0112-KDIL1-3.4012.161.2018.1.AP - Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL1-3.4012.161.2018.1.AP Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2018 r. (data wpływu 9 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - zwany dalej "Spółką" - jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, od miesiąca stycznia bieżącego roku, Spółka sprzedaje na terytorium kraju wyroby (...) w postaci pokryć dachowych z blach stalowych niestopowych - tzw. blachodachówkę oraz związane z tego rodzaju pokryciem akcesoria dachowe, tj. elementy obróbki blacharskiej: arkusze płaskie, gąsiory, obróbki ścienne, wiatrownice, pasy nadrynnowe, kosze, stopnie dachowe. Opisaną wyżej sprzedaż Spółka realizuje jako krajowy dystrybutor produktów wykonanych przez ich producenta na terytorium Belgii. Nabywcami ww. produktów są podmioty wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwaną w skrócie "ustawą"), posiadające status zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT. Przedmiotową blachodachówkę oraz związane z nią akcesoria dachowe Spółka nabyła od podmiotu krajowego poprzedniego dystrybutora produktów pochodzących od tego samego producenta z Belgii oraz bezpośrednio od ich producenta z terytorium Belgii. W chwili obecnej Spółka zaopatruje się w wyżej wskazane wyroby wyłącznie u producenta z Belgii.

Realizowaną dotychczas sprzedaż ww. blachodachówki oraz związanych z nią akcesoriów dachowych Spółka opodatkowuje podatkiem VAT jako czynność opodatkowaną stawką podstawową wynoszącą 23%. Obecnie jednakże, po otrzymaniu od poprzedniego dystrybutora pisemnej informacji wydanej przez Ośrodek Klasyfikacji Nomenklatur Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowaniu wg PKWiU przedmiotowego pokrycia dachowego wraz z akcesoriami dachowymi, Spółka powzięła wątpliwość czy przyjęty przez nią sposób opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży blachodachówki i związanych z nią akcesoriów dachowych jest prawidłowy, tj. zgodny z obowiązującymi przepisami ustawy. Spółka ma wątpliwość, czy sprzedaż ww. wyrobów nie powinna być prowadzona w ramach procedury "odwrotnego obciążenia", gdzie podatnikiem podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary.

Od poprzedniego dystrybutora opisywanych wyżej wyrobów Spółka otrzymała także dokument w postaci wniosku skierowanego do Urzędu Statystycznego, w treści którego przedmiotowe wyroby zostały opisane zgodnie ze specyfikacją producenta, tj. 1) jako produkty wykonane ze stali niestopowej walcowanej na zimno, powlekanej zabezpieczonej antykorozyjnie powłokami z posypkami mineralnymi lub lakierowane proszkowo, 2) szerokość arkuszy blach płaskich oraz paneli blachodachówek wynosi max. 450 mm, 3) panele dachowe mają jednolity przekrój na całej długości - nie posiadają zagięć na ich końcach, pasy nadrynnowe i wiatrownice (za wyjątkiem modelu wiatrownic 1-modułowych) mają jednolity przekrój na całej długości - nie posiadają zagięć na ich końcach, wiatrownice 1-modułowe mają częściowe zagięcie na końcu, 4) jako produkty wytworzone wg technologii polegającej na: docinaniu blachy z kręgów, profilowaniu paneli dachówkowych poprzez tłoczenie na prasie, zaś akcesoriów poprzez tłoczenie i gięcie, nakładaniu powłok wykończeniowych z posypką w przypadku produktów o nazwie DC, DS, DO, DR lub powłok lakierowanych w przypadku produktów o nazwie I, DE. Załącznik do wspomnianego wniosku stanowiły zdjęcia i rysunki techniczne akcesoriów dachowych.

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) zaklasyfikował ww. wyroby w następujący sposób:

1.

blachodachówki DC, DR, DE i EAS produkowane z blach ze stali niestopowej, powlekanej, otrzymane z arkusza blachy o szerokości >= 600 mm, powstałe w procesie kształtowania przez symetryczne profilowanie tworzące falowania i prostopadłe uskoki, uzyskane w wyniku powtarzających się przetłoczek w linii poziomej i pionowej, stosowane jako element pokrycia dachu zaklasyfikowano do grupowania PKWiU 24.10.51.0 "Wyroby płaskie walcowane o szerokości >= 600 mm, ze stali niestopowej, platerowane, powlekane lub pokrywane",

2.

blachy trapezowe DS, DO, D, profilowane, produkowane z blach ze stali niestopowej, powlekane, mające profil o kształcie linii łamanej, np. kwadratowy, trójkątny, trapezowy zaklasyfikowano do grupowania PKWiU 24.33.20.0 "Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej",

3.

panele dachowe, jeżeli są montowane na tzw. rąbek, wykonane z płaskiego arkusza blachy ze stali niestopowej, zimnowalcowanej, powlekane (nieposiadające zagięć na ich końcach) oraz obróbki blacharskie wykorzystywane w budownictwie jako elementy wykończeniowe na dachach, np.: gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, obróbki ścienne, wykonane poprzez cięcie i wygięcie blachy ze stali niestopowej, ocynkowanej, będące kształtownikami otwartymi posiadającymi jednolity przekrój poprzeczny na całej długości (nieposiadające zagięć na ich końcach) zaklasyfikowano do grupowania PKWiU 24.33.11.0 "Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno ze stali niestopowej",

4.

obróbki blacharskie wykorzystywane w budownictwie jako elementy wykończeniowe na dach - gąsiory, np.: modułowe, końcowe, startowe, typu Y, stopnie dachowe, wiatrownice trójmodułowe, kształtowane na zimno z blachy stalowej niestopowej, powlekanej, nieposiadające jednolitego przekroju poprzecznego na całej długości, tj. wygięte na końcach - przygotowane do zamontowania zaklasyfikowano do grupowania PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium",

5.

arkusze blachy płaskiej ze stali niestopowej walcowanej na zimno, powlekanej o wymiarach 370 x 450 mm zaklasyfikowano do grupowania PKWiU 24.32.20.0 "Wyroby płaskie walcowane na zimno, ze stali, o szerokości < 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż opisanych wyżej wyrobów w postaci pokryć dachowych i akcesoriów dachowych realizowana przez Spółkę we wskazanych okolicznościach stanowi odpłatną dostawę towarów objętą w podatku VAT mechanizmem "odwrotnego obciążenia", o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei, zgodnie z art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Po myśli § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 oraz z 2017 r., poz. 2453) klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2018 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).

Należy zauważyć, że przepisy ustawy oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi więc warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona na podstawie art. 113 ust. 1 i 9;

2.

nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15;

3.

dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122.

Natomiast w myśl art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Powyższe regulacje wprowadzają mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku należnego na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy. Zgodnie z ww. przepisami w przypadku gdy zarówno dostawcą jak i nabywcą towaru jest podatnik podatku VAT, przedmiotem dostawy jest towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy i dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy, transakcję opodatkowuje nabywający towar.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach swojej działalności sprzedaje na terytorium kraju wyroby (...) w postaci pokryć dachowych z blach stalowych niestopowych - tzw. blachodachówkę oraz związane z tego rodzaju pokryciem akcesoria dachowe, tj. elementy obróbki blacharskiej: arkusze płaskie, gąsiory, obróbki ścienne, wiatrownice, pasy nadrynnowe, kosze, stopnie dachowe. Spółka posiada szczegółowy opis sprzedawanych wyrobów zawarty w treści wniosku, jaki ich poprzedni dystrybutor skierował do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w przedmiocie ich właściwej klasyfikacji zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU wraz z wszystkimi parametrami technicznymi, opisanym procesem produkcji i załączonymi rysunkami technicznymi. Ponadto, Spółka dysponuje także pisemną informacją wydaną w roku 2017 przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, stanowiącą odpowiedź na wniosek poprzedniego dystrybutora przedmiotowych wyrobów, z której wynika, że: 1) blachodachówka DC, DR, DE i EAS mieści się w grupowaniu PKWiU 24.10.51.0 "Wyroby płaskie walcowane o szerokości >= 600 mm, ze stali niestopowej, platerowane, powlekane lub pokrywane"; 2) blachy trapezowe DS, DO, D mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.33.20.0 "Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej"; 3) panele dachowe, jeżeli są montowane na tzw. rąbek, (nieposiadające zagięć na ich końcach) oraz obróbki blacharskie, np.: gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, obróbki ścienne będące kształtownikami otwartymi (nieposiadające zagięć na ich końcach) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.33.11.0 "Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno, ze stali niestopowej"; 4) obróbki blacharskie - gąsiory, np.: modułowe, końcowe, startowe, typu Y, stopnie dachowe, wiatrownice trójmodułowe, nieposiadające jednolitego przekroju poprzecznego na całej długości, tj. wygięte na końcach mieszczą się w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium"; 5) arkusze blachy płaskiej ze stali niestopowej walcowanej na zimno, powlekanej o wymiarach 370 x 450 mm mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.32.20.0 "Wyroby płaskie walcowane na zimno, ze stali, o szerokości < 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane".

Porównując opisany wyżej stan faktyczny do przywołanych wyżej przepisów ustawy, wyłączając sprzedaż obróbek blacharskich - gąsiory, np.: modułowe, końcowe, startowe, (...) stopnie dachowe, wiatrownice trójmodułowe, nieposiadających jednolitego przekroju poprzecznego na całej długości, tj. wygiętych na końcach mieszczących się w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium", należy stwierdzić, że Spółka sprzedając wyroby stanowiące przedmiot niniejszego wniosku realizuje dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w procedurze "odwrotne obciążenie". Zważyć bowiem należy, że sprzedawane przez Spółkę blachodachówki oraz akcesoria dachowe z nimi związane (za wyjątkiem mieszczących się w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0) znajdują się w grupie towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia w VAT. Wyroby oznaczone symbolami PKWiU: 24.10.51.0, 24.33.20.0, 24.33.11.0 oraz 24.32.20.0 wymienione są kolejno w pozycji nr: 9, 21a, 21 oraz 20 załącznika nr 11 do ustawy. Nadto Spółka jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, zaś sprzedaż przez nią realizowana nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Nabywcami są podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Sama dostawa (sprzedaż) nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, że prowadzona przez Spółkę sprzedaż wyrobów stanowiących przedmiot złożonego wniosku za wyjątkiem wyrobów zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium" w okolicznościach opisanych we wniosku spełnia warunki, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy, a tym samym winna być uznana za odpłatną dostawę towarów objętą mechanizmem "odwrotnego obciążenia", polegającym na przeniesieniu obowiązku rozliczania podatku VAT na podatnika, na rzecz którego dokonana została dostawa ściśle określonego towaru (wyrobu).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, że przy określaniu prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla danych towarów istotne jest właściwe ich zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym wydając przedmiotową interpretację tutejszy organ oparł się na podanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji.

Wskazać należy, że stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W związku z tym, że organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów, a dla prawidłowego ich opodatkowania niezbędne jest ich zaklasyfikowanie do prawidłowego grupowania statystycznego, obowiązek ten spoczywa na Wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji towarów sprzedawanych przez Wnioskodawcę w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że Wnioskodawca poprawnie zakwalifikował towary będące przedmiotem wniosku do odpowiedniego grupowania PKWiU. Tutejszy organ nie jest bowiem uprawniony, w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towarów do grupowania statystycznego.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów opisanego stanu faktycznego (w szczególności w przypadku błędnej klasyfikacji PKWiU wymienionych we wniosku towarów) lub zmiany stanu prawnego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Według art. 2 pkt 22 ustawy - sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 5a ustawy - towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.), którą dla celów podatku od towarów i usług stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy - podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.

dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b.

nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

c.

dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122.

Z kolei art. 17 ust. 2 ustawy stanowi, że w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia VAT na podatnika, na rzecz którego jest dokonywana dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy. Zasada tzw. "odwrotnego obciążenia" polega na tym, że to nabywca a nie dostawca rozlicza VAT od transakcji związanych z ww. towarami.

W przypadku, gdy któryś z warunków wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy nie jest spełniony, obowiązek rozliczenia podatku w związku z dostawą towarów spoczywa na ich dostawcy.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, w ramach swojej działalności sprzedaje on na terytorium kraju wyroby w postaci pokryć dachowych z blach stalowych niestopowych - tzw. blachodachówkę oraz związane z tego rodzaju pokryciem akcesoria dachowe, tj. elementy obróbki blacharskiej: arkusze płaskie, gąsiory, obróbki ścienne, wiatrownice, pasy nadrynnowe, kosze, stopnie dachowe. Nabywcami ww. produktów są podmioty wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy, posiadające status zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT. Wnioskodawca posiada szczegółowy opis sprzedawanych wyrobów, jaki ich poprzedni dystrybutor skierował do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w przedmiocie ich właściwej klasyfikacji zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU wraz ze wszystkimi parametrami technicznymi, opisanym procesem produkcji i załączonymi rysunkami technicznymi. Ponadto, dysponuje on także pisemną informacją wydaną w 2017 r. przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, stanowiącą odpowiedź na wniosek poprzedniego dystrybutora przedmiotowych wyrobów, z której wynika, że:

1.

blachodachówka DC, DR, DE i EAS mieści się w grupowaniu PKWiU 24.10.51.0 "Wyroby płaskie walcowane o szerokości >= 600 mm, ze stali niestopowej, platerowane, powlekane lub pokrywane";

2.

blachy trapezowe DS, DO, D mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.33.20.0 "Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej";

3.

panele dachowe montowane na tzw. rąbek, (nieposiadające zagięć na ich końcach) oraz obróbki blacharskie, np.: gąsiory, wiatrownice, pasy nadrynnowe i podrynnowe, obróbki ścienne będące kształtownikami otwartymi (nieposiadające zagięć na ich końcach) mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.33.11.0 "Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno, ze stali niestopowej";

4.

obróbki blacharskie - gąsiory, np.: modułowe, końcowe, startowe, typu Y, stopnie dachowe, wiatrownice trójmodułowe, nieposiadające jednolitego przekroju poprzecznego na całej długości, tj. wygięte na końcach mieszczą się w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium";

5.

arkusze blachy płaskiej ze stali niestopowej walcowanej na zimno, powlekanej o wymiarach 370 x 450 mm mieszczą się w grupowaniu PKWiU 24.32.20.0 "Wyroby płaskie walcowane na zimno, ze stali, o szerokości < 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane".

Ponadto z okoliczności sprawy wynika, że dostawa wyrobów będących przedmiotem zapytania jest dokonywana na rzecz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy, zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni i nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122 ustawy.

W załączniku nr 11 do ustawy w poz. 9, 20, 21 oraz 21a zostały wymienione wyroby oznaczone kolejno symbolami PKWiU: 24.10.51.0, 24.32.20.0, 24.33.11.0 oraz 24.33.20.0. Natomiast wyroby sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 25.11.23.0, nie zostały wymienione w żadnej pozycji ww. załącznika.

Zatem przedmiotowe wyroby (oprócz tych, które zostały sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0 "Pozostałe konstrukcje i ich części; płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki itp. z żeliwa, stali lub aluminium") mieszczą się w załączniku nr 11 do ustawy zawierającym katalog towarów, do których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawione informacje należy stwierdzić, że spełnione są wszystkie warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy, tj.: Wnioskodawca działający jako dostawca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ustawy, nabywcami towarów są podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a dostawa towarów nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym dokonywana przez Wnioskodawcę dostawa towarów o symbolach PKWiU: 24.10.51.0, 24.32.20.0, 24.33.11.0 oraz 24.33.20.0 będzie podlegała obowiązkowi rozliczenia podatku należnego przez nabywcę, w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia, o którym mowa w ww. art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Natomiast dostawę towarów sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 25.11.23.0 Wnioskodawca winien rozliczać na zasadach ogólnych, tj. poprzez naliczenie i rozliczenie przez siebie jako sprzedawcę podatku należnego.

Podsumowując, realizowana przez Wnioskodawcę dostawa towarów sklasyfikowanych pod symbolami PKWiU: 24.10.51.0, 24.32.20.0, 24.33.11.0 oraz 24.33.20.0 - za wyjątkiem wyrobów zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 25.11.23.0 - stanowi odpłatną dostawę towarów objętą w podatku VAT mechanizmem odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl