0113-KDIPT1-1.4012.650.2017.1.MW - Uznanie monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera PC za towar opodatkowany 0% stawką VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT1-1.4012.650.2017.1.MW Uznanie monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera PC za towar opodatkowany 0% stawką VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2017 r. (data wpływu 26 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* uznania monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera PC za towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy, którego dostawa (po spełnieniu dodatkowych warunków) podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%

* uznania monitorów interaktywnych z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS za towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy, którego dostawa (po spełnieniu dodatkowych warunków) podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* uznania monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera PC za towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy, którego dostawa (po spełnieniu dodatkowych warunków) podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%

* uznania monitorów interaktywnych z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS za towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy, którego dostawa (po spełnieniu dodatkowych warunków) podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży monitorów interaktywnych dla placówek oświatowych. Przed dostawą Spółka posiada zamówienie złożone przez placówkę oświatową potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę. Spółka w swojej ofercie posiada monitory interaktywne z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS oraz w wersji bez takiego komputera.

Monitor interaktywny jest połączeniem profesjonalnego monitora z tablicą interaktywną. Po podłączeniu do komputera może działać jak tradycyjny monitor oraz jako duży panel dotykowy obsługujący wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze. Wyposażony jest w moduł pozycjonowania w poczerwieni, co oprócz standardowej obsługi komputera za pomocą klawiatury i myszki umożliwia obsługę palcem lub pisakiem za pośrednictwem ekranu monitora. W odróżnieniu od tradycyjnych monitorów jego przekątna jest większa. Monitor ze względu na gabaryty, wymaga trwałego zamontowania na ścianie. Podstawową funkcją monitora jest wyświetlanie informacji.

Monitor interaktywny z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS jest połączeniem profesjonalnego monitora z tablicą interaktywną z dodatkowo wbudowanym na stałe komputerem. Posiada opisane wyżej funkcje monitora interaktywnego, ale jest sprzętem komputerowym działającym samodzielnie. Wchodzący w skład monitora interaktywnego komputer posiada płytę główną, procesor, pamięć RAM, dysk twardy, kartę graficzną i sieciową, porty wejścia-wyjścia, system operacyjny oraz pozostałe niezbędne podzespoły. Urządzenie jest gotowe do pracy po podłączeniu do zasilania i nie wymaga podłączania dodatkowych urządzeń. Wymaga trwałego zamontowania. Monitor interaktywny z OPS-em stanowi nierozerwalną całość.

Spółka zwróciła się do Głównego Urzędu Statystycznego o sklasyfikowanie monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera, jak i z wbudowanym komputerem, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Główny Urząd Statystyczny w dniu 10 sierpnia 2017 r., zarówno monitor interaktywny z wbudowanym na stałe komputerem, jak i monitor interaktywny bez wbudowanego komputera, zaklasyfikował do grupy PKWiU 26.20.1 Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, przy zachowaniu wymogów określonych w ust. 13-15 tegoż artykułu, dostawa monitorów interaktywnych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług w wysokości 0%, gdy spełnione są warunki:

* monitory interaktywne zarówno bez komputera, jak i z komputerem zostaną uznane za towary objęte zakresem przedmiotowym załącznika nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT),

* dostawa będzie dokonana do placówki oświatowej, o której mowa w art. 43 ust. 9 ww. ustawy

* złożone przez placówkę zamówienie będzie potwierdzone przez organ ją nadzorujący

* kopia zamówienia będzie przekazana do urzędu skarbowego Spółki, właściwego w zakresie podatku VAT.

Spółka dla takich dostaw stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy monitory interaktywne bez wbudowanego komputera PC, stanowią towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT i w konsekwencji przy ich dostawie Spółka po spełnieniu dodatkowych warunków (dostawa na rzecz placówki oświatowej, potwierdzone zamówienie przez organ ja nadzorujący, kopia zamówienia przekazana do urzędu) prawidłowo stosuje stawkę 0% ?

2. Czy monitory interaktywne z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS, stanowią towar wymieniony w załączniku nr 8 ustawy o VAT i wobec czego Spółka przy ich dostawie po spełnieniu dodatkowych warunków (dostawa na rzecz placówki oświatowej, potwierdzone zamówienie przez organ ja nadzorujący, kopia zamówienia przekazana do urzędu) prawidłowo stosuje stawkę 0%?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego

a.

dla placówek oświatowych

b.

dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

- przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15 ustawy VAT.

Opodatkowaniu stawką podatku 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 ustawy VAT, tj.

a. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

b. Drukarki

c. Skanery

d. Urządzenia komputerowe do pism Braillea (dla osób niewidomych i niedowidzących)

e. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

Zgodnie z art. 83 ust. 14 ustawy VAT, dokonujący dostawy, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT, stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem, że posiada stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową. Kopię zamówienia dokonujący dostawy powinien przekazać do właściwego urzędu skarbowego.

Spółka dokonuje dostaw monitorów interaktywnych na rzecz placówek oświatowych, o których mowa w art. 43 ust. 9 ustawy o VAT, na podstawie zamówień złożonych przez te placówki oświatowe, potwierdzonych przez ich organy nadzorujące (kopie zamówień są przekazywane do urzędu skarbowego). Podstawą do zastosowania stawki podatku 0% jest zaliczenie monitorów interaktywnych do towarów określonych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT. Stawka podatku 0% znajduje zastosowanie zarówno przy dostawie zestawów komputerów stacjonarnych - na zestaw składa się jednostka centralna komputera, urządzenie wejścia (klawiatura) i urządzenia wyjścia (monitor), jak i również przy odrębnej sprzedaży jednostek centralnych komputerów oraz monitorów. Monitor jest urządzeniem wyjścia, poprzez które komputer komunikuje się z użytkownikiem. Monitor wyświetla informacje o programach zainstalowanych na komputerze oraz wyniki ich działania. Sposób podłączenia monitora z komputerem może być różny, niezmienna pozostaje podstawowa funkcja, jaką jest wyświetlanie informacji zawartych na komputerze. Monitor interaktywny jest urządzeniem, które pełni powyższe funkcje. Tym, co go odróżnia od tradycyjnego monitora, to jedynie dodatkowa funkcjonalność, w szczególności możliwość dotykowej obsługi komputera bez potrzeby korzystania z klawiatury oraz myszki komputerowej.

Monitor interaktywny z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS stanowi zestaw komputerowy, który jest wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji sprzętu i zestawu komputerowego objętego stawką podatku 0%. Monitor z wbudowanym komputerem stanowi zestaw, bowiem jest kompletnym funkcjonalnie komputerem posiadającym jednostkę centralną, urządzenia wejścia i wyjścia oraz oprogramowanie operacyjne. Jest przystosowany do używania w stałym miejscu.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, monitory interaktywne zarówno z wbudowanym komputerem PC, jak i bez wbudowanego komputera PC, stanowią towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT i w konsekwencji, przy dostawie takich monitorów, po spełnieniu dodatkowych warunków wynikających z art. 83 ust. 1 pkt 26, Spółka jest uprawniona do stosowania stawki podatki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy - przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku - w myśl art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:

a.

dla placówek oświatowych,

b.

dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

- przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy - opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy.

W załączniku nr 8 do ustawy, stanowiącym wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, wymienione zostały:

1. Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych;

2. Drukarki;

3. Skanery;

4. Urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących);

5. Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

W myśl art. 83 ust. 14 ustawy - dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem:

1.

posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a;

2.

posiadania kopii umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit.b.

Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy).

W tym miejscu zaznaczyć należy, że przez placówki oświatowe, o których mowa w ust. 1 pkt 13 oraz w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy).

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży monitorów interaktywnych dla placówek oświatowych, o których mowa w art. 43 ust. 9 ww. ustawy. Przed dostawą Spółka posiada zamówienie złożone przez placówkę oświatową potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę, kopie zamówień są przekazywane do urzędu skarbowego. Spółka w swojej ofercie posiada monitory interaktywne z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS oraz w wersji bez takiego komputera. Monitor interaktywny jest połączeniem profesjonalnego monitora z tablicą interaktywną. Po podłączeniu do komputera może działać jak tradycyjny monitor oraz jako duży panel dotykowy obsługujący wszystkie aplikacje zainstalowane na komputerze. Wyposażony jest w moduł pozycjonowania w poczerwieni, co oprócz standardowej obsługi komputera za pomocą klawiatury i myszki umożliwia obsługę palcem lub pisakiem za pośrednictwem ekranu monitora. Podstawową funkcją monitora jest wyświetlanie informacji. Monitor interaktywny z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS jest połączeniem profesjonalnego monitora z tablicą interaktywną z dodatkowo wbudowanym na stałe komputerem. Posiada opisane wyżej funkcje monitora interaktywnego, ale jest sprzętem komputerowym działającym samodzielnie. Wchodzący w skład monitora interaktywnego komputer posiada płytę główną, procesor, pamięć RAM, dysk twardy, kartę graficzną i sieciową, porty wejścia-wyjścia, system operacyjny oraz pozostałe niezbędne podzespoły. Urządzenie jest gotowe do pracy po podłączeniu do zasilania i nie wymaga podłączania dodatkowych urządzeń. Wymaga trwałego zamontowania. Monitor interaktywny z OPS-em stanowi nierozerwalną całość. Główny Urząd Statystyczny zarówno monitor interaktywny z wbudowanym na stałe komputerem, jak i monitor interaktywny bez wbudowanego komputera, zaklasyfikował do grupy PKWiU 26.20.1 Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych.

Podstawą do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% w przypadku dostaw sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych jest przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w powołanym załączniku nr 8 do ustawy. Katalog towarów, co do których ma zastosowanie przepis art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki, ponieważ wymieniono w nim grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków, ani interpretacji rozszerzających.

Z powyższego wynika, że nie każdy sprzęt komputerowy opodatkowany 0% stawką podatku, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy.

Dokonując zatem analizy przedstawionego stanu faktycznego w kontekście powołanych przepisów mających zastosowanie w sprawie, zdaniem tutejszego organu:

* monitor interaktywny, bez wbudowanego komputera PC, stanowi towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy (pkt 1) - przedmiotowy towar należy zaliczyć do grupy monitorów,

* monitor interaktywny z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS posiadający płytę główną, procesor, pamięć RAM, dysk twardy, kartę graficzną i sieciową, porty wejścia-wyjścia, system operacyjny oraz pozostałe niezbędne podzespoły, stanowi towar wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy (pkt 1) - przedmiotowy towar jest samodzielnie działającym zestawem komputerowym.

Ponadto, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, warunkiem zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych jest posiadanie przez dostawcę stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami (art. 83 ust. 14 ustawy). Dostawca zobowiązany jest także przekazać kopię ww. dokumentu do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15 ustawy).

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca spełni wszystkie warunki, o których mowa w art. 83 ust. 13-15, tj. dostawa jest dokonywana na rzecz placówki oświatowej, Wnioskodawca posiada stosowne zamówienie potwierdzone przez organ ją nadzorujący, kopia zamówienia jest przekazana do urzędu, przy dostawie monitorów będących przedmiotem wniosku Wnioskodawca ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%

Podsumowując, w przedmiotowej sprawie po spełnieniu dodatkowych warunków (dostawa na rzecz placówki oświatowej, potwierdzone zamówienie przez organ ja nadzorujący, kopia zamówienia przekazana do urzędu), Wnioskodawca ma prawo, do opodatkowania dostawy:

1.

monitorów interaktywnych bez wbudowanego komputera PC,

2.

monitorów interaktywnych z wbudowanym komputerem PC w standardzie OPS,

stawką 0%, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl