0113-KDIPT2-1.4011.396.2023.2.MZ - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - uwzględnianie różnic kursowych w podstawie opodatkowania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.396.2023.2.MZ Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - uwzględnianie różnic kursowych w podstawie opodatkowania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 23 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uwzględnienia różnic kursowych w podstawie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 lipca 2023 r. (wpływ 27 lipca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W ramach zawartej umowy komisowej, jako Komisant dokonuje Pani dystrybucji udostępnionych Pani towarów (diamenty, biżuteria). Zgodnie z umową komisową za dokonaną sprzedaż przysługuje Pani prowizja w wysokości różnicy pomiędzy uzyskaną ceną sprzedaży, a ceną wyznaczoną przez Komitenta. Rozliczenia pomiędzy Panią, a Komitentem dokonywane są w dolarach amerykańskich (USD). Z ostatecznym odbiorcą towaru rozlicza się Pani w złotych polskich (PLN). W związku z powyższym powstają różnice kursowe z tytułu Pani rozliczeń z Komitentem oraz od środków własnych na dewizowym rachunku bankowym.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że działalność gospodarcza prowadzona jest od... stycznia 2019 r.

Zakres działalności to:

* działalność agencyjna związana z pośrednictwem sprzedaży diamentów i biżuterii;

* usługi w zakresie organizacji i wsparcia sprzedaży, zarządzania, jakości produktu, public relations.

Dla potrzeb rozliczenia:

* podatku dochodowego prowadzona jest ewidencja przychodów, oraz dowody na podstawie których dokonywane są w niej zapisy (faktury sprzedaży, dowody wewnętrzne, wyciągi bankowe),

* podatku od towarów i usług ewidencje zakupów i sprzedaży VAT oraz dowody będące podstawą ich księgowania, w szczególności faktury VAT zakupu i sprzedaży, faktury dokumentujące zakupu WNT.

Przedmiotem zapytania jest 2023 r.

Usługi dystrybucji udostępniania towarów w ramach zawartej umowy komisowej świadczone są od kwietnia 2021 r. Zarówno towary, jak i Komitent pochodzą z Belgii.

Komitent (KT) na podstawie indywidualnych zamówień Komisanta (KS) ustala na wystawionej fakturze Cenę Produktów (CP) w dolarach amerykańskich (USD). (KS) przysługuje prowizja liczona jako różnica pomiędzy Cenę Sprzedaży (CS) uzyskaną przez (KS), a (CP). Sprzedaż towarów przyjętych w komis dokumentowana jest przez (KS) fakturą VAT wystawioną w złotych polskich (PLN). Zapłata pomniejszona o prowizję (KS) następuje po wystawieniu faktury przez (KS) na rzecz ostatecznego odbiorcy, w terminie od kilku do kilkudziesięciu dni od daty wystawienia tej faktury.

Płatności (KS) na rzecz (KT) dokonywane są za pośrednictwem Pani konta walutowego prowadzonego w (USD).

Wartość faktury wystawionej w (USD) przeliczana jest wg średniego kursu (USD) z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Wartość płatności na rzecz (KT) za fakturę przeliczana jest wg średniego kursu (USD) na dzień poprzedzający dokonanie zapłaty. Na przedstawionych powyżej transakcjach powstają różnice kursowe dodatnie lub ujemne.

Na operacjach dokonywanych na rachunku dewizowym powstają zarówno różnice dodatnie, jak i ujemne. Wyliczane są one jako różnica pomiędzy wartością wynikającą z przeliczenia według faktycznego kursu nabytych (USD) w dniu ich wpływu na rachunek, a wartością opłacanej faktury wystawionej przez (KT) z ustaloną (CP) (faktura wystawiona w USD nie uwzględnia wartości prowizji Komisanta), przeliczonej wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty faktury.

W zależności od tego, czy różnica stanowi wartość dodatnią, czy ujemną, powstają odpowiednio różnice dodatnie lub ujemne.

Użyte skróty:

* (KT) - Komitent;

* (KS) - Komisant;

* (CP) - Cena produktów wyznaczoną przez Komitenta;

* (CS) - Cena sprzedaży uzyskana przez Komisanta;

* (USD) - Dolar amerykański;

* (PLN) - Złoty polski.

Pytanie

Czy dodatnie i ujemne różnice kursowe powstałe z tytułu rozrachunków z Komitentem oraz od środków na dewizowym rachunku bankowym, powinny być uwzględnione w podstawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Pani stanowisko w sprawie

Dodatnie i ujemne różnice kursowe wynikające zarówno z rozrachunków z Komitentem, jak i od środków na dewizowym rachunku bankowym, powinny być uwzględnione przy określeniu podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wynika to wykładni art. 6 ust. 1 i ust. 1c ustawy, zgodnie z którą do przychodów zaliczane są również różnice kursowe, z zastrzeżeniem, że ujemne różnice zmniejszają przychody.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pani przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.):

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Stosownie z art. 6 ust. 1c ww. ustawy:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1, z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o podatku dochodowym, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice

W myśl art. 12 ust. 2 ww. ustawy:

Podatek zryczałtowany, o którym mowa w ust. 1, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe.

W myśl art. 24c ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Stosownie do art. 24c ust. 2 pkt 1-3 ww. ustawy:

Dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:

1)

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2)

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3)

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Stosownie natomiast do art. 24c ust. 3 pkt 1-3 ww. ustawy:

Ujemne różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:

1)

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

2)

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

3)

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Zgodnie z art. 24c ust. 10 ww. ustawy:

Zasady ustalania różnic kursowych określone w ust. 1-9 stosują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Z powyższych przepisów wynika, że u podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, dokonujących transakcji w walutach obcych, powstają dwa rodzaje różnic kursowych:

* różnice wynikające z przeprowadzanych transakcji gospodarczych, w przypadku, gdy wartość uzyskanego przychodu, bądź poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego, o którym mowa w cyt. art. 24c ust. 6 ww. ustawy jest inna niż wartość tego przychodu, bądź kosztu z dnia faktycznego otrzymania, bądź wydatkowania środków pieniężnych, przeliczona według kursu faktycznie zastosowanego,

* różnice od własnych środków pieniężnych zgromadzonych w walucie obcej przez podmiot gospodarczy, w tym także na rachunku bankowym, wynikające z ruchu środków na tym rachunku; różnice te powstają w przypadku, gdy faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia wpływu środków pieniężnych (wartości pieniężnych) jest inny niż kurs faktycznie zastosowany waluty z dnia wypływu tych środków (wartości).

U podatników, którzy w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą wybrali formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowaniu podlega przychód ustalony zgodnie z brzmieniem art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodu tego nie pomniejsza się o koszty jego uzyskania. Jak wynika z cyt. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, różnice kursowe (co do zasady) zaliczane są do przychodów (dodatnie różnice kursowe), bądź kosztów uzyskania przychodu (ujemne różnice kursowe) prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy są różnicami kursowymi wynikającymi z przeprowadzonej transakcji (skutkującej powstaniem przychodu, bądź kosztu uzyskania przychodu), czy też są różnicami od własnych środków pieniężnych.

Jednakże jak wynika z art. 6 ust. 1c ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatników opodatkowujących przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązują szczególne zasady uwzględniania różnic kursowych w rachunku podatkowym.

Z uwagi na fakt, że ww. podatnicy, ustalając swoje zobowiązanie podatkowe, nie uwzględniają kosztów uzyskania przychodu, różnice kursowe powstałe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą rozliczają w rachunku podatkowym poprzez korektę wysokości przychodu. W przypadku, gdy dojdzie u nich do powstania dodatnich różnic kursowych, ich wartość zwiększa wysokość przychodu do opodatkowania. Natomiast ujemne różnice kursowe zmniejszają wartość tego przychodu. Przy czym, żaden przepis ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie ogranicza stosowania art. 24c ustawy o podatku dochodowym, w zakresie rozliczania przez podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych różnic kursowych wyłącznie do różnic kursowych powstałych od przeprowadzanych transakcji gospodarczych, bądź wyłącznie do różnic skutkujących powstaniem przychodu podatkowego. W takim bowiem przypadku nieuzasadnionym byłoby ustalanie przez podatników tego podatku ujemnych różnic kursowych (które w rozumieniu art. 24c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszty uzyskania przychodu), co byłoby sprzeczne z literalnym brzmieniem cyt. art. 6 ust. 1c ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepis ten nakazuje jedynie odpowiednie stosowanie przepisu art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W odniesieniu do podatników opodatkowujących przychody z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, odpowiednie stosowanie tego przepisu oznacza, że ustalając podstawę opodatkowania ww. podatnicy nie uwzględniają różnic kursowych powstałych wyłącznie w związku z poniesieniem kosztu uzyskania przychodu, tj. różnic kursowych od przeprowadzanych transakcji gospodarczych, związanych z regulacją zobowiązań, powodujących powstanie kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skutków finansowych tych transakcji podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie uwzględniają bowiem w rachunku podatkowym. Żaden natomiast przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zwalnia ww. podatników z obowiązku ustalania oraz uwzględniania przy ustalaniu podstawy opodatkowania różnic kursowych od środków własnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach zawartej umowy komisowej jako Komisant dokonuje Pani dystrybucji udostępnionych Pani towarów. Zgodnie z umową komisową za dokonaną sprzedaż przysługuje Pani prowizja w wysokości różnicy pomiędzy uzyskaną ceną sprzedaży, a ceną wyznaczoną przez Komitenta. Rozliczenia pomiędzy Panią, a Komitentem dokonywane są w dolarach amerykańskich (USD). Z ostatecznym odbiorcą towaru rozlicza się Pani w złotych polskich (PLN). W związku z powyższym powstają różnice kursowe z tytułu Pani rozliczeń z Komitentem oraz od środków własnych na dewizowym rachunku bankowym. Komitent na podstawie indywidualnych zamówień Komisanta ustala na wystawionej fakturze cenę produktów w dolarach amerykańskich. Komisantowi przysługuje prowizja liczona jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży uzyskaną przez Komisanta, a ceną produktu. Sprzedaż towarów przyjętych w komis dokumentowana jest przez Komisanta (Panią) fakturą VAT wystawioną w złotych polskich. Zapłata pomniejszona o prowizję Komisanta następuje po wystawieniu faktury przez Komisanta na rzecz ostatecznego odbiorcy, w terminie od kilku do kilkudziesięciu dni od daty wystawienia tej faktury. Płatności Komisanta na rzecz Komitenta dokonywane są za pośrednictwem Pani konta walutowego prowadzonego w (USD). Wartość faktury wystawionej w (USD) przeliczana jest wg średniego kursu (USD) z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Wartość płatności na rzecz Komitenta za fakturę przeliczana jest wg średniego kursu (USD) na dzień poprzedzający dokonanie zapłaty. Na przedstawionych powyżej transakcjach powstają różnice kursowe dodatnie lub ujemne. Na operacjach dokonywanych na rachunku dewizowym powstają zarówno różnice dodatnie, jak i ujemne. Wyliczane są one jako różnica pomiędzy wartością wynikającą z przeliczenia według faktycznego kursu nabytych (USD) w dniu ich wpływu na rachunek, a wartością opłacanej faktury wystawionej przez Komitenta z ustaloną ceną produktu (faktura wystawiona w USD nie uwzględnia wartości prowizji Komisanta), przeliczonej wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty faktury. W zależności od tego, czy różnica stanowi wartość dodatnią czy ujemną, powstają odpowiednio różnice dodatnie lub ujemne.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że dodatnie i ujemne różnice kursowe powstałe z tytułu rozrachunków z Komitentem oraz od środków na dewizowym rachunku bankowym, powinny być uwzględnione przy określeniu podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jako przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie pomniejsza Pani uzyskanych przychodów o poniesione koszty uzyskania przychodu. W przypadku powstania dodatnich różnic kursowych, ich wartość powiększy wysokość Pani przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast ujemne różnice kursowe będą pomniejszać wartość tego przychodu.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl