0113-KDIPT2-1.4011.976.2022.5.MZ - Ustalenie skutków podatkowych w związku z dokonaniem darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.976.2022.5.MZ Ustalenie skutków podatkowych w związku z dokonaniem darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 21 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w związku z dokonaniem darowizny samochodu osobowego, który był wcześniej przedmiotem leasingu oraz podatku od towarów i usług. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 stycznia 2023 r. (wpływ 25 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobową działalność gospodarczą i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Podlega Pan opodatkowaniu od dochodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej według stawki liniowej.

Zawarł Pan w listopadzie 2019 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego (dalej jako: "Umowa Leasingu"). Umowa wygasła w listopadzie 2022 r. w związku z jej wykonaniem - upływem okresu leasingu. Przedmiot leasingu - samochód osobowy (dalej jako: "Samochód" lub "Pojazd") wykorzystywany był przez Pana na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach tzw. użytku mieszanego, tj. zarówno na cele prywatne, jak i na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwoty wydatków stanowiących raty leasingowe za korzystanie z Pojazdu, jak również wydatki ponoszone przez Pana w związku z eksploatacją pojazdu (w szczególności paliwo, ubezpieczenie, bieżące naprawy oraz części) rozliczane były przez Pana w okresie leasingu jako koszty uzyskania przychodu. Dokonywał Pan także rozliczenia podatku VAT naliczonego od wskazanych wyżej wydatków w wysokości 50% kwoty podatku. Zgodnie z postanowieniami Umowy, dokonał Pan wykupu Samochodu, po upływie okresu leasingu. Zapłata kwoty stanowiącej kwotę wykupu nastąpiła w październiku 2022 r. i została udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez leasingodawcę. Nie zaliczył Pan faktury VAT dokumentującej wykup Pojazdu do kosztów podatkowych; nie dokonał Pan również odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z przedmiotowej faktury. Od chwili wykupu nie wykorzystuje i nie zamierza Pan wykorzystywać Pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie wprowadził i nie zamierza Pan wprowadzać Pojazdu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również nie zalicza i nie zamierza zaliczać Pan wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją Pojazdu do kosztów uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatek naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wykup Pojazdu od leasingodawcy nie został przez Pana odliczony, gdyż Samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Rozważa Pan dokonanie darowizny Pojazdu na rzecz ojca. Pojazd nie jest wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że nie zna zamiarów ojca co do sposobu korzystania z samochodu po ewentualnym otrzymaniu darowizny. Nie może Pan sprecyzować kto po potencjalnym dokonaniu darowizny będzie faktycznie korzystał z samochodu. Należy przyjąć, że będzie to obdarowany - Pana ojciec - jako właściciel samochodu, a także hipotetycznie inne osoby, którym właściciel zdecyduje się umożliwić korzystanie z pojazdu. Zakłada Pan dokonanie darowizny do końca 2023 r. Przy czym decyzja o dokonaniu darowizny nie została jeszcze podjęta, ani uzgodniona z potencjalnym obdarowanym. Nie zna Pan zamiarów ojca, co do sposobu rozporządzenia pojazdem jaki obdarowany może otrzymać tytułem darowizny. Korzystanie na potrzeby własne, sprzedaż, czy inne rozporządzenie samochodem będzie (w przypadku dokonania darowizny) zależeć wyłącznie od obdarowanego, jako właściciela pojazdu. W okresie użytkowania pojazdu nie dokonał Pan zakupu części składowych, które powodowały trwały wzrost wartości samochodu, jednakże gdyby hipotetycznie dokonywał Pan takich wydatków, to miałby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Pytania

1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokonanie przez Pana darowizny Pojazdu na rzecz ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy, będzie skutkowało rozpoznaniem po Pana stronie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?

2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokonanie przez Pana darowizny Pojazdu na rzecz ojca, po uprzednim wykupie od leasingodawcy, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie Nr 1 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie,w opisanym w zdarzeniu przyszłym, darowizna Pojazdu na rzecz ojca (po wykupie Pojazdu od leasingodawcy), nie będzie skutkować rozpoznaniem po Pana stronie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.; dalej: uPIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz pkt 8 uPIT, źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 (pkt 8):

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 uPIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)

środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,

c)

składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 19 uPIT, przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1, przy czym przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W świetle przytoczonych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć, że przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomych (a więc np. Pojazdu), co do zasady kwalifikowany jest do źródła opisanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 uPIT, chyba że sprzedaż takich rzeczy następuje w ramach działalności gospodarczej. W przypadku, gdy rzeczy ruchome wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej, przychód uzyskany wskutek ich odpłatnego zbycia stosownie od art. 14 ust. 2 uPIT zostanie zakwalifikowane jako do przychodów z tej działalności.

W Pana ocenie, zbycie Pojazdu może być potencjalnie kwalifikowane na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako zbycie rzeczy ruchomych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 uPIT. Pojazd został przez Pana wykupiony po zakończeniu okresu leasingu. Wydatek w postaci zapłaty kwoty wykupu nie został przez Pana zakwalifikowany i rozliczony jako koszt uzyskania przychodu. Pojazd nie został przez Pana wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie dokonywano odpisów amortyzacyjnych od Pojazdu. Po dokonaniu wykupu Pojazd nie był wykorzystywany do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wszelkie wydatki związane z eksploatacją Pojazdu nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. W Pana ocenie, Pojazd nie stanowi rzeczy ruchomej, o której mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lub pkt 19 uPIT.

Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Istotą umowy darowizny jest więc dokonanie świadczenia na rzecz innego podmiotu nieodpłatnie, tj. tytułem darmym. Darowizna to czynność, której skutkiem darczyńca dokonuje przysporzenia majątkowego na rzecz obdarowanego, nie otrzymując za to ekwiwalentu gospodarczego dokonanej czynności. Celem tej czynności jest zazwyczaj realizacja wyższych uczuć i postaw darczyńcy (J. Jezioro, w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz k.c., 2021, art. 888, Nb 1).

Z perspektywy darczyńcy (w Pana zdarzeniu przyszłym) dokonanie świadczenia nie skutkuje uzyskaniem jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego, ekwiwalentnego, bądź nieekwiwalentnego. W konsekwencji na gruncie przepisów podatkowych darowizna nie stanowi odpłatnego zbycia. Wobec przyjęcia, że dokonanie darowizny Pojazdu na rzecz Pana ojca nie będzie stanowić odpłatnego zbycia Pojazdu, zastosowania nie znajdzie art. 10 ust. 1 pkt 8 uPIT, w konsekwencji darowizna Pojazdu na rzecz Pana ojca nie wywoła skutku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na marginesie można wskazać, że także w przypadku zakwalifikowania pojazdu jako rzeczy ruchomej wymienionej w z art. 14 ust. 2 pkt 1 lub pkt 19 uPIT, darowizna opisana w zdarzeniu przyszłym nie będzie podlegać regulacji tych przepisów, gdyż nie będzie stanowić odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w powołanych przepisach.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone zasadniczo w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 czerwca 2022 r., Nr 0114-KDIP2-2.4011.348.2022.4.SP. Powyższe wnioski korespondują z regulacją art. 2 ust. 1 pkt 3 uPIT.

Wobec faktu, że darowizna Pojazdu podlegać będzie przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 uPIT do przedmiotowej czynności przepisów uPIT nie stosuje się. W konsekwencji, darowizna nie rodzi u Pana obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan własne stanowisko w sprawie wskazując, że kwestia kręgu osób lub podmiotów, które hipotetycznie będą mogły faktycznie korzystać z samochodu po dokonaniu potencjalnej darowizny nie ma znaczenia dla oceny zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Co więcej, w sytuacji przeniesienia własności pojazdu w drodze darowizny na ojca, nie będzie miał Pan wpływu, jak również pełnej wiedzy o sposobie korzystania z samochodu przez jego nowego właściciela (ojca).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny Pana stanowiska.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Ponadto, przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.

W odniesieniu do powołanej we własnym stanowisku interpretacji, wskazujemy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie innego podmiotu i nie ma zastosowania do sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

z zastosowaniem art. 119a;

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.".

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.) albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl