0111-KDIB3-3.4012.390.2020.1.JS - Korekta deklaracji VAT w związku z WNT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-3.4012.390.2020.1.JS Korekta deklaracji VAT w związku z WNT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 czerwca 2020 r. (data wpływu 23 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty deklaracji podatkowej w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty deklaracji podatkowej w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wystąpił w styczniu 2020 r. (...) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w przedmiocie uzyskania stanowiska organu co do prawidłowości ustalenia obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Organ wydał indywidualną interpretację podatkową (...) pod numerem (...). Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy zawarte w treści wniosku o interpretację za nieprawidłowe.

Ponieważ Wnioskodawca zamierza dokonać korekty rozliczeń zgodnie ze stanowiskiem wskazanym w otrzymanej interpretacji podatkowej nr (...) oraz ponieważ interpretacja ta dotyczyła wyłącznie podatku należnego w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Wnioskodawca kieruje do organu niniejszy wniosek o wydanie interpretacji podatkowej celem uzupełnienia stanowiska organu w przedmiotowej sprawie również w zakresie podatku naliczonego i prawa podatnika do jego odliczenia w tym samym okresie co wykazany podatek należny.

W pierwszym wniosku o wydanie interpretacji Wnioskodawca wskazał następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy w postaci dwóch (...). Dostawca będący podatnikiem podatku od wartości dodanej podał na potrzeby przedmiotowych dwóch transakcji numer VAT-UE kraju swojej siedziby, tj. Holandii.

Z treści zawartych umów wynika, że Wnioskodawca zobowiązany został do zapłaty całej ustalonej umową ceny sprzedaży przy składanym zamówieniu. Od podpisania umowy czyli złożenia zamówienia, co miało miejsce 9 września 2019 r. oraz zapłaty ceny sprzedaży, co miało miejsce 18 września 2019 r., zależało podjęcie przez Sprzedawcę dalszych czynności w postaci przygotowania zakupionych maszyn do wydania.

Zapłata ceny zgodnie z umową nie stanowiła zaliczki na poczet zamówienia, lecz już ostateczną płatność. Dostawca wystawił faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w dniu 30 września 2019 r. Wnioskodawca otrzymał wystawione faktury w grudniu 2019 r., co spowodowało, iż pierwotnie nie wykazał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu wrześniu 2019 r. działając w nieświadomości wystawienia przedmiotowych faktur 30 września 2019 przez sprzedawcę.

Zgodnie z umową pierwsza z (...) miała zostać dostarczona do zakładu Wnioskodawcy w terminie do 1 miesiąca a druga w terminie do 2 miesięcy od spełnienia łącznie obu warunków rozpoczęcia przygotowania maszyn do wydania, tj. podpisania umowy i zapłaty ceny sprzedaży.

(...) zostały dostarczone do zakładu Wnioskodawcy w dniu 31 października 2019 r., kiedy to nastąpił rozładunek pierwszej maszyny oraz w dniu 3 grudnia 2019 r. z chwilą rozładunku drugiej maszyny. Dostawa odbywała się na warunkach Ex-Works Incoterms 2010.

Wnioskodawca w oparciu o tak wskazany stan faktyczny, uznał iż obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstał w dacie wystawienia przez dostawcę towarów faktur, tj. 30 września 2019 r., a tym samym Wnioskodawca dokonał korekty za wrzesień 2019 r. informacji podsumowującej i deklaracji VAT-7 wykazując w tym okresie w deklaracji zarówno podatek VAT należny jak i naliczony.

W chwili obecnej działając zgodnie z otrzymaną interpretacją podatkową numer (...) Wnioskodawca planuje dokonać korekty podatku należnego i naliczonego za miesiąc wrzesień 2019 r. z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w postaci ww. (...) w ten sposób, że zamiast we wrześniu Wnioskodawca wykaże podatek należny i naliczony z tytułu nabycia pierwszej maszyny w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2019 r. oraz odpowiednio korektę informacji podsumowującej za ten sam okres oraz podatek należny i naliczony z tytułu nabycia drugiej maszyny w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2020 r. oraz odpowiednio korektę informacji podsumowującej za ten sam okres.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca postąpi prawidłowo jeżeli złoży korekty deklaracji VAT-7 i wykaże do odliczenia podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia pierwszej maszyny w deklaracji za miesiąc listopad 2019 r. oraz wykaże do odliczenia podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia drugiej maszyny w deklaracji za miesiąc styczeń 2020 r., tj. w obu przypadkach za te same miesiące w których wykazany zostanie podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia każdej z maszyn?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy - przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - art. 7 ust. 1 ustawy.

Z kolei w myśl art. 9 ust. 1 ustawy - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W świetle art. 9 ust. 2 ustawy - przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

- z zastrzeżeniem art. 10; 2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a.

Stosownie do art. 20 ust. 5 ustawy - w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

Powyższy przepis zobowiązuje podatnika dokonującego rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia do rozpoznania obowiązku podatkowego 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, chyba że przed tym dniem podatnik podatku od wartości dodanej, będący dostawcą nabywanych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawił fakturę dokumentującą dokonaną dostawę, gdyż wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zatem w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w przypadku gdy podatnik podatku od wartości dodanej nie wystawił faktury przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Mając zatem na uwadze stanowisko zawarte w interpretacji podatkowej nr (...) faktury wystawione przez sprzedawcę/dostawcę w dniu 30 września 2019 r. nie stanowią faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a skoro do faktycznej dostawy maszyn doszło z chwilą ich rozładunku w zakładzie Wnioskodawcy to obowiązek podatkowy z tytułu WNT winien być rozpoznany 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wyłącznie w sytuacji jeżeli przed tym dniem podatnik podatku od wartości dodanej, będący dostawcą towarów nabywanych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, wystawiłby fakturę dokumentującą dokonaną przez niego dostawę wewnątrzwspólnotową, wówczas obowiązek podatkowy powstałby z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w przypadku otrzymania faktury zaliczkowej nie powstaje u polskiego podatnika obowiązek podatkowy nawet, gdy otrzyma on od podatnika podatku od wartości dodanej fakturę zaliczkową na 100% wartości towaru.

Przyjmując zatem konieczność dokonania odpowiednich korekt w zakresie podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w ślad za otrzymaną interpretacją podatkową, Wnioskodawca zamierza również dokonać korekty podatku naliczonego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W ocenie Wnioskodawcy podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów winien zostać wykazany w tych samych okresach rozliczeniowych co podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia każdej z maszyn. Tym samym wykazując podatek należny od nabycia pierwszej maszyny w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2019 r. również podatek naliczony Wnioskodawca ma prawo wykazać i odliczyć w tym samym okresie, z kolei wykazując podatek należny od nabycia drugiej maszyny w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2020 r. również podatek naliczony Wnioskodawca ma prawo wykazać i odliczyć w tym samym okresie.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c i d ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu:

a.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT (transakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów);

b.

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 (nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów).

Generalnie, prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy (obowiązek rozliczenia VAT w deklaracji) w podatku należnym u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 2 i 3 ustawy o VAT). Powyższe oznacza, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje w tym samym okresie, w którym należy rozpoznać obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku transakcyjnego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ustawy o VAT) powstaje w dacie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (generalnie w dniu wystawienia faktury lub - w przypadku braku wcześniejszego wystawienia faktury - 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy), pod warunkiem że podatnik:

a.

otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b.

uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

W przedmiotowym stanie faktycznym Wnioskodawca uznając prawidłowość swojego stanowiska wskazanego we wniosku o wydanie pierwszej interpretacji podatkowe w zakresie powstania obowiązku podatkowego w miesiącu wrześniu 2019 r. i otrzymania faktur w miesiącu grudniu dokonał korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2019 r. tym samym spełniając oba warunki do wykazania i odliczenia podatku naliczonego od wewnątrzwspólnotowego nabycia maszyn w tym samym miesiącu co obowiązek podatkowy czyli podatek VAT należny. W ocenie Wnioskodawcy złożenie w chwili obecnej korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2019 r. i za miesiąc styczeń 2020 r. celem wykazania w poszczególnych miesiącach obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia każdej z maszyn i zarazem podatku należnego nie pozbawia Wnioskodawcy do wykazania i odliczenia podatku naliczonego od wewnątrzwspólnotowego nabycia każdej z maszyn każdej z maszyn w tej samej deklaracji w stosunku do każdej z maszyn.

Tym samym w sprawie nie będzie miał zastosowania art. 86 ust. 10i ustawy o VAT zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej. Podatnik bowiem wykazał podatek należny w miesiącu wrześniu 2019 r. czym uczynił zadość terminowemu wykazania podatku należnego a co przy jednoczesnym otrzymaniu faktury przed upływem 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, pozwoliło podatnikowi na wykazanie i odliczenie podatku naliczonego w tym samym miesiącu. W chwili obecnej Wnioskodawca jedynie na podstawie otrzymanej interpretacji podatkowej, która wskazuje na nieprawidłowość stanowiska Wnioskodawcy co do okresu w jakim wykazano podatek należny, korzystając z zasady praw nabytych czyli prawa do wykazania i odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie co podatku należnego, dokonuje jedynie korekty skutkującej przemieszczeniem podatku należnego i naliczonego na inne miesiące stosownie do stanowiska organu w zakresie powstania obowiązku podatkowego odpowiednio w miesiącu listopadzie 2019 i styczniu 2020.

Tym samym w ocenie Wnioskodawcy postąpi on prawidłowo dokonując korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2019 i za miesiąc styczeń 2020 r. w ten sposób, że wykaże on zarówno podatek należny jak i naliczony od każdego z wewnątrzwspólnotowych nabyć.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie, w odniesieniu do powołanej interpretacji indywidualnej z (...)., znak (...) wydanej na rzecz Wnioskodawcy należy wskazać, że (...) została wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zmiana tej interpretacji, znak: (...).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.), dalej jako: "ustawa" lub "ustawa o VAT", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1.

nabywcą towarów jest:

a.

podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b.

osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

- z zastrzeżeniem art. 10; 2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika - art. 11 ust. 1 ustawy.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy).

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, 8 i 9, wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania, w celu umożliwienia rozliczenia podatku.

Jak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9.

Zatem co do zasady, prawo do wykazania do odliczenia podatku naliczonego (obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 99 ust. 14 ustawy).

Stosownie natomiast do art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c powstaje zgodnie z art. 86 ust. 10, pod warunkiem że podatnik:

a.

otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

b.

uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi - art. 86 ust. 10c ustawy.

W przypadku nieotrzymania w terminie, o którym mowa w ust. 10b pkt 2 lit. a, faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin - art. 86 ust. 10g ustawy.

Otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. a, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę - art. 86 ust. 10h ustawy.

W przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, w terminie późniejszym niż określony w ust. 10b pkt 2 lit. b i pkt 3, podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej - art. 86 ust. 10i ustawy.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będący zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE) w ramach prowadzonej działalności dokonał wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dwóch (...) w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy. Z treści zawartych umów wynika, że Wnioskodawca zobowiązany został do zapłaty całej ustalonej umową ceny sprzedaży przy składanym zamówieniu. Od podpisania umowy, czyli złożenia zamówienia, co miało miejsce 9 września 2019 r. oraz zapłaty ceny sprzedaży, co miało miejsce 18 września 2019 r., zależało podjęcie przez sprzedawcę dalszych czynności w postaci przygotowania zakupionych maszyn do wydania. Zapłata ceny zgodnie z umową nie stanowiła zaliczki na poczet zamówienia, lecz już ostateczną płatność. Dostawca wystawił faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w dniu 30 września 2019 r. Wnioskodawca otrzymał wystawione faktury w grudniu 2019 r., co spowodowało, że pierwotnie nie wykazał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu wrześniu 2019 r. działając w nieświadomości wystawienia przedmiotowych faktur 30 września 2019 przez sprzedawcę. (...) zostały dostarczone do zakładu Wnioskodawcy w dniu 31 października 2019 r., kiedy to nastąpił rozładunek pierwszej maszyny oraz w dniu 3 grudnia 2019 r. z chwilą rozładunku drugiej maszyny. Dostawa odbywała się na warunkach Ex-Works Incoterms 2010. W tych okolicznościach Wnioskodawca uznał, że obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstał w dacie wystawienia przez dostawcę faktur, tj. 30 września 2019 r. i dokonał korekty deklaracji VAT-7 za wrzesień 2019 r. wykazując w tym okresie w deklaracji zarówno podatek należny jak i naliczony.

Jak wynika z treści wniosku, Wnioskodawca zamierza obecnie dokonać ponownej korekty podatku należnego i naliczonego za wrzesień 2019 r. z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych (...) w ten sposób, że zamiast we wrześniu 2019 r. Spółka wykaże podatek należny i naliczony z tytułu nabycia pierwszej maszyny w deklaracji VAT-7 za listopad 2019 r. oraz odpowiednio podatek należny i naliczony z tytułu nabycia drugiej maszyny w deklaracji VAT-7 za styczeń 2020 r.

Należy wskazać, że przepis art. 20 ust. 5 ustawy zobowiązuje podatnika dokonującego rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia do rozpoznania obowiązku podatkowego najpóźniej 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia - chyba, że przed tym dniem podatnik podatku od wartości dodanej będący dostawcą nabywanych w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej towarów wystawił fakturę. Wówczas bowiem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury.

W sytuacji przedstawionej we wniosku, w dniu 30 września 2019 r. zostały wystawione faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (...) przez Wnioskodawcę. Maszyny zostały dostarczone do zakładu Wnioskodawcy w dniu 31 października 2019 r. kiedy nastąpił rozładunek pierwszej maszyny oraz w dniu 3 grudnia 2019 r. z chwilą rozładunku drugiej maszyny. Przy czym, dostawa odbywała się na warunkach Ex-Works, tj. została uznana za dokonaną z chwilą pozostawienia towarów w uzgodnionym miejscu do dyspozycji nabywcy, który nabył prawo do rozporządzania nimi jak właściciel.

Tym samym, na podstawie cyt. wyżej art. 20 ust. 5 ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego (...) w sprawie objętej wnioskiem powstał z chwilą wystawienia faktur dokumentujących WNT maszyn przez dostawcę w państwie członkowskim, tj. 30 września 2019 r.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca określił szczególne warunki odliczenia podatku naliczonego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje bowiem w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz że uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Przy czym, w przypadku uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek w terminie późniejszym niż 3 miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy, wówczas podatnik może odpowiednio zwiększyć kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

W sprawie objętej wnioskiem, Spółka została poinformowana i otrzymała wystawione przez dostawcę faktury dokumentujące WNT (...) w grudniu 2019 r., a zatem w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca (września), w którym w odniesieniu do nabytych maszyn powstał obowiązek podatkowy.

W związku z powyższym, Wnioskodawca postąpił prawidłowo w opisanym stanie faktycznym dokonując po otrzymaniu faktur w grudniu 2019 r. korekty deklaracji VAT-7 za wrzesień 2019 r. - wykazując w niej zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony do odliczenia z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych (...).

Mając powyższe na uwadze, przedstawiony przez Spółkę w zdarzeniu przyszłym sposób postępowania - zgodnie z którym zamierza ona złożyć ponowną korektę deklaracji w taki sposób, że wykaże do odliczenia podatek należny i podatek naliczony z tytułu WNT pierwszej maszyny w deklaracji za listopad 2019 r., a drugiej maszyny za styczeń 2020 r. - należy w tej sytuacji uznać za nieprawidłowy.

Oceniając zatem stanowisko Wnioskodawcy w odpowiedzi na postawione we wniosku pytanie - należało uznać je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku, ściśle w zakresie zadanego przez Wnioskodawcę pytania w odniesieniu do stanowiska przedstawionego w odpowiedzi na zadane pytanie. Inne kwestie, nieobjęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa - rozpatrzone. Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie zapytania Zainteresowanego, tj. nieprawidłowości złożenia ponownie korekty deklaracji VAT-7 w taki sposób, że wykaże za miesiąc listopad 2019 r. oraz za miesiąc styczeń 2020 r. zarówno podatek należny, jak i naliczony z tytułu WNT od wewnątrzwspólnotowego nabycia maszyn.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych - art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl