0112-KDIL2-2.4011.236.2023.5.MM - Hodowla koralowców jako wyłączona z PIT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-2.4011.236.2023.5.MM Hodowla koralowców jako wyłączona z PIT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 22 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem 24 maja 2023 r. (wpływ 29 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej oraz nie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Nie jest Pan rolnikiem i nie posiada Pan gospodarstwa rolnego. Osiąga Pan dochody z umowy o pracę opodatkowane według skali podatkowej. Jest Pan zapalonym akwarystą. Posiada Pan kilka dużych akwariów słodkowodnych oraz słonowodnych (morskich) o objętości powyżej 700 dm3, w których trzyma Pan ryby oraz rośliny akwariowe stanowiące Pana hobby. Jakiś czas temu kupił Pan koralowce w celu upiększenia akwarium słonowodnego. Koralowce są morskimi zwierzętami zaliczanymi do parzydełkowców. Dzięki Pana wysiłkom udało się Panu rozmnożyć koralowce. W związku z osiągniętym sukcesem w hodowli koralowców zaczął zastanawiać się Pan nad jej rozwojem oraz poszerzeniem o kolejne gatunki, szczególnie te najrzadsze i najcenniejsze.

Hodowlę koralowców zaczyna się od nabycia kolonii matczynej danego gatunku. Następnie proces hodowli kolonii matczynej polega na dostosowaniu warunków sztucznych lub półsztucznych w akwarium do warunków naturalnych dla danego gatunku oraz dokarmianiu i suplementacji kolonii. Proces hodowli kolonii matczynej twa od 3 miesięcy do roku w zależności od gatunku. Po okresie wzrostowym kolonię matczyną tnie się na małe fragmenty (odnogi) zwane fragami lub szczepkami. Niektóre gatunki koralowców dzielą się samoistnie poprzez proces podziału. Tak otrzymany fragment koralowca (tzw. frag) można sprzedać. W zależności od rzadkości danego gatunku koralowca następuje zróżnicowanie ceny fraga, czyli pozyskanego w opisany wyżej sposób fragmentu koralowca.

Do hodowli koralowców wykorzysta Pan opisane wyżej akwaria, choć nie wyklucza Pan, że dokupi kolejne akwaria o objętości powyżej 700 dm3, jeżeli proces hodowli koralowców się powiedzie. Jeden z Pana znajomych prowadzi sklep akwarystyczny i zadeklarował chęć nabycia od Pana wyhodowanych koralowców w postaci opisanych wyżej fragów, aby je sprzedawać swoim klientom. Trudno Panu ustalić, jaki osiągnie Pan roczny przychód z tego tytułu, bo hodowla koralowców jest trudna i ryzykowna (wiele kolonii matczynych obumiera w trakcie hodowli), jednak jest Pan przekonany, że nie przekroczy on kwoty 200.000 zł rocznie.

W uzupełnieniu wniosku poinformował Pan, że koralowce będzie Pan sprzedawał w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Pytania

1. Czy opisana hodowla koralowców jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2. Czy opisana hodowla koralowców jest wyłączona z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3. Czy będzie Pan objęty obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży koralowców w postaci fragów?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem - w odniesieniu do pytania nr 1 - opisana hodowla koralowców jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnej hodowli, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej 2 miesiące w przypadku pozostałych zwierząt. Jak wyżej Pan wskazał, będzie Pan hodował koralowce przez okres co najmniej 3 miesięcy, czyli dłużej niż przewiduje przepis. Wyhodowane koralowce w postaci tzw. fragów będzie Pan sprzedawał do sklepu akwarystycznego w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Pana zdaniem - w odniesieniu do pytania nr 2 - opisana hodowla koralowców jest wyłączona z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie została wymieniona w Załączniku nr 2 do ww. ustawy. Wprawdzie koralowce będą hodowane w akwariach o objętości powyżej 700 dm3, ale koralowce nie są rybami wymienionymi w tym przepisie, lecz zwierzętami.

Pana zdaniem - w odniesieniu do pytania nr 3 - w związku z powyższym uważa Pan, że nie będzie Pan objęty obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży koralowców w postaci fragów, gdyż jest to działalność rolnicza, do której nie stosuje się ww. ustawy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)

miesiąc - w przypadku roślin,

2)

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Przychodami z działalności rolniczej są więc tylko te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Stosownie do art. 24 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa, poczynając od roku podatkowego 2002, ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, o których mowa w ust. 4, zmieniając je corocznie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Rodzaje i rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego zawarte są w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tabelę rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego - obowiązującą w 2023 r. opublikowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 listopada 2022 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2478).

Zauważam, że załącznik Nr 2 "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego" określa, jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej, a także normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie informacje zawarte w tym załączniku mają znaczenie dla oceny, czy dany rodzaj działalności w ogóle ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli bowiem danego rodzaju uprawa, czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierzęcia nie są wymienione w załączniku, to należy stwierdzić, że ta uprawa, hodowla, czy też chów są działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnej produkcji rolnej. W konsekwencji - do przychodów z tej działalności nie znajdą zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego stwierdzam, że skoro ustawodawca zdefiniował zarówno pojęcie działalności rolniczej, jak i działów specjalnych produkcji rolnej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem tych definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu. Oznacza to, że działalnością rolniczą dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wszelka produkcja roślinna i zwierzęca (z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 tej ustawy) w stanie nieprzetworzonym, określonym jako naturalny, wykorzystująca materiał roślinny lub zwierzęcy pochodzący z własnych upraw, hodowli, chowu oraz wykorzystująca materiał roślinny i zwierzęcy nabyty od innych producentów. Z uwagi na to, że działy specjalne produkcji rolnej są rodzajem działalności rolniczej, muszą być spełnione przesłanki dla uznania działalności za rolniczą. W przypadku nabycia przez podatnika roślin lub zwierząt od innych producentów, okresy ich przetrzymywania, w których następuje ich biologiczny wzrost (tzn. czas liczony od dnia nabycia do dnia zbycia) - nie mogą być krótsze niż określone w ww. art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, by można uznać tą działalność za działalność rolniczą.

Z wniosku wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, nie jest Pan rolnikiem i nie posiada Pan gospodarstwa rolnego. Osiąga Pan dochody z umowy o pracę. Posiada Pan kilka dużych akwariów o objętości powyżej 700 dm3, w których trzyma Pan ryby oraz rośliny akwariowe. Kupił Pan koralowce, które Pan rozmnożył. Rozważa Pan rozwój hodowli koralowców oraz poszerzenie o kolejne gatunki. Hodowlę koralowców zaczyna się od nabycia kolonii matczynej danego gatunku. Proces hodowli kolonii matczynej twa od 3 miesięcy do roku w zależności od gatunku. Po okresie wzrostowym kolonię matczyną tnie się na małe fragmenty (odnogi) zwane fragami lub szczepkami. Niektóre gatunki koralowców dzielą się samoistnie przez proces podziału. Tak otrzymany fragment koralowca (tzw. frag) można sprzedać. Do hodowli koralowców wykorzysta Pan opisane wyżej akwaria, choć nie wyklucza Pan, że dokupi kolejne akwaria o objętości powyżej 700 dm3, jeżeli proces hodowli koralowców się powiedzie. Planuje Pan sprzedawać wyhodowane koralowce w postaci fragów. Koralowce będzie Pan sprzedawał w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

W tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w specyfice rodzajowej, hodowla koralowców nie została wymieniona. Stąd zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych hodowla ta stanowi działalność rolniczą, z której przychody ze sprzedaży wyhodowanych koralowców w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując - opisana hodowla koralowców jest wyłączona z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowi działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 tej ustawy. Tym samym nie będzie Pan objęty obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży koralowców w postaci fragów.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informuję, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.".

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl