0111-KDIB3-3.4013.163.2022.1.JS - Sprzedaż na terytorium kraju alkoholu etylowego całkowicie skażonego, nabytego wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy, jako nieobjęta akcyzą

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4013.163.2022.1.JS Sprzedaż na terytorium kraju alkoholu etylowego całkowicie skażonego, nabytego wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy, jako nieobjęta akcyzą

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, w zakresie braku opodatkowania oraz obowiązków ewidencyjnych i dokumentacyjnych, związanych ze sprzedażą na terytorium kraju alkoholu etylowego całkowicie skażonego, nabytego wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący braku opodatkowania oraz obowiązków ewidencyjnych i dokumentacyjnych, związanych ze sprzedażą na terytorium kraju alkoholu etylowego całkowicie skażonego, nabytego wewnątrzwspólnotowo z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy, wpłynął 22 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest A., której przeważającą działalność stanowi produkcja leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych (PKD 21.20.Z). Wnioskodawca opodatkowany jest od całości dochodów na terytorium RP i jest podatnikiem VAT.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą A. dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego alkohol etylowy o nazwie (...), kod CN: 2207 20 00, całkowicie skażony na terenie Holandii, który zwolniony był z podatku akcyzowego na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.). Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki przewidziane w art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, dlatego transakcja podlegała pod zwolnienie z podatku akcyzowego.

Alkohol nabyty przez Wnioskodawcę został wymieniony w art. 138t ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Następnie A. planuje sprzedać na terenie kraju ww. całkowicie skażony alkohol etylowy na rzecz B. Wnioskodawca zamierza udokumentować tę transakcję fakturą.

Pytania

1. Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę całkowicie skażonego alkoholu na terenie kraju podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

2. Czy Wnioskodawca ma obowiązek ewidencji i innych dokumentacji do celów podatku akcyzowego w związku ze sprzedażą całkowicie skażonego alkoholu na terenie kraju?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W myśl art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy całkowicie skażony:

a)

produkowany na terytorium kraju, nabywany wewnątrzwspólnotowo oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej,

b)

nabywany wewnątrzwspólnotowo, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje,

c) produkowany na terytorium kraju oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez Rzeczpospolitą Polską - na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego, w tym zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Zatem spełnienie jednego z powyższych wymagań jest wystarczające do zastosowania zwolnienia. Wnioskodawca spełnił warunki określone w tym przepisie, dlatego transakcja była zwolniona z podatku akcyzowego. W związku z powyższym, sprzedaż na terenie kraju ww. całkowicie skażonego alkoholu na rzecz B. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w razie zaistnienia opisanego we wcześniejszej części wniosku zdarzenia przyszłego po jego stronie powstanie obowiązek wyrażony wart 138t. ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

W ocenie Wnioskodawcy będzie on obowiązany do prowadzenia, o którym mowa wart 138t ust. 1 z racji tego, iż będzie podmiotem dokonującym sprzedaży alkoholu etylowego opisanego w tym przepisie.

Z racji tego, iż sprzedaż alkoholu etylowego między A. a B. będzie udokumentowana fakturą, Wnioskodawca nie ma obowiązku ewidencjonować tych transakcji w rejestrze.

Zdaniem Wnioskodawcy nie istnieją inne wymogi ewidencjonowania lub dokumentacji ww. transakcji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą":

Ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Jak stanowi art. 92 ustawy:

Do napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy:

1. Do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się:

1)

wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;

2)

wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;

3)

napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy.

W załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, w poz. 17 wymieniony został: "Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone".

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1)

produkcja wyrobów akcyzowych;

2)

wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;

3)

import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;

4)

nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;

4a) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;

5)

wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;

6)

wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również:

1)

użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

2)

było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub

3)

nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy;

4)

dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;

5)

sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;

6)

nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Jak wynika z art. 8 ust. 4 ustawy:

Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również zużycie:

1)

wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, o których mowa w art. 89 ust. 2, do produkcji innych wyrobów;

2)

napojów alkoholowych, o których mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 i 3, przez podmiot zużywający.

Jednocześnie, stosownie do art. 8 ust. 6 ustawy:

Jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy:

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej

Stosownie do art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy:

1. Zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy:

1)

całkowicie skażony:

a)

produkowany na terytorium kraju, nabywany wewnątrzwspólnotowo oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej,

b)

nabywany wewnątrzwspólnotowo, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje,

c) produkowany na terytorium kraju oraz importowany, jeżeli został całkowicie skażony dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez Rzeczpospolitą Polską - na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego, w tym zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Zatem warunkiem zwolnienia alkoholu etylowego od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, jest jego skażenie środkami dopuszczonymi do skażania alkoholu etylowego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93.

Zgodnie z art. 1 ww. rozporządzenia (Rozporządzenie Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. U.UE.L.1993.288.12 z późn. zm.):

Substancje skażające, które są wykorzystywane w każdym Państwie Członkowskim do celów całkowitego skażenia alkoholi, zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. a dyrektywy 92/83/EWG, są takie jak określone w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Jednocześnie, stosownie do Artykułu 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1880 z dnia 30 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz.UE.L. Nr 307, str. 24) - zwanego dalej rozporządzeniem zmieniającym:

Załącznik do rozporządzenia (WE) nr 3199/93 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 2 rozporządzenia zmieniającego stanowi:

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Jak wskazano w części I załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia zmieniającego:

I. Wspólna procedura skażania stosowana w Belgii, Bułgarii, Republice Czeskiej, Danii, Niemczech, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, we Włoszech, na Cyprze, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Niderlandach, Austrii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowenii, na Słowacji i w Finlandii do celów całkowitego skażenia alkoholu:

Na hektolitr etanolu absolutnego:

- 1,0 litr alkoholu izopropylowego,

- 1,0 litr metyloetyloketonu,

- 1,0 gram benzoesanu denatonium.

Zatem, mając na uwadze powyższe oraz brzmienie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy, zwolniony od akcyzy jest alkohol etylowy całkowicie skażony, gdy jest skażony zgodnie z procedurą wskazaną w załączniku do rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2018/1880 z dnia 30 listopada 2018 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 3199/93 w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego.

Na mocy art. 138t ustawy:

1. Podmiot dokonujący sprzedaży na terytorium kraju wyrobów, bez względu na kod CN, zawierających w swym składzie alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 50% objętości skażony:

1)

mieszaniną alkoholu izopropylowego (propan-2-ol) i benzoesanu denatonium lub

2)

mieszaniną alkoholu tert-butylowego i benzoesanu denatonium, lub

3)

alkoholem izopropylowym

- w opakowaniach jednostkowych o pojemności większej niż 1,5 litra lub jednorazowo w łącznej ilości sprzedanych wyrobów większej niż 10 litrów, prowadzi rejestr podmiotów odbierających te wyroby.

2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać następujące dane:

1)

rodzaj oraz ilość odebranych wyrobów;

2)

imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub adres siedziby podmiotu odbierającego;

3)

numer PESEL lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) podmiotu odbierającego;

4)

datę oraz adres miejsca dokonania sprzedaży;

5)

czytelny podpis podmiotu odbierającego lub osoby reprezentującej ten podmiot.

3. Wpisu do rejestru dokonuje się z chwilą odbioru wyrobów.

4. Podmiot dokonujący sprzedaży przekazuje kopię rejestru właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego on dotyczy.

5. Podmiot odbierający będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej jest obowiązany do okazania podmiotowi dokonującemu sprzedaży dokumentu potwierdzającego jego tożsamość.

6. W przypadku gdy podmiot odbierający odmawia okazania dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, sprzedawca jest obowiązany odmówić sprzedaży wyrobów wskazanych w ust. 1.

7. Dane, o których mowa w ust. 2, są przechowywane do celów kontroli przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały zamieszczone w rejestrze, o którym mowa w ust. 1.

8. Wpisu do rejestru nie dokonuje się w przypadku, gdy sprzedaż wyrobów, o których mowa w ust. 1, jest potwierdzana fakturą.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego o nazwie (...), kod CN: 2207 20 00, całkowicie skażonego na terenie Holandii (Królestwa Niderlandów) - który zwolniony był z podatku akcyzowego na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Alkohol nabyty przez Wnioskodawcę został wymieniony w art. 138t ust. 1 ustawy. Wnioskodawca planuje sprzedać na terytorium kraju ww. całkowicie skażony alkohol etylowy i udokumentować tą transakcję fakturą.

Mając na względzie cytowany wyżej art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, w sytuacji, gdy opisany we wniosku alkohol etylowy o kodzie CN 2207 20 00 (...), nabyty przez Wnioskodawcę wewnątrzwspólnotowo na terytorium państwa członkowskiego, całkowicie skażony zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia zmieniającego, podlega zwolnieniu od akcyzy (co wskazano jako element opisu zdarzenia przyszłego) - to jego dalsza sprzedaż przez Wnioskodawcę na terytorium kraju nie podlega już opodatkowaniu akcyzą.

Jednocześnie, zauważyć należy, że zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, alkohol etylowy nabyty przez Wnioskodawcę został wymieniony w art. 138t ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym. Co do zasady, podmiot dokonujący sprzedaży na terytorium kraju wyrobów, o których mowa w tym przepisie (art. 138t ust. 1 ustawy), ma obowiązek prowadzenia rejestru podmiotów odbierających te wyroby.

Jednakże, jak podano w treści wniosku - Spółka zamierza udokumentować fakturą tą transakcję sprzedaży przedmiotowych wyrobów na rzecz innego podmiotu na terytorium kraju. Tym samym, w sprawie znajdzie zastosowanie art. 138t ust. 8 ustawy, zgodnie z którym, wpisu do rejestru nie dokonuje się w przypadku, gdy sprzedaż wyrobów, o których mowa w art. 138t ust. 1, jest potwierdzana fakturą.

Jednocześnie należy zauważyć, że w związku z opisaną transakcją sprzedaży alkoholu etylowego całkowicie skażonego, podlegającego zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy, na rzecz podmiotu na terytorium kraju - na Wnioskodawcy nie będą spoczywać inne obowiązki ewidencjonowania lub dokumentacji tej transakcji, które wynikałyby z Działu VIa "Ewidencje i inne dokumentacje" ustawy o podatku akcyzowym.

Tym samym, oceniając stanowisko Wnioskodawcy ściśle w odpowiedzi na postawione pytania, należało uznać je za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Organ zastrzega, że niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie odnośnie przedstawionych we wniosku pytań Spółki, w odniesieniu do przedstawionych okoliczności zdarzenia przyszłego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniami wskazanymi we wniosku, nie mogą być rozpatrzone - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. W szczególności, przedmiotem interpretacji nie było zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego skażonego na mocy art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy. Kwestia ta wynikała wprost z opisu zdarzenia przyszłego i tym samym nie była przedmiotem analizy, lecz została przyjęta jako element tego zdarzenia przyszłego.

Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329 z późn. zm..; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl