0111-KDSB1-1.440.182.2023.5.MSM - WIS TOWAR - budynek - PKOB 11 - stawka 23% VAT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDSB1-1.440.182.2023.5.MSM WIS TOWAR - budynek - PKOB 11 - stawka 23% VAT

WIĄŻĄCA INFORMACJA STAWKOWA (WIS)

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 t.j.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 8 maja 2023 r. (data wpływu 16 maja 2023 r.), uzupełnionego pismami z dnia 17 maja 2023 r. (data wpływu 17 maja 2023 r.), 16 czerwca 2023 r. (data wpływu 16 czerwca 2023 r.) oraz 7 lipca 2023 r. (data wpływu 10 lipca 2023 r.) oraz 3 sierpnia 2023 r. (data wpływu 5 sierpnia 2023 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: towar - budynek (...)

Opis towaru: budynek, którego powierzchnia użytkowa wynosi (...) składający się z parteru, z pomieszczeniami kancelarii, pomieszczeniami magazynowymi, pomieszczeniami socjalnymi i higienicznymi. Pierwszego i drugiego piętra, gdzie znajdować będą się pomieszczenia zamieszkania zbiorowego, pomieszczenia socjalne i higieniczne. Piwnicy, gdzie mają się znaleźć magazyny, pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia socjalne i higieniczne, pomieszczenia szatniowe, pomieszczenia rekreacji.

Rozstrzygnięcie: PKOB 11

Stawka podatku od towarów i usług: 23%

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146ea pkt 1 i art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy

Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

16 maja 2023 r. Wnioskodawca złożył wniosek, uzupełniony pismami z 17 maja, 16 czerwca, 10 lipca i 5 sierpnia 2023 r., w zakresie sklasyfikowania towaru - (...) według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) na określenie stawki podatku od towarów i usług.

W treści wniosku przedstawiono następujący opis towaru:

(...) (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) (...) Wnioskodawca wziął udział w przetargu publicznym, którego przedmiotem była (...)

Przedmiotem przetargu były usługi budowy budynku (...) wraz z instalacjami, budynku garażu z warsztatem wraz z instalacjami, budynku portierni wraz z instalacjami, śmietnika, (...) wraz z instalacjami, parkingu dla samochodów osobowych wraz z instalacjami (...), dróg dojazdowych wewnętrznych, placów i chodników wraz z (...). Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej (...)

Korzystający z infrastruktury Kompleksu (...) nie będą w nim przebywać na stałe, a jedynie w okresie realizowanych szkoleń. Ich centrum interesów życiowych będzie mieścić się poza jednostką wojskową.

W Projekcie Architektoniczno-Budowlanym wskazano rodzaj i kategorię obiektu budowlanego jako: Obiekty budowlane SH Zbrojnych; Kategoria obiektu budowlanego: XII; Przedmiot zamierzenia budowlanego: Budowa: Budynku (...) wraz z instalacjami; budynku garaży z warsztatem wraz z instalacjami; budynku portierni wraz z instalacjami; śmietnika; (...)wraz z instalacjami; parkingu dla samochodów osobowych

wraz z instalacjami (...); dróg dojazdowych wewnętrznych, placów i chodników wraz z instalacjami (...)

Natomiast, jako zamierzony sposób użytkowania wskazano - budynek zamieszkania zbiorowego i biurowy.

Zgodnie z Projektem, na parterze mają znaleźć się pomieszczenia kancelarii, pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia socjalne i higieniczne. Natomiast, na I oraz II piętrze pomieszczenia zamieszkania zbiorowego, pomieszczenia socjalne i higieniczne - (...) zakwaterowanych na kondygnacji. W piwnicy mają się znaleźć magazyny, pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia socjalne i higieniczne, pomieszczenia szatniowe, pomieszczenia rekreacji (dalej: Obiekt budowlany).

(...)

Usługi świadczone przez Wnioskodawcę będą wykonywane w ramach czynności określonych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. W skład wykonywanych przez Spółkę prac będą wchodzić m.in.: przygotowanie terenu pod budowę i roboty zmienne, roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej czy roboty budowlane wykończeniowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do wskazania właściwej stawki VAT dla świadczenia usług budowy Obiektu budowlanego.

UZASADNIENIE KLASYFIKACJI ORAZ ZASTOSOWANIA STAWKI PODATKU

Obiekt budowlany powinien zostać zaklasyfikowany dla celów PKOB w grupie 127 w klasie 1274 - Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione.

W związku z powyższym, usługi budowy budynków zakwaterowania osadzonych oraz usługi budowy instalacji w tych budynkach (w bryle budynku) powinny zostać opodatkowane według stawki 23%.

(...)

Obiekt budowlany jest podzielony na cztery kondygnacje, przy czym na III oraz IV kondygnacji zaplanowane zostały pomieszczenia zamieszkania zbiorowego - sale (...), pomieszczenia socjalne i higieniczne. Każda (...) ma mieć powierzchnię około (...). (...) odbywający szkolenie. Przy czym, zgodnie z informacjami dotyczącymi szkolenia będą się one odbywać w dni wolne od pracy, dzięki czemu szkolący się będą mogli kontynuować bez zakłóceń swoja aktywność w życiu cywilnym, czyli m.in. pracować i żyć ze swoją rodziną.

Biorąc pod uwagę jasno określone przyczyny pobytu w Obiekcie budowalnym uznać należy, że nie służy on wypełnianiu celów mieszkalnych, a jedynie ułatwieniu odbywania szkolenia.

2.2 Stałość zamieszkania

Drugą okolicznością, która przesadza o zastosowaniu stawki 8% VAT do budowy obiektów jest stałość zamieszkania. Podobnie jednak jak cele mieszkaniowe sformułowanie to nie zostało wyjaśnione dla celów VAT, dlatego tez w tym przypadku należy posługiwać się potocznym rozumieniem. Stałość pobytu powinna być rozumiana nie tylko w perspektywie czasowej, ale również w perspektywie celowościowej - przebywania w danym miejscu z własnej woli, a nie ze względu na okoliczności zewnętrzne, które powodują, że w danym miejscu musimy przebywać.

(...)

(...)

zdaniem Spółki usługi budowy budynku (...) wraz z instalacjami, budynku garażu z warsztatem wraz z instalacjami, budynku portierni wraz z instalacjami, śmietnika, (...) wraz z instalacjami, parkingu dla samochodów osobowych wraz z instalacjami, placów manewrowych, dróg dojazdowych wewnętrznych, placów i chodników wraz z instalacjami, (...) powinny korzystać ze stawki 23%.

We wniosku Wnioskodawca zaproponował Klasyfikację do PKOB 1274.

W odpowiedzi na wezwanie z 13 czerwca 2023 r. znak: (...) Wnioskodawca wskazał, że:

Na wstępie Spółka wskazuje, że pierwotnie złożony Wniosek WIS zmierzał do potwierdzenia, że Obiekt budowlany jest klasyfikowany do kodu 1274 PKOB, a w konsekwencji usługi budowlane prowadzone w ramach takiego obiektu opodatkowane według podstawowej stawki VAT. Zdaniem Spółki, obie te klasyfikacje były ze sobą komplementarne i logicznie związane. Tym samym, w ramach jednego Wniosku WIS Spółka zamierzała potwierdzić swoją klasyfikację.

W związku z tym, że Organ nie podziela takiego podejścia Spółka w pierwszej kolejności będzie chciała potwierdzić klasyfikację Obiektu budowlanego dla celów PKOB.

(...)

Spółka precyzuje, że przedmiotem Wniosku WIS jest klasyfikacji budynku zamieszkania, w którym będą przebywać uczestniczący w szkoleniu (...) do PKOB na potrzeby stosowania przepisu art. 41 ust. 12 (w związku z wykonywaną usługą). Tym samym, przedmiotem wniosku jest budynek - towar.

(...)

Przedmiotem przetargu, do którego Spółka odwołuje się w ramach Wniosku WIS, były usługi budowy:

- budynku (...) wraz z instalacjami,

- budynku garażu z (...) wraz z instalacjami,

- budynku portierni wraz z instalacjami, śmietnika,

- (...) wraz z instalacjami,

- parkingu dla samochodów osobowych wraz z instalacjami,

- (...),

- dróg dojazdowych wewnętrznych,

- placów i chodników wraz z instalacjami,

- (...),

- (...).

Łącznie obiekty te (...) Budynki, tworzące (...) nie ze sobą połączone - nie jednym obiektem budowlanym. Każdy z budynków stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość.

Natomiast, w ramach niniejszego wniosku, Spółka zamierzała potwierdzić klasyfikację dla celów PKOB jedynie budynku (...).

(...)

Spółka nie posiada informacji dotyczących ksiąg wieczystych dla nieruchomości. Inwestycja, której dotyczy Wniosek WIS położona jest na terenie (...)

Zgodnie z projektem, powierzchnia użytkowa Obiektu budowlanego wynosi (...)

(...) Zdaniem Spółki, Obiekt budowlany nie będzie przeznaczony do stałego zamieszkania przez (...).

Zdaniem Spółki, stałość pobytu powinna być rozumiana nie tylko w perspektywie czasowej, ale również w perspektywie celowościowej - przebywania w danym miejscu z własnej woli, a nie ze względu na okoliczności zewnętrzne, które powodują, że w danym miejscu musimy przebywać.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej (...)

Do uzupełnienia Wnioskodawca dołączył:

(...)

W odpowiedzi na wezwanie z 28 czerwca 2023 r. znak: (...) Wnioskodawca wskazał m.in. następujące informacje:

(...)

Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (...) leży w większości w terenie działalności produkcyjno-usługowej oraz obsługi technicznej i gospodarczej, na którym nie dopuszcza się realizacji usług handlu, symbol - (...) częściowo w terenach zieleni urządzonej, zieleńców, skwer "symbol - ZP oraz w niewielkiej części w terenach dróg - ulic zbiorczych, klasy Z, symbol - (...), (...) leży częściowo w terenie działalności produkcyjno-usługowej oraz obsługi technicznej i gospodarczej, na którym nie dopuszcza się realizacji usług handlu, symbol - (...) oraz częściowo w terenach zieleni urządzonej, zieleńców, skwer "symbol - (...) Działki te leżą w jednostce strukturalnej (...)

(...)

Do uzupełnienia Wnioskodawca dołączył:

(...)

W odpowiedzi na wezwanie z 28 lipca 2023 r. znak: (...) Wnioskodawca wskazał:

(...) Prawidłowe powierzchnie pomieszczeń znajdujących się w budynku (...), zgodnie z Projektem architektonicznym, wynoszą:

Piwnica

Nazwa pomieszczenia - Powierzchnia (m2]

(...)

(...)

Parter

Nazwa pomieszczenia - Powierzchnia (m2]

(...)

(...)

I Piętro

Nazwa pomieszczenia - Powierzchnia (m2]

(...)

(...)

II Piętro

Nazwa pomieszczenia Powierzchnia (m2]

(...)

(...)

Prawidłowe powierzchnie poszczególnych kondygnacji, zgodnie z Projektem architektonicznym,

wynoszą:

Piwnica: (...)

Parter: (...)

I Piętro: (...)

II Piętro: (...)

Suma: (...)

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku (...), zgodnie z Projektem architektonicznym, wynosi (...)

W trybie przewidzianym w art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej, postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2023 r. o sygn. (...) tut. Organ wyznaczył Wnioskodawcy siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w zakresie zebranego w sprawie materiału dowodowego. Postanowienie zostało skutecznie doręczone w dniu 18 sierpnia 2023 r. Do dnia wydania niniejszej decyzji z prawa tego Wnioskodawca nie skorzystał.

UZASADNIENIE klasyfikacji towaru

Stosownie do brzmienia art. 5a ustawy - towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacji w układzie odpowiadającym Nomenklaturze scalonej (CN) zgodnej z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1 z późn. zm. - Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382 z późn. zm.) lub w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są klasyfikowane według Nomenklatury scalonej (CN) lub klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują działy, pozycje, podpozycje lub kody Nomenklatury scalonej (CN) lub symbole klasyfikacji statystycznych.

Zgodnie z art. 42a pkt 2 lit. a ustawy, WIS zawiera m.in. klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jednakże tylko w sytuacji, w której jest ona niezbędna do określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadami klasyfikowania obiektów budowlanych, opisanych w części I pkt 4 załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem, obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". W ramach tych sekcji obiekty rozróżniane są zgodnie z projektem technicznym wynikającym ze specjalnej funkcji konstrukcji (np. budynki handlowe, konstrukcje drogowe, budowle wodne, kanalizacje). Dla budynków, pierwszym kryterium klasyfikacyjnym jest charakter budynku - mieszkalny lub niemieszkalny.

Z kolei, stosownie do wskazówek dotyczących klasyfikowania obiektów budowlanych, wynikających z części I pkt 5 załącznika do rozporządzenia, za jednostkę klasyfikacyjną przyjmuje się zwykle pojedynczy obiekt budowlany (np. budynek, drogę, linie przesyłowe itp.). (...)

W przypadku budynków przeznaczonych lub użytkowanych do wielu celów klasyfikuje się je w jednej pozycji PKOB, zgodnie z ich głównym użytkowaniem, wyrażonym w m2 powierzchni użytkowej, przeznaczonej na ten cel.

Pkt 2 w części I załącznika do rozporządzenia przedstawia pojęcia podstawowe. I tak budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów. (...) Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. W dalszej części wskazano, że budynki niemieszkalne są to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.

W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:

- powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów;

- powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;

- powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

Część "mieszkaniowa" budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

W przedmiotowej sprawie, całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi (...) m2, a co najmniej połowa tej powierzchni jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

W sekcji 1 "Budynki" w dziale 11 "Budynki mieszkalne" w grupie "Budynki zbiorowego zamieszkania" Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych mieści się klasa 1130 - "Budynki zbiorowego zamieszkania", w odniesieniu do której wskazano:

Klasa obejmuje:

- Budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci i innych grup społecznych, np. domy opieki społecznej, hotele robotnicze, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych itp.;

- Budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych;

- Budynki rezydencji prezydenckich i biskupich.

Odnosząc się do klasyfikacji zaproponowanej przez Wnioskodawcę należy wskazać, że zgodnie z zastawieniem pomieszczeń w budynku (...), co najmniej połowę powierzchni użytkowej wykorzystuje się do celów mieszkalnych, tym samym brak jest możliwości zaklasyfikowania budynku będącego przedmiotem wniosku do PKOB 1274.

Uwzględniając powyższe, towar - budynek (...), jest klasyfikowany w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) zgodnie z działem 11.

UZASADNIENIE zastosowania stawki podatku od towarów i usług

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z kolei na mocy art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 1 i art. 138i ust. 4.

Ponadto zgodnie z art. 146ea pkt 1 i 2 w roku 2023:

1)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3, wynosi 8%.

Na podstawie art. 146ef ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do końca roku, w którym suma wydatków wymienionych w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (tekst jedn.: Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) określonych na ten rok w ustawie budżetowej, 11w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 lipca tego roku, oraz planie finansowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przedłożonym zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny albo projekcie tego planu przedstawionym do zatwierdzenia Ministrowi Obrony Narodowej zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 tej ustawy, jeżeli plan ten nie został przedłożony zgodnie z art. 42 ust. 4 tej ustawy, po wyłączeniu planowanych przepływów finansowych w ramach tej sumy wydatków, jest wyższa niż 3% wartości produktu krajowego brutto określonego zgodnie z art. 40 ust. 2 tej ustawy:

1)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%;

2)

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do:

1)

dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

2)

robót konserwacyjnych dotyczących:

a)

obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b)

lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 - w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1.

Stosownie do treści art. 41 ust. 12a ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610, 1093, 1873 i 2376 oraz z 2022 r. poz. 467), funkcjonalnie z nimi związaną, z zastrzeżeniem ust. 12b (art. 41 ust. 12a ustawy).

Obiekty budownictwa mieszkaniowego to - jak wynika z art. 2 pkt 12 ustawy - budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Stosownie do art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast, obiekt budowlany, zgodnie z art. 3 pkt 1 powyższej ustawy - to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, warunkiem zastosowania 8% stawki podatku, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części. Po drugie, obiekty budowlane lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przedmiotem wniosku jest budowa budynku (...). Przedmiotowy budynek jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11, w klasie 1130 Budynki zbiorowego zamieszkania.

Głównym wyznacznikiem zaliczenia danego obiektu do klasy budynków zbiorowego zamieszkania jest jego użytkowanie i warunki samego obiektu do potrzeb zbiorowego zamieszkiwania określonej grupy ludzi przez określony czas, przy czym okres ten i charakter grupy w ten sposób zamieszkującej winny być ze sobą ściśle związane. Należy wskazać, iż cele zbiorowego zamieszkania w zakresie osób zamieszkujących określony obiekt, charakteryzują się jednolitością podmiotową osób go zamieszkujących. Jednolitość ta może, jak ma to miejsce w zakresie internatów i burs szkolnych zawężać katalog osób, dla których przeznaczony jest tego typu obiekty do osób - uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Natomiast w przypadku domów studenta zakres ten obejmuje wyłącznie słuchaczy studiów wyższych, zaś w przypadku aresztów - osoby tymczasowo pozbawione wolności.

Wskazać należy, że wspólnym dla katalogu obiektów zamieszkania zbiorowego pozostaje fakt wykorzystywania tego obiektu wyłącznie przez osoby w określonym dla obiektu czasie, lecz zawsze poza miejscem swojego stałego miejsca zamieszkania. W zakresie budynku na terenie koszar, okres ten ograniczony jest do okresu (...)

Potwierdzeniem powyższego jest definicja budynków zamieszkania zbiorowego zawarta jest w § 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.) zgodnie z którą budynek zamieszkania zbiorowego to budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek do stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny.

W związku z czym, wskazać należy, że budynek (...) nie będzie miejscem stałego zamieszkania, a budynek związany jest z okresowym zamieszkaniem osób odbywających (...).

W związku z powyższym, ponieważ opisany we wniosku budynek klasyfikowany jest do działu 11 PKOB i nie jest budynkiem służącym do stałego zamieszkania, tym samym nie można go zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zatem właściwa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146ea pkt 1 i art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy.

Informacje dodatkowe

Niniejsza WIS jest ważna, jeśli w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od podatku od towarów i usług (art. 42a ustawy). W zakresie wyeliminowania lub zastosowania zwolnienia Wnioskodawca może zwrócić się o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, ul. Warszawska 5, 43- 300 Bielsko- Biała.

Podmiot, na rzecz którego wydano WIS, może ją stosować wyłącznie do towarów tożsamych pod każdym względem z towarem będącym przedmiotem niniejszej decyzji.

Niniejsza WIS wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, dla którego została wydana, w odniesieniu do towaru będącego jej przedmiotem, który zostanie sprzedany, zaimportowany lub wewnątrzwspólnotowo nabyty po dniu, w którym WIS została doręczona (art. 42c ust. 1 pkt 1 ustawy), z wyjątkiem następujących przypadków:

- podmiot ten złożył fałszywe oświadczenie, że w dniu złożenia wniosku o WIS, w zakresie przedmiotowym tego wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani kontrola celno-skarbowa oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 42b ust. 3 ustawy),

- towar, będący przedmiotem niniejszej WIS, stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy (art. 42ca ustawy).

Niniejsza WIS jest ważna przez okres 5 lat licząc od dnia następującego po dniu jej doręczenia (art. 42 ha ust. 1 ustawy).

WIS traci ważność przed upływem 5 lat, z dniem:

1)

następującym po dniu doręczenia decyzji o zmianie WIS albo decyzji o uchyleniu WIS, albo

2)

wygaśnięcia na podstawie art. 42h ust. 1

- w zależności od tego, które ze zdarzeń nastąpiło wcześniej (art. 42 ha ust. 2 ustawy).

WIS wygasa z mocy prawa przed upływem powyższego terminu w przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnoszących się do towaru, będącego przedmiotem tej WIS, gdy zmiana tych przepisów spowodowała, że:

- klasyfikacja towaru/usługi, lub

- stawka podatku właściwa dla towaru/usługi, lub

- podstawa prawna stawki podatku

staje się niezgodna z tymi przepisami.

Wygaśnięcie WIS następuje z dniem wejścia w życie przepisów, z którymi WIS stała się niezgodna (art. 42h ust. 1 ustawy).

Do liczenia terminów okresu ważności WIS stosuje się odpowiednio art. 12 Ordynacji podatkowej.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji - stosownie do art. 220 § 1 w związku z art. 221 oraz art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej - służy Stronie odwołanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: (KIS/SkrytkaESP lub /KIS/wnioski lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urząd-skarbowy) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Odwołanie od decyzji organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: www.kis.gov.pl