0113-KDIPT2-1.4011.74.2023.2.KD - Stawka ryczałtu dla usługi sklasyfikowanej wg PKWiU 63.12.10.0

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.74.2023.2.KD Stawka ryczałtu dla usługi sklasyfikowanej wg PKWiU 63.12.10.0

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 23 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 16 marca 2023 r. (wpływ 20 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach opisanych w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.). Dokumentację podatkową dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi Pan w formie ewidencji przychodów. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodem PKD 63.12.Z - działalność portali internetowych (PKWiU 63.12.10.0).

W ramach tej działalności prowadzi Pan kanał na platformie internetowej..., na którym to kanale umieszcza wytworzone przez siebie utwory audiowizualne, w tym filmy. Filmy te cieszą się dużym zainteresowaniem, co daje potencjał zarobkowy, poprzez możliwość umieszczania reklam. Ma Pan zawartą umowę partnerską z podmiotem polskim. W ramach tej umowy partnerskiej podmiot zarządza rozpowszechnianiem utworów audiowizualnych w serwisie..., w tym również umożliwia podmiotom trzecim reklamę na Pana kanale. Podmiot zarządzający pobiera wynagrodzenie od reklamodawców i ustaloną w umowie partnerskiej część wynagrodzenia przekazuje okresowo na Pana rachunek. Nie jest Pan odpowiedzialny za same treści reklamowe, zezwala jedynie reklamodawcom na wyświetlanie reklam, uzyskując z tego tytułu wynagrodzenie (za pośrednictwem podmiotu, z którym ma zawartą umowę partnerską). Reklamy są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Reklama jest pokazywana każdemu, kto ogląda filmy publikowane przez Pana na kanale.. Nie świadczy Pan usług reklamowych na rzecz reklamodawcy, a w szczególności sam nie zamieszcza żadnych reklam. Udostępnia Pan jedynie swoje zasoby (kanał na portalu...), na których może być emitowana reklama. Nie pobiera Pan wynagrodzenia od oglądających, nie pobiera opłat licencyjnych, nie sprzedaje praw/licencji do filmów własnej produkcji innym podmiotom. Nie świadczy Pan żadnych usług wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie mają/nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wynika z treści wniosku istotą Pana działania jest prowadzenie portali internetowych, które to usługi są sklasyfikowane kodem PKWiU 63.12.10.0.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że nie tyle wyświetlanie reklam na... jest wykonywane w celach zarobkowych, w sposób ciągły i zorganizowany, co prowadzenie kanału spełnia te wymagania. Kanał bowiem prowadzi Pan w celach zarobkowych, w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. W wyniku prowadzenia kanału na... i jego zasięgów (ilości użytkowników, do których kanał dociera) na kanale wyświetlane są reklamy co przekłada się na uzyskiwanie przychodów. Kanał prowadzony jest w sposób ciągły od 2008 r. Ciągłość przejawia się między innymi w tym, że nowe filmiki na tym kanale są publikowane codziennie, a nawet kilka razy dziennie i tak od jego początku, czyli od 2008 r. Kanał jest również prowadzony w sposób zorganizowany, tj. w sposób uporządkowany i w ramach celowych czynności. Poświęcony jest ściśle określonej tematyce: publicystyce. Prowadzenie wymaga pewnych zorganizowanych czynności takich jak: wybór tematu kolejnego filmiku, zebranie materiałów, przygotowanie scenariusza filmiku, nagranie filmiku, przygotowanie do publikacji w serwisie..., publikacja w serwisie..

W odniesieniu do działań polegających na udostępnianiu kanału na... i związanego z tym wyświetlania reklam spełniona jest jedynie przesłanka ponoszenia przez Pana ryzyka związanego z tymi działaniami. Nie jest zaś spełniona przesłanka (i) wykonywania czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności (prowadzi Pan ten kanał we własnym imieniu i to Pan decyduje o wszystkim co się z tym wiąże, w tym o tym, co, kiedy i w jaki sposób jest zamieszczane na kanale...) oraz (ii) przesłanka ponoszenia przez zlecającego wykonanie czynności odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności (to Pan ponosi tę odpowiedzialność).

Kanał został utworzony w 2008 r. Od początku celem utworzenia tego kanału była chęć uzyskiwania dochodów z reklam. Oczywiście na początku zasięgi kanału były niewielkie i nie przekładało to się na przychody. Obecnie kanał ma prawie 650 tys. subskrybentów (stałych widzów), a łączna liczba wyświetleń filmów na Pana kanale przekroczyła 395 milionów wyświetleń. Jest Pan właścicielem kanału na..

Przede wszystkim we wniosku o wydanie interpretacji wskazane zostało, że ma Pan zawartą "umowę partnerską", a nie "umowę programu partnerskiego...". Umowa ta jest zawarta pomiędzy Panem a spółką (...) Sp. z o.o. (NIP...). Spółka (...) w umowie nazywana jest jako (...). Przedmiotem tej umowy jest upoważnienie dla (...) ze strony Pana do zarządzania rozpowszechnianiem utworów audiowizualnych (filmików) w serwisie..., Pana kontem w Serwisie... oraz prowadzenie działalności promocyjnej na Pana rzecz (treść umowy w załączeniu). Odnośnie zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania reklam w kanale..., to umowa partnerska nie reguluje tej kwestii. Kwestia ta jest bezpośrednio regulowana przez sam serwis... (https:/...). To ten serwis ustala jakie reklamy są wyświetlane, w jakich ilościach i jak to się przekłada na wielkość przychodów z tytułu reklam. Zgodnie z regulaminem serwisu..., na wielkość przychodów danego kanału z reklam wpływ mają następujące czynniki:

* wyświetlenia: liczba wyświetleń filmu na danym kanale;

* wyświetlenia reklamy: liczba wyświetleń pojedynczych reklam w filmach opublikowanych na danym kanale;

* szacowana liczba odtworzeń generujących przychody: liczba wyświetleń filmu z reklamami.

Nie wszystkie wyświetlenia w... obejmują reklamę. Wyświetlenie może nie zawierać reklamy, jeśli:

* film nie jest odpowiedni do wyświetlania reklam,

* reklamy lub poszczególne formaty reklam są wyłączone w tym filmie,

* żadna reklama nie jest dostępna dla określonego widza.

Reklamodawcy mogą kierować reklamy na konkretne urządzenia, grupy demograficzne lub zainteresowania. Dany widz może nie należeć do takiej grupy.

Podsumowując, podmiot z którym ma Pan zawartą umowę partnerską nie ustala zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlanych reklam. Kwestia ta jest ustalana bezpośrednio przez.. Spółka (...), na podstawie umowy partnerskiej upoważniona jest do reprezentowania Pana wobec serwisu..., w tym do pobierania w imieniu Pana wynagrodzenia należnego z tytułu wyświetlonych reklam. Umowa partnerska przewiduje, że spółka (...) obowiązana jest przekazać Panu 95% wynagrodzenia przekazanego przez serwis... z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale w danym okresie. Wygląda to więc następująco:

a)

serwis... nalicza wysokość wynagrodzenia należnego z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale, a następnie przekazuje tak naliczone wynagrodzenie na rachunek (...),

b)

spółka (...) przekazuje 95% wynagrodzenia jakie zostało przekazane przez... na Pana rachunek bankowy, zatrzymując sobie pozostałe 5%, jako wynagrodzenie z tytułu umowy partnerskiej.

Pytanie

Czy Pana przychód z działalności usługowej w zakresie umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (...) podlega opodatkowaniu według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, przychód z działalności usługowej w zakresie umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (...) podlega opodatkowaniu według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w przypadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 1a. Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6- 8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy przy tym wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy działalność prowadzona przez Pana jest działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 6), tj. czy jest działalnością zarobkową, czy jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły i czy jest prowadzona we własnym imieniu. Niewątpliwie prowadzona działalność jest działalnością zarobkową (działalność której celem jest "zarabianie", generowanie zysku, zapewnienie określonego dochodu). Sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze.

Jak wskazano w wyroku WSA we Wrocławiu z 27 kwietnia 2005 r., sygn. akt. I SA/Wr 3237/03: "nie należy utożsamiać zarobkowego charakteru działalności gospodarczej z faktycznym osiąganiem dochodów z tej działalności, ponieważ działalność gospodarcza często związana jest z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Czym innym jest bowiem motyw zysku, a czym innym efekt osiągnięcia zysku. Aby można było mówić o działalności gospodarczej, celem osoby ją prowadzącej musi być osiągnięcie zysku. Dana działalność jest wtedy zarobkowa, gdy zdolna jest do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była wstanie te zyski faktycznie przynosić".

Tym samym przesłanka uzyskiwania zarobku jest spełniona w tym przypadku. Niewątpliwie też działalność gospodarcza jest prowadzona we własnym imieniu. Także przesłanka prowadzenia w sposób zorganizowany i ciągły (działalność prowadzona w sposób uporządkowany, przygotowany, w sposób stały z nastawieniem, że będzie to również trwało w przyszłości) została spełniona. Od kilku lat prowadzi Pan przedmiotowy kanał na..., a produkowane przez siebie utwory audiowizualne publikuje tam niemalże codziennie. Kanał ten ma kilkaset tysięcy subskrybentów, a publikowane filmy mają każdorazowo po kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Prowadzenie jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady charakteryzuje się tym, że przedsiębiorca samodzielnie kształtuje swoje relacje z klientami, które finalnie swoje odzwierciedlenie znajdują w umowie. Treść umowy jest wypadkową wzajemnych negocjacji, a umowa zawiera m.in. sposób i termin realizacji określonej usługi. Należy także wskazać, że ponosi Pan bezpośrednią odpowiedzialność za swoje czynności - tj. ponosi odpowiedzialność za emitowane materiały (filmy będące nośnikiem reklam), może być pozywany oraz sam może pozywać (np. za naruszenie praw własności). Jak to zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, nie wypełnia Pan żadnego z warunków wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu.

Mając na uwadze powyższe, wypełnia Pan definicję prowadzenia działalności gospodarczej, działalność ta zaś może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Świadczy Pan usługi udostępnienia powierzchni reklamowej reklamodawcom na swoim kanale na portalu.. Pomimo, że tworzy Pan utwory audiowizualne (filmy wideo), to samo w sobie ich wytworzenie i opublikowanie nie wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia. Ideą tworzenia tych filmów jest zachęcenie konsumentów do odwiedzania Pana kanału, a tym samym pozyskanie reklamodawców zainteresowanych emisją reklam. Wykonywana działalność nie ma na celu tworzenia reklam, nie jest działalnością w zakresie najmu powierzchni.

Istotą Pana działania jest prowadzenie portali internetowych, które to usługi są sklasyfikowane kodem PKWiU 63.12.10.0. Jak wskazuje Polska Klasyfikacja Działalności, działalność portali internetowych obejmuje działanie witryn internetowych, które wykorzystują wyszukiwarki, aby generować i utrzymywać obszerne bazy danych internetowych adresów i treści w formacie łatwym do wyszukania lub działanie pozostałych witryn internetowych, które działają jak portale internetowe, tj. strony mediów, dostarczających aktualne informacje. Jako jeden z użytkowników portalu internetowego udostępniającego treści wideo, mając tam założone konto (kanał), mając swoją bazę filmów pozwalających na ich przeszukiwanie i oglądanie, staje się właśnie Pan podmiotem prowadzącym portal internetowy. To właśnie wspólne działanie wielu podmiotów tworzy portal internetowy. Reklamodawcy poszukują zaś właśnie osób, które mają obszerne bazy danych (filmów), które to filmy pozwalają dotrzeć do dużej rzeszy konsumentów i są odbiorcami usług w zakresie umożliwienia emisji swoich reklam na portalu internetowym. Tym samym, realizowany dochód pochodzi z działalności portalu jako nośnika przychodów.

Odnośnie stawek zryczałtowanego podatku dochodowego, to są one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. aww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy.

Stawka 8,5% jest stosowana dla usług, jeżeli inne stawki o ściśle sprecyzowanych kodach PKWiU nie mają zastosowania. Mając na uwadze powyższe należy zweryfikować, czy uzyskiwane przychody nie powinny być sklasyfikowane do innej grupy przychodów opodatkowanych innymi stawkami podatku.

Na początku należy wskazać, że ustawa nie definiuje stawki podatku w oparciu o cały dział nr 63 klasyfikacji PKWiU. Ustawa wskazuje na stawkę podatku 15% dla 3 grupowań:

- przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1),

- agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1),

- pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99).

Należy wskazać, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Powyższe grupowania dotyczą więc usług odrębnie klasyfikowanych i nieobejmujących usług w zakresie portali internetowych.

Tym samym, wymienione usługi świadczone przez Pana powinny być opodatkowane stawką 8,5% dotyczącą wszelkiego innego rodzaju usług niewyszczególnionych w zakresie wyższych stawek podatkowych.

Prawidłowość tego stanowiska potwierdzają również inne interpretacje wydane w odniesieniu do działalności tożsamej z tą prowadzoną przez Pana, a będącą podstawą wniosku.

W tym miejscu wskazać, że nie tyle wyświetlanie reklam na... jest wykonywane w celach zarobkowych, w sposób ciągły i zorganizowany, co prowadzenie kanału spełnia te wymagania. Kanał bowiem prowadzi Pan w celach zarobkowych, w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. W wyniku prowadzenia kanału na... i jego zasięgów (ilości użytkowników do których kanał dociera) na kanale wyświetlane są reklamy co przekłada się na uzyskiwanie dochodów. Kanał prowadzony jest w sposób ciągły od 2008 r. Ciągłość przejawia się między innymi w tym, że nowe filmiki na tym kanale są publikowane codziennie, a nawet kilka razy dziennie i tak od jego początku, czyli od 2008 r. Kanał jest również prowadzony również w sposób zorganizowany, tj. w sposób uporządkowany i w ramach celowych czynności. Poświęcony jest ściślej określonej tematyce: publicystyce. Prowadzenie wymaga pewnych zorganizowanych czynności takich jak: wybór tematu kolejnego filmiku, zebranie materiałów, przygotowanie scenariusza filmiku, nagranie filmiku, przygotowanie do publikacji w serwisie..., publikacja w serwisie..

W odniesieniu do działań polegających na udostępnianiu kanału na... i związanego z tym wyświetlania reklam spełniona jest jedynie przesłanka ponoszenia przez Pana ryzyka związanego z tymi działaniami. Nie jest zaś spełniona przesłanka (i) wykonywania czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności (prowadzi Pan ten kanał we własnym imieniu i to Pan decyduje o wszystkim co się z tym wiąże, w tym o tym, co, kiedy i w jaki sposób jest zamieszczane na kanale...) oraz (ii) przesłanka ponoszenia przez zlecającego wykonanie czynności odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności (to Pan ponosi tę odpowiedzialność).

Kanał został utworzony w 2008 r., jego właścicielem jest Pan. Od początku celem utworzenia tego kanału była chęć uzyskiwania dochodów z reklam. Oczywiście na początku zasięgi kanału były niewielkie i nie przekładało to się na przychody. Obecnie kanał ma prawie 650 tys. subskrybentów (stałych widzów) a łączna liczba wyświetleń filmów na Pana kanale przekroczyła 395 milionów wyświetleń.

Przede wszystkim we wniosku o wydanie interpretacji wskazane zostało, że ma Pan zawartą "umowę partnerską", a nie "umowę programu partnerskiego...". Umowa ta jest zawarta pomiędzy Panem a spółką (...) Sp. z o.o. (NIP...). Spółka (...) w umowie nazywana jest jako (...). Przedmiotem tej umowy jest upoważnienie dla (...) ze strony Pana do zarządzania rozpowszechnianiem utworów audiowizualnych (filmików) w serwisie..., Pana kontem w Serwisie... oraz prowadzenie działalności promocyjnej na Pana rzecz (treść umowy w załączeniu). Odnośnie zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania reklam w kanale..., to umowa partnerska nie reguluje tej kwestii.

Kwestia ta jest bezpośrednio regulowana przez sam serwis... (https://...). To ten serwis ustala jakie reklamy są wyświetlane, w jakich ilościach i jak to się przekłada na wielkość przychodów z tytułu reklam.

Zgodnie z regulaminem serwisu..., na wielkość przychodów danego kanału z reklam wpływ mają następujące czynniki:

* wyświetlenia: liczba wyświetleń filmu na danym kanale;

* wyświetlenia reklamy: liczba wyświetleń pojedynczych reklam w filmach opublikowanych na danym kanale;

* szacowana liczba odtworzeń generujących przychody: liczba wyświetleń filmu z reklamami.

Nie wszystkie wyświetlenia w... obejmują reklamę. Wyświetlenie może nie zawierać reklamy, jeśli:

* film nie jest odpowiedni do wyświetlania reklam,

* reklamy lub poszczególne formaty reklam są wyłączone w tym filmie,

* żadna reklama nie jest dostępna dla określonego widza.

Reklamodawcy mogą kierować reklamy na konkretne urządzenia, grupy demograficzne lub zainteresowania. Dany widz może nie należeć do takiej grupy.

Podsumowując, podmiot z którym ma Pan zawartą umowę partnerską nie ustala zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlanych reklam. Kwestia ta jest ustalana bezpośrednio przez.. Spółka (...) na podstawie umowy partnerskiej upoważniona jest do reprezentowania Pana wobec serwisu..., w tym do pobierania w Pana imieniu wynagrodzenia należnego z tytułu wyświetlonych reklam. Umowa partnerska przewiduje, że spółka (...) obowiązana jest przekazać Panu 95% wynagrodzenia przekazanego przez serwis... z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale w danym okresie.

Wygląda to więc następująco:

a)

serwis... nalicza wysokość wynagrodzenia należnego z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale a następnie przekazuje tak naliczone wynagrodzenie na rachunek (...),

b)

spółka (...) przekazuje 95% wynagrodzenia jakie zostało przekazane przez... na Pana rachunek bankowy, zatrzymując sobie pozostałe 5% jako wynagrodzenie z tytułu umowy partnerskiej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności Podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazał Pan, że prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod kodem PKD 63.12.Z - działalność portali internetowych, opodatkowaną na zasadach opisanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ramach tej działalności prowadzi Pan kanał na platformie internetowej..., na którym to kanale umieszcza wytworzone przez siebie utwory audiowizualne, w tym filmy. Ma Pan zawartą umowę partnerską z podmiotem polskim, w ramach której podmiot zarządza rozpowszechnianiem utworów audiowizualnych w serwisie..., w tym również umożliwia podmiotom trzecim reklamę na Pana kanale. Podmiot zarządzający pobiera wynagrodzenie od reklamodawców i ustaloną w umowie partnerskiej część wynagrodzenia przekazuje okresowo na Pana rachunek. Nie jest Pan odpowiedzialny za same treści reklamowe, zezwala jedynie reklamodawcom na wyświetlania reklam, uzyskując z tego tytułu wynagrodzenie (za pośrednictwem podmiotu, z którym ma zawartą umowę partnerską). Reklamy są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Reklama jest pokazywana każdemu, kto ogląda filmy publikowane przez Pana na kanale.. Nie świadczy Pan usług reklamowych na rzecz reklamodawcy, a w szczególności sam nie zamieszcza żadnych reklam. Udostępnia Pan jedynie swoje zasoby (kanał na portalu...), na których może być emitowana reklama. Nie pobiera Pan wynagrodzenia od oglądających, nie pobiera opłat licencyjnych, nie sprzedaje praw/licencji do filmów własnej produkcji innym podmiotom. Nie świadczy Pan żadnych usług wskazanych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które wykluczałyby prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie mają/nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W odniesieniu do działań polegających na udostępnianiu kanału na... i związanego z tym wyświetlania reklam spełniona jest jedynie przesłanka ponoszenia przez Pana ryzyka związanego z tymi działaniami. Niespełniona jest zaś przesłanka (i) wykonywania czynności pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności (prowadzi Pan ten kanał we własnym imieniu i to on decyduje o wszystkim co się z tym wiąże, w tym o tym, co, kiedy i w jaki sposób jest zamieszczane na kanale...) oraz (ii) przesłanka ponoszenia przez zlecającego wykonanie czynności odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie czynności (to Pan ponosi tę odpowiedzialność). Ma Pan zawartą "umowę partnerską", a nie "umowę programu partnerskiego...". Umowa ta jest zawarta pomiędzy Panem a spółką (...) Sp. z o.o. Spółka (...) w umowie nazywana jest jako (...). Przedmiotem tej umowy jest upoważnienie dla (...) ze strony Pana do zarządzania rozpowszechnianiem utworów audiowizualnych (filmików) w serwisie..., kontem Pana w Serwisie... oraz prowadzenie działalności promocyjnej na rzecz Pana. Odnośnie zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlania reklam w kanale..., to umowa partnerska nie reguluje tej kwestii. Kwestia ta jest bezpośrednio regulowana przez sam serwis..., który ustala jakie reklamy są wyświetlane, w jakich ilościach i jak to się przekłada na wielkość przychodów z tytułu reklam. Zgodnie z regulaminem serwisu..., na wielkość przychodów danego kanału z reklam wpływ mają następujące czynniki:

* wyświetlenia: liczba wyświetleń filmu na danym kanale;

* wyświetlenia reklamy: liczba wyświetleń pojedynczych reklam w filmach opublikowanych na danym kanale;

* szacowana liczba odtworzeń generujących przychody: liczba wyświetleń filmu z reklamami.

Podmiot z którym ma Pan zawartą umowę partnerską nie ustala zasad naliczania wynagrodzenia z tytułu wyświetlanych reklam. Kwestia ta jest ustalana bezpośrednio przez.. Spółka (...) na podstawie umowy partnerskiej upoważniona jest do reprezentowania Pana wobec serwisu..., w tym do pobierania w imieniu Pana wynagrodzenia należnego z tytułu wyświetlonych reklam. Umowa partnerska przewiduje, że spółka (...) obowiązana jest przekazać Panu 95% wynagrodzenia przekazanego przez serwis... z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale w danym okresie. Wygląda to więc następująco:

c)

serwis... nalicza wysokość wynagrodzenia należnego z tytułu reklam wyświetlonych na Pana kanale a następnie przekazuje tak naliczone wynagrodzenie na rachunek (...),

d)

spółka (...) przekazuje 95% wynagrodzenia jakie zostało przekazane przez... na Pana rachunek bankowy, zatrzymując sobie pozostałe 5% jako wynagrodzenie z tytułu umowy partnerskiej.

Jak wynika z treści wniosku istotą Pana działania jest prowadzenie portali internetowych, które to usługi są sklasyfikowane kodem PKWiU 63.12.10.0.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą sklasyfikowaną wg PKWiU pod symbolem 63.12.10.0 (tj. usługi portali internetowych), to uzyskiwane z tego tytułu przychody mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym, Pana przychód z działalności usługowej w zakresie umożliwienia emisji reklam na portalach internetowych (...) prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, sklasyfikowanej wg PKWiU 63.12.10.0 - podlega opodatkowaniu według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o ile spełnione są pozostałe warunki opodatkowania w tej formie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mającej zastosowanie w odniesieniu do świadczonych przez Pana usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest to przedmiotem Pana zapytania. Inne kwestie nie podlegały naszej ocenie.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako "p.p.s.a.".

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny

co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl