0112-KDIL1-3.4012.9.2017.2.KM - Kurs waluty obcej w przypadku faktur zbiorczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-3.4012.9.2017.2.KM Kurs waluty obcej w przypadku faktur zbiorczych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2017 r. (data wpływu 3 marca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2017 r. (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbiorczego fakturowania dostaw poprzez określenie ostatniego dnia dostawy jako daty zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie oraz zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z ww. zbiorczych faktur, gdzie określono ostatni dzień dostawy jako datę zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zbiorczego fakturowania dostaw poprzez określenie ostatniego dnia dostawy jako daty zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie oraz zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z ww. zbiorczych faktur, gdzie określono ostatni dzień dostawy jako datę zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 kwietnia 2017 r. (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będąc podatnikiem VAT produkuje elementy z tworzyw sztucznych. Odbiorcami są firmy zagraniczne oraz polskie będące również czynnymi podatnikami VAT. Wysyłki elementów odbywają się kilka razy w ciągu jednego dnia przez 7 dni w tygodniu. Wnioskodawca współpracuje ze swoimi klientami na podstawie umów o współpracę. Ze względu na dużą ilość dostaw Wnioskodawca oraz jego klienci chcą ustalić między sobą, iż będą fakturować dostawy jeden raz w tygodniu lub jeden raz na zakończenie miesiąca. Faktura sprzedaży będzie obejmować wszystkie dokonane w danym okresie dostawy. Zostanie zawarta umowa, wg której za dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi (a tym samym za dzień zakończenia dostawy/usługi) strony będą uznawać datę ostatniej dostawy w danym tygodniu lub miesiącu. Dzień ostatniej dostawy zostanie wskazany na fakturze sprzedaży jako data sprzedaży. Data sprzedaży będzie traktowana jako data zakończenia dostawy dla celów podatkowych zarówno w podatku VAT jak i podatku dochodowym. Faktury dla klientów wystawiane są w walucie, dlatego do ich przeliczeniu na PLN (dla celów podatkowych) będzie stosowana ogólna zasada dotycząca przeliczania faktur. Zasada ta mówi, że jeżeli kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są podane w walucie obcej, wówczas przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Przepisy przewidują również szczegółową zasadę przeliczania kursów walut (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT). Przepis ten mówi, że w sytuacji gdy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są podane w walucie obcej na tej fakturze, wówczas przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Jeśli więc podatnik spełnia przesłanki określone w art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, może stosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.

Na fakturze Wnioskodawca wskaże okres, którego dotyczą dostawy, np. od dnia 5 czerwca 2017 r. do dnia 9 czerwca 2017 r., gdzie za dzień dokonania dostawy przyjęty będzie dzień 9 czerwca 2017 r., a kursem wg którego zostanie ta faktura przeliczona dla celów podatku VAT i CIT będzie kurs z poprzedniego dnia roboczego, tj. z dnia 8 czerwca 2017 r. (średni kurs NBP).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że dostawy towarów będą dokonywane przez Wnioskodawcę na terytorium kraju jako sprzedaż krajowa oraz sprzedaż na terytorium Unii Europejskiej wykazana jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Wnioskodawca wskazał również w uzupełnieniu wniosku, że jest czynnym podatnikiem VAT, produkuje plastikowe elementy. Odbiorcami są firmy zagraniczne oraz polskie również czynni podatnicy VAT. Wysyłki elementów są bardzo częste, nawet kilka w ciągu jednego dnia oraz dzień po dniu. Wnioskodawca współpracuje ze swoimi klientami na podstawie umów o współpracę. Ze względu na dużą ilość dostaw oraz klientów Wnioskodawca oraz jego klienci chcą ustalić między sobą, iż będą się fakturować miesięcznie lub raz w tygodniu za wszystkie dokonane w danym czasie dostawy. W umowie określone zostanie, iż za dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi a tym samym zakończenia dostawy/usługi będzie data ostatniej dostawy w danym tygodniu lub miesiącu. Datę ostatniej dostawy wskażą jako dzień zrealizowania szeregu dostaw. Dzień ten zostanie wskazany na fakturze jako dzień dokonania i zakończenia dostawy. Datę tę obie ze stron będą traktować jako datę zakończenia dostawy dla celów podatkowych zarówno VAT jak i podatku dochodowego. Faktury dla klientów wystawiane są w walucie, dlatego do ich wymiany dla celów podatkowych będzie stosowana ogólna zasada dotycząca przeliczania faktur. Zasada ta mówi, że jeżeli kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są podane w walucie obcej, wówczas przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Przepisy przewidują również szczegółową zasadę przeliczania kursów walut (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT). Przepis ten mówi, że w sytuacji gdy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są podane w walucie obcej na tej fakturze, wówczas przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Jeśli więc podatnik spełnia przesłanki określone w art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, może stosować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.

Na fakturze Wnioskodawca wskaże okres, którego dotyczą dostawy, np. dostawy od dnia 2 stycznia do dnia 6 stycznia, gdzie za dzień dokonania dostawy zostanie uznany dzień 6 stycznia, a kursem wg którego zostanie ta faktura przeliczona dla celów podatku VAT i CIT będzie kurs z ostatniego dnia roboczego ogłoszonego przez NBP.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy wystawianie w taki sposób faktur w sprzedaży na terytorium kraju oraz sprzedaży unijnej (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), czyli określenie ostatniego dnia dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw przez Wnioskodawcę będzie prawidłowe oraz czy kurs stosowany do ich przeliczenia wg art. 31a ust. 1 ustawy o VAT będzie zasadny i prawidłowy?

Zdaniem Wnioskodawcy, sposób w jaki chce się on rozliczać się z kontrahentami jest prawidłowy, gdyż ustawa nie zakazuje wystawiania faktur do kilku dostaw. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur wskazuje co faktura powinna zawierać. Wg § 5 pkt 1 ppkt 6, faktura powinna zawierać: "datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży". Wnioskodawca twierdzi, że spełnia ten warunek podając na fakturze datę dokonania dostawy, która umownie jest datą ostatniej dostawy. W uwagach również będzie wyszczególnione jakiego okresu dotyczą dostawy. Po określeniu daty zakończenia dostawy dla celów podatkowych Wnioskodawca przelicza fakturę wg zasady ogólnej dotyczącej przeliczania faktur w walucie obcej wg art. 31a ust. 1 ustawy o VAT: "W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w treści art. 106a-106q ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy - podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W myśl art. 106e ust. 1 pkt 1-15 ustawy - faktura powinna zawierać:

1.

datę wystawienia;

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5.

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6.

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8.

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12.

stawkę podatku;

13.

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15.

kwotę należności ogółem (...).

Stosownie do art. 106g ust. 1 ustawy - faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8 (art. 106i ust. 1 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i produkuje elementy z tworzyw sztucznych. Odbiorcami są firmy zagraniczne oraz polskie będące również czynnymi podatnikami VAT. Dostawy towarów będą dokonywane przez Wnioskodawcę na terytorium kraju jako sprzedaż krajowa oraz sprzedaż na terytorium Unii Europejskiej wykazana jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów.

Wysyłki elementów odbywają się kilka razy w ciągu jednego dnia przez 7 dni w tygodniu. Wnioskodawca współpracuje ze swoimi klientami na podstawie umów o współpracę. Ze względu na dużą ilość dostaw Wnioskodawca oraz jego klienci chcą ustalić między sobą, że będą fakturować dostawy jeden raz w tygodniu lub jeden raz na zakończenie miesiąca. Faktura sprzedaży będzie obejmować wszystkie dokonane w danym okresie dostawy. Zostanie zawarta umowa, wg której za dzień dokonania dostawy (a tym samym za dzień zakończenia dostawy) strony będą uznawać datę ostatniej dostawy w danym tygodniu lub miesiącu. Dzień ostatniej dostawy zostanie wskazany na fakturze jako data sprzedaży. Data sprzedaży będzie traktowana jako data zakończenia dostawy dla celów podatkowych. Przykładowo na fakturze Wnioskodawca wskaże okres, którego dotyczą dostawy, np. od dnia 5 czerwca 2017 r. do dnia 9 czerwca 2017 r., gdzie za dzień dokonania dostawy przyjęty będzie dzień 9 czerwca 2017 r. Natomiast kursem wg którego zostanie ta faktura przeliczona dla celów podatku VAT będzie kurs z poprzedniego dnia roboczego, tj. z dnia 8 czerwca 2017 r. (średni kurs NBP).

Jak jednoznacznie wynika z opisu sprawy, wysyłki towarów są bardzo częste i odbywają się kilka razy w ciągu jednego dnia przez 7 dni w tygodniu. Zatem Wnioskodawca może bez większych przeszkód wyszczególnić zarówno moment rozpoczęcia poszczególnych dostaw, jak i ich zakończenia, oraz określić jednoznacznie przedmiot poszczególnych dostaw (ich rodzaj i zakres). W związku z tym, w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z odrębnymi dostawami określonych towarów, które można wyodrębnić jako samodzielne świadczenia (określone co do przedmiotu oraz czasu ich realizacji).

Należy wskazać, że zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami fakturę należy wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym została dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie ma zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu tygodnia/miesiąca kalendarzowego na rzecz danego klienta.

Oznacza to, że Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego tygodnia/miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury zbiorczej. Faktura ta powinna być wystawiona zgodnie z wymogami określonymi w art. 106e ust. 1 ustawy, tj. powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia danej dostawy towarów. Przepis ten wprowadza obowiązek umieszczania ww. danych.

Wobec powyższego, Wnioskodawca w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danym tygodniu/miesiącu (fakturze zbiorczej) obowiązany będzie zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji (dostaw towarów) dokumentowanych tą fakturą. Określenie w fakturze zbiorczej daty dostawy jako dzień dokonania ostatniej dostawy w danym tygodniu/miesiącu (potraktowanie daty ostatniej dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw) nie wypełni dyspozycji normy zawartej w art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy.

Zatem należy stwierdzić, że wystawianie przez Wnioskodawcę zbiorczych faktur w sprzedaży na terytorium kraju oraz sprzedaży unijnej (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) poprzez określenie ostatniego dnia dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw, będzie nieprawidłowe.

Jak wskazał Wnioskodawca w opisie sprawy, faktury dla klientów wystawiane są w walucie obcej i do ich przeliczeniu na PLN (dla celów podatkowych) będzie stosowana ogólna zasada dotycząca przeliczania faktur.

Na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy - podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Stosownie do art. 31a ust. 1 ustawy - w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Przepis art. 31a ustawy znajduje zastosowanie, kiedy podstawa opodatkowania jest wyrażona w walucie obcej. Wówczas kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Alternatywnie podatnik kwoty wyrażone w walucie obcej może przeliczać na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Przepis art. 19a ust. 1 ustawy formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że dla powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych nie ma zupełnie znaczenia chwila wystawienia faktury.

Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca będzie dokonywał wielu dostaw towarów na terytorium kraju jako sprzedaż krajowa w danym tygodniu/miesiącu. Dostawy te stanowią samodzielne świadczenia określone co do przedmiotu oraz czasu ich realizacji. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, czyli z chwilą dokonania każdej odrębnej dostawy towarów.

Zatem przy dokonywaniu dostaw towarów na terytorium kraju przez Wnioskodawcę - zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy - właściwym dla przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania wyrażonych w walucie obcej na złote, dla każdej odrębnej dostawy towarów (prawidłowo udokumentowanej na wystawionej fakturze), będzie średni kurs danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dokonanie każdej dostawy towarów, a nie jak wskazał Wnioskodawca, na ostatni dzień poprzedzający dzień zrealizowania szeregu dostaw towarów w danym okresie.

Jednym z zastrzeżeń do zasady ogólnej wskazanej powyżej jest art. 20 ustawy, który określa moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

I tak, w myśl art. 20 ust. 1 ustawy - w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4 oraz art. 20a.

Z powołanego przepisu wynika, że dokonanie dostawy w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów rozpoczyna bieg szczególnego rodzaju terminu wyznaczającego moment powstania obowiązku podatkowego. Termin ten kończy bieg w 15-tym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Do czasu upływu tego terminu, wystawienie faktury dokumentującej przedmiotową transakcję skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w momencie jej wystawienia. Jeśli jednak do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, faktura nie zostanie wystawiona, obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od daty wystawienia faktury.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będzie dokonywał również wielu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w danym tygodniu/miesiącu. Dostawy te stanowią samodzielne świadczenia określone co do przedmiotu oraz czasu ich realizacji. Wnioskodawca będzie dokumentował dokonane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów fakturą, wystawioną w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tych dostaw.

Zatem przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów przez Wnioskodawcę - zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy - właściwym dla przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania wyrażonych w walucie obcej na złote, będzie średni kurs danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury dokumentującej dokonane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (moment powstania obowiązku podatkowego - określony zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy), a nie jak wskazał Wnioskodawca, na ostatni dzień poprzedzający dzień zrealizowania szeregu dostaw towarów w danym okresie.

Tym samym należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zastosowania właściwego kursu waluty do przeliczenia na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosowanych do określenia podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w zakresie zbiorczego fakturowania dostaw poprzez określenie ostatniego dnia dostawy jako daty zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie oraz zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania z ww. zbiorczych faktur, gdzie określono ostatni dzień dostawy jako datę zrealizowania szeregu dostaw w danym okresie. Natomiast wniosek w zakresie zastosowania prawidłowego kursu waluty obcej do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania do zbiorczej faktury korygującej dokumentującej udzielony Klientowi rabat został rozstrzygnięty interpretacją indywidualną z dnia 12 maja 2017 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.113.2017.1.KM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl