0111-KDIB2-1.4010.520.2019.1.AT - Zaliczenie wydatków związanych z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego klubu do kosztów podatkowych spółdzielni mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-1.4010.520.2019.1.AT Zaliczenie wydatków związanych z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego klubu do kosztów podatkowych spółdzielni mieszkaniowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 31 października 2019 r. (data wpływu 13 listopada 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wymienione we wniosku wydatki związane z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego Klubu działającego w ramach działalności społeczno-oświatowej i kulturalnej Spółdzielni Mieszkaniowej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów:

* w części związanej z udziałem w jubileuszu członków Rady Nadzorczej Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2019 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wymienione we wniosku wydatki związane z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego Klubu działającego w ramach działalności społeczno-oświatowej i kulturalnej Spółdzielni Mieszkaniowej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności statutowej prowadzi działalność społeczno-oświatową i kulturalną w formie osiedlowego Klubu X. Działalność społeczno-oświatowa i kulturalna Spółdzielni polega na prowadzeniu różnych sekcji (np. tanecznej, plastycznej, teatralnej, wokalnej) i organizowaniu w ich ramach zajęć, na które uczęszczają dzieci, młodzież i dorośli. Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowanych instruktorów, którzy świadczą swoje usługi na podstawie zawartych umów zlecenia. Z zajęć korzystają członkowie spółdzielni, którzy opłaty na ww. działalność wnoszą wraz z opłatami za mieszkanie oraz nie członkowie i osoby spoza Spółdzielni, którzy wnoszą opłaty za uczestnictwo w zajęciach na podstawie zawartych umów. Przychody z ww. działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółdzielnia, z okazji...-lecia założenia sekcji tanecznej klubu zorganizowała koncert jubileuszowy, podczas którego zaprezentowano pokazy taneczne wszystkich uczestniczek sekcji.

W związku z organizacją koncertu Spółdzielnia poniosła m.in. wydatki na:

a.

zaproszenia na koncert,

b.

wynajem, obsługę techniczną i oświetlenie sali,

c.

nagłośnienie,

d.

obsługę fotograficzną,

e.

magnesy i breloczki z okazjonalnym nadrukiem jako forma pamiątki dla występujących dzieci,

f.

dyplom i kwiaty dla instruktorów,

g.

torty,

h.

szycie kostiumów tanecznych,

i.

tkaniny, art. pasmanteryjne i inne materiały do przygotowania kostiumów i dekoracji,

j.

wywołanie zdjęć i zakup ramek celem przygotowania wystawy z okazji jubileuszu (koszt poniesiono po koncercie).

Wśród zaproszonych gości znajdowali się członkowie rodzin występujących dzieci, byli uczestnicy sekcji, członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni, a także przedstawiciele władz lokalnych. Pomimo wydawanych bezpłatnych zaproszeń, impreza miała charakter otwarty i jej uczestnikiem mógł zostać każdy zainteresowany mieszkaniec miasta. Wiadomość o nadchodzącym wydarzeniu została umieszczona na koncie portalu społecznościowego grupy tanecznej.

Środki na zorganizowanie jubileuszu pochodziły z przychodów klubu (tj. opłat wnoszonych przez członków, nie członków i osoby spoza Spółdzielni).

Celem zorganizowanego jubileuszu było zaprezentowanie przez uczestników sekcji efektów swojej pracy i talentu, podsumowanie wyników dotychczasowej działalności oraz podziękowania dla instruktorów. Ponadto organizacja jubileuszu miała na celu promocję działalności Klubu na rynku lokalnym, promowanie i rozpowszechnienie wiedzy o działalności Klubu. Na imprezie obecne były lokalne media, w związku z czym relacje z wydarzenia pojawiły się w regionalnej prasie i portalach internetowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wszystkie ww. rodzaje kosztów związane z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego Klubu działającego w ramach działalności społeczno-oświatowej i kulturalnej Spółdzielni Mieszkaniowej stanowią koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związane z organizacją jubileuszu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, bowiem wydatki te mają związek z prowadzoną przez Spółdzielnię działalnością gospodarczą.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że każdy racjonalny wydatek, poniesiony przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, jeżeli nie jest wymieniony w katalogu wyłączeń w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, stanowi koszt uzyskania przychodu. Organizacja imprezy miała przede wszystkim na celu promocję działalności Klubu na rynku lokalnym, promowanie i rozpowszechnienie wiedzy o działalności Klubu. Obchody jubileuszu mogły przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności i zainteresowania działalnością klubu, co kształtuje popyt na usługi świadczone przez Spółdzielnię wśród obecnych, a także przyszłych nabywców. Promowanie działalności Klubu poprzez organizację imprezy mogło przyczynić się do poszerzenia kręgu uczestników sekcji i zwiększenia przychodów ze sprzedaży.

Ponadto umożliwianie uczestnikom sekcji pokazywania swojej aktywności artystycznej i talentów ma na celu umocnienie z nimi współpracy, zachęcenie do dalszego korzystania z usług, a także zachęcenie do rozpropagowania oferty dotyczącej zajęć organizowanych przez Klub.

Zatem wydatki poniesione na organizację jubileuszu sekcji tanecznej Klubu miały na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów, w związku z czym Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest częściowo nieprawidłowe, a częściowo prawidłowe.

Stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 845 z późn. zm., dalej: "u.s.m."), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.s.m., przedmiotem działalności spółdzielni może być:

1.

budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,

2.

budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,

3.

budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,

4.

udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,

5.

budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Zgodnie z art. 4 ust. 5 u.s.m., członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien zatem kierować się podstawową zasadą zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że jego poniesienie ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Katalog wydatków wyłączonych z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy, o którym mowa powyżej, ma charakter zamknięty.

W pkt 38a powołanego art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako nieuznawane za koszty uzyskania przychodów, wymieniono wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności statutowej prowadzi działalność społeczno-oświatową i kulturalną w formie osiedlowego Klubu X. Działalność społeczno-oświatowa i kulturalna Spółdzielni polega na prowadzeniu różnych sekcji (np. tanecznej, plastycznej, teatralnej, wokalnej) i organizowaniu w ich ramach zajęć, na które uczęszczają dzieci, młodzież i dorośli. Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowanych instruktorów, którzy świadczą swoje usługi na podstawie zawartych umów zlecenia. Z zajęć korzystają członkowie spółdzielni, którzy opłaty na ww. działalność wnoszą wraz z opłatami za mieszkanie oraz nie członkowie i osoby spoza Spółdzielni, którzy wnoszą opłaty za uczestnictwo w zajęciach na podstawie zawartych umów. Przychody z ww. działalności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia, z okazji...-lecia założenia sekcji tanecznej klubu zorganizowała koncert jubileuszowy, podczas którego zaprezentowano pokazy taneczne wszystkich uczestniczek sekcji.

W związku z organizacją koncertu Spółdzielnia poniosła m.in. wydatki na:

a.

zaproszenia na koncert,

b.

wynajem, obsługę techniczną i oświetlenie sali,

c.

nagłośnienie,

d.

obsługę fotograficzną,

e.

magnesy i breloczki z okazjonalnym nadrukiem jako forma pamiątki dla występujących dzieci,

f.

dyplom i kwiaty dla instruktorów,

g.

torty,

h.

szycie kostiumów tanecznych,

i.

tkaniny, art. pasmanteryjne i inne materiały do przygotowania kostiumów i dekoracji,

j.

wywołanie zdjęć i zakup ramek celem przygotowania wystawy z okazji jubileuszu (koszt poniesiono po koncercie).

Wśród zaproszonych gości znajdowali się członkowie rodzin występujących dzieci, byli uczestnicy sekcji, członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni, a także przedstawiciele władz lokalnych. Pomimo wydawanych bezpłatnych zaproszeń, impreza miała charakter otwarty i jej uczestnikiem mógł zostać każdy zainteresowany mieszkaniec miasta. Wiadomość o nadchodzącym wydarzeniu została umieszczona na koncie portalu społecznościowego grupy tanecznej. Środki na zorganizowanie jubileuszu pochodziły z przychodów klubu (tj. opłat wnoszonych przez członków, nie członków i osoby spoza Spółdzielni). Celem zorganizowanego jubileuszu było zaprezentowanie przez uczestników sekcji efektów swojej pracy i talentu, podsumowanie wyników dotychczasowej działalności oraz podziękowania dla instruktorów. Ponadto organizacja jubileuszu miała na celu promocję działalności Klubu na rynku lokalnym, promowanie i rozpowszechnienie wiedzy o działalności Klubu. Na imprezie obecne były lokalne media, w związku z czym relacje z wydarzenia pojawiły się w regionalnej prasie i portalach internetowych.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego stwierdzić należy, że głównym celem organizacji jubileuszu z okazji...-lecia założenia sekcji tanecznej była promocja działalności Klubu na rynku lokalnym, promowanie i rozpowszechnienie wiedzy o działalności Klubu. Obchody jubileuszu mogły przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności i zainteresowania działalnością klubu, co kształtuje popyt na usługi świadczone przez Spółdzielnię wśród obecnych, a także przyszłych nabywców.

Wobec powyższego, wydatki poniesione na organizację jubileuszu z okazji...-lecia założenia sekcji tanecznej, co do zasady, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niewątpliwie umożliwianie uczestnikom sekcji pokazywania swojej aktywności artystycznej i talentów ma na celu umocnienie z nimi współpracy, zachęcenie do dalszego korzystania z usług, a także zachęcenie do rozpropagowania oferty dotyczącej zajęć organizowanych przez Klub. Udział pozostałych osób w jubileuszu może przyczyniać się do poszerzenia kręgu uczestników sekcji i zwiększenia przychodów ze sprzedaży.

Zauważyć jednakże należy, że jak wynika z wniosku w jubileuszu wzięli udział m.in. członkowie Rady Nadzorczej Wnioskodawcy. W tym też zakresie, zauważyć należy, że o ile ww. członkowie Rady Nadzorczej, nie są jednocześnie pracownikami Wnioskodawcy, wydatki związane z ich udziałem w wydarzeniu nie mogą, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić kosztów podatkowych.

Z powyższego przepisu wynika bezwzględny nakaz wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z jednym tylko wyjątkiem - wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Mając na uwadze powyższe, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko w zakresie ustalenia, czy wymienione we wniosku wydatki związane z organizacją jubileuszu sekcji tanecznej osiedlowego Klubu działającego w ramach działalności społeczno-oświatowej i kulturalnej Spółdzielni Mieszkaniowej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów:

* w części związanej z udziałem w jubileuszu członków Rady Nadzorczej Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe,

* w pozostałej części - jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na § 1 i 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl