0112-KDSL1-2.4011.155.2023.2.JN - Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.90.12.0

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 maja 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDSL1-2.4011.155.2023.2.JN Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usługi sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.90.12.0

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 27 kwietnia 2023 r. (wpływ 27 kwietnia 2023 r.) oraz z 27 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(...) (dalej: Wnioskodawca):

- jest obywatelem Polski,

- posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, przy czym zamierza wybrać opodatkowanie przychodów z tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza podejmować działania mające na celu zapewnienie jak najszerszego napływu studentów do uczelni wyższych, działających w Polsce na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Uczelnie). Wnioskodawca będzie prowadził aktywne działania naboru studentów, polegające na wyszukiwaniu studentów zarówno w Polsce, jak i za granicą i nakłonieniu tych osób do podjęcia studiów w Uczelniach, czyli będzie wykonywał czynności pośrednictwa w naborze kandydatów na studia.

Wnioskodawca będzie wykonywał ww. działania w ramach umów:

- zawartych bezpośrednio z Uczelniami,

- zawartych z innymi podmiotami gospodarczymi współpracującymi z Uczelniami (dalej: Firmy).

Wnioskodawca nie będzie podmiotem powiązanym (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) ani z Uczelniami, ani z Firmami.

Po wyszukaniu potencjalnych studentów Wnioskodawca przekazywać będzie wykazy tych osób:

- do poszczególnych Uczelni, o ile współpraca dokonywana będzie na podstawie umów zawartych z Uczelniami,

- do Firm, z którymi będzie miał zawarte umowy w przedmiotowym zakresie.

Następnie Uczelnie lub Firmy (w przypadku współpracy Wnioskodawcy z Firmami) porównają te wykazy z listą studentów, którzy faktycznie zgłosili się do tych Uczelni.

Za opisane powyżej czynności Wnioskodawca otrzyma od Uczelni lub Firm wynagrodzenie. Wynagrodzenie będzie ustalane jako prowizja lub jako ryczałt.

W przypadku wynagrodzenia prowizyjnego, Wnioskodawca otrzyma za każdego studenta, który w wyniku działań Wnioskodawcy zapisał się na studia do danej uczelni i wpłacił czesne, wynagrodzenie prowizyjne w uzgodnionym w umowie procencie. Podstawą tej prowizji będzie kwota rocznej opłaty z tytułu czesnego uiszczonego przez studenta wyszukanego przez Wnioskodawcę.

W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego, Wnioskodawca otrzyma za każdy miesiąc wynagrodzenie w umówionej kwocie, przy czym w umowie będzie określona minimalna liczba studentów, którą w danym roku Wnioskodawca ma obowiązek zrekrutować. W przypadku nieosiągnięcia tej minimalnej liczby na Wnioskodawcę zostanie nałożona kara umowna.

W piśmie z 27 kwietnia 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1) Którego roku podatkowego/lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Jak podano to w opisie stanu faktycznego wniosku, Wnioskodawca dopiero zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Zatem wniosek dotyczy roku 2023 i lat następnych.

2) Kiedy zamierza Pan osiągnąć pierwszy przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku?

Odpowiedź: Wnioskodawca zamierza osiągnąć pierwszy przychód z działalności gospodarczej po jej rozpoczęciu, czyli w roku 2023.

3) Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

4) Czy złożył Pan/zamierza Pan złożyć Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie? Jeżeli tak, to kiedy?

Odpowiedź: Wnioskodawca dotychczas nie rozpoczął działalności gospodarczej - dopiero zamierzają ją rozpocząć. Wnioskodawca złoży właściwemu według swojego miejsca zamieszkania Naczelnikowi Urzędu Skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy (rok 2023) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego.

5) Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej występują/wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W okresie, którego dotyczy wniosek nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6) Czy do roku podatkowego/każdego z lat podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w pkt 1), w odniesieniu do Pana są/będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W roku podatkowym 2023 oraz każdym następnym roku podatkowym którego dotyczy wniosek (wskazanych w pkt 1), w odniesieniu do Wnioskodawcy będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

7) Jak jest sklasyfikowana - na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - usługa będąca przedmiotem zapytania, którą zamierza Pan świadczyć (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką)?

Odpowiedź: Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń 74.90.12.0.

8) Na czym konkretnie będą polegały wykonywane przez Pana czynności?

We wniosku wskazał Pan, że: "Wnioskodawca będzie prowadził aktywne działania naboru studentów, polegające na wyszukiwaniu studentów zarówno w Polsce jak i za granicą i nakłonieniu tych osób do podjęcia studiów w Uczelniach (...)".

Prosimy więc o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana czynności oraz jaki jest ich zakres.

Odpowiedź: Konkretne działania podejmowane przez Wnioskodawcę będą obejmować:

- Wyszukiwanie potencjalnych kandydatów na studia zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. poprzez:

- promocję na mediach społecznościowych (...),

- uczestniczenie w targach edukacyjnych dla kandydatów,

- współpracę z zagranicznymi agencjami,

- analizowanie zagranicznych baz danych.

- Nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kandydatami - poprzez osobiste spotkania, kontakty mailowe, spotkania przy pomocy instrumentów on line (...).

- Przekazywanie potencjalnym kandydatom szczegółowych informacji o kierunkach i profilach studiów na danej Uczelni, w tym przekazywanie drogą internetową materiałów reklamowych i informacyjnych wydawanych przez Uczelnie.

- Przekazywanie potencjalnym kandydatom informacji o warunkach finansowych studiowania w Uczelniach (czesne, programy stypendialne, formy zakwaterowania w przypadku studiów stacjonarnych).

- Przekazywanie potencjalnym kandydatom wzorów umów, które kandydaci mieliby zawrzeć z daną Uczelnią.

- Spotkania z potencjalnymi kandydatami (osobiste lub on line), w trakcie których Wnioskodawca będzie wyjaśniał im ich ewentualne wątpliwości co do warunków studiowania, które powstaną po analizie informacji, o których mowa powyżej.

- Kontaktowanie potencjalnych studentów bezpośrednio z odpowiednimi osobami z Uczelni lub Firm, w celu prawidłowego wypełnienia dokumentów aplikacyjnych do danej Uczelni.

9) Czy i ewentualnie z jakich innych źródeł przychodów uzyskuje/uzyska Pan dochody podlegające opodatkowaniu?

Odpowiedź: Wnioskodawca uzyskuje i będzie uzyskiwał w przyszłości dochody z umowy o pracę oraz z udziału w organach zarządzających spółek prawa handlowego. Jak podano to w punkcie następnym nie są to podmioty, dla których Wnioskodawca będzie świadczył usługi objęte zakresem złożonego wniosku.

10) Kim będą Pana zleceniodawcy (Firmy)? Czy jest to może spółka, w której jest Pan wspólnikiem/członkiem zarządu? Jeżeli pełni Pan obowiązki w takiej spółce, prosimy szczegółowo opisać zakres Pana obowiązków w spółce. Od kiedy pełni Pan takie obowiązki w spółce?

Odpowiedź: Katalog prawnych form Firm, z którymi będzie współpracował Wnioskodawca nie jest zamknięty. Mogą to być np. spółki, ale też inne podmioty gospodarcze.

Zleceniodawcami Wnioskodawcy, jak podano to w opisie stanu faktycznego, nie będą podmioty powiązane z Wnioskodawcą (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to m.in. to, że Wnioskodawca nie będzie wspólnikiem takich Firm ani członkiem ich zarządów.

Pytanie

Czy opisana powyżej działalność gospodarcza Wnioskodawcy będzie opodatkowana stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5% ?

Pana stanowisko w sprawie

Opisana powyżej działalność gospodarcza Wnioskodawcy będzie opodatkowana stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5%.

UZASADNIENIE takiego stanowiska jest następujące.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybrać opodatkowanie dochodu z tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o którym mowa w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: Ustawa). W takim przypadku podatek płacony jest od osiągniętego przychodu (bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu).

Wnioskodawca taki sposób opodatkowania wybierze.

Stawki podatku od przychodów ewidencjonowanych określa art. 12 Ustawy i wynoszą one (w zależności od rodzaju działalności) od 2% do 17%.

Co do zasady, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy opodatkowaniu stawką 8,5% podlega działalność usługowa podatnika, o ile nie mieści się w punktach wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 ww. ustawy.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza podejmować działania mające na celu zapewnienie jak najszerszego napływu studentów do uczelni wyższych, działających w Polsce. Wnioskodawca będzie prowadził aktywne działania naboru studentów, polegające na wyszukiwaniu studentów zarówno w Polsce, jak i za granicą i nakłonieniu tych osób do podjęcia studiów w Uczelniach, czyli będzie wykonywał czynności pośrednictwa w naborze kandydatów na studia.

Analiza przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 ww. ustawy pozwala stwierdzić, że jedyne usługi pośrednictwa wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b, c) i t) to usługi pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0), pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1) oraz pośredników turystycznych (PKWiU dział 79), które opodatkowane są stawką 15%. Zatem usługi pośrednictwa inne niż wymienione powyżej należy opodatkować stawką 8,5%. Czyli poszukiwanie i pozyskiwanie nowych klientów w różnych dziedzinach, utrzymywanie relacji z klientami, fachowe doradztwo, jak również pośredniczenie w zawieraniu umów, o ile nie jest to pośrednictwo w sprzedaży motocykli, sprzedaży hurtowej lub pośrednictwa turystycznego, podlega opodatkowaniu stawką 8,5%. Jeżeli chodzi o pozyskiwanie kandydatów do szkoły wyższej, to taka usługa polegająca na wyszukiwaniu kandydatów i nakłanianiu ich do podjęcia studiów jest usługą pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów zakupujących usługi kształcenia wyższego do uczelni i podlega opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym 8,5%.

Należy również zauważyć, że nie można takiej usługi zaliczyć do usług związanych z zatrudnieniem, o których mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. s. Istotą bowiem usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu jest pozyskanie dla danego podmiotu siły roboczej, czyli osób, które będą pracowały w tym podmiocie i którym ten podmiot będzie wypłacał wynagrodzenie za pracę. Tymczasem usługi wyszukiwania kandydatów na studia prowadzą do naboru przez Uczelnię nowych studentów, którzy stają się źródłem przychodów Uczelni, ponieważ uiszczają na rzecz Uczelni opłaty za studia (czesne). Czyli to Uczelnia będzie wykonywała usługi na rzecz nowych studentów, za które będzie od nich pobierała wynagrodzenie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 z późn. zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przy czym według art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką". Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Według art. 8 ust. 1 powołanej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)

opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)

prowadzenia aptek,

b)

uchylona

c)

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)

- e) uchylona

f)

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)

samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)

w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)

samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

)

jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)

(uchylony)

Artykuł 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Jak stanowi art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)

ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)

ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)

ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)

ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz uzupełnienia wynika, że zamierza Pan prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, przy czym zamierza Pan wybrać opodatkowanie przychodów z tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zamierza Pan podejmować działania mające na celu zapewnienie jak najszerszego napływu studentów do uczelni wyższych, działających w Polsce. Konkretne działania podejmowane przez Pana będą obejmować:

- wyszukiwanie potencjalnych kandydatów na studia zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. poprzez: promocję na mediach społecznościowych (...), uczestniczenie w targach edukacyjnych dla kandydatów, współpracę z zagranicznymi agencjami, analizowanie zagranicznych baz danych;

- nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kandydatami - poprzez osobiste spotkania, kontakty mailowe, spotkania przy pomocy instrumentów on line (...);

- przekazywanie potencjalnym kandydatom szczegółowych informacji o kierunkach i profilach studiów na danej Uczelni, w tym przekazywanie drogą internetową materiałów reklamowych i informacyjnych wydawanych przez Uczelnie;

- przekazywanie potencjalnym kandydatom informacji o warunkach finansowych studiowania w Uczelniach (czesne, programy stypendialne, formy zakwaterowania w przypadku studiów stacjonarnych);

- przekazywanie potencjalnym kandydatom wzorów umów, które kandydaci mieliby zawrzeć z daną Uczelnią;

- spotkania z potencjalnymi kandydatami (osobiste lub on line), w trakcie których będzie Pan wyjaśniał im ich ewentualne wątpliwości co do warunków studiowania, które powstaną po analizie informacji, o których mowa powyżej;

- kontaktowanie potencjalnych studentów bezpośrednio z odpowiednimi osobami z Uczelni lub Firm, w celu prawidłowego wypełnienia dokumentów aplikacyjnych do danej Uczelni

Będzie wykonywał Pan ww. działania w ramach umów zawartych bezpośrednio z Uczelniami lub innymi podmiotami gospodarczymi współpracującymi z Uczelniami (Firmami).

Pana Zleceniodawcami, jak podano w opisie stanu faktycznego, nie będą podmioty powiązane z Panem - nie będzie Pan wspólnikiem takich Firm ani członkiem ich zarządów.

Przedmiotowa usługa sklasyfikowana jest w grupowaniu: PKWIU 74.90.12.0 "Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń".

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożony wniosek dotyczy roku 2023 i lat następnych. W okresie, którego dotyczy wniosek nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W roku podatkowym 2023 oraz każdym następnym roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do Pana będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złoży Pan właściwemu według swojego miejsca zamieszkania Naczelnikowi Urzędu Skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy (rok 2023) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego. Zamierza Pan osiągnąć pierwszy przychód z działalności gospodarczej po jej rozpoczęciu, czyli w roku 2023.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że przychody, które uzyska Pan ze świadczenia w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 - "Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń" będą opodatkowane stawką 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, przychody, które uzyska Pan ze świadczenia usługi będącej przedmiotem wniosku, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 74.90.12.0, będą opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej jako: "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl