0112-KDIL2-1.4011.965.2021.2.DJ - Koszty uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości otrzymanej na podstawie umowy dożywocia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-1.4011.965.2021.2.DJ Koszty uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości otrzymanej na podstawie umowy dożywocia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 15 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 18 grudnia 2021 r. (wpływ 21 grudnia 2021 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Dnia (...) lutego 2019 r. w drodze umowy o dożywocie została Pani wraz z małżonkiem właścicielem mieszkania rodziców. W zamian miała Pani zapewnić rodzicom dożywotnie utrzymanie oraz po ich śmierci sprawienie pogrzebu, odpowiadającego zwyczajom miejscowym. Rodzice Pani zmarli pod koniec 2020 r. (listopad 2020 r. - ojciec, grudzień - matka).

W kwietniu 2021 r. sprzedała Pani mieszkanie, które otrzymała Pani w drodze umowy o dożywocie. Wobec powyższego ma Pani obowiązek złożyć PIT-39 za 2021 rok i zapłacić podatek 19% od sprzedaży nieruchomości (od nabycia do sprzedaży nie minęło więcej niż 5 lat).

Zgodnie z zapisami umowy o dożywocie ponosiła Pani koszty związane z utrzymaniem rodziców jak żyli oraz później po ich śmierci - organizacja pogrzebu oraz budowa nagrobka wraz z zagospodarowaniem miejsca wokół kwatery na cmentarzu.

Posiada Pani dokumenty (faktury, umowy, przelewy bankowe), potwierdzające ponoszone przez Panią koszty.

Chciałaby Pani wykorzystać ww. dokumenty do obniżenia wysokości podatku (tzn. zaliczyć je do kosztów).

I.

Posiada Pani 3 umowy o dzieło, dotyczące nagrobka rodziców oraz terenu wokół nagrobka:

1)

umowa z dnia (...) listopada 2020 r. - nagrobek dla Pani ojca (posiada Pani jedynie umowę i dowody wpłat czyli Kasa Przyjmie i przelew bankowy na Pani nazwisko (brak faktury VAT),

2)

umowa z dnia (...) stycznia 2021 r. - dopisanie do nagrobka Pani zmarłej w grudniu 2020 r. matki - posiada Pani jedynie umowę i dowody wpłat (k.p. + przelew bankowy), czyli jak wyżej brak faktury VAT,

3)

umowa z dnia (...) kwietnia 2021 r. - teren wokół nagrobka rodziców - posiada Pani umowę o dzieło oraz fakturę VAT.

II.

Posiada Pani umowy dotyczące usług opiekuńczo-gospodarczych i wsparcia dla seniorów, dotyczące Pani ojca (...):

1)

umowa z dnia (...) listopada 2019 r. - umowa na Pani nazwisko, ale faktury na nazwisko Pani ojca, ponieważ to jego dotyczyła opieka, natomiast przelewy bankowe, które Pani posiada płaciła Pani ze swojego osobistego konta,

2)

umowa z dnia (...) grudnia 2019 r. - ten sam stan rzeczy co wyżej, czyli:

a)

umowy - (...) (strona umowy),

b)

faktura - (...) (Pani ojciec) - osoba zaopiekowana,

c)

zapłata za fakturę - (...) (przelewy bankowe z konta osobistego).

W piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowała Pani, że zagospodarowanie miejsca wokół kwatery na cmentarzu oznacza ułożenie płyty " (...)" wraz z krawężnikiem wokół nagrobka rodziców, aby nagrobek nie ulegał zabrudzeniu i niszczeniu, zamontowanie ławki, aby móc usiąść podczas wizyty na cmentarzu. Nagrobek + płyta wokół + ławka = efekt końcowy/całość.

Wydatki zostały poniesione przez Panią po dacie sprzedaży mieszkania ((...) kwietnia 2021 r.) tj.:

- zaliczka (...) zł zapłacona (...) kwietnia 2021 r.,

- reszta kwoty z umowy (...) zł po wykonaniu zlecenia zapłacona (...) września 2021 r.

Faktura VAT od firmy kamieniarskiej z dnia (...) października 2021 r.

Ww. wydatki sfinansowała Pani z własnych środków, tak jak w przypadku nagrobka.

Zapisy w umowie o dożywocie z dnia (...) lutego 2019 r.: dożywotnie utrzymanie poprzez przyjęcie rodziców jako domowników, dostarczanie im wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnienie im odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawienie im własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym.

Poniesienie wydatków związanych z nagrobkiem i miejscem wokół niego, należy uznać za odpowiadające zarówno miejscowym zwyczajom, jak i przyjętej w społeczeństwie normie wskazującej na potrzebę wyrażenia dobrej pamięci o zmarłym w postaci nagrobka o należytej jakości i estetycznym wyglądzie. Jest dopełnieniem pochówku i czci osobie zmarłej.

Jedynie do kosztów zagospodarowania kwatery posiada Pani fakturę VAT wystawioną na Pani imię i nazwisko. Na inne wydatki wymienione we wniosku posiada Pani umowy o dzieło z zakładem kamieniarskim z dnia (...) listopada 2020 r. (nagrobek po śmierci taty) i (...) stycznia 2021 r. (napis na nagrobku po śmierci mamy) oraz dowody kasa przyjmie i przelewy bankowe na Pani imię i nazwisko - nie posiada Pani faktur VAT, ale to Pani poniosła te koszty. Na opiekę nad Pani tatą, tzn. na usługi opiekuńcze, posiada Pani umowy z firmą udostępniającą opiekunki na Pani imię i nazwisko (umowa z dnia (...) listopada 2019 r. oraz umowa z dnia (...) grudnia 2019 r.), faktury VAT wystawione są na Pani tatę (nabywca), bo jego dotyczyła opieka oraz przelewy bankowe za ww. usługi płacone z Pani osobistych środków, ponieważ Pani była zobowiązana do regulowania płatności.

Pytanie

Które z dokumentów może Pani wykorzystać do wliczenia w koszty przy rozliczeniu podatku:

1)

umowy o dzieło, dotyczące nagrobka i terenu wokół, przelewy bankowe i dowody Kasa Przyjmie (k.p.) - nie do wszystkich umów posiada Pani faktury, ale posiada Pani dowody wpłat za wszystkie zawarte umowy,

2)

umowy za usługi opiekuńcze seniora - posiada Pani faktury wystawione na swojego ojca (...), ale płatności za nie regulowała Pani ze swoich środków finansowych?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, pomimo tego, że nie posiada Pani faktur VAT na wszystkie wymienione zdarzenia lub faktury wystawione są na Pani rodzica, którym się Pani opiekowała, to wszystkie dowody finansowe, dotyczące zapłaty za te zdarzenia czyli umowy o dzieło, przelewy bankowe dowody Kasa Przyjmie - są na Pani nazwisko - to Pani ponosiła realnie wszystkie koszty - płaciła Pani ze swoich środków finansowych (gotówka oraz przelewy z konta bankowego).

Wobec powyższego, uważa Pani, że może Pani wykorzystać wszystkie dokumenty wymienione we wniosku oraz wykorzystać je wliczając do kosztów i tym samym pomniejszając przychód zapłacić mniejszy podatek od sprzedaży mieszkania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowanego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Wobec powyższego, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że dnia (...) lutego 2019 r. w drodze umowy o dożywocie została Pani wraz z małżonkiem właścicielem mieszkania rodziców. W zamian miała Pani zapewnić rodzicom dożywotnie utrzymanie oraz po ich śmierci sprawienie pogrzebu, odpowiadającego zwyczajom miejscowym. Rodzice Pani zmarli pod koniec 2020 r. W kwietniu 2021 r. sprzedała Pani mieszkanie, które otrzymała Pani w drodze umowy o dożywocie. Zgodnie z zapisami umowy o dożywocie ponosiła Pani koszty związane z utrzymaniem rodziców jak żyli oraz później po ich śmierci - organizacja pogrzebu oraz budowa nagrobka wraz z zagospodarowaniem miejsca wokół kwatery na cmentarzu. Posiada Pani 3 umowy o dzieło, dotyczące nagrobka rodziców oraz terenu wokół nagrobka: umowę z dnia (...) listopada 2020 r. - nagrobek dla Pani ojca (posiada Pani jedynie umowę i dowody wpłat czyli Kasa Przyjmie i przelew bankowy na Pani nazwisko - brak faktury VAT), umowę z dnia (...) stycznia 2021 r. - dopisanie do nagrobka Pani zmarłej w grudniu 2020 r. matki - posiada Pani jedynie umowę i dowody wpłat (k.p. + przelew bankowy), czyli jak wyżej brak faktury VAT, umowę z dnia (...) kwietnia 2021 r. - teren wokół nagrobka rodziców - posiada Pani umowę o dzieło oraz fakturę VAT. Ponadto, posiada Pani umowy dotyczące usług opiekuńczo-gospodarczych i wsparcia dla seniorów, dotyczące Pani ojca: umowy z (...) listopada 2019 r. oraz z (...) grudnia 2019 r. - umowy na Pani nazwisko, ale faktury na nazwisko Pani ojca, natomiast przelewy bankowe, które Pani posiada płaciła Pani ze swojego osobistego konta. Chciałaby Pani wykorzystać ww. dokumenty do obniżenia wysokości podatku (tzn. zaliczyć je do kosztów). Wydatki na zagospodarowanie miejsca wokół kwatery na cmentarzu (ułożenie płyty " (...)" wraz z krawężnikiem wokół nagrobka rodziców, aby nagrobek nie ulegał zabrudzeniu i niszczeniu, zamontowanie ławki, aby móc usiąść podczas wizyty na cmentarzu) zostały poniesione przez Panią po dacie sprzedaży mieszkania ((...) kwietnia 2021 r.) tj.: zaliczka w kwocie (...) zł zapłacona została (...) kwietnia 2021 r., a reszta kwoty z umowy (...) zł po wykonaniu zlecenia zapłacona była (...) września 2021 r. (faktura VAT od firmy kamieniarskiej z dnia (...) października 2021 r.). Jedynie do kosztów zagospodarowania kwatery posiada Pani fakturę VAT wystawioną na Pani imię i nazwisko.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że nabycie przez Panią udziału w nieruchomości (mieszkania), będącego przedmiotem odpłatnego zbycia w kwietniu 2021 r., nastąpiło w lutym 2019 r., kiedy to nieruchomość otrzymała Pani wraz z małżonkiem w drodze umowy dożywocia.

Odpłatne zbycie w kwietniu 2021 r. mieszkania, stanowi zatem dla Pani źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ nastąpiło przed upływem pięcioletniego terminu określonego w ww. przepisie.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Natomiast art. 30e ust. 2 ww. ustawy stanowi:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

a)

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

b)

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do art. 19 ust. 1 tejże ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z powyższym, przychodem z odpłatnego zbycia (sprzedaży) jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, o ile odpowiada wartości rynkowej, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością) np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości.

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych ustala się w zależności od sposobu nabycia zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego, tj. bądź na podstawie art. 22 ust. 6c, bądź art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 908 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.):

Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest więc przeniesienie własności nieruchomości. Nabywca nieruchomości zobowiązuje się natomiast do świadczeń określonych w art. 908 Kodeksu cywilnego. Umowa o dożywocie ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej.

Z powyższego wynika, że umowa o dożywocie ma charakter odpłatny, zatem do ustalenia kosztów uzyskania przychodu zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 6e ww. ustawy:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Ustawodawca nie określa szczegółowo w przepisie art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych katalogu wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Pojęcie kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy dotyczy zatem tych wydatków, które zbywca musiał ponieść, aby nabyć zbywaną przez siebie nieruchomość lub prawo. Trzeba zauważyć, że ustawodawca rozróżnia koszty nabycia lub wytworzenia od nakładów i art. 22 ust. 6e odnosi się do nakładów.

Do kosztów uzyskania przychodu mogą zostać zaliczone m.in. koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego umowy o dożywocie, czyli opłata notarialna, sądowa a także zapłacony w związku z nabyciem nieruchomości podatek od czynności cywilnoprawnych. Do kosztów uzyskania przychodu w przypadku umowy o dożywocie, która jest umową odpłatną zaliczyć można wydatki, jakie nabywca ponosił na rzecz dożywotnika od momentu nabycia nieruchomości wskutek zawarcia umowy o dożywocie do dnia śmierci dożywotnika, z uwzględnieniem poniesionych kosztów pogrzebu i pochówku w związku z realizacją zobowiązań wynikających z umowy o dożywocie. Chodzi zatem o faktyczny wydatek, który musiał ponieść nabywca nieruchomości, a nie o rynkową wartość nieruchomości, jaką strony ustaliły w akcie notarialnym. Żadne przepisy dotyczące odpłatnego zbywania nieruchomości nie zezwalają na odliczenie od przychodu jako kosztu jego uzyskania wartości rynkowej. Kosztem winny być wydatki rzeczywiście poniesione, a nie szacowane. Stąd ich konieczność dokumentowania. Kosztem nabycia dla podatnika będą zatem faktycznie poniesione i udokumentowane wydatki na rzecz dożywotnika.

W Pani przypadku do kosztów nabycia, a w konsekwencji do kosztów uzyskania przychodów ze zbytej nieruchomości ma prawo Pani zaliczyć poniesione przez Panią (opisane we wniosku) wydatki związane z nagrobkiem rodziców (tj. nagrobkiem dla Pani ojca oraz dopisaniem do nagrobka Pani matki).

Natomiast w odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi opiekuńczo-gospodarcze i wsparcia dla seniorów (dotyczących Pani ojca) należy wskazać co następuje.

W analizowanym przypadku poniesienie wydatków na usługi opiekuńczo-gospodarcze i wsparcia dla seniorów zostało udokumentowane fakturą VAT wystawioną na imię i nazwisko Pani ojca oraz zawartymi przez Panią umowami oraz przelewami bankowymi dokonanymi z Pani konta osobistego. Powołany przepis art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosząc się do udokumentowanych kosztów nabycia nie zawiera odesłania do innych przepisów tejże ustawy ani też nie wprowadza obowiązku udokumentowania tych wydatków wyłącznie fakturą VAT. Dlatego do prawidłowego udokumentowania poniesionych przedmiotowych wydatków trzeba wziąć pod uwagę ogólne reguły dowodowe - art. 180 Ordynacji podatkowej oraz ocenić zasadność poniesienia ww. wydatków.

Zgodnie z art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.):

Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Zatem w analizowanej sytuacji mówiąc o udokumentowanych kosztach nabycia, należy mieć na uwadze faktycznie poniesiony wydatek, który może zostać również udokumentowany zawartymi umowami oraz przelewami bankowymi dokonanymi z Pani konta osobistego. Należy jednakże podkreślić, że to na Pani jako podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionego wydatku z kosztami nabycia nieruchomości a zatem wykazania przed organami podatkowymi, że wydatek został rzeczywiście poniesiony w związku z realizacją postanowień umowy o dożywocie.

Jednocześnie należy wskazać, że w interpretacji indywidualnej nie można jednoznacznie przesądzić, co będzie zdecydowanie wystarczającym dokumentem do uznania danego wydatku za koszt nabycia. Ostateczna ocena, czy wydatek został prawidłowo udokumentowany, leży w kompetencjach organów podatkowych właściwych dla Pani w danej sprawie w toku odpowiedniego postępowania. Organ wydający interpretację indywidualną nie może natomiast dokonać takiej oceny materiału dowodowego.

Do kosztów uzyskania przychodu w przypadku umowy o dożywocie, która jest umową odpłatną zaliczyć można wydatki na nabycie poniesione do dnia zbycia nieruchomości. Dlatego poniesionych przez Panią wydatków dotyczących zagospodarowania miejsca wokół kwatery na cmentarzu nie może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, mimo, że jak Pani wskazała we wniosku i jego uzupełnieniu do kosztów zagospodarowania kwatery posiada Pani fakturę VAT, wystawioną na Pani imię i nazwisko. Zauważyć należy, że wydatki te zostały poniesione przez Panią po dacie sprzedaży mieszkania, nabytego w drodze umowy o dożywocie. Do kosztów uzyskania przychodu nie mogą zostać bowiem zaliczone wydatki poniesione po dniu zbycia nieruchomości, co wynika z treści art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Sz 223/21 (orzeczenie prawomocne), w którym Sąd wyraził pogląd, że:

Odnosząc się dalej do zasadniczego zarzutu, tj. naruszenia przez organ art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f., należy wskazać, że: z brzmienia tego przepisu wynika, że do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć wyłącznie udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Jak prawidłowo ocenił to organ w zaskarżonej interpretacji, w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy dożywocia, kosztami są wydatki, jakie nabywca ponosił na rzecz dożywotnika od momentu nabycia nieruchomości, wskutek zawarcia takiej umowy, do czasu jej zbycia, będące jednocześnie wydatkami wynikającymi z realizacji zobowiązań określonych umową o dożywocie. Organ, oceniając które z wydatków poniesionych przez skarżącą mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu ze zbycia przedmiotowej nieruchomości, będąc jednocześnie związany opisem stanu faktycznego ostatecznie zaprezentowanym w uzupełnieniu wniosku, uwzględnił jedynie te wydatki, które zostały wprost w tym opisie wymienione, tj. wydatki na wyżywienie dziadków do dnia zbycia nieruchomości. Natomiast, do kosztów tych nie mogły zostać zaliczone wydatki wskazane przez skarżącą, poniesione po dniu zbycia nieruchomości, jak również wydatki poczynione ze środków uzyskanych z tego zbycia.

Reasumując, stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Panią mieszkania, nabytego w drodze umowy o dożywocie, stanowi dla Pani źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, w niniejszej sprawie, do kosztów uzyskania przychodów może Pani zaliczyć poniesione przez Panią wydatki dotyczące nagrobka rodziców (nagrobka dla Pani ojca i dopisania do nagrobka Pani matki) oraz wydatki za usługi opiekuńczo-gospodarcze i wsparcia dla seniorów (dotyczące Pani ojca). Nie przysługuje Pani natomiast możliwość zaliczenia do powyższych kosztów wydatków poniesionych przez Panią na zagospodarowanie terenu wokół nagrobka rodziców - mimo, że posiada Pani fakturę VAT wystawioną na Pani imię i nazwisko - bowiem wydatki z tego tytułu zostały poniesione przez Panią po dacie zbycia nieruchomości.

W związku z powyższym Pani stanowisko uznaliśmy za nieprawidłowe, bowiem Pani zdaniem może Pani wykorzystać wszystkie dokumenty wymienione we wniosku oraz wykorzystać je wliczając do kosztów i tym samym pomniejszając przychód zapłacić mniejszy podatek od sprzedaży mieszkania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl