0113-KDIPT1-1.4012.133.2022.2.MSU - Zwolnienie z podatku VAT dostawy lokali mieszkalnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT1-1.4012.133.2022.2.MSU Zwolnienie z podatku VAT dostawy lokali mieszkalnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że stanowisko Pana w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT dostawy lokali mieszkalnych.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 12 kwietnia 2022 r. (data wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Od 5 lutego 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami (PKD 68.10.Z). Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT.

Mieszkania będą kupowane na rynku wtórnym od osób fizycznych bez podatku VAT. W mieszkaniach będą przeprowadzane drobne remonty, polegające m.in. na malowaniu ścian czy wymianie sanitariatów. Wydatki na ulepszenie lokalu mieszkalnego nie przekroczą 30% wartości początkowej zakupionego mieszkania. Nie będzie Pan odliczał podatku VAT od czynności związanych z zakupem materiałów i pracami remontowymi. W dalszej kolejności mieszkania będą sprzedawane. Przedmiotowe lokale mieszkalne będą w Pana firmie towarem handlowym.

Mieszkania będą kupowane na rynku wtórnym:

1.

od osób, które były ich właścicielami od co najmniej 2 lat. Osoby te nabyły swoje mieszkania od spółdzielni, bądź od innych osób fizycznych,

2.

od osób, które były pierwotnie współwłaścicielami nieruchomości, a następnie dokonały zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności każdego lokalu, po czym sprzedały przedmiotowe mieszkania w tym samym roku,

3.

od osób, które przekształciły lokal mieszkalny ze spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność i sprzedały go w tym samym roku,

4.

od spadkobierców, którzy odziedziczyli lokal mieszkalny i w tym samym roku dokonali jego sprzedaży (spadkodawcy byli właścicielami tego lokalu dłużej niż 2 lata i nie dokonywali jego ulepszeń),

5.

od osób, które były ich właścicielami przez okres krótszy niż 2 lata, a okres od pierwszego zasiedlenia do nabycia przez Wnioskodawcę lokalu mieszkalnego był dłuższy niż 2 lata. Osoby te nabyły swoje mieszkania od spółdzielni, bądź od innych osób fizycznych, również w drodze darowizny czy dziedziczenia. Osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej.

Zakupione przez Pana lokale będą sprzedawane od razu lub w ciągu kilku miesięcy od ich zakupu. W związku z powyższym, zwraca się Pan do Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z następującymi pytaniami.

W uzupełnieniu wniosku na pytania Organu:

1. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem (pierwszym zajęciem do używania przez pierwszego właściciela) lokali mieszkalnych opisanych w pkt 2 opisu sprawy a ich dostawą dokonywaną przez Pana upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

2. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem (pierwszym zajęciem do używania przez pierwszego właściciela) lokali mieszkalnych opisanych w pkt 3 opisu sprawy a ich dostawą dokonywaną przez Pana upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

3. Czy z tytułu nabycia lokali mieszkalnych objętych zakresem wniosku, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

4. Czy zakupione lokale będą wykorzystywane przez Pana wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystuje Pan lokale, wykonywał/wykonuje Pan - należy podać podstawę prawną zwolnienia?

wskazał Pan:

Ad. 1

Tak, upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Ad. 2

Tak, upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Ad. 3

Nie.

Ad. 4

Lokale będą wykorzystywane wyłącznie w celu ich wyremontowania i dalszego odsprzedania z zyskiem. Nie będą wykorzystywane do żadnej innej działalności gospodarczej.

Pytania

Czy będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT dostawa lokalu mieszkalnego:

1.

zakupionego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była pierwotnie współwłaścicielem lokalu, a następnie dokonała zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności każdego lokalu, jeśli zakup od tej osoby nastąpił w ciągu roku od ustanowienia odrębnej własności?

2.

zakupionego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która przekształciła lokal mieszkalny ze spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność i w ciągu roku dokonała jego sprzedaży?

3.

zakupionego od spadkobiercy, który odziedziczył lokal i sprzedał go w tym samym roku? (spadkodawcy byli właścicielami tego lokalu dłużej niż 2 lata i nie dokonywali jego ulepszeń powyżej 30% jego wartości pierwotnej).

4.

zakupionego od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była właścicielem lokalu mieszkalnego od co najmniej 2 lat?

5.

zakupionego od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była właścicielem lokalu mieszkalnego przez okres krótszy niż 2 lata, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą przez Pana lokalu mieszkalnego upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Pana stanowisko w sprawie

We wskazanych powyżej sytuacjach, będzie dochodziło do zwolnienia z podatku VAT, gdyż:

Ad. 1

Sprzedaż lokalu mieszkalnego zakupionego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była pierwotnie współwłaścicielem lokalu, a następnie dokonała zniesienia współwłasności, poprzez ustanowienie odrębnej własności lokalu, po czym sprzedała go w tym samym roku - będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

- dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

- lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pierwsze zasiedlenie oznacza oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

- wybudowaniu lub

- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości.

Pana zdaniem, w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do czynności pierwszego zasiedlenia. Osoba, od której kupi Pan lokal mieszkalny jest jego właścicielem od co najmniej 2 lat i w tym czasie nie dokonała ulepszenia lokalu na kwotę przewyższającą 30% wartości początkowej nieruchomości. W Pana ocenie, sam fakt zniesienia współwłasności, poprzez ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie rodzi skutków pierwszego zasiedlenia.

Ad. 2

Dostawa lokalu mieszkalnego kupionego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która dokonała przekształcenia lokalu ze spółdzielczego własnościowego prawa w odrębną własność, a następnie sprzedała go w tym samym roku - będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, również w tym przypadku, Pana zdaniem, nie dojdzie do pierwszego zasiedlenia, gdyż osoba, od której kupi Pan lokal mieszkalny była jego właścicielem dłużej niż 2 lata.

Ad. 3

Dostawa lokalu mieszkalnego zakupionego od spadkobiercy w tym samym roku, w którym nastąpiło spadkobranie, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ sama czynność dziedziczenia nie rodzi skutków pierwszego zasiedlenia. Dodatkowym argumentem jest fakt, że spadkodawca pozostawał właścicielem tego lokalu mieszkalnego dłużej niż 2 lata. Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa dokonana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, bądź pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata, w opisywanym zdarzeniu przyszłym nie nastąpi więc, Pana zdaniem, pierwsze zasiedlenie.

Ad. 4

Dostawa lokalu mieszkalnego, zakupionego od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była właścicielem lokalu mieszkalnego od co najmniej 2 lat, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa dokonana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, bądź pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ad. 5

Dostawa lokalu mieszkalnego zakupionego od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, która była właścicielem lokalu mieszkalnego przez okres krótszy niż 2 lata, jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą przez Pana lokalu mieszkalnego, upłynął okres dłuższy niż 2 lata, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy dostawa dokonana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, bądź pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą":

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określaną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepis art. 5 ust. 1 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zostanie dokonana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami (PKD 68.10.Z). Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Mieszkania będą kupowane na rynku wtórnym od osób fizycznych bez podatku VAT. W mieszkaniach będą przeprowadzane drobne remonty, polegające m.in. na malowaniu ścian czy wymianie sanitariatów. Wydatki na ulepszenie lokalu mieszkalnego nie przekroczą 30% wartości początkowej zakupionego mieszkania. W dalszej kolejności mieszkania będą sprzedawane. Przedmiotowe lokale mieszkalne będą w Pana firmie towarem handlowym. Zakupione przez Pana lokale będą sprzedawane od razu lub w ciągu kilku miesięcy od ich zakupu.

Zatem, w ramach dokonywania czynności odsprzedaży lokali wystąpi Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Dostawa lokali stanowi dostawę towarów zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych towarów i czynności stawkami preferencyjnymi oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, za wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Według art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części lub rozpoczęcie ich użytkowania na potrzeby własne po ich:

- wybudowaniu lub

- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej - bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

Zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków lub budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Termin "ulepszenia" zawarty w ustawie o podatku od towarów i usług, odwołuje się do przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm.):

Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Powyższy przepis wskazuje, że na gruncie prawa podatkowego "ulepszenie" jest pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi. Pod pojęciem tym należy rozumieć takie czynności, jak przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja środka trwałego, które podnoszą jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych.

Zatem nieruchomości (np. lokale mieszkalne), które nie będą stanowić u podatnika środka trwałego, nie mogą ulec ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, ponieważ pojęcie ulepszenia, do którego odwołuje się ustawodawca w art. 2 pkt 14 ustawy, odsyłając do przepisów o podatku dochodowym, dotyczy ulepszenia środków trwałych.

W tym miejscu wskazać należy, że w przypadku nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustaw:

zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Bowiem stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle (art. 29a ust. 8 ustawy).

Ponadto, w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1)

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2)

złożą:

a)

przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów - zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1)

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2)

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części - w przypadku, o którym mowa w ust. 10 pkt 2 lit. a;

3)

adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca przewidział dla podatników, po spełnieniu określonych warunków, możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

W odniesieniu do Pana wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku z transakcją sprzedaży nabytych uprzednio lokali mieszkalnych od osób opisanych we wniosku w pkt 1-5, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania lokali mieszkalnych jest ustalenie, kiedy nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie i jaki okres upłynął od tego momentu.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że dostawa lokali mieszkalnych zakupionych przez Pana od osób fizycznych wymienionych w pkt 1-5, nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, pomiędzy pierwszym zasiedleniem - pierwszym zajęciem do używania, a dostawą przez Pana ww. lokali mieszkalnych upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Nadto nabyte lokale mieszkalne będą stanowiły towar handlowy, a ponoszone przez Pana nakłady na te lokale nie przekroczą one 30% wartości początkowej tych lokali.

W konsekwencji powyższego dla dostawy ww. lokali mieszkalnych, które zostaną nabyte przez Pana od osób fizycznych wymienionych w pkt 1-5, będą spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż planowana dostawa lokali nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą poszczególnych lokali minie okres dłuższy niż dwa lata.

W związku z zastosowaniem zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do dostawy ww. lokali mieszkalnych, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując, dostawa lokali mieszkalnych nabytych od osób fizycznych wymienionych w pkt 1-5, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W związku z tym, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl