0113-KDIPT2-1.4011.993.2022.2.ID - Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia podyplomowe

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.993.2022.2.ID Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia podyplomowe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia podyplomowe. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 6 stycznia 2023 r. (wpływ 6 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą zajmującą się handlem wyrobów z drewna. Ze względu na dużą ilość zamówień zatrudnia Pan pracowników. W październiku 2022 r. rozpoczął Pan studia podyplomowe MBA (menedżerskie).

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych.

Działalność prowadzi Pan od stycznia 2017 r., gdzie głównie zajmuje się sprzedażą hurtową niewyspecjalizowaną (PKD 46.90). Do celów podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z podjęciem studiów podyplomowych na kierunku MBA otrzymał Pan faktury za: wpisowe, opłatę rekrutacyjną (data poniesienia wydatków 15 października 2022 r.), opłatę za świadectwo studiów podyplomowych w języku angielskim, opłata (...) (tj. indywidualna organizacja studiów), czesne rata 1 (data poniesienia wydatków 26 października 2022 r.).

Dokumenty te zostały zewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, w związku czym zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, opłaty te nie zostaną w jakikolwiek sposób zwrócone ani nie są dofinansowane ze środków zewnętrznych.

Studia podyplomowe wiążą się również z wydatkami na pomoce dydaktyczne, takie jak zakup fachowej literatury, zakup czasopism czy też usługi ksero.

Studia podyplomowe nie znajdują się w grupie wydatków wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Ponadto, studia te pomogą Panu w zarządzaniu personelem, co wpłynie pozytywnie na wydajność pracy, zaangażowanie pracowników w wykonywanie swoich obowiązków oraz jakość produktów. Spowoduje to mniejsze ryzyko ewentualnego złożenia wypowiedzenia przez pracowników, i idące za tym koszty poszukiwania nowego personelu oraz koszty szkolenia i wdrożenia w pracę. Zwiększenie jakości produktów pozwoli Panu na zachowanie źródła przychodów, zminimalizuje ryzyko jego utraty, a może nawet pozwoli na zdobycie nowych nabywców. Zdobycie odpowiednich umiejętności negocjacji pozwoli Panu na pozyskiwanie nowych klientów, co z kolei pozwoli na zwiększenie źródła przychodów.

Pytanie

Czy opłata za wpisowe, opłata za rekrutację, opłata za świadectwo studiów, opłata za indywidualną organizację studiów (indywidualny tok nauczania), czesne oraz pomoce dydaktyczne mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Pana stanowisko w sprawie

Po Liceum Ogólnokształcącym studiował Pan na Uniwersytecie (...). Ukończył studia dzienne na kierunku (...) (jest Pan dyplomowanym informatykiem). W wyniku nagłej choroby taty (rak żołądka), bez przygotowania biznesowego przejął/kontynuował Pan po nim działalność gospodarczą, którą jest handel wyrobami z drewna na export. Jest to praca w zupełnie innej branży aniżeli IT.

Podczas prowadzenia działalności wielokrotnie stwierdził Pan, że brakuje Mu wiedzy i umiejętności, m.in.: z zakresu zarządzania ludźmi, w zrozumieniu i kontaktach z klientami międzynarodowymi, w pozyskiwaniu nowych klientów, w negocjacjach z klientami, w rozmowach z klientami (np. w czasie międzynarodowych targów), w rozumieniu biznesu, czy też podejmowaniu strategicznych decyzji w działalności, umiejętności negocjacji, a także w zdolności analitycznego myślenia potrzebnego do efektywnego prowadzenia firmy.

W celu zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do utrzymania się na konkurencyjnym rynku i dalszego rozwoju działalności gospodarczej zapisał się Pan na studia podyplomowe MBA (dla kadry menadżerskiej). Nastały trudne czasy i przy obecnie stale rosnących kosztach, dobre zarządzanie oraz lepsze zrozumienie klienta jest bardzo ważne, aby móc nadal prowadzić działalność gospodarczą.

W związku z powyższym uważa Pan, że studia podyplomowe oraz związane z nimi koszty stanowią koszt uzyskania przychodu.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że studia podyplomowe oraz związane z nimi koszty stanowią koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia, o których mowa we wniosku, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest zatem ustalenie:

- czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością, czy też,

- wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma charakter osobisty.

Innymi słowy, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3499/16 wskazał, że " (...) pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem taksatywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy tym pozostawanie danego wydatku poza katalogiem określonym w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie uprawnia do przyjęcia domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w tym przepisie są z mocy prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczą przesłankę, jaką jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo˗ skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum".

Z wniosku i jego uzupełnienia wynika, że:

- od stycznia 2017 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, gdzie zajmuje się Pan handlem wyrobów z drewna,

- w związku z podjęciem studiów podyplomowych na kierunku MBA otrzymał Pan faktury za: wpisowe, opłatę rekrutacyjną, opłatę za świadectwo studiów podyplomowych w języku angielskim, opłata (...), czesne rata 1,

- studia te pomogą Panu w zarządzaniu personelem, co wpłynie pozytywnie na wydajność pracy, zaangażowanie pracowników w wykonywanie swoich obowiązków oraz jakość produktów. Spowoduje to mniejsze ryzyko ewentualnego złożenia wypowiedzenia przez pracowników, i idące za tym koszty poszukiwania nowego personelu oraz koszty szkolenia i wdrożenia w pracę. Zwiększenie jakości produktów pozwoli Panu na zachowanie źródła przychodów, zminimalizuje ryzyko jego utraty, a może nawet pozwoli na zdobycie nowych nabywców. Zdobycie odpowiednich umiejętności negocjacji pozwoli Panu na pozyskiwanie nowych klientów, co z kolei pozwoli na zwiększenie źródła przychodów.

Mając powyższe na uwadze, należy więc stwierdzić, że wydatki, tj. opłata za wpisowe, opłata za rekrutację, opłata za świadectwo studiów, opłata za indywidualną organizację studiów (indywidualny tok nauczania), czesne oraz pomoce dydaktyczne - poniesione w związku z podjęciem nauki na studiach podyplomowych MBA, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Jednakże zauważyć należy, że to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy tylko problematyki będącej ściśle przedmiotem Pana zapytania. Treść pytania wyznacza bowiem granice tematyczne wydawanej interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny

co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl