0111-KDIB3-1.4012.100.2022.3.IK - Obniżenie podstawy opodatkowania z powodu udzielonego rabatu

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 maja 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-1.4012.100.2022.3.IK Obniżenie podstawy opodatkowania z powodu udzielonego rabatu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obniżenia podstawy opodatkowania z powodu udzielonego rabatu. Uzupełniliście go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 26 kwietnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej jako "Spółka", "Wnioskodawca") jest producentem farb i lakierów (dalej jako: "Produkty"). Spółka sprzedaje Produkty podmiotom gospodarczym (np. zakładom produkcyjnym i usługowym).

W celu intensyfikacji sprzedaży oraz rozszerzenia rynku zbytu Produktów, Spółka zamierza wprowadzić nowy sposób premiowania kontrahentów nabywających jej Produkty.

Mianowicie Spółka zamierza wypłacać jej klientom (Dystrybutorom) uzgodnioną kwotę pieniężną określoną jako rabat. Rabat będzie ustalany w oparciu o wartość sprzedaży Produktów zrealizowanych przez Dystrybutora na rzecz partnerów handlowych tego Dystrybutora (Klientów Końcowych - np. warsztaty samochodowe).

W tym celu Spółka zawiera stosowne porozumienie z Dystrybutorami, na podstawie którego P. wypłaca Dystrybutorowi uzgodniony rabat za sprzedaż Produktów zrealizowaną przez Dystrybutora do konkretnego Klienta Końcowego.

Rabat ten jest udzielany po zakończeniu uzgodnionego okresu rozliczeniowego (np. miesiąc/kwartał/rok).

Dystrybutor sprzedaje Produkty dla swoich konkretnych Klientów Końcowych. Sprzedaż do Klienta Końcowego nie odbywa się w tym samym czasie co sprzedaż danego produktu przez Spółkę do Dystrybutora.

Dystrybutor sprzedaje Produkty ze swoich stanów magazynowych. Dystrybutor następnie wysyła do Spółki informacje o wartości Produktów Spółki sprzedanych do Klienta Końcowego obliczoną po cenach po jakich Dystrybutor kupuje te produkty od Spółki.

Jednocześnie należy wskazać, iż Dystrybutor nie jest w stanie określić z jakiej faktury zakupu Produktów od Spółki pochodzą Produkty, które sprzedał w danym okresie rozliczeniowym Klientowi Końcowemu.

Dystrybutor otrzymuje od Spółki dodatkowy rabat procentowy za sprzedaż Produktów Spółki do konkretnego Klienta Końcowego. Jednocześnie również Dystrybutor udziela Klientowi Końcowemu rabat procentowy za zakup Produktów uprzednio nabytych przez Dystrybutora od Spółki.

Pytania

1. Czy wypłacona przez Spółkę kwota pieniężna z tytułu udzielonego rabatu, którego podstawą do wyliczenia jest wartość sprzedaży Produktów Spółki zrealizowanej przez Dystrybutora na rzecz jego partnera handlowego (Klienta Końcowego) stanowi rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT?

2. W jaki sposób Spółka powinna udokumentować udzielenie rabatu, o którym mowa w pyt. nr 1 z uwagi na to, iż nie jest w stanie dokładnie przyporządkować kwoty udzielonego rabatu do uprzednich dostaw Produktów Spółki na rzecz Dystrybutora?

3. W którym momencie należy dokonać obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielonego przez Spółkę Dystrybutorowi rabatu opisanego w pyt. nr 1?

Państwa stanowisko w sprawie

1. Wypłacona przez Spółkę kwota pieniężna z tytułu udzielonego rabatu, którego podstawą do wyliczenia jest wartość sprzedaży Produktów Spółki zrealizowanej przez Dystrybutora na rzecz jego partnera handlowego (Klienta Końcowego) stanowi rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT.

2. Z uwagi na to, iż Spółka nie jest w stanie dokładnie przyporządkować kwoty udzielonego rabatu do uprzednich dostaw Produktów Spółki na rzecz Dystrybutora Spółka powinna udokumentować udzielenie rabatu poprzez wystawienie faktury korygującej w trybie art. 106j ust. 3 ustawy VAT.

3. Obniżenia podstawy opodatkowania z tytułu udzielonego przez Spółkę Dystrybutorowi rabatu opisanego w pyt. nr 1 należy dokonać rozliczeniu za okres, w którym w którym Spółka wystawiła fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez Spółkę dokumentacji wynika, że uzgodniła ona z Dystrybutorem warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją.

UZASADNIENIE przyjętego stanowiska Wnioskodawcy:

Ad.1.

Zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen.

Ustawodawca w żaden sposób nie wskazuje przyczyn i podstaw kalkulacji obniżki ceny sprzedaży towarów. Tym samym w ocenie Spółki podstawę kalkulacji obniżki cen sprzedaży towarów może być wartość sprzedaży Produktów Spółki, która jest realizowana przez Dystrybutora na rzecz jego Klientów.

Kolejno odniesienie ustalonej w ten sposób wartości rabatu do sprzedaży Produktów Spółki zrealizowanej na rzecz Dystrybutora sprawia, iż obniżka ceny jest ściśle związana z dostawą Produktów Spółki zrealizowanej na rzecz Dystrybutora, co sprawia iż stanowi tytuł do obniżenia podstawy opodatkowania stosownie art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy VAT.

Ad.2.

Stosownie do art. 106j ust. 3 ustawy VAT w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:

1)

zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka;

2)

może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą - w przypadku gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.

Zatem w świetle ww. regulacji rabaty będą wykazywane przez Spółkę na fakturze kwotowo w odniesieniu do całości obrotu (wszystkich dostaw) zrealizowanych z określonym Dystrybutorem w danym okresie. Faktura korekta wystawiona w trybie art. 106j ust. 3 ustawy VAT będzie zawierać również referencje do faktur sprzedaży na rzecz Dystrybutora (poprzez wskazanie numeru i daty wystawienia faktury), które dokumentują sprzedaż Produktów Spółki na rzecz Dystrybutora w danym okresie rozliczeniowym, którego dotyczy korekta.

Z uwagi na techniczne możliwości wystawiania faktur Spółka dopuszcza możliwość wykazania listy faktur sprzedażowych, wystawionych w okresie rozliczeniowym którego dotyczy korekta w postaci załącznika do faktury.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy VAT w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Z uwagi na fakt, iż Spółka będzie posiadać dokumentację dotyczącą udzielanego rabatu na podstawie zawartej umowy oraz warunki udzielanego rabatu będą spełnione przed wystawieniem faktury korygującej, w ocenie Spółki terminem obniżenia podstawy opodatkowania będzie zatem data wystawienia faktury korygującej. W okresie rozliczeniowym, w którym Spółka wystawi fakturę będzie ona uprawniona do obniżenia podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury korygującej zgodnie z art. 106j ust. 3 ustawy VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931), zwanej dalej ustawą lub ustawa o VAT,

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W oparciu o art. 29a ust. 1 ustawy,

podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Stosownie do art. 29a ust. 10 ustawy,

podstawę opodatkowania obniża się o:

1)

kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;

2)

wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;

3)

zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;

4)

wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Według art. 29a ust. 13 ustawy,

W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

Na mocy art. 29a ust. 14 ustawy,

przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Jak wynika z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy,

podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy,

przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 2 pkt 31 ustawy,

przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Faktury są dokumentami sformalizowanymi, potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi wówczas, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt nabycia określonych towarów lub usług. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy,

faktura powinna zawierać między innymi:

1)

datę wystawienia;

2)

kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3)

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4)

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5)

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6)

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7)

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8)

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9)

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10)

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11)

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12)

stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13)

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14)

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15)

kwotę należności ogółem;

(...).

W myśl art. 106j ust. 1 ustawy,

w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1)

udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,

2)

udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,

3)

dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4)

dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.

W świetle art. 106j ust. 2 ustawy,

faktura korygująca powinna zawierać:

1)

wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA" albo wyraz "KOREKTA";

2)

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3)

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a)

określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b)

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4)

przyczynę korekty;

5)

jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6)

w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

W oparciu o art. 106j ust. 3 ustawy,

w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, faktura korygująca, o której mowa w ust. 2:

1)

powinna zawierać dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnosi się udzielany opust lub obniżka;

2)

może nie zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 5 i 6 oraz nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą.

Wskazać należy, że faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania (tzw. faktury korygujące "in minus") oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość podstawy opodatkowania ulega podwyższeniu (tzw. faktury korygujące "in plus").

Z powołanych wyżej przepisów ustawy dotyczących faktur korygujących wynika, że jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik, wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, również gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, udzielono rabatu, bądź upustów i obniżek cen.

Zatem, co do zasady, korygowanie pierwotnie wystawionej faktury, z przyczyn wskazanych wyżej, powinno nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej. Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Tym samym, istotą faktur korygujących jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych.

Faktury korygujące wystawia się w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo producentem farb i lakierów. Zamierzacie wprowadzić nowy sposób premiowania kontrahentów nabywających Państwa Produkty.

Mianowicie zamierzacie wypłacać klientom (Dystrybutorom) uzgodnioną kwotę pieniężną określoną jako rabat. Rabat będzie ustalany w oparciu o wartość sprzedaży Produktów zrealizowanych przez Dystrybutora na rzecz partnerów handlowych tego Dystrybutora (Klientów Końcowych).

W tym celu będziecie zawierać stosowne porozumienie z Dystrybutorami, na podstawie którego P. będziecie wypłacać Dystrybutorowi uzgodniony rabat za sprzedaż Produktów zrealizowaną przez Dystrybutora do konkretnego Klienta Końcowego. Rabat ten jest udzielany po zakończeniu uzgodnionego okresu rozliczeniowego (np. miesiąc/kwartał/rok).

Dystrybutor sprzedaje Produkty dla swoich konkretnych Klientów Końcowych. Sprzedaż do Klienta Końcowego nie odbywa się w tym samym czasie co sprzedaż danego produktu przez Spółkę do Dystrybutora. Dystrybutor sprzedaje Produkty ze swoich stanów magazynowych. Następnie Dystrybutor wyśle do Państwa informacje o wartości Produktów Spółki sprzedanych do Klienta Końcowego obliczoną po cenach po jakich Dystrybutor kupuje te produkty od Spółki.

Dystrybutor nie jest w stanie określić z jakiej faktury zakupu Produktów od Spółki pochodzą Produkty, które sprzedał w danym okresie rozliczeniowym Klientowi Końcowemu.

Dystrybutor otrzymuje od Spółki dodatkowy rabat procentowy za sprzedaż Produktów Spółki do konkretnego Klienta Końcowego. Jednocześnie również Dystrybutor udziela Klientowi Końcowemu rabat procentowy za zakup Produktów uprzednio nabytych przez Dystrybutora od Spółki.

Ad. 1.

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia "rabat". Zatem, pojęcie to należy interpretować stosując przede wszystkim wykładnię językową.

Zgodnie ze "Słownikiem języka polskiego" (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, str. 825), "rabat" to "zniżka, opust od sumy należnej za towar przyznawany, np. przy kupnie dużej ilości towarów". Zatem, rabat polega na pomniejszeniu ustalonej wcześniej ceny towaru lub usługi. Rozróżnia się przy tym rabaty przyznane przed ustaleniem ceny oraz udzielane po jej ustaleniu.

Bez znaczenia jest sposób ustalenia przyznanego kontrahentom rabatu.

Z opisu sprawy wynika, że przyznajecie Państwo rabat Dystrybutorom ustalony w oparciu o wartość sprzedaży Produktów zrealizowanych przez Dystrybutora na rzecz Klientów Końcowych. Zatem rabat ten jest związany z dostawą Państwa Produktów na rzecz Dystrybutora.

Powyższe oznacza, że udzielony rabat stanowi podstawę do obniżenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Ad. 2.

Artykuł 106j ust. 3 VATU jednoznacznie dopuszcza praktykę wystawiania faktur korygujących (dokumentujących rabat) tak, że jedna korekta odpowiada więcej niż jednej fakturze sprzedaży.

Faktura korygująca nie musi powoływać także dat sprzedaży, wykazanych pierwotnie na fakturach. Faktury korygujące wystawione w przypadku, gdy podatnik udziela rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie z uwagi na to, że ich weryfikacja odnosi się do określonego zbioru faktur pierwotnych nie muszą zawierać danych dotyczących nazwy (rodzaju) towaru objętych rabatem. Powinna wykazywać natomiast okres, za który udzielany jest rabat.

Ponadto na zbiorczej fakturze korygującej, o której mowa w art. 106j ust. 3 przywołanej ustawy, nie może zabraknąć dat wystawienia i kolejnych numerów faktur korygowanych. Art. 106j ust. 3 pkt 2 zwalnia z obowiązku zamieszczenia w zbiorczej fakturze korygującej pewnych elementów, ale nie dotyczy to dat wystawienia i kolejnych numerów faktur korygowanych.

Istnieje również możliwość umieszczania części danych wymaganych przepisami w załącznikach stanowiących integralną część faktur korygujących. Wskazać należy, że zarówno przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze do niej nie określają wzorów faktur i faktur korygujących (tym samym ich objętości czy liczby stron), a jedynie stanowią o elementach, które faktura powinna obligatoryjnie zawierać. W związku z powyższym nie ma przeciwwskazań, aby do zbiorczej faktury korygującej dodać załącznik będący integralną częścią tej faktury, zawierający listę poszczególnych faktur pierwotnych z danego okresu, pod warunkiem że są w nim ujęte wszystkie dane zgodnie z uregulowaniami ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 2 jest prawidłowe.

Ad. 3.

Jak wynika z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, podatnik może dokonać obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego już za okres rozliczeniowy, w którym wystawił fakturę korygującą przy łącznym spełnieniu następujących warunków:

1)

uzgodnienia warunków korekty z nabywcą towaru lub usługobiorcą,

2)

spełnienia uzgodnionych warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług,

3)

posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług (tj. z dokumentacji wynika, że nabywca wie, że doszło lub wie w jakich sytuacjach będzie dochodzić do zmiany warunków transakcji skutkujących zmniejszeniem wysokość wynagrodzenia), z dokumentacji wynika również, że warunki te zostały spełnione na moment dokonywania przez podatnika korekty podatku należnego, tj. doszło do zrealizowania przesłanek warunkujących pomniejszenie kwoty podatku należnego,

4)

faktura korygująca jest zgodna z posiadaną dokumentacją w zakresie uzgodnienia nabywcą towaru lub usługobiorcą warunku obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług oraz w zakresie spełnienia tych uzgodnionych warunków.

Wyjaśnić należy, że przez uzgodnienie warunków pomniejszenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego rozumie się w szczególności ustalenie przez strony faktu obniżenia wykazanego na fakturze pierwotnej wynagrodzenia. Uzgodnienie może wskazywać również okoliczności, których zaistnienie w przyszłości uzasadnia obniżenie należności. Przesłanki uzasadniające obniżenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego mogą być zawarte w umowach, aneksach, regulaminach realizacji sprzedaży lub ogólnych warunkach umowy, których akceptacja dokonywana jest w momencie przystąpienie nabywcy do transakcji. W tego typu przypadkach uzgodnienie stanowi fakt przystąpienia do czynności stanowiących wyraz zgody na treść dokumentu. Do uzgodnienia warunków umowy może dojść ponadto w trakcie trwania współpracy między stronami. Przedsiębiorcy mogą zawierać różnego rodzaju aneksy do umów, porozumienia lub tworzyć inne dokumenty stosowane powszechnie w obrocie gospodarczym, skutkiem których jest obniżenie wynagrodzenia wykazanego na fakturze pierwotnej. Dokumenty wskazujące na wolę modyfikacji podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego stanowią uzgodnienia, o których mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.

Z kolei spełnienie warunków oznacza ziszczenie się zdarzenia stanowiącego przesłankę obniżenia wynagrodzenia. W wielu przypadkach zawierając uzgodnienie strony nie precyzują wprost zdarzenia, które uzasadnia dokonanie korekty. Jeżeli jednak strona informuje kontrahenta, że udziela obniżki, która nie jest uzależniona od określonego zdarzenia przyszłego, zazwyczaj można domniemywać, że przesłanka faktyczna uzasadniająca taką preferencję już zaistniała (warunki obniżenia podstawy opodatkowania lub kwoty podatku są spełnione).

Zasady rozliczania faktur korygujących in minus, nie powinny co do zasady wymagać od podatników tworzenia w inny sposób niż dotychczas dokumentów handlowych potwierdzających uzgodnienie warunków pomniejszenia podstawy opodatkowania lub należnego podatku VAT (jak też dokumentów potwierdzających spełnienie uzgodnionych warunków). W zakresie dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie warunków transakcji z nabywcą lub usługobiorcą, znaczenie zyskały inne niż potwierdzenie otrzymania faktury korygującej dowody dokumentujące obniżenie podstawy opodatkowania, które są w posiadaniu przedsiębiorców w ramach prowadzonej dokumentacji handlowej. Przy czym nie istnieje zamknięty katalog dowodów potwierdzających uzgodnienie warunków ustalania wartości transakcji (pomniejszenie wartości towaru lub usługi).

Biorąc pod uwagę opis sprawy, stwierdzić należy, że za moment uzgodnienia należałoby uznać porozumienie z Dystrybutorem (Państwa klientem), w którym wskazano warunki udzielanego rabatu. Zaś za spełnienie tych warunków to zakończenie uzgodnionego okresu rozliczeniowego oraz informacja od Dystrybutora o jakiej wartości sprzedał Państwa Produkty w tym uzgodnionym okresie.

Zatem po otrzymaniu takiej informacji przez Państwa od Dystrybutora doszło do spełnienia uzgodnionych warunków. Tym samym zarówno Państwo jak i Dystrybutor macie świadomość o wielkości udzielonego rabatu.

W tym przypadku dokumentacją będzie zawarte porozumienie oraz informacja, przekazane od Dystrybutora o jakiej wartości sprzedał Produkty.

Zatem na moment wystawienia faktury korygującej będziecie Państwo posiadali dokumentację potwierdzającą uzgodnienie z nabywcą towarów warunków obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego oraz warunki z tego Porozumienia zostały spełnione.

W konsekwencji, w okresie rozliczeniowym, w którym Państwo wystawicie fakturę korygującą będziecie uprawnieni do obniżenia podatku należnego wynikającego z wystawionej faktury korygującej.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w.. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl