracowany, tj. pierwszych dwóch wspólników, zanim skład osobowy został powiększony. Uchwały te będą podejmowane przez wspólników Spółki Komandytowej, choć nie jest wykluczone, że w odniesieniu do części zysku zostaną one podjęte jeszcze przed przekształceniem, a więc przez wspólników Spółki Jawnej.

Uzupełnienie wniosku

Wspólnicy przed przekształceniem spółki zgłoszą roszczenia o wypłatę zysku z lat ubiegłych. W spółce istnieją uchwały o przeznaczeniu zysków z lat ubiegłych do wypłaty. Zyski z lat ubiegłych w pozycji bilansowej są ujęte jako "inne zobowiązania".

Na skutek przekształcenia nie zmieni się struktura kapitałowa. Kapitał zakładowy stanowi kwotę 65 000,00 zł. Aktualnie w skład kapitału własnego wchodzi również zysk z 2023 r., jednakże nie ma jeszcze decyzji co z tym zyskiem (nie podjęto uchwały w zakresie podziału tego zysku, czy też przeznaczenia go na któryś z kapitałów: rezerwowy lub zapasowy). Pytanie zawarte we wniosku o interpretacje dotyczy "zysków z lat ubiegłych", co do których wspólnicy zgłoszą żądanie wypłaty przed przekształceniem. Jednocześnie, Spółka Jawna zamierza przekształcić się w Spółkę Komandytową w trybie uproszczonym, o którym mowa w art. 582 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Przed przekształceniem w Spółkę Komandytową do Spółki Jawnej wejdą jako wspólnicy żony dotychczasowych wspólników, tj. AM i AW z niewielkim wkładem gotówkowym. Po przekształceniu w Spółkę Komandytową wspólnikami tej ostatniej będą dotychczasowi wspólnicy - jako komplementariusze oraz nowi wspólnicy jako komandytariusze. Udział wspólników w zysku będzie wynosił odpowiednio:

a) SM - dotychczasowy wspólnik 49,90%;

b) MW - dotychczasowy wspólnik 49,90%;

c) AM - nowy wspólnik 0,1%;

d) AW - nowy wspólnik 0,1%.

Środki pieniężne pochodzące z "zysków z lat ubiegłych" (poza 2023 r., co do którego nie ma decyzji w zakresie podziału zysku) będą pochodziły z pozycji bilansowej "inne zobowiązania".

Z uwagi na to, iż środki te nie będą ujęte w pozycji " kapitał zapasowy"" kapitał rezerwowy" ale w pozycji "inne zobowiązania" wypłata tych środków nie będzie wiązała się z obniżeniem kapitału czy to zapasowego, czy rezerwowego.

Kwota niewypłaconego na rzecz dotychczasowych wspólników Spółki Jawnej zysku zostanie ujęta w bilansie spółki sporządzonym w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych w pozycji "inne zobowiązania". Kwota nie będzie ujęta w planie przekształcenia bowiem przekształcenie odbywać się będzie w trybie uproszczonym (art. 582 k.s.h.), co do którego to trybu nie tworzy się planu przekształcenia. Wysokość niepobranych zysków będzie ujęta w bilansie spółki w kwocie aktualnej na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej.

Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, "Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego". Skoro spółka nie wypłaciła wspólnikom zysku, są uchwały wspólników o podziale zysku na rzecz wspólników i wspólnicy zgłoszą roszczenia o wypłatę tego zysku, i zgodnie z art. 553 Kodeksu spółek handlowych "Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej", podstawą wypłaty będzie obowiązek wskazany w tych przepisach.

Uprawnienie do uzyskania wypłaty z tytułu zysku wypracowanego przez Spółkę Jawną przed jej przekształceniem będzie wynikało z tytułu bycia wspólnikiem w Spółce Jawnej i posiadania prawa do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę.

Źródłem uprawnienia do wypłaty zysków nie będzie posiadanie przez wspólników statusu wspólnika Spółki Komandytowej, bowiem zysk przeznaczony do podziału będzie wynikał z okresu, kiedy podmiot funkcjonował jako Spółka Jawna, a opodatkowaniu podlegali wspólnicy Spółki Jawnej, sama zaś spółka nie była objęta podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Czynność prawna, na podstawie której nastąpi wypłata nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników Spółki Komandytowej, nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w Spółce oraz nie wpłynie na poziom prawa do udziału w zyskach Spółki.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy wypłata przez Spółkę Komandytową zysku wypracowanego przez Spółę Jawną, ale jeszcze nie wypłaconego wspólnikom do dnia przekształcenia (mimo podjętych uchwał w tym zakresie), opodatkowanego PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej, będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie jego wypłaty przez spółkę Komandytową i czy w związku z tym na Spółce Komandytowej będzie ciążył obowiązek pobrania podatku i jego zapłaty do urzędu skarbowego?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Wypłata przez Spółkę Komandytową zysku wypracowanego przez Spółę Jawną, ale jeszcze niewypłaconego wspólnikom do dnia przekształcenia (mimo podjętych uchwał w tym zakresie), opodatkowanego PIT na poziomie wspólników Spółki Jawnej, nie będzie podlegać ponownemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w momencie jego wypłaty na rzecz wspólników (osób fizycznych) i w związku z tym na Spółce nie będzie ciążył obowiązek pobrania i zapłaty podatku do urzędu skarbowego od wypłacanego zysku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zasady opodatkowania wspólników spółek jawnych, które nie podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.):

* spółki jawne co do zasady mieszczą się w pojęciu "spółki niebędącej osobą prawną" z art. 5a pkt 26 ustawy;

* skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek niebędących osobą prawną są przypisywane ich wspólnikom będącym osobami fizycznymi jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy.

Wypłaty zysku z tego rodzaju spółek (ustalane w stosunku odpowiadającym prawu wspólnika do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie są otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego - określona kwota pieniężna jest przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną jest wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) jest na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną jest traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to jest realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.

Zasady opodatkowania wspólników spółek komandytowych

Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o:

- udziale (akcji) - oznacza to również ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce, o której mowa w pkt 28 lit. c˗ e (pkt 29),

- udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e (pkt 31).

Tym samym, uzyskiwane przez wspólników spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej i spółki jawnej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych przychody z udziału w jej zyskach wypracowanych przez taką spółkę już po uzyskaniu przez nią statusu podatnika CIT, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych analogicznie, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały szerzej określone w art. 24 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

(...) 8) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia (...).

Do omawianej kategorii dochodów (przychodów) są więc zaliczane takie przychody, które:

* wynikają z posiadania prawa do udziału w zyskach osób prawnych, oraz

* zostały faktycznie (rzeczywiście) uzyskane.

Wskazany przepis odnosi się w swojej treści do pojęć: "spółka" oraz "spółka niebędąca osobą prawną".

W świetle art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Stosownie natomiast do treści art. 5a pkt 28 lit. c i e) ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to:

c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

(...) e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowej sprawie dojdzie do przekształcenia transparentnej podatkowo spółki jawnej w spółkę komandytową, tak więc sytuacja ta pozostaje poza zakresem art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy.

Obowiązki płatnika

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje obowiązek poboru podatku przez płatnika wyłącznie w ściśle określonych przypadkach (art. 32, 33, 34, 35, 41 i 42e).

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1 (czyli: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Obowiązki płatnika dotyczą zatem m.in. wypłat (świadczeń) z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, a więc z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Obowiązki płatnika nie powstają natomiast po stronie spółki niebędącej osobą prawną w związku z jej świadczeniami na rzecz wspólników.

Kwestia Państwa obowiązków jako płatnika w sytuacji realizacji po przekształceniu zobowiązania spółki jawnej do wypłaty jej zysków na rzecz wspólników

W opisanym zdarzeniu przyszłym:

* wspólnicy Państwa Spółki (Spółki Jawnej) przed przekształceniem jej w Spółkę Komandytową zgłoszą roszczenia o wypłatę zysku z lat ubiegłych;

* Spółka Jawna niebędąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zostanie przekształcona w Spółkę Komandytową;

* kwoty należne wspólnikom (tj. środki, które mają odzwierciedlać zyski wypracowane w Państwa Spółce kiedy funkcjonowała ona jako transparentna podatkowo Spółka Jawna) będą im wypłacane przez Spółkę Komandytową jako następcę prawnego Spółki Jawnej.

Na gruncie ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 18) wypłata zysków ze spółki jawnej jest możliwa, jeśli wspólnicy nie wyrazili wcześniej zgody na brak przeznaczenia zysków do wypłaty i przeznaczenie ich na inne cele.

Podjęcie skutecznej uchwały o podziale i wypłacie zysków powoduje, że po stronie spółki jawnej powstanie zobowiązanie wobec wspólników do wypłaty tych należności. Zobowiązanie takie - jako element obciążający majątek spółki jawnej - powinno zostać odpowiednio ujęte w dokumentach dotyczących planowanego przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową i na kapitałach spółki komandytowej.

Jeśli zatem - jak Państwo wskazują - wypłacane przez Państwa (jako spółkę komandytową powstałą z przekształcenia spółki jawnej) kwoty faktycznie będą miały charakter wypłaty zysków ze spółki jawnej w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, to:

* nie będą stanowiły przychodów wspólników z udziału w zyskach osoby prawnej (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), bo ich wypłata będzie realizacją zobowiązania, które powstało po stronie spółki jawnej przed jej przekształceniem w spółkę komandytową;

* nie będą stanowiły przychodów wspólników z uwagi na ich wcześniejsze opodatkowanie w trybie art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie będą więc Państwo (jako Spółka Komandytowa, która powstanie w wyniku przekształcenia Spółki Jawnej) mieli obowiązków płatnika w związku z wypłatą tego rodzaju należności dla wspólników, tj. nie będzie na Państwu ciążył obowiązek pobrania i zapłaty podatku do urzędu skarbowego od wypłacanego zysku.

Tym samym, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl