0111-KDIB1-3.4010.661.2021.1.IZ - Ulga B+R w firmie zajmującej się produkcją specjalistycznych maszyn, urządzeń i narzędzi

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.661.2021.1.IZ Ulga B+R w firmie zajmującej się produkcją specjalistycznych maszyn, urządzeń i narzędzi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący ulgi badawczo - rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

S sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka", "Firma") jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "u.p.d.o.p."). Wnioskodawca uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Głównym działem Spółki jest Dział Mechaniki i Automatyki, w ramach którego Spółka prowadzi produkcję specjalistycznych maszyn, urządzeń i narzędzi. Dział Mechaniki i Automatyki jest jednostką nadrzędną, w ramach której funkcjonują: Dział Projektów i Rozwoju, Dział Produkcji Mechaniki oraz Dział Produkcji Automatyki.

Przedmiotem działalności powyższego Działu Mechaniki i Automatyki jest konstruowanie oraz produkcja maszyn i urządzeń (dalej: "Maszyny i Urządzenia") a także narzędzi (dalej: "Narzędzia"), czyli tworzenie rozwiązań technicznych dla klientów wywodzących się z różnych branż (dalej "Klienci" lub "Odbiorcy"). Konstruowane a następnie wykonywane przez Wnioskodawcę maszyny, urządzenia i narzędzia mają charakter zindywidualizowany i dostosowany do specyficznych potrzeb Klientów. Wnioskodawca posiada złożoną strukturę organizacyjną podzieloną na Działy, która odzwierciedla szeroki zakres działalności Spółki.

Spółka posiada również inne działy takie jak:

- Dział Budowlany,

- Dział Szkoleniowy (szkolenia specjalistyczne zawodowe),

- Działy produkcji małoseryjnych, w tym: produkcji metalowej, produkcji z tworzyw sztucznych oraz produkcji wyrobów z drewna

przy czym z uwagi na fakt, że obszar ich działalności nie mieści się w omawianym w ramach niniejszego wniosku zakresie nie będzie podlegał on dalszej analizie.

Organizacja pracy i system finansowo-księgowy w Spółce jest zorientowany przedmiotowo. Zamówienie na wykonanie konkretnej Maszyny, Urządzenia, Narzędzia (dalej: "Produkt") wykorzystuje zasoby firmy - pracowników Działu Mechaniki i Automatyki w metodyce Zarządzania Projektowego, a odpowiadająca temu modelowi ewidencja FK zespołu 5 alokuje analitycznie koszty odpowiadające każdemu z wytwarzanych Produktów osobno.

W sytuacjach, gdy klient zamawia kopię zaprojektowanego i wykonanego już wcześniej Produktu, system pracy i system ewidencjonowania finansowo-księgowego są oparte o tą samą metodykę i zasady czyli zasady księgowości mają kontynuację bez względu na to czy zamawiana jest kopia Produktu czy powstaje nowy Produkt.

Typy produktów.

Jak wskazano wyżej, główną działalnością Spółki jest wytwarzanie Produktów w ramach Działu Mechaniki i Automatyki. Produkty można podzielić na dwa obszary:

A. Produkty typu I: Maszyny i Urządzenia.

Pojęcie maszyny i urządzenia zawiera obiekty techniczne wyposażone we własne napędy elektryczne lub napędy na inne rodzaje energii, pozwalające na wykonywanie założonych operacji technicznych. Przykładem takich wyrobów są maszyny do produkcji i obróbki wyrobów z tworzyw sztucznych klasyfikowane w PKWiU nr 28.96.10 i odpowiadającym im kodzie CN: 8477 Maszyny do obróbki gumy lub tworzyw sztucznych lub do produkcji wyrobów z tych materiałów, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w niniejszym dziale.

W obszarze tym zakres prac, bazując na dokumentacji projektowej własnej (będącej przedmiotem zapytania w niniejszej interpretacji) oraz powierzonej (nie będącej przedmiotem zapytania w niniejszej interpretacji) obejmuje zadania polegające na:

1.

w zakresie konstruowania i budowy maszyn i urządzeń:

a.

w Dziale Projektów i Rozwoju: projektowanie, konstruowanie, opracowanie dokumentacji 2D, 3D, specyfikowanie podzespołów typowych, napędów. Pracownicy Działu Projektów i Rozwoju zajmują się w tym samym okresie różnymi zagadnieniami związanymi z tworzeniem różnych produktów stąd Dział Projektów i Rozwoju nie ma odzwierciedlenia jako wyodrębnione konto w planie kont polityki rachunkowości.

b.

w Dziale Produkcji Mechanicznej oraz w Dziale Produkcji Automatycznej: budowanie maszyn i urządzeń na podstawie dokumentacji projektowych wykonanych od podstaw w Dziale Projektów i Rozwoju lub dokumentacji będących twórczym rozwinięciem uprzednio wykreowanych rozwiązań i technologii w ramach Działu Projektów i Rozwoju (rozwój wiedzy nabytej i wytworzonej),

c.

programowaniu i integracji robotów,

d.

projektowaniu i integracji systemów wizyjnych,

e.

projektowaniu i wykonywaniu układów bezpieczeństwa,

f.

opracowaniu i wykonaniu dokumentacji: powykonawczej, deklaracji zgodności, oznakowania CE,

2.

w zakresie automatyzacji produkcji:

a.

w Dziale Projektów i Rozwoju projektowaniu układów sterowań, projektowaniu szaf sterujących, programowaniu sterowników logicznych (PLC), wizualizacji i kontroli procesów produkcyjnych, programowaniu robotów przemysłowych,

b.

w Dziale Produkcji Automatycznej: produkcja i uruchomienie układów sterowań, szaf sterujących, obwodów bezpieczeństwa na podstawie dokumentacji projektowych wykonanych w Dziale Projektów i Rozwoju.

B. Produkty typu II: Narzędzia.

Pojęcie Narzędzia oznacza uformowane w zindywidualizowany sposób elementy wykonane z metalu, współpracujące ze sobą, wyposażone w kanały konieczne do zapewnienia przepływu plastycznego materiału zastosowanego do produkcji, a następnie doprowadzenie wyrobu wyprodukowanego przy użyciu Narzędzia, do trwałego finalnego kształtu zgodnego z zindywidualizowanymi wymaganiami klienta. Przykładem takich narzędzi są np. formy wtryskowe czy głowice do wytłaczania tworzyw sztucznych klasyfikowane w PKWiU pod nr 25.73.50.0 i odpowiadającym im kodom CN w pozycji 8480.

W obszarze tym, bazując na projektach własnych, zakres prac obejmuje zadania polegające na:

1. W zakresie projektowania i budowy narzędzi do produkcji profili metodą ekstruzji:

a.

projektowanie w Dziale Projektów i Rozwoju narzędzi do produkcji profili technicznych, narzędzi do produkcji komorowych, narzędzi do produkcji profili płaskich szczelinowych. Profile wykonywane z tworzyw sztucznych mono materiałowych i w ko-ekstruzji wielomateriałowej,

b.

wykonywanie w Dziale Produkcji Mechanicznej narzędzi do produkcji profili technicznych, narzędzi do produkcji komorowych, narzędzi do produkcji profili płaskich szczelinowych na podstawie dokumentacji przygotowanej w Dziale Projektów i Rozwoju. Profile wykonywane z tworzyw sztucznych mono materiałowych i w ko-ekstruzji wielomateriałowej,

c.

w Dziale Projektów i Rozwoju opracowanie technologii produkcji profili z tworzyw sztucznych wykorzystujących zaprojektowane i wykonane w firmie narzędzia stosownie do zindywidualizowanych wymagań klienta,

d.

w Dziale Projektów i Rozwoju, wdrażanie zaprojektowanych i wykonanych narzędzi wraz z technologią produkcji u klienta końcowego.

2. W zakresie projektowania i budowy form wtryskowych do produkcji elementów metodą wtrysku w tym:

a.

projektowanie w Dziale Projektów i Rozwoju form wtryskowych jedno i wielogniazdowych,

b.

wykonywanie w Dziale Produkcji Mechanicznej form wtryskowych na podstawie dokumentacji projektowych wykonanych w Dziale Projektów i Rozwoju,

c.

w Dziale Projektów i Rozwoju opracowanie technologii produkcji detali z tworzyw sztucznych wykorzystujących zaprojektowane i wykonane w spółce formy wtryskowe stosownie do zindywidualizowanych wymagań klienta,

d.

w Dziale Projektów i Rozwoju wdrażanie zaprojektowanych i wykonanych form wraz z technologią produkcji u klienta końcowego.

Metodologia prac Spółki.

Metodologia prac związanych z wytwarzaniem Produktu o charakterze prototypowym w zakresie Maszyn i Urządzeń oraz Narzędzi przedstawiona została poniżej.

Produkty typu I (Maszyny i Urządzenia) są realizowane w następujący sposób:

1. Spółka otrzymuje zlecenie na wytworzenie Maszyny, Urządzenia które ma spełniać cele i założenia wyznaczone przez Klienta związane z realizacją procesu produkcyjnego Klienta. Klient podaje pewne minimalne parametry/standardy, które Maszyna, Urządzenie powinno spełniać, przy czym - co warte szczególnego podkreślenia - Klient nie dostarcza dokładnej specyfikacji Maszyny, Urządzenia czy też instrukcji jej wykonania. Maszyny, Urządzenia zgodne z indywidualnymi wymaganiami Klienta nie są dostępne na rynku jako gotowe, typowe Produkty. W gestii pracowników Spółki pozostaje kompleksowe opracowanie warstwy programistycznej i sprzętowej zamówionej Maszyny, Urządzenia oraz jej wykonanie.

2. Następnie, w ramach zespołu złożonego z konstruktorów oraz programistów, Spółka przygotowuje model oraz koncepcję realizacji Maszyny, Urządzenia spełniającą cele wyznaczone przez Klienta, w szczególności:

a.

zespół konstruktorów mechaniki projektuje Maszynę, Urządzenie od strony mechanicznej konstrukcji sprzętu,

b.

zespół konstruktorów automatyki projektuje obwody sterownicze oraz opracowuje oprogramowanie dla programowalnych sterowników logicznych (PLC) służące sterowaniu Maszyny, Urządzenia oraz wizualizację i komunikację "człowiek - maszyna" np. za pomocą panelu operatorskiego. Dodatkowo, projekt Maszyny, Urządzenia uwzględnia obwody bezpieczeństwa oraz projekt konfiguracji sprzętowej.

Na omawianym etapie w określonych odstępach czasu przeprowadzane są analizy funkcjonalne i weryfikacja założeń konstrukcyjnych i programistycznych, w efekcie czego wprowadzane są modyfikacje w celu osiągnięcia zakładanej funkcjonalności Maszyny, Urządzenia. Realizacja dalszych prac jest uwarunkowana pomyślnym zakończeniem omówionych wyżej analiz. Może się bowiem zdarzyć, że Spółka po tej fazie stwierdzi, że nie jest w stanie wytworzyć prototypu Maszyny, Urządzenia spełniającego założenia Klienta. W przypadku pozytywnego rezultatu analiz, Spółka przeprowadza dalsze etapy tworzenia prototypu.

3. Zespół na podstawie opracowanego wcześniej szczegółowego projektu przygotowuje listę niezbędnych komponentów do budowy Maszyny. Następnie komponenty są wytwarzane bezpośrednio przez Spółkę. Jeżeli komponenty są dostępne na rynku jako elementy typowe (podzespoły automatyki, standardowe podzespoły mechaniczne) to konstruktorzy przeprowadzają analizę parametrów technicznych podzespołów i specyfikują do zakupu wybrane jednostki. Szczegółowa lista wyspecyfikowanych komponentów typowych i projekt komponentów wykonywanych w spółce jest zawsze przygotowywany przez Spółkę.

4. Zespół złożony z mechaników i elektryków buduje prototyp Maszyny, Urządzenia z wykorzystaniem poszczególnych komponentów.

5. Spółka przeprowadza kolejne testy i weryfikacje, m.in. następuje testowe uruchomienie prototypu Maszyny, Urządzenia i dochodzi do weryfikacji zgodności jej funkcjonalności ze specyfikacją. Zwykle również na tym etapie ponownie dokonywana jest ingerencja pracowników Spółki w warstwę mechaniczną i programistyczną Maszyny, Urządzenia w celu dalszego poprawienia jej parametrów i doprowadzenia do ich pełnej zgodności ze specyfikacją (walidacja wewnętrzna).

6. Maszyna, Urządzenie jest dostarczana do Klienta i jeśli jest konieczne, przeprowadza się walidację zewnętrzną. Po dostarczeniu Maszyny, Urządzenia do Klienta, Spółka dokonuje ewentualnych dostosowań Maszyny, Urządzenia w siedzibie Klienta (np. poprzez uwzględnienie specyfiki linii produkcyjnej, której Maszyna, Urządzenie będzie częścią).

7. Klient nabywa od Wnioskodawcy wyniki prac i związaną z nimi niezbędną dokumentację.

8. Powyższy opis zawiera listę procesów dla przypadku prototypów o najwyższym poziomie zaawansowania technicznego. Pewne procesy zawarte w powyższej liście mogą być marginalizowane lub pominięte, stosownie do wymagań klienta lub założeń technicznych.

Zgodnie z powyższą metodyką, w obszarze Produktów typu I, Spółka produkuje zindywidualizowane do potrzeb Klienta następujące przykładowe Maszyny, Urządzenia:

- maszyny do procesu studzenia wyrobów produkowanych metodą rozdmuchu z tworzyw sztucznych,

- maszyny do procesu stabilizacji termicznej wyrobów produkowanych metodą rozdmuchu z tworzyw sztucznych,

- EOAT wyspecjalizowane jednostki wykonawcze w zrobotyzowanych systemach produkcyjnych,

- maszyny elementy linii produkcyjnych procesu ekstruzji,

- maszyny wyposażenie produkcyjnych ciągów transportowych,

- stanowiska automatyzacji operacji produkcyjnych.

Produkty typu II (Narzędzia) są realizowane w następujący sposób:

1. Spółka otrzymuje zlecenie na wytworzenie Narzędzia, które ma spełniać cele i założenia wyznaczone przez Klienta, związane z realizacją przy użyciu Narzędzia, procesu produkcyjnego wyrobu klienta. Klient podaje pewne minimalne parametry, które powinien spełniać wyrób wyprodukowany za pomocą zamówionego Narzędzia, przy czym - co warto szczególnie podkreślić - Klient nie dostarcza dokładnej specyfikacji Narzędzia czy też instrukcji jego wykonania. Narzędzia zgodne z wymaganiami Klienta nie są dostępne na rynku jako Produkty gotowe. W gestii pracowników Spółki pozostaje kompleksowe opracowanie projektu konstrukcji zamówionego Narzędzia oraz wykonanie.

2. Następnie, w ramach zespołu złożonego z konstruktorów mechaników Spółka przygotowuje model oraz koncepcję realizacji Narzędzia spełniającej cele wyznaczone przez Klienta, w szczególności: a. konstruktor mechanik projektuje Narzędzie od strony fizycznej konstrukcji sprzętu.

Na omawianym etapie w określonych odstępach czasu przeprowadzane są analizy funkcjonalne i weryfikacja założeń konstrukcyjnych w efekcie czego wprowadzane są modyfikacje w celu osiągnięcia zakładanej funkcjonalności Narzędzia.

b. inżynier technolog tworzyw sztucznych przeprowadza analizę procesu przetwórczego pod kątem zgodności z wymaganiami klienta. Realizacja dalszych prac jest uwarunkowana pomyślnym zakończeniem omówionych wyżej analiz. Może się bowiem zdarzyć, że Spółka po tej fazie stwierdzi, że nie jest w stanie wytworzyć prototypu Narzędzia spełniającego założenia Klienta. W przypadku pozytywnego rezultatu analiz, spółka przeprowadza dalsze etapy tworzenia prototypu.

3. Zespół na podstawie opracowanego wcześniej szczegółowego projektu przygotowuje listę niezbędnych komponentów do budowy Narzędzia. Następnie komponenty są wytwarzane bezpośrednio przez Spółkę. Jeżeli komponenty są dostępne na rynku jako elementy typowe (standardowe podzespoły mechaniczne) to konstruktorzy przeprowadzają analizę parametrów technicznych podzespołów i specyfikują do zakupu wybrane jednostki. Szczegółowa lista wyspecyfikowanych komponentów typowych i projekt komponentów wykonywanych w spółce jest zawsze przygotowywany przez Spółkę.

4. Zespół złożony z mechaników buduje prototyp Narzędzia z wykorzystaniem poszczególnych komponentów.

5. Spółka przeprowadza kolejne testy i weryfikacje, m.in. następuje testowe uruchomienie prototypu Narzędzia i dochodzi do weryfikacji jego funkcjonalności ze specyfikacją. Zwykle również na tym etapie ponownie dokonywana jest ingerencja pracowników Spółki w warstwę mechaniczną Narzędzia w celu dalszego poprawienia jego parametrów i doprowadzenia do ich pełnej zgodności ze specyfikacją (walidacja wewnętrzna)

6. Narzędzie jest dostarczane do Klienta i jeśli jest konieczne, przeprowadza się walidację zewnętrzną. Po dostarczeniu Narzędzia do Klienta, Spółka dokonuje ewentualnych dostosowań Narzędzia w siedzibie Klienta (np. poprzez uwzględnienie specyfiki linii produkcyjnej, której Narzędzie będzie częścią).

7. Klient nabywa od Wnioskodawcy wyniki prac i związaną z nimi niezbędną dokumentację.

8. Powyższy opis zawiera listę procesów dla przypadku prototypów o najwyższym poziomie zaawansowania technicznego. Pewne procesy zawarte w powyższej liście mogą być marginalizowane lub pominięte, stosownie do wymagań klienta lub założeń technicznych.

Zgodnie z powyższą metodyką, w obszarze Produktów typu II, Spółka produkuje zindywidualizowane do potrzeb Klienta następujące przykładowe Narzędzia:

- narzędzia do ekstruzji profili komorowych,

- narzędzia do ekstruzji profili budowlanych zewnętrznych,

- narzędzia do ekstruzji profili wielowarstwowych w koekstruzji,

- narzędzia do ekstruzji profili budowlanych elektroinstalacyjnych,

- narzędzia do ekstruzji profili meblowych,

- formy wtryskowe do produkcji systemów budowlanych zewnętrznych,

- formy wtryskowe do produkcji systemów budowlanych wykończeniowych,

- formy wtryskowe do produkcji systemów instalacyjnych.

UZASADNIENIE potrzeby prowadzenia prac B+R i cele tej działalności.

Spółka w celu pozyskania i poszerzenia rynków zbytu w trybie ciągłym i dynamicznym poszerza swoją ofertę realizacji, ukierunkowaną na wciąż rosnące wymagania swoich Odbiorców zarówno obecnych jak i potencjalnych. W celu sprostania tym potrzebom Spółka przeprowadza szereg działań i analiz, zmierzających do osiągnięcia jak najlepszej jakości swoich Produktów przy jednoczesnym zoptymalizowaniu procesów produkcyjnych.

Wszystkie te czynniki spowodowały potrzebę funkcjonowania w Spółce komórki o profilu ukierunkowanym na badania i rozwój oraz projektowanie, a tym samym na rozszerzeniu know-how Spółki w kwestiach konstruowania, produkcji, optymalizacji i dostosowania Produktów (Maszyn, Urządzeń, Narzędzi) do rosnących wymagań Klientów. Oferowanie Odbiorcom Produktów (Maszyn, Urządzeń oraz Narzędzi) wymaga bowiem od Spółki bieżącego i systematycznego prowadzenia prac o charakterze badawczo-rozwojowym (dalej: "Działalność B+R"), nakierowanych na kreowanie nowych rozwiązań, zarówno dla Maszyn i Urządzeń jak również dla Narzędzi.

Istotne też jest opracowywanie nowych technologii procesu produkcyjnego w firmie (obróbka, konstruowanie, automatyzacja) aby zaspokajać wymagania przekazane przez Klientów.

Ze względu na charakter zamówień Klientów, szczególnie ważnym obszarem rozwoju działalności B+R Spółki i jej innowacyjności są prace rozwojowe polegające na opracowywaniu prototypów wraz z tworzeniem (jeżeli wymaga) oprogramowania sterowniczego obwodów automatyki. Prace te są związane ze zleceniami od Klientów i dotyczą projektowania, produkcji, wdrożenia i opracowania technologii wykorzystania wytwarzanych przez Spółkę Produktów (Maszyn, Urządzeń oraz Narzędzi), ale wykonywanych zgodnie ze specyficznymi wymaganiami Klienta.

W ramach swojej działalności, której elementem są prace B+R Spółka pracuje nad następującymi Produktami:

1)

wytwarza prototypy maszyn i urządzeń - będących elementami linii produkcyjnych lub wprowadza usprawnienia polegające na zmianach, spełniającymi zindywidualizowane potrzeby klientów,

2)

wytwarza prototypy narzędzi do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych - będących elementami wykonawczymi linii produkcyjnych, spełniającymi zindywidualizowane potrzeby klientów.

Podstawową rolę w procesach wytwarzania Produktów odgrywa Dział Projektów i Rozwoju, w którym Spółka opracowuje innowacyjne rozwiązania zgodne z profilem działalności, z udziałem zatrudnionych konstruktorów oraz programistów. Prace wykonywane są w sposób usystematyzowany z uwagi na ich zaawansowany poziom w celu prowadzenia działalności o charakterze badawczym i rozwojowym.

Jak już wspomniano w ramach Spółki istnieje wyodrębniony funkcjonalnie Dział Mechaniki i Automatyki, którego jednym z elementów składowych jest Dział Projektów i Rozwoju, zajmujący się między innymi działalnością B+R, przy czym w procesie rozwoju i wdrożenia nowych lub ulepszonych Produktów prócz wspomnianego już Działu Projektów i Rozwoju uczestniczą również inne działy takie jak Dział Produkcji Mechanicznej i Dział Produkcji Automatycznej. Wszystkie te działy funkcjonują w ramach Działu Mechaniki i Automatyki. Organizacyjnie zadania tych działów wykonywane są w systemie Zarządzania Projektowego co oznacza, że stosownie do potrzeb procesu wytworzenia Produktu, Spółka korzysta z zasobów tych działów w sposób konieczny dla osiągnięcia celu jakim jest wytworzenie Produktu zgodnego z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta.

Przeprowadzane prace o charakterze badawczo-rozwojowym, prowadzą do realizacji celów jakimi są:

- konstruowanie i wytwarzanie nowych, uprzednio nie wytwarzanych Produktów w oparciu o wyspecyfikowane przez Klienta indywidualne wymagania,

- tworzenie rozwiązań które mają na celu zwiększenie wydajności oferowanych Produktów. Prace te wymagają nie tylko nowych rozwiązań konstrukcyjnych, ale również wymagają zastosowania nowych technologii wytwórczych w firmie. Zastosowanie nowych rozwiązań pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu produkcji u Klienta, przy wykorzystaniu Produktów firmy,

- opracowania nowych, tańszych, bezpieczniejszych, bardziej ergonomicznych rozwiązań, które pozwalają przy niepogorszonych parametrach użytkowych otrzymać ten sam jakościowy efekt końcowy,

- ulepszenie technologii produkcji stosowanej w firmie, a w konsekwencji jakości dostarczanych Produktów oraz tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań konstrukcyjnych.

Ze względu na swój zindywidualizowany charakter - Maszyny, Urządzenia i Narzędzia nie są wytwarzane w ramach tzw. produkcji masowej czy produkcji seryjnej. Co do zasady, nie mogą zostać przeznaczone do innego procesu produkcyjnego lub usługowego bez dokonania dalekosiężnych przekształceń w warstwie strukturalnej czy warstwie oprogramowania. Ponadto Maszyny i Urządzenia oraz Narzędzia de facto są prototypami stanowiącymi końcowy Produkt komercyjny przeznaczonymi do wykorzystania komercyjnego. Spółka i Klienci nie chcą zostać bowiem obciążeni ekonomicznym ciężarem wyprodukowania odrębnych prototypów i wersji końcowych Maszyn, Urządzeń i Narzędzi, ponieważ takie prototypy nie mogłyby być wykorzystywane bezpośrednio w działalności gospodarczej. Ze względu na przedmiotowe uzasadnienie ekonomiczne, Spółka decyduje się na produkcję prototypów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi, które docelowo mają być Produktem końcowym przeznaczonym dla Klienta. Stąd działania podejmowane przez Spółkę dotyczą Produktów wykonywanych na zamówienie Klienta, których realizacja jednocześnie prowadzi do poszerzenia wiedzy Wnioskodawcy o określoną technologię procesową.

Działania te wpisują się w model organizacji Spółki poprzez metodologię Zarządzania Projektami i są regularnie wykonywane przez Spółkę (w skali roku kilkadziesiąt Produktów, przy czym Spółka nie wyklucza zwiększenia lub zmniejszenia ich liczby w zależności od popytu na prace Spółki). Ponadto, realizacja prac jest przeprowadzana na podstawie najlepszej, aktualnej, dostępnej wiedzy naukowej oraz wiedzy z dziedziny technologii.

Metodologia prac B+R.

Poniżej Wnioskodawca przedstawia opis przebiegu prac badawczo-rozwojowych w procesie wytworzenia Produktu dla klienta. Proces obejmuje poniższe etapy:

1. Tworzenie koncepcji funkcjonalnej.

Na tym etapie w oparciu o specyfikację dostarczoną przez klienta, konstruktorzy zatrudnieni w Dziale Projektów i Rozwoju, przystępują do analizy wymagań klienta, analizują możliwości technologiczne Spółki oraz weryfikują stan wiedzy posiadanej oraz koniecznej do zdobycia i wytworzenia, niezbędnej do realizacji Produktu. Dodatkowo przeprowadzana jest analiza funkcjonalna i tworzenie wstępnej koncepcji rozwiązań alternatywnych.

2. Analiza koncepcji.

Na tym etapie dla zapewnienia optymalnego rozwiązania, wyeliminowania potencjalnych błędów oraz spełnienia wymagań jakościowych klienta, konstrukcja Maszyny, Urządzenia, Narzędzia jest uzgadniana przez konstruktora z inżynierami zajmującymi się produkcją. W tym celu, prowadzone są na bieżąco czynności mające na celu wypracowanie rozwiązań i technologii spełniających wskazane wymagania w oparciu możliwości technologiczne produkcji Spółki.

3. Tworzenie dokumentacji.

Na tym etapie powstaje między innymi ostateczna dokumentacja w wersji 3D (bryłowa), a potem dokumentacja 2D (płaska), schematy obwodów mediów (elektryczne, pneumatyka, hydraulika), program PLC, program robota, wizualizacje.

4. Wykonanie prototypu.

Na tym etapie powstaje fizyczny obiekt (Maszyna, Urządzenie, Narzędzie) wyposażony (jeżeli konieczne) zgodnie z dokumentacją w obwody mediów (elektryczne, pneumatyka, hydraulika), zainstalowany program PLC, zainstalowany program robota, zainstalowane wizualizacje.

5. Testowanie parametrów jakościowych.

Na tym etapie następuje przy udziale pracowników zaangażowanych w proces (członków Działu Projektów i Rozwoju) testowanie prototypu.

6. Walidacja koncepcji funkcjonalnej w relacji do parametrów jakościowych.

Na tym etapie, przy udziale pracowników zaangażowanych w proces (członków działu Projektów i Rozwoju) następuje sprawdzenie, czy obiekt spełnia wymagania klienta. Podejmuje się decyzje o wprowadzeniu zmian.

7. Tworzenie dokumentacji po walidacyjnej.

Na tym etapie, przy udziale pracowników zaangażowanych w proces (członków działu Projektów i Rozwoju) następuje wprowadzenie zmian w dokumentacji wykonawczej, które mają spowodować zgodność Produktu z wymaganiami klienta. Zmiany mogą mieć charakter gruntowny bądź tylko korekcyjny.

8. Walidacja wykonania prototypu.

Na tym etapie następują zmiany w prototypie wykonane w Dziale Produkcji Mechanicznej lub Dziale Produkcji Automatycznej na podstawie wytworzonej zwalidowanej dokumentacji.

9. Powtórne testowanie parametrów jakościowych.

Na tym etapie następuje przy udziale pracowników zaangażowanych w proces (członków działu Projektów i Rozwoju) kolejne testowanie Produktu - czynności walidacyjne są powtarzane, aż do uzyskania zgodności i pełnej realizacji ustalonych z Klientem założeń technicznych spełniających cele i założenia Klienta.

Reasumując, prace realizowane przy wytwarzaniu na indywidualizowane zamówienie klienta Produktów:

* mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi spełniających cele i założenia Klienta. Jak wskazano ze względu na swój zindywidualizowany charakter Maszyny, Urządzenia, Narzędzia nie są wytwarzane w ramach tzw. produkcji masowej czy produkcji seryjnej. Co do zasady, nie mogą zostać przeznaczone do innego procesu produkcyjnego bez dokonania dalekosiężnych przekształceń w warstwie strukturalnej czy warstwie oprogramowania,

* są ukierunkowane na opracowywanie nowych Produktów lub istotnych zmian ulepszających w istniejących Produktach (m.in. wprowadzenie efektywniejszej technologii). Działania wpisujące się w model prac B+R są regularnie wykonywane przez Spółkę (w skali roku kilkadziesiąt Produktów, przy czym Spółka nie wyklucza zwiększenia lub zmniejszenia ich liczby w zależności od popytu na prace Wnioskodawcy). Ponadto, realizacja prac jest przeprowadzana w oparciu o najlepszą oraz najbardziej aktualną dostępną wiedzę naukową, oraz wiedzę z dziedziny technologii,

* są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii określanej przez dedykowanych pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz na podstawie wewnętrznej dokumentacji Spółki,

* są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych oraz ulepszonych Produktów.

* są dokumentowane w ewidencji Spółki, również w przypadku, gdy nie możliwe jest wykonanie Produktu w sposób zgodny z wymaganiami klienta z powodu braku wiedzy czy możliwości technologicznych pracowników i zasobów spółki.

Dodatkowo Spółka:

1.

będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej (tj. Obszarze B+R) również w przyszłości,

2.

nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,

3.

zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e u.p.d.o.p.,

4.

prowadzi ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej,

5.

nie uzyskała zwrotów wydatków, będących kosztami kwalifikowanymi w ramach niniejszej interpretacji, ponoszonych na działalność w zakresie opisanym powyżej. Spółka dostała natomiast dotacje na zakup środków trwałych, które są wykorzystywane do tej działalności ale nie są traktowane dla celów niniejszej interpretacji jako koszty kwalifikowane.

Koszty.

Dla potrzeb prowadzenia opisanej powyżej działalności badawczej i rozwojowej, Spółka ponosi następujące rodzaje kosztów kwalifikowanych będących przedmiotem zapytania w niniejszej interpretacji:

- wynagrodzenia pracowników Spółki bezpośrednio zaangażowanych w prace działalności badawczej i rozwojowej (pracownicy przypisani do działu Projektów i Rozwoju, realizujący prace badawcze i rozwojowe oraz pracownicy Działów Produkcji (Mechanicznej i Automatycznej), nieprzypisani do działu Projektów i Rozwoju, a wykonujący udokumentowane czynności, realizujący prace badawcze i rozwojowe,

- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ww. pracowników, premie, bonusy, dodatki (ryczał na zakwaterowanie), nagrody ww. pracowników,

- finansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe ww. pracowników,

- koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,

- koszty materiałów zużywanych w trakcie przeprowadzanych testów nowych Produktów, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Księgi rachunkowe prowadzone są z wykorzystaniem techniki komputerowej. System informatyczny, przy pomocy którego prowadzone są księgi rachunkowe obejmuje system finansowo-księgowy (FK) firmy oraz moduły i programy wspomagające"

- Program Handel - Magazyny i Sprzedaż,

- Program Kadry,

- Microsoft Excel - tabela amortyzacji,

- Program do zarządzania projektami (ERP),

- System informatyczny (ERP).

Koszty wydziałowe gromadzone na kontach analitycznych do kont syntetycznych 503 i 504 przenoszone są na konta kosztów działalności podstawowej - 501 i 502 według klucza sumy płac bezpośrednich i w myśl art. 28 ust. 3 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości stanowią koszt wytworzenia Produktu.

Koszty Wydziałowe księgowane na koncie 503 posiadają następującą analitykę:

a)

503-1 - KW MECHANIK,

b)

503-2 KW BUDOWLANKA,

c)

503-3 KW POZOSTAŁE.

Wszystkie koszty związane z produkcją Maszyn, Urządzeń i Narzędzi ewidencjonowane są na koncie 501 z podziałem analitycznym na poszczególne Produkty oraz z podziałem kosztów wg rodzajów w ramach prowadzonych analityk. Podział ten odnosi się w szczególności do kosztów:

1. Wynagrodzenia.

3. Zużycie materiałów.

8. Usługi obce.

11. Podatki i ubezpieczenia.

12. Pozostałe koszty.

20. Koszty wydziałowe (dokładane do kosztu wytworzenia wg klucza podziałowego iloczynu procentowego udziału robocizny i kosztów wydziałowych działu MECHANIK).

30. Koszty poprzednich lat (obejmują sumaryczne koszty poniesione w poprzednich latach obrotowych) (Koszty aktywowane na zespole 6-stym przenoszone przy zamykaniu i otwieraniu roku podatkowego dla celów technicznych i prawidłowego wyliczenia wyniku finansowego).

40. Techniczny koszt wytworzenia (Konto techniczne do zamknięcia salda i przeniesienia kosztu wytworzenia z konta 501 na zespół 7 po zakończeniu produkcji).

Szczegółowy opis ewidencjonowania kosztów na koncie 501 przedstawiony został poniżej:

Koszty bezpośrednie projektów prowadzonych w ramach analityk na koncie 501 z poziomu pierwszego, rozbijane są na kilka grup kosztów rodzajowych z poziomu drugiego. W ramach poziomu drugiego analityk kont 501 przeksięgowywane są także koszty pośrednie gromadzone w trakcie miesiąca na kosztach wydziałowych kont 503. Koszty wydziałowe rozbijane są przy pomocy klucza podziałowego robocizny bezpośredniej i przenoszone na drugi poziom analityki kont 501 do analityki o numerze 20. Przedmiotem ulgi miały by być koszty bezpośrednie gromadzone na drugim poziomie analityk konta 501 ewidencjonowane jako koszty rodzajowe na koncie o numerze "1" i nazwie "wynagrodzenia" oraz o numerze "3" i nazwie "Zużycie materiałów i energii". Przy czym energia elektryczna jest traktowana jako koszt pośredni i księgowana na kosztach wydziałowych w ramach analityk konta 503 natomiast w ramach ewidencji analityki "3" księgowane są tylko materiały bezpośrednie. Drugi poziom analityk konta 501 posiada konta o numerze "30" i nazwie "koszty poprzednich lat", które służy do przenoszenia aktywowanych na koncie 613 kosztów nie zakończonych na dzień bilansowy projektów z kont 501. Konta 501-101 i 501-102 to drobne projekty (usługi, naprawy i drobne remonty na koszt klienta zewnętrznego). Do ewidencjonowania kosztów napraw gwarancyjnych zakończonych projektów służy konto 527. Koszty z kont 501-101 i 501-102 przeksięgowuje się na Techniczny koszt wytworzenia (dalej: "TKW") do wysokości wskaźnika udziału kosztów w sprzedaży tego rodzaju działalności z roku poprzedniego. Wartość przenoszonego TKW nie może przewyższać wysokości sprzedaży za okres przenoszonych kosztów. Z pozostałych kont analitycznych poziomu pierwszego 501 całkowity TKW przenoszony jest w momencie sprzedaży projektu na konto 711 - Techniczny koszt wytworzenia w ramach analityk z poziomu pierwszego.

Z uwagi na fakt, że nie każdy projekt znajdujący się na koncie 501 kwalifikuje się pod kryteria ulgi B+R w rozumieniu w art. 18d u.p.d.o.p., Spółka w sposób szczegółowy i precyzyjny, za pośrednictwem dodatkowej dokumentacji prowadzonej w programie Excel wyodrębnia każdy projekt zakwalifikowany przez spółkę pod ulgę B+R oraz jego koszty kwalifikowane poprzez przeniesienie odpowiednich zapisów z zestawienia obrotów kont aktywnych do arkusza kalkulacyjnego. Zestawienie dodatkowo zawiera wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych na drugim poziomie analityki oraz ich zbiorcze podsumowanie na poziomie każdego projektu (np. osobno dla konta 501-xx-y gdzie xx to nr danego projektu a y to rodzaj poniesionego kosztu kwalifikowanego). W przypadku potrzeby uzyskania jeszcze bardziej szczegółowych danych Spółka dysponuje możliwością rozbicia zapisów na drugim poziomie analityki z zapisami księgowymi sumującymi się na saldo danego konta.

1. Koszty wynagrodzeń.

W związku z realizacją opisanych wyżej czynności Spółka szczegółowo ewidencjonuje czas pracy pracowników Działu Projektów i Rozwoju, Działu Produkcji Mechaniki, Działu Produkcji Automatyki (tj. godzin czasu pracy pracowników zatrudnionych w tych działach z podziałem na realizowane Produkty w tym w obejmujące Produkty wymagające prac obszarze badań i rozwoju).

Godziny pracy są ewidencjonowane w systemie typu ERP, na podstawie którego w systemie płacowym sporządzana jest lista płac. Wyliczone na podstawie systemu ERP i listy płac koszty wynagrodzeń pracowników działu Projektów i Rozwoju i Działu Produkcji Mechanicznej i Produkcji Automatycznej są ewidencjonowane w systemie ewidencyjno-księgowym Spółki, na kontach przyporządkowanych do danego Produktu. W strukturze księgowości konta te mają numery 501-X-1, gdzie X, to numer pierwszego poziomu analityki konta 501, pozwalający jednoznacznie zidentyfikować i zaewidencjonować koszty przypisane dla danego Produktu.

W odniesieniu do opisanych powyżej prac Spółka wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., związanych z realizowanymi pracami nad Produktami są alokowane koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu wynagrodzenia związane z pracą konkretnych pracowników posiadających specjalistyczne wykształcenie i/lub kompetencje, biorących udział w realizacji procesu wytwarzania Produktów typu I oraz Produktów typu II, w części odpowiadającej ich zaangażowaniu w ww. procesach, zaewidencjonowanych w systemie typu ERP Spółka jest w stanie:

a.

określić, którzy Pracownicy i w jakim czasie, brali udział w realizacji danego Produktu;

b.

określić całkowitą liczbę godzin zaangażowania Pracowników biorących udział w danym projekcie,

c.

określić wartość zaangażowania wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

Produkty wytwarzane przez Spółkę w ramach podejmowanych prac wykonywane są przez Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Pracownicy są w szczególności odpowiedzialni za:

a.

analizę zlecenia dokonanego przez Klienta pod kątem możliwości jego realizacji oraz stopnia zastosowania innowacyjnych elementów, konstrukcji i rozwiązań,

b.

zdobycie i analizę wiedzy niezbędnej do realizacji celów i założeń Klienta w przypadku projektowanej Maszyny i Urządzeń/Narzędzi,

c.

wykorzystanie zdobytej wiedzy do stworzenia wirtualnego modelu Maszyny, Urządzenia lub Narzędzia wraz z oprogramowaniem dedykowanym dla nich,

d.

zdobywanie, pogłębianie i rozwijanie wiedzy z zakresu poprawienia wydajności procesów oraz sterowania procesami,

e.

zlecanie i koordynowanie niezbędnych prac w ramach procesu wytwarzania Produktu.

Powyższe obowiązki wynikają bezpośrednio z wewnętrznych zasad organizacji pracy Spółki.

f. wykonywanie wszelkich niezbędnych prac w ramach procesu wykonywania produktu.

2. Koszty Materiałów.

Obrót materiałowy jest w Spółce prowadzony z pomocą programu komputerowego handel - magazyn i sprzedaż.

Przyjmowane do magazynów materiały są ewidencjonowane w systemie Handel - Magazyn i Sprzedaż. Wydane z magazynu do zużycia na podstawie dokumentów RW materiały księgowane są w koszty materiałów w zespole 4-tym i 5-tym a następnie wchodzą w skład technicznego kosztu wytworzenia produktu. Wszystkie koszty materiałowe są ewidencjonowane w systemie ewidencyjno-księgowym FK Spółki na kontach przyporządkowanych do danego Produktu. W strukturze księgowości konta te mają numer 501-X-3, gdzie X - to numer pierwszego poziomu analityki konta 501, pozwalający jednoznacznie zidentyfikować i zaewidencjonować koszty przypisane dla danego Produktu.

Koszty zużytych materiałów, ściśle związanych z konkretnym Produktem są ewidencjonowane na koncie 501-X-3, a system (program magazynowy) pozwala uzyskać szczegółową ewidencję ilościowo-wartościowo zużytych materiałów. Spółka sporządza inwentaryzację materiałów zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości.

Koszty Produktów są ewidencjonowane w systemie księgowym na odrębnych kontach zespołu 5 (analitycznych kontach kontrolingowych dedykowanych odrębnie do każdego Produktu wg podziału analitycznego do konta 501).

Analogiczna zasada księgowania i ewidencjonowania kosztów, dotyczy nielicznych, ale również funkcjonujących Produktów o charakterze nie komercyjnym, które są ewidencjonowane wg takiej samej procedury na zespole 6 (wg analogicznego podziału analitycznego konta 646).

System księgowy Spółki umożliwia w sposób automatyczny wygenerowanie pełnej listy wydatków wraz z kwotami, z podziałem na konta poszczególnych Produktów oraz na poszczególne okresy/lata.

W praktyce zatem, wszystkie wydatki związane z Produktami prowadzonymi przez Spółkę alokowane są na bazie wewnętrznego systemu raportowania prac, przy czym koszty dotyczące zatrudnienia pracowników poniesione na potrzeby projektowania, wytworzenia, walidacji prototypowych Maszyn i Urządzeń/Narzędzi przypisywane są do kosztu wytworzenia Produktu na podstawie czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację tych zadań. Z kolei, koszty zużycia materiałów na potrzeby wytworzenia prototypowych Maszyn i Urządzeń/Narzędzi alokowane są do kosztu wytworzenia Produktu, według wolumenu i wartości ich wykorzystania. Działalność w wyżej wymienionym zakresie jest prowadzona przez Spółkę od wielu lat i Spółka dysponuje szczegółową ewidencją kosztów (czasu pracy, kosztów materiałowych).

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości na koncie analitycznym 501-X-Y (gdzie Y - to kolejny inny niż 1, inny niż 3 poziom analityczny) księguje się pozostałe koszty Produktu będące zgodnie z u.p.d.o.p. podatkowymi kosztami uzyskania przychodów.

Intencją Spółki jest skorzystanie z odliczenia kosztów uzyskania przychodów opisanej działalności (w szczególności kosztów wynagrodzeń i materiałów bezpośrednich) na podstawie art. 18d pkt 2 (winno być art. 18d ust. 2) u.p.d.o.p. począwszy od rozliczeń za rok 2018 r.

Podsumowanie.

Dodatkowo Wnioskodawca:

1.

będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej (tj. Obszary B+R) również w przyszłości,

2.

nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,

3.

zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e u.p.d.o.p.,

4.

będzie prowadzić ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej;

5.

nie uzyskał dotychczas żadnych zwrotów wydatków ponoszonych na działalność w zakresie opisanym powyżej,

6.

otrzymuje dotacje unijne na zakup części środków trwałych, ale jednocześnie Spółka nie otrzymuje żadnych dotacji unijnych na realizację projektów lub produktów kwalifikujących się pod ulgę badawczo-rozwojową, a dodatkowo odpisy amortyzacyjne dotyczące zakupionych z dotacji Środków Trwałych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Pytania

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym zarówno do końca września 2018 r. jak i od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d u.p.d.o.p.?

2. Czy koszty ponoszone przez Spółkę na realizację nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.?

3. Czy opisany sposób prowadzenia ewidencji i dokumentacji kosztów, opisany przez Spółkę w stanie faktycznym, odpowiada ewidencji o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p.?

4. Czy w sytuacji otrzymania pozytywnej odpowiedzi na pytania 1-3 w ramach niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego Wnioskodawca może skorzystać z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. za lata 2018-2020 poprzez dokonanie korekty rozliczeń za wskazane okresy oraz przy niezmienności stanu faktycznego również za lata następne począwszy od rozliczenia za rok 2021?

Stanowisko

Ad. 1.

Analizując w ujęciu całościowym zagadnienia związane z działalnością o charakterze badawczo-rozwojowym w pierwszej kolejności należy sięgnąć do art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W kontekście samej definicji działalności "badawczo-rozwojowej" należy odnieść się do art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którym termin "działalność badawczo-rozwojowa" oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przenosząc powyższy przepis na stan faktyczny Wnioskodawcy należy zweryfikować czy spełnia on kryterium działalności badawczo-rozwojowej a więc czy prowadzone przez niego prace mają charakter prac rozwojowych i czy można uznać, że jest to działalność twórcza, która podejmowana jest celem zwiększenia wiedzy oraz wykorzystania jej zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

W pierwszej kolejności należy odnieść się do "twórczego" charakteru działalności. W celu jego zdefiniowania sięgnąć należy do Słownika Języka Polskiego. I tak zgodnie z definicją słownikową (www.sjp.pl) słowo "twórczy" oznacza "mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny". Warto również zwrócić uwagę na Rozdział 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: "Objaśnienia"), w którym odniesiono się do wykładni słowa "twórczy": "w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia". Mając na uwadze powyższe można dojść do wniosku, iż przejawem twórczości w zakresie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej będzie m.in. opracowywanie nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub posiadających cechy na tyle innowacyjne, iż ciężko znaleźć jest porównywalne odpowiedniki wśród rozwiązań już funkcjonujących.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, prace realizowane przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi, uprzednio nie wytwarzanych, w oparciu o wyspecyfikowane przez Klienta indywidualne wymagania. Jak wskazano ze względu na swój zindywidualizowany charakter Maszyny, Urządzenia, Narzędzia nie są wytwarzane w ramach tzw. produkcji masowej czy produkcji seryjnej. Mają zatem unikalny charakter. Co do zasady, nie mogą zostać przeznaczone do innego procesu produkcyjnego bez dokonania dalekosiężnych przekształceń w warstwie strukturalnej czy warstwie oprogramowania. Ponadto prace wykonywane w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi wymagają nie tylko nowych rozwiązań konstrukcyjnych, ale również wymagają zastosowania nowych technologii wytwórczych w firmie. Zastosowanie nowych rozwiązań pozytywnie wpływa na przyspieszenie procesu produkcji u Klienta, przy wykorzystaniu Produktów firmy. To wszystko ostatecznie prowadzi do opracowania nowych, tańszych, bezpieczniejszych, bardziej ergonomicznych rozwiązań, które pozwalają przy niepogorszonych parametrach użytkowych otrzymać ten sam jakościowy efekt końcowy oraz do ulepszenia technologii produkcji stosowanej w firmie, a w konsekwencji jakości dostarczanych Produktów oraz tworzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań konstrukcyjnych.

W świetle wyżej przytoczonych definicji, prace realizowane przez Spółkę w ramach realizacji nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi mają charakter "twórczy". Kolejnym etapem jest weryfikacja czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace uznać można za prace rozwojowe. Jak wskazano w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. za działalność badawczo-rozwojową uważa się m.in. działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, gdzie w rozumieniu art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. za prace rozwojowe uważa się nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast od 1 października 2018 r. w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p. wskazano, że "prace rozwojowe" (w odniesieniu do art. 4 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. Dz. U. z 2018 r. poz. 1668), są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Należy zaznaczyć, że prace realizowane przez Wnioskodawcę są ukierunkowane na opracowywanie nowych Produktów lub istotnych zmian ulepszających w istniejących Produktach (m.in. wprowadzenie efektywniejszej technologii). Działania wpisujące się w model prac B+R są regularnie wykonywane przez Spółkę (w skali roku kilkadziesiąt Produktów, przy czym Spółka nie wyklucza zwiększenia lub zmniejszenia ich liczby w zależności od popytu na prace Wnioskodawcy). Ponadto, realizacja prac jest przeprowadzana w oparciu o najlepszą oraz najbardziej aktualną dostępną dla Spółki wiedzę naukową oraz wiedzę z dziedziny technologii a prace są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii określanej przez dedykowanych pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, doświadczenie oraz na podstawie wewnętrznej dokumentacji Spółki a jednocześnie są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych oraz ulepszonych Produktów. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.

Warto dodać, że wskazany wyżej przepis odmawia uznania za prace rozwojowe działalności wykonywanej w sposób rutynowy i okresowy. Przepisy u.p.d.o.p. nie definiują jednak pojęcia "rutynowy". Analizując wydane przez organy podatkowe interpretację dostrzec można, że w przypadku braku ustawowej definicji alternatywnym źródłem definicyjnym jest Słownik Języka Polskiego. Poparcie tej tezy znajduje odzwierciedlenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, w ramach której organ przywołuje znaczenie ze "Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego" (http://sjp.pwn.pl) stwierdzając, iż słowo "rutynowy" rozumie się jako "wykonywany często i niemal automatycznie" i "wykonywany według utartych schematów".

W przypadku Wnioskodawcy oraz czynności wykonywanych przy tworzeniu nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i "według utartych schematów". Jak już zostało wskazane wyżej, Wnioskodawca zajmuje się konstruowaniem i wytwarzaniem nowych, uprzednio nie wytwarzanych Produktów w oparciu o wyspecyfikowane przez Klienta indywidualne wymagania. Co do zasady powstałe Produkty nie mogą zostać przeznaczone do innego procesu produkcyjnego lub usługowego bez dokonania dalekosiężnych przekształceń w warstwie strukturalnej czy warstwie oprogramowania. Nie można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku, są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Wnioskodawcy, gdzie podstawową rolę w procesach wytwarzania Produktów odgrywa Dział Projektów i Rozwoju, w którym Spółka opracowuje innowacyjne rozwiązania zgodne z profilem działalności, z udziałem wyspecjalizowanego personelu w postaci zatrudnionych konstruktorów oraz programistów. Same prace wykonywane są w sposób usystematyzowany. Innymi słowy, w celu pozytywnego sfinalizowania prac niezbędne jest wdrożenie rozwiązań innowacyjnych oraz posiadanie właściwego zaplecza technicznego i intelektualnego. Stoi to w sprzeczności z działaniami wykonywanymi w sposób rutynowy. Podobnie jak w przypadku słowa "rutynowy" brak jest ustawowej definicji słowa "okresowy". Również w tym przypadku zasadne jest odniesienie się do wykładni językowej celem zdefiniowania tego określenia. Zgodnie z brzmieniem Słownika Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje, że słowo "okresowy" oznacza: "powtarzający się, występujący co pewien czas" oraz "dotyczący danego okresu". Mając na uwadze powyższe, można wysnuć wnioski, iż znaczenie słowa "okresowy" sugeruje podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Porównując słownikowe znaczenie słowa "okresowy" z przedstawioną w stanie faktycznym działalnością Wnioskodawcy należy dojść do wniosku, że nie nosi ona cech i znamion okresowości. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, że czynności związane z zaprojektowaniem i wytworzeniem nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi każdorazowo podejmowane są w oparciu o wyspecyfikowane przez Klienta indywidualne wymagania, co zmusza Spółkę do podejmowania działań ukierunkowanych na stworzenie i zastosowanie zupełnie nowego rozwiązania, którego realizacja jednocześnie prowadzi do poszerzenia wiedzy Wnioskodawcy o określoną technologię procesową.

Wnioskodawca wskazuje dodatkowo, że prace realizowane przez Pracowników przy realizacji nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi są prowadzone w sposób systematyczny według określonej przez nich metodologii z wykorzystaniem ich specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz na podstawie wewnętrznej dokumentacji. Potwierdza to również opis stosowanej metodologii prac, przedstawiony w opisie stanu faktycznego. Takie usystematyzowanie podejmowanych działań dowodzi ich systematyczności oraz braku incydentalności.

Analizując cały cykl realizacji nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi można dojść do wniosku, że stanowi on nierozerwalny ciąg prac, podzielonych na poszczególne fazy działań pomiędzy którymi istnieje wyraźny związek. Fazy działań są względem siebie komplementarne, tworząc spójny, systematyczny proces umożliwiający wytworzenie od podstaw nowego na skalę Spółki rozwiązania - tj. nowego produktu lub jego znaczącego ulepszenia. Wszystko to nie byłoby możliwe bez uprzedniego stworzenia koncepcji, opracowania projektu, wdrożenia fazy testów a także zdefiniowana całej technologii. Istniejąca pomiędzy poszczególnymi etapami procesu twórczego ścisła zależność oraz związek przyczynowo-skutkowy potwierdzają spełnienie warunku "systematyczności" z definicji zawartej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.

Mając na uwadze wszystkie przytoczone wyżej argumenty, stwierdzić należy, że prace realizowane przez Wnioskodawcę mają charakter prac rozwojowych i spełniają definicje prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym zarówno do końca września 2018 r. jak i od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d u.p.d.o.p. Świadczy o tym fakt, iż wykonywane prace cechują się twórczym charakterem, a jednocześnie wprowadzone w nich zmiany nie mają charakteru rutynowego lub okresowego. Ponadto prace prowadzone są systematycznie zgodnie z określoną koncepcją, etapami i fazami działań, które realizowane są przez wykwalifikowanych Pracowników o odpowiednim potencjalne intelektualnym oraz predyspozycjach. Realizowane przez Wnioskodawcę prace dążą do opracowania nowych, tańszych, bezpieczniejszych, bardziej ergonomicznych rozwiązań, które pozwalają przy niepogorszonych parametrach użytkowych otrzymać ten sam jakościowy efekt końcowy. Dodatkowo w trakcie realizacji prac dochodzi do ulepszenia technologii produkcji stosowanej w firmie, a w konsekwencji jakości dostarczanych Produktów oraz tworzenie nowych lub ulepszonych rozwiązań konstrukcyjnych. W rezultacie uprawnia to Wnioskodawcę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d u.p.d.o.p.

Stanowisko Spółki znajduje odzwierciedlenie w licznych interpretacjach organów podatkowych odnoszących się do podobnego stanu faktycznego m.in. w zakresie produkcji maszyn. Spółka przywołuje fragmenty interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM, w której za prawidłowe zostało uznane stanowisko wnioskodawcy w zakresie projektowania oraz budowania maszyn.

Reasumując, realizowane projekty z obszarów B+R wpisują się w definicję prac badawczo-rozwojowych zawartą w ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Realizowane przez Spółkę projekty z obszarów B+R dążą do stworzenia czegoś innowacyjnego, ulepszenia procesu produkcyjnego wpływającego na finalną efektywność procesów produkcyjnych bądź niezbędnego do walidacji danego procesu. Bez znaczenia pozostaje również przy tym fakt, że produkt jest wykonywany na zlecenie Klienta, bowiem Spółka nie otrzymuje żadnych informacji bądź wstępnych założeń dot. finalnego produktu. Spółka otrzymuje jedynie parametry wyjściowe, jakie musi uzyskać.

Podobne wnioski, potwierdzające stanowisko Wnioskodawcy, przedstawia interpretacja Indywidualna z 18 marca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.51.2019.1.MO, w której za prawidłowe zostało uznane stanowisko wnioskodawcy w zakresie projektowania oraz budowy maszyn.

Natomiast, prace wykonywane przez Spółkę w pozostałych obszarach opisanych we wniosku należy uznać za działowość badawczo-rozwojową, gdyż spełniają one wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.

Mając powyższe na uwadze, wskazane w opisie stanu faktycznego prace, podejmowane w ramach realizowanych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi mają charakter prac rozwojowych i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym zarówno od dnia 1 października 2018 r., jak i również przed dniem 1 października 2018 r., która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d u.p.d.o.p.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p., kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, dalej: "Ustawa PIT"), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: "Ustawa ZUS"), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Ponadto na podstawie art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p., koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie natomiast z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a jest mikro-przedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców -150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a,

- w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5,

- w przypadku pozostałych podatników -100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z kolei zgodnie z art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r., za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu; 2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 13. (art. 15 ust. 12 u.p.d.o.p.).

Brzmienie art. 15 ust. 4d UPDO wskazuje natomiast, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zgodnie z art. 15 ust. 4h u.p.d.o.p., składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;

- z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

Mając na uwadze powyższe, aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy u.p.d.o.p.,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 Ustawy u.p.d.o.p.,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy u.p.d.o.p., Wnioskodawca wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie u.p.d.o.p.,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie,

- Wnioskodawca w roku podatkowym, za który ma być zastosowana ulga badawczo-rozwojowa, nie korzystał ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a u.p.d.o.p. oraz nie zamierza z niego skorzystać w latach kolejnych.

Odnosząc wskazane wyżej warunki do stanu faktycznego przedstawionego w ramach niniejszego wniosku stwierdzić należy, że Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. Ponoszone przez Spółkę wydatki mają ścisły związek z działalnością badawczo-rozwojową, którą w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 stanowi konstruowanie i tworzenie nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi. Co więcej, wszystkie koszty, które wskazał Wnioskodawca mieszczą się w katalogu zamkniętym, a dodatkowo zostały wyodrębnione przez Wnioskodawcę w prowadzonej ewidencji, która pozwala na wyodrębnienie kosztów i przychodów działalności w zakresie opisanym powyżej (zgodnie z opisem zawartym w stanie faktycznym). Wnioskodawca będzie również prowadzić taką ewidencję w przyszłości.

Mimo, iż możliwość uznania wynagrodzeń pracowników biorących udział w działalności badawczo-rozwojowej a także ponoszonych w jej ramach kosztów zużytych materiałów wynika z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a oraz pkt 2 u.p.d.o.p. Wnioskodawca chciałby podkreślić, iż poparcie przedstawionego przez niego stanowiska odnaleźć można także w wielu indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Poniżej przytaczane są fragmenty tych interpretacji indywidualnych, które odnoszą się do kosztów, które Wnioskodawca ponosi w ramach realizacji nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi.

A. Pracownicy.

Zaliczenie wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników, zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.51.2019.1.MO. Organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym koszty wydatków na wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w projektowanie oraz zbudowanie maszyny tj. Wynagrodzenia przeznaczone dla pracowników biorących udział w realizacji działań z Obszarów B+R posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje lub doświadczenie stanowią koszty kwalifikowane.

B. Materiały.

W zakresie możliwości uznania zakupu materiałów przeznaczonych do działalności badawczo-rozwojowej za koszty kwalifikowane organ podatkowy wypowiedział się natomiast w ramach interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS. Zgodnie z brzmieniem stanowiska organu: Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R.

Z powyższych względów, wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi, a więc głównie koszty zużytych materiałów, ściśle związanych z konkretnym Produktem, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.

Ad. 3.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej. Ustęp stanowi z kolei, iż podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Jak wskazano w stanie faktycznym Wnioskodawca prowadzi bardzo szczegółową ewidencję ponoszonych w ramach danego projektu kosztów. Każdy projekt prowadzony jest na osobnym, pierwszym poziomie analitycznym konta 501. Następnie na drugim poziomie analityki wskazanego konta dla każdego projektu następuje rozbicie kosztów na ich rodzaje. Dzięki takiemu podziałowi Wnioskodawca jest w stanie w sposób jednoznaczny wyodrębnić koszty mające być przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R. Jak wskazano bowiem wcześniej nie wszystkie ponoszone w ramach projektu kwalifikującego do ulgi B+R wydatki Spółka traktuje jako koszty kwalifikowane. Celem ich wyodrębnienia Spółka w sposób szczegółowy i precyzyjny za pośrednictwem dodatkowej dokumentacji prowadzonej w programie Excel wyodrębnia każdy projekt z osoba oraz jego koszty kwalifikowane poprzez przeniesienie odpowiednich zapisów z zestawienia obrotów kont aktywnych do arkusza kalkulacyjnego. Zestawienie dodatkowo zawiera wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych na drugim poziomie analityki oraz ich zbiorcze podsumowanie na poziomie każdego projektu (np. osobno dla konta 501-xx-y gdzie xx to nr danego projektu a y to rodzaj poniesionego kosztu kwalifikowanego). W przypadku potrzeby uzyskania jeszcze bardziej szczegółowych danych Spółka dysponuje możliwością rozbicia zapisów na drugim poziomie analityki z zapisami księgowymi sumującymi się na saldo danego konta.

Powyższy schemat księgowań w programie księgowym a także wyodrębnienie szczegółowych informacji na poziomie dodatkowego arkusza kalkulacyjnego pozwala w możliwie najbardziej precyzyjny i bezsporny sposób wyodrębnić każdy koszt kwalifikowany będący przedmiotem ulgi B+R. Tym samym, spełnione są przesłanki wynikające z art. 9 ust. 1b w zw. z ust. 1 UDOP. Ewidencja rachunkowa Wnioskodawcy prowadzona na podstawie odrębnych przepisów wynikających z Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości zapewnia m.in. prawidłowe określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy co w połączeniu ze szczegółowym sposobem ewidencjonowania kosztów danego Projektu, przytoczonym powyżej uznać należy za wyczerpujące w kontekście uznania tej ewidencji za prawidłową ewidencję, niezbędną do wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p.

Ad. 4

W kontekście pytania nr 4 zdaniem Wnioskodawcy w przypadku spełnienia wszystkich kryteriów warunkujących możliwość zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej Wnioskodawca, przy założeniu niezmienności przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, może nie tyko rozliczyć ulgę w zeznaniu za lata następne począwszy od rozliczenia za rok 2021 ale może również złożyć korektę zeznań za lata 2018 - 2020 zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa a tym samym zastosować art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. tj. odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

1.

badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2.

badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

3.

badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to:

nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a.

opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b.

opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, dalej: "Ustawa wprowadzająca"), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z 1 października 2018 r. Warto zwrócić uwagę, że u.p.d.o.p. od 1 października 2018 r. w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych odwołuje się do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.).

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

1.

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2.

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Ustawodawca w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p. wyjaśnił, że pod pojęciem "prace rozwojowe" należy rozumieć prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Definicja badań naukowych i prac rozwojowych na wskutek nowelizacji nie uległa diametralnym zmianom, a raczej w swej konstrukcji zostało wprowadzone odwołanie do przepisów szczegółowych regulujących w sposób kompleksowy kwestię badań naukowych i prac rozwojowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.).

Z kolei, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Natomiast, jak stanowi art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.

w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.

w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.

w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 18e u.p.d.o.p.:

podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

Z art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.

podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.

koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

3.

koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.,

4.

ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p.,

5.

jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.

w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej

7.

podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.

kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w u.p.d.o.p.,

9.

koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad. 1.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 1, tj. ustalenia, czy prowadzone przez Spółkę prace w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym zarówno do końca września 2018 r. jak i od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d u.p.d.o.p. wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem tut. Organu, prace prowadzone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. zarówno w brzmieniu obowiązującym do końca września 2018 r., jak i od 1 października 2018 r.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 uznano za prawidłowe.

Ad. 2.

Przedmiotem wątpliwości objętych zakresem pytania nr 2 jest kwestia ustalenia, czy koszty ponoszone przez Spółkę na realizację nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.

Odnosząc się do zakresu ww. pytania wskazać należy, że Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał m.in., że: dla potrzeb prowadzenia opisanej powyżej działalności badawczej i rozwojowej, Spółka ponosi następujące rodzaje kosztów kwalifikowanych będących przedmiotem zapytania w niniejszej interpretacji:

- wynagrodzenia pracowników Spółki bezpośrednio zaangażowanych w prace działalności badawczej i rozwojowej (pracownicy przypisani do działu Projektów i Rozwoju, realizujący prace badawcze i rozwojowe oraz pracownicy Działów Produkcji (Mechanicznej i Automatycznej), nieprzypisani do działu Projektów i Rozwoju, a wykonujący udokumentowane czynności, realizujący prace badawcze i rozwojowe.

- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ww. pracowników, premie, bonusy, dodatki (ryczał na zakwaterowanie), nagrody ww. pracowników,

- finansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe ww. pracowników,

- koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,

- koszty materiałów zużywanych w trakcie przeprowadzanych testów nowych Produktów, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Produkty wytwarzane przez Spółkę w ramach podejmowanych prac wykonywane są przez Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

W pierwszej kolejności odnosząc się do tzw. "kosztów pracowniczych", zwraca się uwagę, że ustawodawca w art. 18d ust. 2 pkt 1 ww. ustawy doprecyzował, że kosztami kwalifikowanymi są należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.f."), oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Z brzmienia art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., wynika, że:

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przywołany powyżej art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., odnosi się do tzw. "wynagrodzeń pracowniczych", tj. świadczeń wypłacanych (wydawanych) osobom fizycznym z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

W tym miejscu należy zauważyć, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, związane z wynagrodzeniami pracowników, którzy realizują wskazany cel (tj. działalność badawczo-rozwojową). Należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy to wynagrodzenie (w całości lub w części) stanowi koszt kwalifikowany.

W przypadku więc, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego wyodrębnienia (podziału) części wynagrodzenia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego wskazane jest, aby dla celów dowodowych, prowadzona była ewidencja czasu pracy pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową podatnika, co też Spółka czyni.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Zatem, koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wskazane we wniosku stanowiące należności pracowników w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wykonywanymi pracami stanowiącymi prace badawczo-rozwojowe, stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Przechodząc z kolei do kosztów nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz kosztów materiałów zużywanych w trakcie przeprowadzanych testów nowych Produktów, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, jak już powyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie "surowce", w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia "surowce" funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce" to "materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii" (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W świetle powyższych przepisów, koszty osobowe - wynagrodzenia pracowników Spółki bezpośrednio zaangażowanych w prace działalności badawczej i rozwojowej (pracownicy przypisani do działu Projektów i Rozwoju, realizujący prace badawcze i rozwojowe oraz pracownicy Działów Produkcji (Mechanicznej i Automatycznej), nieprzypisani do działu Projektów i Rozwoju, a wykonujący udokumentowane czynności, realizujący prace badawcze i rozwojowe, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe ww. pracowników, premie, bonusy, dodatki (ryczał na zakwaterowanie), nagrody ww. pracowników oraz finansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe ww. pracowników, ponoszone przez Wnioskodawcę w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi, stanowiących działalność badawczo-rozwojową, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2, należy także uznać za prawidłowe.

Ad. 3.

Przechodząc do zagadnienia objętego zakresem pytania nr 3, wyjaśnia się, że stosownie do art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p.:

podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na podatników, którzy zamierzają skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, obowiązek wyodrębnienia kosztów działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, który wynika jednoznacznie z art. 9 ust. 1b tej ustawy.

Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Jednakże skoro wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową ma być podstawą do skorzystania z ulgi, Spółka ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych, dających Wnioskodawcy prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii, co też Spółka czyni (jak wynika z opisu sprawy). Bez znaczenia w tym przypadku powinien pozostać sposób określenia prowadzonej przez podatnika działalności z perspektywy regulacji z zakresu rachunkowości tym bardziej, że zależnie od obowiązujących dany podmiot zasad rachunkowości katalog prac badawczych i rozwojowych jest różny. Pomimo faktu, że ewidencja rachunkowa jest punktem wyjścia dla ustalania podstawy opodatkowania w u.p.d.o.p., to istnieje szereg zdarzeń gospodarczych, które są zdefiniowane w odmienny sposób dla celów podatkowych i rachunkowych. Ewidencja rachunkowa ma stanowić bazę dla przeprowadzenia kalkulacji podstawy opodatkowania oraz należnego podatku, która odpowiednio zmodyfikowana w oparciu o regulacje podatkowe przedstawia wynik dla celów podatkowych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217):

księgi rachunkowe jednostki obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 tejże ustawy:

konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych, uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

W konsekwencji, mając na uwadze powyższe regulacje, dla skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową istotne będzie prowadzenie działalności, która spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. (przy spełnieniu pozostałych warunków uprawniających do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej określonych w art. 18d ust. 4-6 u.p.d.o.p. oraz przy zachowaniu limitów kosztów kwalifikowanych określonych przez ustawodawcę w art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.) oraz posiadanie wyodrębnionej ewidencji kosztów kwalifikowanych, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p. Przesłanki te w przypadku Wnioskodawcy został spełnione. Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3, uznano również za prawidłowe.

Ad. 4.

Zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.

Ponadto, w myśl art. 70 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W związku z powyższym, Spółce przysługuje prawo dokonania korekt zeznań podatkowych za lata 2018-2020.

W świetle przedstawionego we wniosku opisu sprawy, Organ w pełni podziela stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4, z którego wynika, że w przypadku spełnienia wszystkich kryteriów warunkujących możliwość zastosowania tzw. ulgi badawczo-rozwojowej Wnioskodawca, przy założeniu niezmienności przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, może nie tyko rozliczyć ulgę w zeznaniu za lata następne począwszy od rozliczenia za rok 2021, ale może również złożyć korektę zeznań za lata 2018 - 2020 zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja Podatkowa, a tym samym zastosować art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., tj. odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

W tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 4 uznano za prawidłowe.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:

* czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym prowadzone przez nią prace w ramach konstruowania i tworzenia nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi stanowią działalność badawczo-rozwojową, w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym zarówno do końca września 2018 r. jak i od 1 października 2018 r., która uprawnia do zastosowania ulgi określonej wart. 18d u.p.d.o.p. jest prawidłowe,

* czy koszty ponoszone przez Spółkę na realizację nowych Maszyn, Urządzeń, Narzędzi opisane w stanie faktycznym będą stanowiły koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p. jest prawidłowe,

* czy opisany sposób prowadzenia ewidencji i dokumentacji kosztów, opisany przez Spółkę w stanie faktycznym, odpowiada ewidencji o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p. jest prawidłowe,

* czy w sytuacji otrzymania pozytywnej odpowiedzi na pytania 1-3 w ramach niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego Wnioskodawca może skorzystać z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. za lata 2018-2020 poprzez dokonanie korekty rozliczeń za wskazane okresy oraz przy niezmienności stanu faktycznego również za lata następne począwszy od rozliczenia za rok 2021 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

* Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązujacego w dacie zaistnienia zdarzenia.

* Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

* Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

* Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w.. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

* w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

* w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl