0113-KDIPT2-1.4011.134.2022.3.MAP - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - pobieranie opłat za wyjazdy wyciągami narciarskimi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 czerwca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-1.4011.134.2022.3.MAP Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - pobieranie opłat za wyjazdy wyciągami narciarskimi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 7 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 7 kwietnia 2022 r. (wpływ 8 kwietnia 2022 r.) i pismem z 26 kwietnia 2022 r. (wpływ 5 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność polegającą na pobieraniu opłat za wyjazdy wyciągami narciarskimi orczykowymi (ośrodek narciarski) oraz wypożyczaniu nart, butów narciarskich, kasków, kijków, desek i butów snowboardowych. Działalność ta jest sklasyfikowana w PKWiU jako 49.39.20.0 (transport pasażerski, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi) oraz 77.21 (wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego). W 2021 r. opodatkowana Pani była podatkiem liniowym. W 2022 r. wybrała Pani opodatkowanie w formie ryczałtu.

W piśmie z 7 kwietnia 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że do wykonywanej przez Panią działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie. W odniesieniu do Pani zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie uzyskuje Pani przychody ze świadczenia usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKWiU dział 93). Prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na innych zasadach i zajmuję się zupełnie czymś innym. W przypadku podmiotu występującego o interpretację inne dochody to jedynie odsetki na rachunkach bankowych. Wskazana we wniosku działalność jest prowadzona przez Panią w formie spółki cywilnej. Spółka cywilna.

W piśmie z 26 kwietnia 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani również, że prowadzi także jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą... w zakresie produkcji figur z gąbki dla przedszkoli narciarskich i kształtek z gąbki dla weterynarii - działalność ta nie stanowi jednak przedmiotu wniosku. Powyższa działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych według stawki 19% - podatek liniowy. W związku z ww. działalnością prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów. Działalność niestanowiącą przedmiotu wniosku prowadzi Pani od 1 marca 2002 r. Działalność stanowiącą przedmiot wniosku prowadzona przez Panią w formie Spółki cywilnej, sklasyfikowaną wg PKWiU jako 49.39.20.0 i 77.21, prowadzi Pani od 8 sierpnia 2006 r. tj. od daty kiedy powstała spółka. Spółka cywilna.

Pytanie

Czy działalność polegająca na pobieraniu opłat za wyjazdy wyciągami narciarskimi orczykowymi (ośrodek narciarski), sklasyfikowana w PKWiU jako 49.39.20.0 (transport pasażerski, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi) oraz działalność polegająca na wypożyczaniu nart, butów narciarskich, kasków, kijków, desek i butów snowboardowych sklasyfikowana w PKWiU jako 77.21 (wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego) może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że działalność polegająca na pobieraniu opłat za wyjazdy wyciągami narciarskimi orczykowymi (ośrodek narciarski) sklasyfikowana w PKWiU jako 49.39.20.0 (transport pasażerski, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi niebędącymi częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji) oraz działalność polegająca na wypożyczaniu nart, butów narciarskich, kasków, kijków, desek i butów snowboardowych sklasyfikowana w PKWiU jako 77.21 (wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego) może być opodatkowana podatkiem ryczałtowym od dochodów ewidencjonowanych w stawce 8,5%, zgodnie z art. 12 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dział 93 opodatkowany stawką 15% nie obejmuje wspomnianych wyżej rodzajów działalności. W ww. ustawie - w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. z wskazano, że stawka podatku wynosi 15% z usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKWiU dział 93).

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 oraz wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) - wersja z 25 marca 2019 r.: Dział 93.11.10.0 (usługi związane z działalnością obiektów sportowych) obejmuje: usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, takich jak: stadiony i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry w kręgle, korty tenisowe, ujeżdżalnie, itp., usługi związane z działalnością torów wyścigowych dla samochodów, psów i koni, usługi związane z organizowaniem i przeprowadzaniem imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych. Grupowanie to nie obejmuje: usług związanych z działalnością wyciągów narciarskich, sklasyfikowanych w 49.39.20.0, usług zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczonych na zlecenie, sklasyfikowanych w 68.32.13.0, wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego, sklasyfikowanych w 77.21.

Dział 93.29.19.0 (pozostałe usługi związane z rekreacją, gdzie indziej niesklasyfikowane) obejmuje także: usługi związane z działalnością i udostępnianiem sal balowych, sal tanecznych i pozostałych obiektów rekreacyjnych, obsługę stoków narciarskich, usługi związane z transportem rekreacyjnym, np. usługi przystani jachtowych. Grupowanie to nie obejmuje: transportu pasażerskiego kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi oraz wyciągami narciarskimi, sklasyfikowanego w 49.39.20.0, serwowania napojów przez dyskoteki, sklasyfikowanego w 56.30.10.0, usług związanych z działalnością obiektów sportowych, sklasyfikowanych w 93.11.10.0.

Dział 39.29.19.0 (pozostałe usługi związane z rekreacją, gdzie indziej niesklasyfikowane) obejmuje obsługę stoków narciarskich.

Zaznaczyła Pani, że rozumie, że chodzi o firmy, czy osoby fizyczne, które obsługiwałyby Spółkę cywilną jako ośrodek narciarski - świadcząc usługi obsługi wyciągów, ratrakowania tras, itp.

W uzupełnieniu wniosku z 26 kwietnia 2022 r. doprecyzowała Pani, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą jednoosobowo pod nazwą... (opodatkowana podatkiem liniowym), która nie stanowi przedmiotu wniosku oraz jako wspólnik spółki. Spółka cywilna będącą przedmiotem wniosku.

Pani zdaniem, działalność w formie Spółki cywilnej sklasyfikowana jako PKWIU 49.39.20.0 i 77.21 może być opodatkowana w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych stawką w wysokości 8,5%, zgodnie stawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.):

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast funkcjonowanie spółek cywilnych oparte jest o przepisy art. 860-875 ustawy - z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.).

W myśl art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Artykuł 9a ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.):

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Stosownie do art. 6 ust. 5 cytowanej ustawy:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)

odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)

z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawarto wyłączenia opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak - jak Pani wskazała - w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 powyższej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.

Zatem, w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

* w formie spółki cywilnej - zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

* samodzielnie - podatkiem liniowym,

pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją - art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. z,

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 - art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a.

W myśl art. 12 ust. 5 ww. ustawy:

Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Wskazać należy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676) oraz Wyjaśnieniami do PKWiU 2015 - wersja z 25 marca 2019 r., symbol PKWiU 49.39.20.0 - Transport pasażerski, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi - obejmuje: przewozy pasażerów kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi, wyciągami narciarskimi, wyciągami orczykowymi itp. w przypadku, gdy nie jest on częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji.

Grupowanie to nie obejmuje: przewozów pasażerów kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi itp., gdy jest on częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji, sklasyfikowanego w 49.31.21.0.

Natomiast symbol PKWiU 77.21.10.0 - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego - obejmuje wypożyczanie i dzierżawę:

* rowerów, nart, łyżew,

* szybowców, lotni,

* desek surfingowych, nart wodnych i innego sprzętu do uprawiania sportów wodnych,

* kajaków, żaglówek i łodzi wycieczkowych,

* leżaków i parasoli, kijów do golfa, rakiet tenisowych i innego sprzętu do uprawiania gier na boisku,

* siodeł dla koni,

* sprzętu kempingowego,

* pozostałego sprzętu rekreacyjnego i sportowego, gdzie indziej niesklasyfikowanego.

Grupowanie to nie obejmuje:

* wypożyczania kaset wideo i płyt CD, DVD, itp., sklasyfikowanego w 77.22.10.0,

* wypożyczania i dzierżawy pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego, sklasyfikowanych w 77.29.1,

* wypożyczania sprzętu rekreacyjnego, jako integralnej części obiektów rekreacyjnych, sklasyfikowanego w 93.29.1.

Natomiast usługi związane z działalnością obiektów sportowych, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 i obejmują:

* usługi związane z działalnością obiektów sportowych na otwartym powietrzu lub halowych obiektów sportowych, takich jak: stadiony i areny sportowe, lodowiska, baseny, boiska sportowe, pola golfowe, tory do gry w kręgle, korty tenisowe, ujeżdżalnie, itp.,

* usługi związane z działalnością torów wyścigowych dla samochodów, psów i koni,

* usługi związane z organizowaniem i przeprowadzaniem imprez sportowych dla sportowców zawodowych lub amatorów z wykorzystaniem własnych, otwartych lub zamkniętych obiektów sportowych.

Grupowanie to nie obejmuje:

* usług związanych z działalnością wyciągów narciarskich, sklasyfikowanych w 49.39.20.0,

* usług zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi świadczonych na zlecenie, sklasyfikowanych w 68.32.13.0,

* wypożyczania i dzierżawy sprzętu rekreacyjnego i sportowego, sklasyfikowanych w 77.21.

Pozostałe usługi związane z rekreacją, gdzie indziej niesklasyfikowane, sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 93.29.19.0 i obejmują:

* usługi związane z działalnością i udostępnianiem sal balowych, sal tanecznych i pozostałych obiektów rekreacyjnych,

* obsługę stoków narciarskich, usługi związane z transportem rekreacyjnym, np. usługi przystani jachtowych.

Grupowanie to nie obejmuje:

* transportu pasażerskiego kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi oraz wyciągami narciarskimi, sklasyfikowanego w 49.39.20.0,

* serwowania napojów przez dyskoteki, sklasyfikowanego w 56.30.10.0, usług związanych z działalnością obiektów sportowych, sklasyfikowanych w 93.11.10.0.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie "działalność usługowa" oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r., poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pani indywidualną działalność gospodarczą, z której opłaca podatek dochodowy w formie podatku liniowego. Natomiast, przedmiot wniosku stanowi działalność prowadzona przez Panią w formie Spółki cywilnej, sklasyfikowana wg PKWiU jako 49.39.20.0 - transport pasażerski kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi i 77.21- wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego. Złożyła Pani Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów uzyskiwanych w formie Spółki cywilnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie. Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzona działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zr12yczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją (PKWiU dział 93).

Dodać należy, że opodatkowanie przychodów uzyskanych ze spółki cywilnej w formie zryczałtowanego podatku dochodowego jest możliwe wtedy, gdy wszyscy wspólnicy wybiorą tę formę opodatkowania. Wynika to bezpośrednio z art. 9 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki, wszyscy wspólnicy mają obowiązek złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis sprawy, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 49.39.20.0 oraz 77.21 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem zachowania wszelkich ustawowych warunków do opodatkowania w tej formie. Zaznaczyć przy tym należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pani przychodów ze świadczenia innych usług (w szczególności usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją PKWiU dział 93) wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. z) ww. ustawy, do których to usług przypisana jest wyższa stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej pytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Panią we wniosku grupowania PKWiU oraz przedstawionego opisu sprawy.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Zaznacza się, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie Pani indywidualnej sprawy, nie wywiera skutków prawnych dla pozostałych wspólników Spółki cywilnej.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl