0112-KDSL1-2.4011.48.2023.3.AP - Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi IT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDSL1-2.4011.48.2023.3.AP Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - usługi IT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

- prawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług sklasyfikowanych wg symbolu PKWiU w grupowaniu 70.22.30.0;

- nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług sklasyfikowanych wg symbolu PKWiU w grupowaniu 62.02.30.0.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismami z 20 marca 2023 r. (wpływ 24 marca 2023 r.) oraz z 30 marca 2023 r. (wpływ 4 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Działalność jest wykonywana przez jednoosobową działalność gospodarczą świadczącą usługi dla osób prawnych na podstawie umowy o świadczenie usług i innych umów o podobnym charakterze.

Przedmiot działalności obejmuje usługi szkoleniowe związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, pomoc techniczną w zakresie oprogramowania firm trzecich przez analizę systemów komputerowych Klienta, testowanie manualne oprogramowania firm trzecich, pośrednią konfiguruję posiadanego oprogramowania dokonując automatyzacji procesów wdrożeń systemów informatycznych oraz zarządzanie zespołem osób, którzy również wykonują te czynności.

Usługi są wykonywane w ramach następujących kodów PKD:

62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (działalność przeważająca),

62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem,

62.03.Z - Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych

W piśmie z 20 marca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1. Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Wniosek dotyczy lat 2022 i 2023.

2. Od kiedy prowadzi Pan działalność gospodarczą?

Odpowiedź: (...)

3. Czy oprócz wskazanej działalności gospodarczej uzyskuje Pan inne dochody podlegające opodatkowaniu? Jeśli tak, należy wskazać z jakich źródeł przychodów pochodzą.

Odpowiedź: Tak, uzyskuję przychód z najmu nieruchomości.

4. Czy prowadzi Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?

Odpowiedź: Tak. Prowadzę.

5. Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek, w odniesieniu do wykonywanej przez Pana działalności mają zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.)?

Odpowiedź: Nie mają.

6. Czy Pana przychód nie przekroczył w roku poprzedzającym rok podatkowy/lata podatkowe, którego/których dotyczy Pana wniosek, limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, tj. 2.000.000 euro?

Odpowiedź: Nie. Nie przekroczył.

7. Czy złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jeśli tak, to kiedy?

Odpowiedź: Nie złożył Pan.

8. Jak są sklasyfikowane - na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - faktycznie wykonywane przez Pana czynności, których dotyczy zadane przez Pana pytanie (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką - dla każdej z wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania).

Odpowiedź: Na podstawie interpretacji otrzymanej z GUS świadczone przez Pana usługi klasyfikowane są symbolem 62.02.30.0 oraz 70.22.

9. Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak.

10. Na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności?

We wniosku wskazał Pan, że: "Przedmiot działalności obejmuje usługi szkoleniowe związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, pomoc techniczną w zakresie oprogramowania firm trzecich przez analizę systemów komputerowych Klienta, testowanie manualne oprogramowania firm trzecich, pośrednią konfiguruję posiadanego oprogramowania dokonując automatyzacji procesów wdrożeń systemów informatycznych oraz zarządzanie zespołem osób, którzy również wykonują te czynności".

Prosimy więc o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana usługi, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem. Prosimy o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionej przez Pana usługi.

Odpowiedź:

A. Szkolenia - Szkoli Pan pracowników i klientów swojego usługodawcy w zakresie wykorzystania programu klasy (...). Szkolenia obejmują taką tematykę jak konfiguracja i poruszanie się po systemie.

B. Pomoc techniczna. Pomaga Pan klientom swojego usługodawcy rozwiązywać problemy napotykane podczas konfiguracji i działania ich systemów informatycznych, a w szczególności (...).

C. Testowanie manualne oprogramowania, jego konfiguracja i automatyzacja procesów. Weryfikacja poprawności konfiguracji i działania systemu (...) klienta na podstawie przygotowanej wcześniej specyfikacji. Wprowadza Pan również niezbędne poprawki i usprawnienia, dzięki którym końcowy użytkownik systemu będzie mógł pracować sprawniej i wydajniej. Na żadnym etapie prace te nie wymagają pisania oprogramowania. Chodzi o wykorzystanie narzędzi dostarczonych przez producenta oprogramowania i własnego doświadczenia.

D. Kierowanie zespołem ludzi. Odpowiada Pan za działanie zespołu wsparcia klienta swojego zleceniodawcy. W zakres Pana obowiązków wchodzi m.in.:

- przydzielanie zadań,

- rozliczanie z wykonania tychże zadań,

- wsparcie merytoryczne podległych pracowników,

- rozliczanie premii, udzielanie zgody na urlopy itp.

11. Czy którakolwiek z usług stanowiących przedmiot Pana wniosku jest w jakikolwiek sposób związana z oprogramowaniem? Jeśli tak, to która konkretnie czynność oraz w jakim zakresie jest związana z oprogramowaniem (na czym polega to powiązanie) - proszę szczegółowo opisać.

Odpowiedź: W pracy wykorzystuje Pan różnego rodzaju oprogramowanie jak np. (...). Nie tworzy Pan jednak oprogramowania, ani nie programuje komputerów. Korzysta Pan z gotowych narzędzi.

12. Czy świadczone przez Pana usługi są w jakikolwiek sposób związane z doradztwem w zakresie oprogramowania?

Odpowiedź: Doradza Pan czasem jak konfigurować rozwiązania informatyczne dostarczane przez inne firmy.

Z kolei, w piśmie z 30 marca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzował Pan opis sprawy przez: 1) przyporządkowanie każdej z wymienionych od A do D czynności (odpowiedź na pytanie nr 10 wezwania) odpowiednio do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU 62.02.30.0 oraz 70.22.

Odpowiedź: Usługi wymienione w punktach A, B i C podlegają wg GUS pod PKWiU 62.02.30.0.

Usługi wymienione w punkcie D to PKWiU 70.22.30.0.

2) wskazanie jak opodatkowana jest Pana działalność gospodarcza, w okresie którego dotyczy złożony wniosek, tj. w latach 2022 i 2023 (wg skali podatkowej, tzw. podatkiem "liniowym", ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w formie karty podatkowej) oraz jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych Pan prowadzi?

Odpowiedź: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dokumentacja prowadzona w formie Księgi Przychodów i Rozchodów.

3) kiedy osiągnął/osiągnie Pan pierwszy dochód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Styczeń 2022.

4) w odpowiedzi na pytanie nr 7 o treści: "Czy złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a jeśli tak, to kiedy?" wskazał Pan: "Nie złożyłem".

Wobec powyższego należy wskazać, czy (a jeśli tak, to kiedy?) złożył Pan zgłoszenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 9 ust. 1c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.).

Odpowiedź: Złożył Pan zgłoszenie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 5 stycznia 2022 r.

5) w odpowiedzi na pytanie nr 12 o treści: "Czy świadczone przez Pana usługi są w jakikolwiek sposób związane z doradztwem w zakresie oprogramowania?" wskazał Pan: "Doradzam czasem jak konfigurować rozwiązania informatyczne dostarczane przez inne firmy". Należy zauważyć, że nie jest to jednoznaczna odpowiedź na zadane jw. pytanie, w związku z powyższym należy ponownie wskazać czy wykonywane przez Pana usługi oznaczone symbolem PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego" - są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Odpowiedź: Świadczone przez Pana usługi są związane z doradztwem w zakresie konfiguracji oprogramowania, którego jednak nie jest Pan autorem.

6) w odpowiedzi na pytanie nr 8 o treści: "Jak są sklasyfikowane - na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - faktycznie wykonywane przez Pana czynności, których dotyczy zadane przez Pana pytanie (prosimy podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką - dla każdej z wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania), wskazał Pan: "Na podstawie interpretacji otrzymanej z GUS świadczone przeze mnie usługi klasyfikowane są symbolem 62.02.30.0 oraz 70.22". Podana przez Pana klasyfikacja PKWiU 70.22 nie jest klasyfikacją końcową. Przy zaliczeniu usługi do określonego PKWiU należy posługiwać się nazwami końcowymi z grupowania PKWiU.

W związku z powyższym proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką dla ww. usługi, dla której podał Pan niepełną klasyfikację PKWiU 70.22.

Odpowiedź: Usługi wymienione w punktach A, B i C podlegają wg GUS pod PKWiU 62.02.30.0. Usługi wymienione w punkcie D to PKWiU 70.22.30.0.

7) wskazanie, czy uzyskuje Pan przychody ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów?

Odpowiedź: Uzyskuje Pan przychody związane z doradztwem w zakresie zarządzania (PKWiU 70.22.30.0).

Pytanie

Czy na podstawie opisu stanu faktycznego przedmiot usług powinien być opodatkowany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką podatku wynoszącą 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, świadczenie usług przez jednoosobową działalność gospodarczą:

- szkolenia związane z konfiguracją i wdrożeniem systemów komputerowych typu (...) (w przypadku konfigurowanych systemów);

- pomoc techniczna w zakresie oprogramowania firm trzecich przez analizę systemów komputerowych klienta;

- testowanie manualne oprogramowania firm trzecich;

- świadczenie usług wsparcia technicznego w zakresie technologii informatycznych

mieści się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 "Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego".

Natomiast świadczenie usług przez jednoosobową działalność gospodarczą:

- zarządzanie zespołem osób, które świadczą usługi wsparcia technicznego w zakresie technologii informatycznych

mieści się w grupowaniu PKWiU 70.22 "Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi zarządzania".

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdził Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w odpowiedzi z (...) na wniosek o wydanie informacji w zakresie podstawowych standardów klasyfikacyjnych w przedmiocie nadania symbolu według klasyfikacji PKWiU w celu zastosowania odpowiedniej klasyfikacji dla jednoosobowej działalności gospodarczej świadczącej usługi dla osób prawnych na podstawie umowy o świadczenie usług i innych umów o podobnym charakterze.

Na podstawie klasyfikacji PKWiU, z uwzględnieniem interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2022 r. (sygn. (...)), zgodnie z przedstawionym we wniosku przedmiotem świadczonych usług, Wnioskodawca wyraża stanowisko, że w ramach wykonywanej działalności powinien rozliczać się na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką podatku wynoszącą 8,5%.

Działalność dotycząca:

- szkolenia związane z konfiguracją i wdrożeniem systemów komputerowych typu (...) (w przypadku konfigurowanych systemów);

- pomoc techniczna w zakresie oprogramowania firm trzecich przez analizę systemów komputerowych klienta bez usługi programowania;

- testowanie manualne oprogramowania firm trzecich;

- świadczenie usług wsparcia technicznego w zakresie technologii informatycznych

wymaga podstawy opodatkowania ryczałtem w wysokości 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

- prawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług sklasyfikowanych wg symbolu PKWiU w grupowaniu 70.22.30.0;

- nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania stawki ryczałtu w wysokości 8,5% dla usług sklasyfikowanych wg symbolu PKWiU w grupowaniu 62.02.30.0.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak - jak Pan oświadczył - w latach podatkowych których dotyczy wniosek, w odniesieniu do wykonywanych przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej "ustawą o CEIDG".

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Według art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Odnosząc się do wymienionych w tym przepisie usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) symbol ex, oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane są stawką 8,5%.

Pozostałe usługi, klasyfikowane według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 70 nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi takie jak:

- klasa 70.10 - usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych,

- kategoria 70.22.1 - usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).

Natomiast stawką 8,5% opodatkowane są pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 nie związane z "usługami firm centralnych (head offices)" a także "usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem", tj.:

- klasa 70.21 - usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,

- kategoria 70.22.2 - pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,

- kategoria 70.22.3 - pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem stawką 8,5% opodatkowane są także usługi mieszczące się w grupowaniu "Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" (kategoria 70.22.3, pozycja 70.22.30.0 PKWiU).

Zbiór usług klasyfikowanych w PKWiU jako 70.22.2 oraz 70.22.3 wyklucza się ze zbiorem usług znajdujących się w grupowaniu 70.22.1, tzn. że są to usługi innego rodzaju, których nie można traktować w żaden sposób łącznie, w tym w szczególności przy stosowaniu właściwej stawki ryczałtu.

Przedstawiając opis sprawy wskazał Pan na brak istnienia przesłanek wyłączających Pana z możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym. Ponadto wskazał Pan, że świadczone faktycznie przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 70.22.30.0. Dodatkowo wskazał Pan jakie czynności wykonuje w ramach tego PKWiU, tj.: kierowanie zespołem ludzi (odpowiedzialność za działanie zespołu wsparcia klienta swojego zleceniodawcy), a w zakres Pana obowiązków wchodzi m.in.:

- przydzielanie zadań,

- rozliczanie z wykonania tychże zadań,

- wsparcie merytoryczne podległych pracowników,

- rozliczanie premii, udzielanie zgody na urlopy itp.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że dla przychodów uzyskiwanych przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług kierowania zespołem ludzi, sklasyfikowanych przez Pana według symbolu PKWiU 70.22.30.0, stawka ryczałtu wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odnosząc się natomiast do wykonywanych przez Pana usług, dla których wskazał Pan grupowanie PKWiU 62.02.30.0 stwierdzić należy, że - wbrew Pana stanowisku - zastosowania nie znajdzie stawka ryczałtu w wysokości 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W opisie sprawy wskazał Pan, że świadczone przez Pana usługi są związane z doradztwem w zakresie konfiguracji oprogramowania, czyli że doradza Pan jak konfigurować rozwiązania informatyczne dostarczane przez inne firmy. W ramach usług sklasyfikowanych przez Pana wg symbolu PKWiU 62.02.30.0 wykonuje Pan następujące czynności:

A. Szkolenia - Szkoli Pan pracowników i klientów swojego usługodawcy w zakresie wykorzystania programu klasy (...). Szkolenia obejmują taką tematykę jak konfiguracja i poruszanie się po systemie.

B. Pomoc techniczna. Pomaga Pan klientom swojego usługodawcy rozwiązywać problemy napotykane podczas konfiguracji i działania ich systemów informatycznych, a w szczególności (...).

C. Testowanie manualne oprogramowania, jego konfiguracja i automatyzacja procesów. Weryfikacja poprawności konfiguracji i działania systemu (...) klienta na podstawie przygotowanej wcześniej specyfikacji. Wprowadza Pan również niezbędne poprawki i usprawnienia, dzięki którym końcowy użytkownik systemu będzie mógł pracować sprawniej i wydajniej. Na żadnym etapie prace te nie wymagają pisania oprogramowania. Chodzi o wykorzystanie narzędzi dostarczonych przez producenta oprogramowania i własnego doświadczenia.

W odniesieniu do świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani pośredniego związku z doradztwem w zakresie oprogramowania. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z doradztwem w zakresie programowania (doradztwem w zakresie tworzenia czy dodawania nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo "związany z" oznacza "dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś". Tym samym usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania to usługi, które dotyczą doradztwa w zakresie oprogramowania, przy czym sformułowanie "doradztwo w zakresie oprogramowania" ma tu znaczenie szersze niż "doradztwo w zakresie programowania".

Należy podkreślić, że grupowanie PKWiU 62.02, o którym mowa jest w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, obejmuje świadczone usługi, sklasyfikowane pod symbolem 62.02.30.0, a znajdujące się przy nim oznaczenie "ex" oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Zatem przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Za uznaniem tych usług za związane z doradztwem w zakresie oprogramowania wskazuje opis świadczonych przez Pana wymienionych czynności oraz wskazanie w uzupełnieniach wniosku, że świadczone przez Pana usługi są związane z doradztwem w zakresie konfiguracji oprogramowania, czyli że doradza Pan jak konfigurować rozwiązania informatyczne dostarczane przez inne firmy.

W świetle tak przedstawionego opisu czynności, które Pan wykonuje w ramach grupowania PKWiU 62.02.30.0, w mojej ocenie czynności te mieszczą się w pojęciu usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.02.30.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)

ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)

ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)

ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Reasumując - osiągane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.02.30.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki w wysokości 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast osiągane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 70.22.30.0 podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanej interpretacji, zauważam, że została wydana w indywidualnej sprawie innego podatnika i nie jest wiążąca w Pana sprawie.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

* Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl