0111-KDIB3-3.4013.347.2021.1.PJ - Akcyza od odziedziczonego za granicą samochodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4013.347.2021.1.PJ Akcyza od odziedziczonego za granicą samochodu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 grudnia 2021 r. wpłynął do nas Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od akcyzy nabycia samochodu osobowego przywożonego przez osobę fizyczną, która nabyła w drodze dziedziczenia prawo własności tego samochodu osobowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego:

Dnia (...).2020 r. Pani mąż - (...) zakupił w Niemczech samochód osobowy marki (...), adres zamieszkania Pani męża był: (...). Pani mąż pracował w Niemczech i zakupiony samochód służył mu na dojazdy do pracy w Niemczech i dojazdy do domu.

Nie posiadała Pani z mężem (...) umowy majątkowej małżeńskiej wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Dnia (...).2021 r. Pani mąż (...) zmarł w Niemczech. Na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w (...) została Pani uznana jako jedyny spadkobierca po zmarłym (...) na podstawie testamentu.

Dnia (...).2021 r. samochód został przywieziony z terytorium Niemiec do Polski.

Dnia (...).2021 r. została złożona przez Panią deklaracja AKC-US (deklaracja uproszczona dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych). Tym samym dnia (...).2021 r. została przez Panią zapłacona kwota (...) zł tytułem podatku akcyzowego, na konto bankowe Urzędu Skarbowego w (...).

Przez cały czas mieszka Pani w Polsce. W związku z powyższym uważa Pani, że powinno zostać zastosowane w Pani przypadku zwolnienie z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. Jest Pani osobą, która nabyła samochód osobowy w drodze dziedziczenia, który został przez Panią przywieziony w terytorium Niemiec (musiała Pani się po niego udać na terytorium Niemiec) i posiada Pani dokument stwierdzający prawo własności samochodu osobowego (postanowienie Sądu Rejonowego w (...)). W związku z powyższym prosi Pani o wydanie interpretacji indywidualnej czy podatek akcyzowy w Pani przypadku został należnie pobrany, czy podatek akcyzowy na podstawie art. 110 ust. 4 jest zwolniony, czy jest Pani na podstawie opisanego artykułu zwolniona z podatku akcyzowego?

Pytanie.

Czy na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy o ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się Panią z podatku akcyzowego?

Pani stanowisko w sprawie.

Uważa Pani, że zgodnie z art. 110 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym powinna Pani była zostać zwolniona z podatku akcyzowego, dotyczącego samochodu osobowego. Spełnia Pani wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 110 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, uprawniające Panią do zwolnienia z podatku akcyzowego, dotyczącego samochodu osobowego marki (...), o którym mowa w dziale G.

Ocena stanowiska:

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.):

Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 i 9 ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

2)

terytorium kraju - terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3)

terytorium państwa członkowskiego - terytorium państwa, do którego zgodnie z art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii

Europejskiej mają zastosowanie te Traktaty, z wyłączeniem terytorium kraju, z tym że (...) 9) nabycie wewnątrzwspólnotowe - przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy:

W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1)

import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2)

nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3)

pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a)

wyprodukowanego na terytorium kraju,

b)

od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

Stosownie do art. 100 ust. 4 ustawy:

Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Jak stanowi art. 102 ust. 1 ustawy:

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej:

1)

która dokonuje czynności, o których mowa w art. 100 ust. 1 lub 2, lub

2)

która nabyła lub posiada samochód osobowy, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 2, lub

3)

na której ciąży obowiązek złożenia zawiadomienia o dokonaniu w pojeździe samochodowym zarejestrowanym na terytorium kraju zmian konstrukcyjnych zmieniających

rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - w przypadku, o którym mowa w art. 100 ust. 1a pkt 1.

W myśl art. 110 ust. 4 ustawy:

Zwalnia się od akcyzy samochód osobowy przywożony przez osobę fizyczną, która nabyła w drodze dziedziczenia prawo własności lub prawo użytkowania tego samochodu osobowego na terytorium państwa członkowskiego, pod warunkiem że osoba ta przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dokument stwierdzający prawo własności lub prawo użytkowania samochodu osobowego nabyte w drodze dziedziczenia potwierdzony przez notariusza lub inne właściwe władze, a także że samochód osobowy jest przywożony na terytorium kraju nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wejścia w posiadanie tego samochodu.

Zgodnie z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.):

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Stosownie zaś do art. 925 Kodeksu cywilnego:

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Przedmiotem Pani wątpliwości jest możliwość objęcia zwolnieniem nabycia przez Panią samochodu osobowego w drodze dziedziczenia, który został przez Panią przywieziony w terytorium Niemiec.

Odnosząc przytoczone wyżej przepisy do opisanego przez Panią stanu faktycznego należy stwierdzić że przywiezienie nabytego w drodze dziedziczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec (terytorium państwa członkowskiego) na terytorium kraju stanowi w myśl art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 i 9 ustawy nabycie wewnątrzwspólnotowe. Czynność taka jest stosownie do art. 100 ust. 1 pkt 2 przedmiot opodatkowania akcyzą.

Jednocześnie przepis art. 110 ust. 4 reguluje kwestię zwolnienia od podatku akcyzowego samochodu osobowego przywożonego przez osobę fizyczną, która nabyła w drodze dziedziczenia prawo własności lub prawo użytkowania tego samochodu osobowego na terytorium państwa członkowskiego. Warunkami skorzystania z tego zwolnienia są:

1.

przedstawienie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dokumentu stwierdzającego prawo własności samochodu osobowego nabytego w drodze dziedziczenia, potwierdzonego przez notariusza lub inne właściwe władze,

2.

przywiezienie samochodu osobowego na terytorium kraju nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wejścia w posiadanie tego samochodu.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego posiada Pani dokument stwierdzający prawo własności samochodu osobowego (postanowienie Sądu Rejonowego w (...)).

Pani mąż (...) zmarł w Niemczech (...).2021 r. - nastąpiło wtedy nabycie przez Panią samochodu stosownie do art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego.

Jednocześnie miejscem zamieszkania Pani jak i Pani męża było (...).

Nie można wobec powyższego uznać, że nabyła Pani w drodze dziedziczenia prawo własności lub prawo użytkowania tego samochodu osobowego na terytorium państwa członkowskiego.

Tym samym przywiezienie przez Panią w terytorium Niemiec samochodu osobowego marki (...), który Pani mąż - (...) zakupił w Niemczech a nabytego przez Panią w drodze dziedziczenia nie podlega zwolnieniu z podatku akcyzowego na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, ponieważ zwolnienie to ma zastosowanie w sytuacji, gdy przywożony jest samochód osobowy nabyty w drodze dziedziczenia w państwie członkowskim.

Tym samym Pani stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl